Eklenme Tarihi : 30.03.2011
Okunma Sayısı : 6408
Yorum Sayısı : 43
Etiketler
Nevm Karahan
Nevm Karahan
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Radyo Benim
Site İstatistikleri
Hare

 

 Hâre

 
 

Giderken güneş dokunuyordu iklimlere

Bakmadın dönüp geriye

Senden sonra mühürlendi yağmur

Git!

Bıraktığın yerdeyim işte

Üzerime basıp geçtiğin yerde hâreyim

Tutunduğum her dal / hâr / kurak bütün baharlar

 

Yüzümde duru

Bir çukurda tutuyorum gözyaşlarımı  

Revân nurlu

Ne zaman üşüsem, bir bulut sarıyor gururumu

Sesin susunca gözlerini istiyor yağmur

Vermiyorum

 

Gök aynı renginde, ellerim aynı şeklinde

Yine bildiğin yerde cesedim düşünce

Dudakların, gülüşüme sarıyor hasreti

Çilehanemden anıları istiyor râhzen 

Narçiçeklerim düştü saçlarından, görmedin

 

Sen gülümseyince!

Önce gözlerim acıyor

Aynalara bakmadan sırrını sürüyorum geceye

Uykularımın katlidir seni düşünmek

Sonra yıldızlar düşüyor

Tövbelerimi saklamıyorum artık

 

Uçurum kenarındayım

Kanatlarım kırık, itekleme!

Uçurum çiçeğim! Yaprağında çiy tanesiyim

Ecel seni istedi

Uzandım senin için kazılan mezara

Vermedim!

Kokunu helal et nâzende yârim
 
 
Nevim Karahan
 
 
EDİTÖR Tarafından Şiire Yapılan Yorum ( 31.12.2013 )
Nevim KARAHAN

18.11.1969 tarihinde ahşap evimizin bir odasında sancılarını yüreğime yükleyip doğurmuş anacığım kasım yağmurlarıyla.
Kendisi çok istemesine rağmen okutulmayan anacağım okumayı reddeden ablamdan sonra beni okutabilmek için çok fazla savaşlar verdi. köy yerinde kız çocuğunun okumasının ayıp olduğu, geleceğinin meçhul sayıldığı zamanlarda okumak, okutmak... zordu... belki onun istediği noktaya kadar okuyamadım ama onun istediği gibi maddi bağımsızlığımı kazanabildim. Bunun için anama binlerce teşekkür ederim, o benim kahramanım.
...
ilk yazdığım şiirlere hatır için güzel olmuş denildiğini öğrendiğim zamanlarımı anımsıyorum... sonra da uzun zaman şiire gönül sürmediğimi. o yüzden belki hep şiire pencere açanlara pencerelerini kapatmamaları için şiirle kalın demelerim.
Talihsiz bir kaza neticesi sol elimin kırılan parmağının alçılı kaldığı 3 ay boyunca can sıkıntısına geçip bilgisayarın başına... siz değerli dostların şiirlerinden şiire bulaşan yüreğim kaleme dökülünce ÖDÜNÇ GÜLÜŞLER isimli şiir kitabım doğdu… Şiire gebe olan gönlüm artık bir daha küsmedi şiire ve hala diyorum ki şiirle kalın... Hem yüz sürmüşse gönlünüz şiire siz bıraksanız da şiir bırakmaz sizi. Kendi payıma düştüğü kadar şiire değer katmaya çalışıyorum.. Şiiri seviyorum, şiirin de beni sevdiğini düşünüyorum. Şiir tozu serpiyorum üzerinize...
Güzellikler diliyorum hep huzuru içinde...

.....


İmge, şiirde anlama ulaşma yolunu daha etkili ve canlı hale getiren, anlamla başka şeyler arasında ilinti kuran bir zihinde canlandırma biçimidir. Bir bakıma bir hayal yaratmadır. Hayal söz konusu olduğu için seçilen şeyler dünyada var olan bildik cisimler ya da olaylar olmak zorundadır. Şiirin de kullandığı asıl madde insan yaşantısı olduğu için bu yaşantıyı şiirleştirmek işi imgeye düşer. O zaman şair kullandığı sözcüklerle algıların zihindeki bazı resimlerle eşleşmesini sağlar. Bunu başarabilen bir imgeye de biz iyi imge diyebiliriz. İmgenin şiirde nasıl ve ne kadar kullanılması gerektiği tartışma nedeni olmuştur. Örneğin Garip akımına karşı bir tepki olarak gelişen İkinci Yeni direkt olarak anlatılan günlük yaşantının yerine imgeyi koymuşlardır. İmge bir bakıma anlam yolculuğunun bizde bıraktığı güzel manzaradır.


Giderken güneş dokunuyordu iklimlere
Bakmadın dönüp geriye
Senden sonra mühürlendi yağmur
Git!
Bıraktığın yerdeyim işte
Üzerime basıp geçtiğin yerde hâreyim
Tutunduğum her dal / hâr / kurak bütün baharlar… Öncelikle hare nedir diye başlayalım; 1. anlamı bazı nesne, canlı, göz vb.nde dalgalanır gibi görünen parlak çizgiler, meneviş, dalgır: uskumrunun hareleri daha sık, gözleri küçük, oysa kolyozun hem hareleri daha taraklı, hem gözleri daha patlak.- o. rifat. üzerinde dalgalı çizgiler bulunan kumaş. çok sert taş, mermer.
2. anlamı (i.) yabani tavşan, (zool.) lepus europaeus hare and hounds yola ufak kağıt parçaları saçarak oynanan tavşan-tazı oyunu, ,kaçan kimse/yabani tavşan, xyz hızla koş.
3. anlamı yabani tavşan. (off ile) çok hızlı koşmak. kaçmak. fırlamak. tüymek.
4. yabani tavsan. (off ile) çok hızlı koşmak. kaçmak. fırlamak. tüymek. Dilimizde bayağı geniş bir anlam yelpazesi olan bu şiir elbette özellikli bir şiirdir… Güneşin iklimlere dokunarak gitmesi ve geriye dönüp bakmaması ve ardından yağmurların mühürlenmesi gidişlerin ardından durulan yere delalettir. Durduğumuz her neresi ise har, kurak bahar ve kuru bir dal da olsa söz verilmiştir bir kere ve mühürlenmiştir sözcükler. Her ne kadar şiirin son bölümünde duygulara şaha kalksa da bu sadece üzüntünün yansıması ve elinden gelse belki de bir olumsuz tercih biçimi olacaktır. Üzerine basıp geçmek tabirinden yola çıkarak gidişteki esrarın tek taraflı bir gidiş olduğu sonucunu çıkardım ben.

Yüzümde duru
Bir çukurda tutuyorum gözyaşlarımı
Revân nurlu
Ne zaman üşüsem, bir bulut sarıyor gururumu
Sesin susunca gözlerini istiyor yağmur
Vermiyorum… Gidişlerde duyguların en belirgin göstergesi ağlamaktır. Ağlamak ruhun arınmasıdır. Ağlamak; üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık, aldanma vb'nin etkisiyle gözyaşı dökmek; ilgilenmek, derdini paylaşmak. ağaç budandığında kesilen yerlerden besisuyu akmak. sızlanmak, yakınmak anlamlarına gelse de şairin “Sesin susunca gözlerini istiyor yağmur” imgeli yaklaşımındaki hangi gidiş olursa olsun ağlamayacağının kesin ve kati bir delili oluyor mısralar.

Gök aynı renginde, ellerim aynı şeklinde
Yine bildiğin yerde cesedim düşünce
Dudakların, gülüşüme sarıyor hasreti
Çilehanemden anıları istiyor râhzen
Narçiçeklerim düştü saçlarından, görmedin… Bu bölümde şair halini tasvir ediyor. Yol kesen haydut anlamına gelen rahzen sözcüğü ile sahip olduğu anılara dadananlara, onların ne kadar önemli olduğunu, cesedi düşse bile söylenmeyecek derecede kutsal olduğunu betimliyor. Her anıya değinen gülüş kanatırcasına dudaklarda çileye dönüyor zamanla narçiçeğine dönen saçlarda. Ama yine de sır verilmiyor rahzenlere…

Sen gülümseyince!
Önce gözlerim acıyor
Aynalara bakmadan sırrını sürüyorum geceye
Uykularımın katlidir seni düşünmek
Sonra yıldızlar düşüyor
Tövbelerimi saklamıyorum artık… Anılarda gülümseyen yüz vücut kimyasını bozuyor. Uykulara düşman oluyor kirpikler. Cellat kiralanmadan bile kirpikler bir tülü kapanmıyor anılar düşünce yüreğimize. Yıldızların düştüğü her dilek aynalara bakmadan kayboluyor sırrın içinde. Bir kez daha gelmeyecek bir anı canlanıyor gece karabasanlarla… Gelmeyene sadık düşlerle bekleyecek şair suskun ama kararlı bir şekilde…

Uçurum kenarındayım
Kanatlarım kırık, itekleme!
Uçurum çiçeğim! Yaprağında çiy tanesiyim
Ecel seni istedi
Uzandım senin için kazılan mezara
Vermedim!
Kokunu helal et nâzende yârim… Nazende; (farsça) kadın ismi - naz edici, nazlı, hoş edalı anlamına gelmektedir. Bu da sevgilinin sevgili tarafından nasıl algılandığını gösterir. Uçurum, kazılan mezar, ecel, iteklemek sözcüklerinin bu bölümde ardı ardına kullanılması ise tesadüf değil. Gidenin ardından şiddetli duyulan isteği anlatmak için şair bunları özellikle kullanmış. Kokunu helal et terkibinden de gidenin ardından gitme arzusunun yöneliş biçimini görebiliyoruz. Eğer çiy tanesi iseniz ve uçurum çiçeği olarak yaşamak zorundaysanız bir gün çiy tanesi hayattan kopar gider.

Uzun zaman önce okudum ve hayran kaldım bu şiire… Sitemizde onlarca kaliteli şiir var. Yeter ki baktığımız yeri iyi bilelim ve durduğumuz yerden değil de şairin baktığı yerden şiiri anlamaya çalışalım. Nevim Karahan Hanımı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum…

Yönetici
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Hare başlıklı yazı Nevm Karahan tarafından 30.03.2011 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )