Eklenme Tarihi : 21.11.2017
Okunma Sayısı : 1325
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
ismailmalaty
ismailmalaty
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Koca Göbek Sorun Oldu

                                                        KOCA GÖBEK SORUN OLDU

         Barış Elçisi Şişko Dagi, Çarpıkbacaklılar Pizzacısından çıktı, cadde boyunca yürümeye başladı. Arkasından Kötü Niyetli Cadı’nın kendisini takip ettiğinden habersizdi. O ilerledi, cadı ilerledi. Karşıdan karşıya geçerken Kötü Niyetli Cadı’ya benzer birini gördü. “O olamaz herhalde.” dedi kendi kendine. Döndü dikkatli dikkatli bir kez daha baktı. Onun olduğundan emin oldu ve hemen ilk ağacın arkasına saklandı. Kötü Niyetli Cadı’nın kendisini fark etmeyeceğini ve devam edip gideceğinin düşündü. Bir aksilik vardı. Kendisi ağacın arkasına saklandı ama koca göbeğinin apaçık göründüğünün farkında bile değildi. Kötü Niyetli Cadı göbeği gayet iyi gördü ve ona doğru yaklaştı.
Göbeğin görünmez olması yalnızca senin elinde. Ne mi yapman lazım? Tabi ki aşağıdaki uyarıyı dikkatlice okuyup, soruları yanlışsız yapman gerekir.
         Eşit paydalı kesirleri sıralarken paylarındaki doğal sayılara bak. Payı küçük olan sayı küçük, payı büyük olan sayı büyüktür. Paydası küçük olan kesir büyük, paydası büyük olan kesir küçüktür.
Bir çokluğun belirtilen bir basit kesir kadarını bulman gerekirse, çokluğu kesir paydasına böl, payı ile çarp. Belirtilen bir basit kesir kadarı verilen bir çokluğu bulmak için verilen sayıyı kesrin payına böl ve paydası ile çarp. Aynı çokluğu belirten kesirlere denk kesirler denir. Eşit paydalı kesirleri toplarken toplamın payını bul. Zaten payda aynen kalır. Unutma, iki basit kesrin toplamı bileşik kesir olabilir. Eşit paydalı kesirleri çıkarırken de payları çıkar, kalanın payını bul. Payda yine aynı kalır. 
1. 7 ‘de 3’ ü 21 olan hamburgerlerin sayısı kaşarlı tostların sayısının yarısına eşittir. Kaç tane kaşarlı tost vardır?
2. 9’ da 6’ sı 36 TL olan paranın 2’ de 1’ i kaç TL’dir?
3. Aklımdan tuttuğum sayının 5’te 3’ü 24 olduğuna göre tamamının 4’te 1’i kaçtır?
4. 6 bölü 2, 6 bölü 8, 6 bölü 1, 6 bölü 3 kesirlerini büyükten küçüğe doğru sıralarsak 2. Sırada hangisi yer alır?
5. 75 metre dikenli telin önce 5’te 1’ini, sonra 5’te 2’sinisatan Nalbur Kocakafa’nın kaç metre dikenli teli kalmıştır?

          Ne kadar iyisin. Sen olmasaydın, soruları dikkatli okuyup doğru olarak cevaplamasaydın Kötü Niyetli Cadı Şişko Dagi’nin işini bitirmişti. Koca göbeğinin yüzünden hayatı kayacaktı. Ona kötü bir büyü yapacaktı. Teşekkürler cesur çocuk. Haa! Yolun düşerse eğer, Pizzacı Çarpıkbacak’a uğramayı unutma.
                                                                                                                         İSMAİL MALATYA

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Koca Göbek Sorun Oldu başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 21.11.2017 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2016 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir. diyarbakır nakliyat
Marmara Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı