Eklenme Tarihi : 06.09.2017
Okunma Sayısı : 1293
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
ismailmalaty
ismailmalaty
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Okuyalım Okutalım
OKUYALIM, OKUTALIM

On beş yaş altı çocuklar için konuları, karakterleri ve kullanılan dil özelleştirilerek hazırlanan edebi eserlerin oluşturduğu edebiyat koluna çocuk edebiyatı denir. 
Çocuk edebiyatının işlevini yerine getirmesi ve amacının bütün boyutlarıyla anlaşılır olmasıyla mümkündür.
Çocuk edebiyatı okuma ve yazma öğreniminin temelini oluşturmaktadır. Dil gelişimini kolaylaştırmaktadır.
Nitelikli Çocuk kitaplarının yararları şu şekilde sıranabilir: 
1.Çocuklara okurken eğlenme ve zevk alma fırsatı sağlar. 
2.Çocukların iç dünyalarını zenginleştirir. 3.Çocukların okudukları ile kendi yaşamları arasında doğal ve güçlü bir bağ kurmasını pekiştirir. 4.Hayat deneyimleri ile iç içe olabilecek kapıyı aralar,yeni ve farklı yaşam deneyimleri ile karşılaşma şansı verir. 5.Çocuklarda okuma-yazma farkındalığını geliştirir.
6.Kitabın önemini vurgular. 
7.Okuma-yazma etkinliklerine kaynak oluşturup okuduğunu anlayabilme ve düzgün dil kullanımını sağlar. 
Çocukların okumaları, öğrenmeleri ve eğlenmeleri için edebî türlerin hemen hepsinde yazılmış eserler: Çocuk şiirleri, hikâyeleri, masalları, romanları, tiyatrolarıdır.Çocukların okuyacakları kitaplar; dil, üslup, konu ve düşünce bakımından çocuğun okuma, anlama, kavrama, zevk alma derecesine uygun olmalıdır. 
Çocuk kitaplarında basit bir konu, açık ve anlaşılır bir dil, akıcı bir üslup ve çocuğun yaşına uygun bir fikir örgüsü bulunmalıdır.Küçük yaşlarda genellikle uydurma, anlamsız kelimelerden meydana gelen, fakat kâfiye ve ses benzeşmeleri yönüyle tekerlemeleri zevkle dinleyip söylerler. 
İlçemizin yeni kaymakamı sayın İdris AKBIYIK kitabı ve okumayı tüm Hendek halkına benimsetmek ve bunu alışkanlık haline getirmelerini sağlamak için büyük bir kampanya başlattı.Bu önemli projenin adını "Bir Kitap Bir İnsan" koydu.Bunun için çok şanslıyız.Yetilkinler için olduğu kadar çocuklar için de önemli hamle.İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Sabri DOĞAN bu projeye büyük destek veriyor.İlçedeki okullarda her gün okuma saatleri uygulanmaya başlandı.Bu projeye bir destek de Şair-Yazar,Çocuk Edebiyatçısı İsmail MALATYA’dan geliyor.İlçe merkezindeki okullara giderek öğrencilerle yüz yüze geliyor ve çocuk edebiyatı hakkında onları bilgilendiriyor. Ben de bir slogan buldum: OKUYALIM,OKUTALIM.                                                                           İSMAİL MALATYA
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Okuyalım Okutalım başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 06.09.2017 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2016 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir. diyarbakır nakliyat
Marmara Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı