Eklenme Tarihi : 27.07.2018
Okunma Sayısı : 841
Yorum Sayısı : 4
Etiketler
Gergef
Gergef
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Öz Yetenek
Öz Yetenek
psikoloji!!!
insan beden ve ruh denilen iki olgudan ibarettir. her ikiside sağlıklı olduğunda ancak insan sağlam bir bireyim diyebilir. ruhun beden ile olan uyumunu inceleyen bilime psikoloji denir. insan ruhunu anlamak ve tanımlamak olanaksızdır. ancak her insan kendisini tanımlaya bilir. insan kendisini tanımlaması içinde çeşitli badirelerden geçmesi olağandır. çünkü bir hadisenin öğrettiğini hiçbir kitap öğretemez insana! hadiseler duyanlar için oldukça dilli öğretmenlerdir. psikoloji bu ilintiyi inceler. insanın bedeniyle ruhunun uyumsuz olduğu durumlara psiklolojik rahatsızlık denir. ve çoğu zaman altında yatan nedeni kişinin kendisinden başkası keşfedemez bir psikolog ancak bu keşfe yol açabilir. yani kişinin kendi doktoru esasında kendisi olmalıdır. 
kendimizi zaman zaman iyi hissetmeyiz ama doktora gitmeyide kendimize itiraf edemeyiz. çünkü bedenimizde bir sorun yoktur ki sorun ruhumuzda yani içselliğinmizdedir. iç çocuğumuz hayli üzgün ve kırgındır. biz onu kapatmak için yersiz yersiz uğraşlar ediniriz oysa onun bize demek istediği öyle önemli şeyler vardır ki!...
mesela ben iyi bir yazarım beni keşfet der, yada iyi bir şifacıyım beni bul der .. vs.. ama bizler onu araştırmak yerine üzerini kapatmayı tercih eder ,kendi iç dünyamızda ki mutsuzluğa kendimizi mahküm ederiz. onu çıkarmak mümkün müdür peki? tabiki mümkündür bizi yaratan onu içimize zaten koymuştur. peki neden pat diye vermezde bizlerin türlü evrelerden geçip kendimizin almasını bekler?
Allah insanı yaratmıştır ve insanı kendi gayretine bırakmıştır. gayret etmeyi öğreneceğiz ilk etapta hedefe doğru yürürken gayretimizi asla esirgemiyeceğiz. ikincisi kati bir karardır, yani hedef sabit olacak hedefin sabit değilse eğer başarısızlığada yelken açmış olursun! üçüncüsü insan tabiatı gereği nefs olarak doğar ,çocuklar terbiye öğrenerek büyürler çünkü yaradılıştan hep zevk ve sefa odaklıdırlar. işte belli bir olgunluğa ulaşmamız için de bu gereklidir. yani insan belli bir olgunluğa ulaştığında ancak hedef,karar ve gayret üçlüsünü oluşturabilir. dördüncüsü olaylardan alınacak ciddi dersler vardır her insan bu sebepten aynı kaderi paylaşmaz çünkü her insanın içselliğindenn gelen yeteneği ona özgüdür ve bu yeteneği çıkarabileceği olaylar örgüsü içinde yaşar ve en nihayetinde çıkarmayı başarabilmişse olaylar tek tek ona neden yaşatıldığını bir sohbet arkadaşı gibi anlatmaya başlar. bu çok zevkli bir yolculuktur esasında! insanın erdemli ve bilge bir kişilik geliştirmesi için işte bu öz yetenek dediğimiz yeteneğinin dışarı çıkmassı ve insanlığa sunulması şarttır! 
eğer sizinde psikolojik sorunlarınız varsa ki kimse bunu kendisine dahi itiraf edemez, merak etmeyin siz bir deli değil belki veli olma yolunda bir adaysınızdır. çünkü insanın eğer psiklolojisi belli bir olgunluğa erişmeden bozuluyorsa o insan düşünüp muhasebe geliştiiriyor ve bu bağlamda klinik sorunlar yaşıyor demektir. depresiflik düşünen ve duyarlı insan profilidir. bundan asla bir şüpheniz olmasın ! kendinizi keşf ve bir yolculuk düşünüyorsanız bunun için yardım almaktan çekinmeyiniz , bu sizin insani bir çağrınızdır!
duyarlı her insan cana sahip çıkmayı becerebilen insandır! 
hayat olgun insanları olgunlaşmamış insanların eğittiği bir paradokstur!
teşekkür ederim okuduğunuz için saygılarımla,
CANAN SERGÜL
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Öz Yetenek başlıklı yazı Gergef tarafından 27.07.2018 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )