Eklenme Tarihi : 16.09.2017
Okunma Sayısı : 2477
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
ismailmalaty
ismailmalaty
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Sağlıklı Can
SAĞLIKLI CAN
Ben Can. Hangi Can mı? Sağlıklı Can. Soyadım Yılmaz ama herkes beni “Sağlıklı Can” diye tanır.
Bizim sınıfta Yeşim adında bir arkadaşım var. Bir görseniz, tam benim tersim. Benim sağlıklı olduğum kadar o da sağlıksız.
Ama kimse ona Sağlıksız Yeşim demiyor. Çünkü insanlara hoşlarına gitmeyecek lakaplar takmak kötü bir davranış.
Neyse fazla özele girmeyelim. Gelelim Yeşim’in sağlıksız oluşuna. Neden mi sağlıksız oluyor? Neden olacak, sağlığına dikkat etmiyor da ondan.
Kimsenin uyarısını dikkate almıyor. Mutsuzlukla ve huzursuzlukla kardeş olmuş sanki. Okula bir gün geliyor, iki güz gelmiyor. Nasıl gelsin ki sürekli hasta oluyor.
Okula gelmeyişi derslerini de etkiliyor. Başarısı her geçen gün düşüyor. Kız zaten mutlu değil bir de derslerinde başarısız oluşu onu üzüyor.
Ya ben? Hiç hastalanmıyorum. Çünkü temizlik ve sağlık kurallarına dikkat ediyorum. Yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıkınca ellerimi sabunlu suyla yıkıyorum
İçinde bulunduğum çevreyi temiz tutuyorum. Odamın sınıfımın ve çevremin temiz ve düzenli olması için çaba harcıyorum.
Yiyecek ve içecek ayrımı yapmıyorum. Evde ve okulda yapılan bütün yemekleri yiyorum. Gereğinden fazla yemek yeniyorum.
Tabağımda yiyeceğim kadar yemek koyduruyorum. Tabağımdaki yemeği de mutlaka bitiriyorum.
Sağlığımı olumsuz etkileyebilecek yiyecekleri yemiyorum. Saplıksız içecekleri içmiyorum. Neden içeyim ki; sağlığımı bozacağını bile bile…
Dinleme ya da uyku için belirlenen saatlerde yatağıma giriyorum. Dinledikten sonra oluşan dağınıklığı topluyorum.
Yiyecek ve içeceklerin temizliğine dikkat ediyorum. Bir şey yedikten ve içtikten sonra dişlerimi fırçalıyorum. Diş fırçasını temizledikten sonra yerine koyuyorum.
Sağlığıma dikkat ettiğim için hiç hastalanmıyorum. Arkadaşım Yeşim’e de temizlik ve sağlık kurallarına dikkat etmesi gerektiğin, söylüyorum. Bir kere de beni dinlese…
İSMAİL MALATYA
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Sağlıklı Can başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 16.09.2017 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )