Eklenme Tarihi : 21.01.2020
Okunma Sayısı : 159Yorum Sayısı : 1
Etiketler
Lütfiye
Lütfiye
tarafından eklendi
21.01.2020
Son Yazıları
Paylaş
SİTE BÖLÜMLERİ
Ezan-ı Muhammed'in Önemi


Rabbimiz bize sesleniyor, dur da pür dikkat bir dinle. Bu bir davet, hepimizi davet ediyor huzuruna. Bırak yemeğini, bırak alışverişini, bırak konuşmayı, bırak oynamayı, bırak sohbeti, bırak tesbih çekmeyi, bırak herşeyi, Kur'an okurken ezan duyulursa, kesip dinleyelim ve icabet edelim. Aç aklının, gönlünün pencerelerini, ışık vursun, karanlıklar aydınlansın, dinleyelim en sevgiliyi, bizi Yaratanı, kul olduğumuzu, ölümlü olduğumuzu ve birgün O'na varacağımızı bir an düşünelim, sonsuzluğa uzanan, Allah'ın ipine sarılıp, tıpkı ipteki mandallar gibi huzuruna, elektrik tellerinde sıralanmış serçeler gibi... nerde olursak olalım, seriverelim tertemiz bir örtü, O'nun davetine icabet edelim, haydi varalım huzuruna,dolduralım yine eski günlerdeki gibi camilerimizi, taşalım caddelere, sokaklara, avlulara. Kar demeyelim, yağan yağmura aldırmayalım, yeter ki onun huzuruna varıp, onun rahmetinden faydalanalım,  öyle bir cemaat öyle bir birlik olalım ki, öyle sıklaştıralım ki saflarımızı, verelim omuz omuza, sadece O'na kul olduğumuzu anlayıp, bütün putlarımızı kıralım. Bizi misafirliğe oturmaya davet eden eşten dosttan daha kıymetlimizin davetine bir kez olsun kulak verip dinleyelim. İcabet edelim bu büyük davete. Sonsuz sevgi ve saygı gösterelim tüm alemlerin sahibine. Çocuklarımıza örnek olalım yaşlımız, gencimiz. Önce bizler saygı gösterelim ki Ezan'ı Muhammed'e, evlatlarımızda ardımızdan gelecektir İnşa'Allah. Ezan-ı Muhammed'i duyunca bir doğrulalım, irkilelim, uyanalım, işi gücü bir kenara bırakalım, açalım tüm pencereleri Ezan'ı Muhammed girsin her yere, doldursun nuruyla. Müezzinin sesine takılıp kalmayalım, boşu boşuna kendimizi en kıymetlimizle aramıza engeller koymayalım. Müezzin ne diyor onu duyalım, işitelim ve tekrarlayalım kalbimizle, dilimizle... icabet edelim müezzinin dilinden dökülen sözcüklere.

Allah'u ekber, Allah'u ekber
Allah'u ekber, Allah'u ekber
Eşhedü en la ilâhe illallah
Eşhedü en la ilâhe illallah
Eşhedü enne Muhammede'r Resûlullah
Eşhedü enne Muhammede'r Resûlullah
Hayye ale's-salah, hayye ales-salah
Hayye ale'l-felah, hayye ale'l-felah
Allah'u ekber, Allah'u ekber
La ilâhe illallah

Müezzin ezanı bitirdikten sonra, ezanı dinleyenler şu duayı okuyalım.

Allahümme rabbe hâzihid-da’vetit-tâmmeti vessalâtil kâimeti âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete veb’ashu mekâmen mahmûdenillezî vaadtehu inneke lâ tuhlifül mîâd.

Manası: Ey bu üstün davetin (ezanın) ve hazır namazın Rabbi olan Allah’ım! Hazreti Muhammed Aleyhisselam'a Cennet'te en yüksek ve en faziletli dereceleri vet ve onu, kendisine vaay ettiğin Şefaat Makamı'na eriştir. Muhakkak ki sen, sözünden caymazsın.

Ezan' ı Muhammed'in faziletine dair pek çok hadis-i şerif vardır.
Ebu Hüreyre Radiyallahu Anh'dan rivayet edildiğine göre, Peygamber Sallallahü Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur.
"Eğer insanlar ezanda ve namazda ilk safta olan fazileti bilmiş olsalar, sonra da kura çekmekten başka çare bulamamış olsalar, muhakkak bunun için aralarında kura çekerlerdi".

Selam ve duayla...

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Ezan-ı Muhammed'in Önemi başlıklı yazı Lütfiye tarafından 21.01.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
Bu sayfadaki tüm yazı ve içerikler Lütfiye sorumluluğundadır. Lütfiye hakkında bilgi ve yazılarına ulaşabilirsiniz.
Yukarı/
© 2008-2016 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.