Eklenme Tarihi : 5.11.2013
Okunma Sayısı : 2656
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
KENAN KOÇ
KENAN KOÇ
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Radyo Benim
Site İstatistikleri
03.12.2017 : Dünya engelliler günü...

Babalar Ve Evlatlar

Babalar Ve Evlatlar
Babaların öneminin vurgulandığı Haziran ayının üçüncü Pazar gününde kutlanmak üzere ilân edilmiş,kabul görmüş bir gündür “ Babalar Günü “ …  
            
           Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek, Çocuğu olmuş erkek,peder;Anlayışlı, iyi huylu, Koruyucu, kendi dölünden çocuğu olan erkek.,birinci dereceden erkek akraba., velinimet.  Saygın kişi, ecdad, ata ifadeleriyle lügâtlarda yer bulmuş kelime Baba iken; Evlat: bir kimsenin oğlu veya kızı,soy,döl,çocuk,bala,bebek ve veled olarak ifade edilmektedir literatürlerimizde..

           Ben hep eleştirmiş ,kabul etmemiştim böyle yılın belli günleri için deklare edilmiş günleri şahsen..Bugün olmasa idi; bunları yazmakta aklımın ucundan geçmezdi elbette ki.. İyi ki senede bir gün dahi olsa babalara has bir gün var !!!
           
          Siparişle baba ve evlat olamaz hiç kimse.. Söz konusu takdir-i ilahidir.. Hayatınız da her şeyi seçebilir,tercih edebilirsiniz..Anne,baba evlatlarını, kardeşlerini ve o ağacın dallarını; evlatlarda anne,baba ve kardeşlerini seçme hakkına asla sahip değillerdir..Seçilemeyen tek şey işte bunlardır değil mi bu alemde ? 
          
          Bir erkeğe baba olma sıfatını,onur ve gururunu veren eş ve evlattır. Başta yaradanın takdiri ile mukadder olan bu sıfata vesile kılınan eş; işte erkeğinin dölünü tutan Allahın bu alemdeki devranına armağandırlar.. 
           
          Onlar ;insanlık aleminin var olmasına vesile olan ve görevli kutsal,nadide varlıklarımızdır…

         Allahın bize bahşettiği başımızın tacı, çocuklarımızın,bizlerin doğuranı, daha bir haberken varlığımızdan karnındaki yatakta dokuz ay uyuttuğu, beslediği, ninniler söylediği dünyanın dayanılmaz en büyük sancılarıyla dünyaya getirenlerimizdir !!! Yudum yudum sütüyle besleyip büyüten,gönülden hep veren,,giydiren ninniler söyleyen,saçlarımızı okşuyan tarayan, yıkayan,, canından veren ,candan veren eşlerimiz,analarımız…Hayat küfemizin hamalı olanlar.. Kahrımızı, hatalarımızı ,kaprislerimizi çeken,baş ucumuzdan ayrılmayan; hala bıkmadan şimdilerde de hala taşıyan yüreklerinde...

           Baba; çocuğun dünyaya gelmesine etken olan erkekse;bu sıfatı veren eşi ve doğan evladıdır . Buraya kadar olay basittir oldukça.. Ya gerisi ????
          
           Adına gün tertip edilmiş babaların bu günü hak etmeleri çok uzunca konulardır. Ama o bir babadır..BABA !!!!!!! Velinimet olarak anılmaksa kolay değildir o kadar da !!!!
         
           Ya bu günü babalara yaşatan evlatlar !!! O kimsenin oğlu veya kızı;soyu,dölü olmak tabiî ki dileğiniz,talebiniz değildi baştan sizlerin.. Seçme hakkınız yoktu ki !!! Hepsi takdir-i ilahi işte.. Sizler babalarınızın dölü olarak düştünüz ana rahimlerine..Ve soyu,dölü oldunuz isteseniz de istemeseniz de .. Yadsıyamaz,inkar edemezsiniz artık atanızı,soyunuzu..
        
           Bende seçmedim,tercih edemedim atamı..Onlar da soyum bu olsun diyemediler asla..Devran budur,alem budur,çark budur..Hep böyle dönüp gidecektir nihayete kadar…
       
          Evlat olarak;veled-i zina bile olsanız;ikinci bir babanız yoktur,olmayacaktır..
Atanızı inkar edemezsiniz artık..Aile nüfus kayıtlarındadır esameniz..Ananızı,babanızı
Tashih edemezsiniz.. O halde; gelin birlikte devam edelim aşağıdaki satırlara..Bizim olsun bu satırlar..Düşünelim,irdeleyelim,ağlayalım doyasıya saatlerce…
,
       Öldü benim babam.. Yıllar oldu…Kim bilir kimler babasız şimdilerde..
Nerde benim anam,babam nerde ???  “ işte o ilahi,nasılda içine işliyor insanın :

         “ Anam nerde,babam nerde
            Şimdi hepsi ötelerde
            Kavuştur Allah’ım bizi
            Onlarla, bari mahşerde…
            Yavrum nerde 
            Geri dönülmez yerlerde
            Veren aldı onu
            Şimdi yatıyor kara toprakta……… “
         
            Ya.. Avuçlardan kayıp gitmeden kıymet bilmek..İşte nerdeler ? Gittiler birer birer..Geridekiler boynu bükük değimli ?
 
BABAN GİDERSE      
Başı dumanlı dağın gider
Atan gider,sırtın gider
İki kapılı bu handa
Menzile erişen yolun gider
Baban giderse
Darda yetişen elin gider
Aklın gider,canın gider
Şu dağlanmış yüreğinde
Çocuk kalan yanın gider
Baban giderse
Öpülecek elin gider
Bayram gider…….
                 
              Babası göç edenler..Belki sizlerde babasınız şimdiler de.. Bir gayret sarılın sıkıca bırakmayın evlatlarınızı..Bir gün bizlerinde gideceğimiz mukadderdir !!! Hadi siz evlatlar; bir başka bir içten kucaklayın atanızı.. Sipariş vermediniz doğru.. Görmek bile istemiyorsunuz, sevmiyor da olabilirsiniz.. Olsun ne olursa olsun; sarılın ,sayın,sevin çünkü ikinci bir babanız yoktur ve asla olmayacaktır unutmayın.. 
             
            " Babanıza bile kefil olmayın.." der atasözü ..Çok doğrudur..Olmayın !!!
Ama ananızın,babanızın, aileniz'in avukatı olunuz.. Müvekkiliniz kabul edin onları ve daima savununuz..

              Onlar ebediyete göçtüklerin de değseler de değmeseler de ;isteseniz de istemeseniz de inanın hayatınız boyu onlarla anılmaya mahkum olacaksınız ...
              
               Kısacası; babanız öldüğünde isterseniz incelersiniz maddi blançosunu incelersiniz aktif pasifleri toplayıp fark eksimi artımı; üzerinizde maddi borç kalacaksa açarsınız redd-i miras davasını ve red edersin de; ama asla red edemezsiniz manevi varlığını…Atanızdır o adam çünkü !!!!!

            Kiminin babası fesli,sarıklı,sekiz köşe kasketli; takkeli,fötr şapkalı, kimi kel,dazlak,kimi peruk takılı.. Kimi şalvarlı,kimi şortlu..Kimi haki pantolonlu, kimi takım elbiseli,fraklı.. Kimi bıyıklı,sakallı, kim şık kimi hırpani….
          
           “Kiminin yok cebinde parası,içer Bafra cigarası, yüreğinde yarası,” kimi altı,kimi düzine ,kimi üç çocuk büyütmüştür !!! Kimi hamal,kimi işci,kimi amele,memur,doktor,doçent,profesör,komi,garson geliri ile..
            
             Kimi kör,kimi topal naçar; kimi güçlü kuvvetli, çelik gibi; kimi bollukta ,kim kıt kanaat derdinde geçimin; kimi hiç eğilmemiş bir lokma ekmek için; kimi delikanlı yürekli,kimi aciz,zavallı işte.. Kimi sert otoriter, kimi hassas yufka gibi yürekli; fedakar, bi o kadar cefakar… Kimi onurlu,kimi yanlış işlerde meşgul… Kimi kol kanat ailesine; kimi iflas etmiş yük olmuş evlatlarına !!!
 
           Kiminin olmamıştır bir metrekare yeri,yurdu;bir ağacı .. Ama vardır evlatları.. O bir babadır…Sırt yaslanılan dağ, meyve vermese de gölgesinde ferahlanılan koca çınar !!!
         
          Son günlerinde; naçar,yıkık,sırtı çökmüş babamın ;munis ve suçlu bakışını hatırlarım nedense .. Şükran, sanki minnet duyan o bakışlarda ; o kadar çok şeyler anlatmıştı ki.. Baba sessizdir hep son günlerinde.. Önceki otoritesi yoktur.. Ezilmiştir,eziktir !! Teslimiyet vardır boynu büküklüğünde… Baba ; hep sessiz ağlar.. Sever suskunca.. Dik güya yıkılmaz görünme çabasındadır bu evlatlarına..
         
           Babanın iyisi kötüsü olmaz ki..En kötüsü babasız kalmaktır.. Çınar yıkılmiştır,serinleyemezsin !!!! O bir ekmeği aç durup; evlatlarının hepsine bölebilen yoktur artık… Nereye dayayacaksın sırtını, nasıl benim babam var diyeceksiniz artık.. 
        
            Benim babam öldü.. Babasız kaldım… Babasız kalanlara ne zordur bu gün… Onları minnetle saygıyla yad etmek içinde fırsattır aslında..
        
            Benim babam yok artık.. Ama bana babalığı bu günde yaşatacak, muhteşem üç evladım var.. Şükürler olsun Allah’ım !!!!
     
            Açıklıkla belirtmek isterim ki ;beni baba yapan sevgili eşim,kadınım;çocuklarımın annesi karşısında minnetle eğilirken onun tarifsiz emeklerini anlatmaktan aciz olarak bana bu sıfatı bahşeden eşime ve her halleriyle üstün hasletlerle bezenmiş,beni hiç yormamış,başımı önüme eğdirmemiş ; onur,gurur abidelerim olan biricik oğlum ve iki kızımın varlığına şükrediyor ve ailemin bana yaşattıkları babalık duygularına Allah’ımın da razı olmasını diliyorum.. Kendim seçtim hayatımın en büyük şansı olan eşimi,ama siz evlatlarımı seçme hakkım yoktu. İyi ki Allah’ım lütfetti bana sizleri ….
     

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Babalar Ve Evlatlar başlıklı yazı KENAN KOÇ tarafından 5.11.2013 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )