Eklenme Tarihi : 03.12.2018
Okunma Sayısı : 339
Yorum Sayısı : 3
Etiketler
Ahmet AYAZ
Ahmet AYAZ
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Özellik
Günün Yazısı

Bu Yazı 04.12.2018 tarihinde
GÜNÜN YAZISI
olarak seçilmiştir.
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Dr. Nedim Uçarı Kaybettik

 

DR.NEDİM  UÇAR’I   KAYBETTİK

          Ahmet AYAZ

Gaziantep Ekspres Gazetesi 4.12.2018

……………………………………….

        Yaşamının büyük bir bölümünü  kültür, sanat ve edebiyatla  geçiren, Dr. Nedim  Uçarı,  Mümin  Uluc Beyin Kapadokya  kültür  etkinliklerinde  tanıdım.  Mümin Uluc Beyin 3 defa kültür sanat ve edebiyat etkinliğinde onun ile Nevşehir, Kırşehir, Eskişehir, Aksaray, Kozaklı etkinliklerinde yanılmıyorsam hep beraberliğimiz oldu. Nevşehirde Rahmetli Rasim Köroğlu, Kerim Özbekler, İbrahim Sağır, Bünyamin Varol ve sabit ince ile birlikte balona binmiştik. Uçuştan  indikten  sonra pastalar kesildi, şampanyalar açıldı bir üzüm bağının içinde eğlenmiştik. Yaklaşık olarak 10-15 yıl içinde beraber olduğumuz kültür  sanat ve  edebiyat adamlarından kimleri yitirmedik ki? Kısaca sayacak olursam, unuttuklarım hariç. Ertuğrul Karakoç, Prof. İsa Kayacan, Rasim Köroğlu, Hasan Ulusoy, Osman Öcal, Mustafa Ceylan, Bahaeddin Karakoç ve Dr. Nedim Uçar. Her birisinin ayrı ayrı hatıraları var  usumda.Bunların adından söz etmek yine bana düştü. Bunları yazmanın mutluluğunu yaşarken, acılarını duymakta,  anlatılmaz üzüntülerin verdiğini ancak ben bilirim. Şimdi burada Dr. Nedim  Uçar’ın öz geçmişinden söz etmek istedim, bunu beraber paylaşalım.

        1945 Yılında Nevşehir İl’i Hacıbektaş İlçesi Köşektaş Köyünde doğdu. Ankara Polis Koleji ve Polis Akademisi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne devam etti. Anadolu Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nden mineraller, kıymetli ve yarı kıymetli taşlar ve tarihi eserler konusunda uzmanlık belgeleri aldı. Görevi gereği çeşitli illerde çalıştı. 1990 yılından itibaren de Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 1.Sınıf Emniyet Müdürü olarak görev yaparken Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan 2005 yılında Başmüfettiş olarak emekli olmuştur. 
Nedim UÇAR’ın şiirle tanışması çocukluk yıllarına rastlar. Şiir söylemek ve yazmak UÇAR için vazgeçilmez bir tutkudur. Özellikle okumayı, araştırmayı, incelemeyi ve yazmayı kendisine temel ilke edinmiştir. İlahi aşkı, doğa ve insan sevgisini, gökyüzünün sınırsız güzelliklerini ve güncel olayları tarihi akışı içerisinde taze ve sıcak duygularla dile getirmiştir. Türk dilinin inceliğini ve yüceliğini usta bir anlatımla şiirlerine yansıtma başarılarını göstermiştir. Şiirlerinde duygu yoğunluğu ve anlam bütünlüğü ağır basan UÇAR, hece ölçüsünün çok çeşidini kullanmıştır. Şair, şiirin evrensel bir dil ve bütün insanlığın, hatta kainatın ortak yapıtı olduğuna yürekten katılmaktadır. 
Şair Nedim UÇAR’ın şiirleri, yurt içinde ve yurt dışında basılan bir çok gazete, dergi, antoloji ve kitaplarda, ayrıca televizyon ve radyo programlarında yer almıştır. Düzenlenen uluslar arası, ulusal, kurumsal ve bölgesel nitelikli; şiir, destan, hikaye, slogan, marş, güfte ve TSM dalındaki yarışmalarda 150’nin üzerinde derece ve ödül kazanmıştır.
1993 yılında Dünya Sanat ve Kültür Akademisi’nin daveti üzerine Meksika, Amerika ve Kanada’da 14. Dünya Şairler Şölenine katılmıştır. 1994 yılında Şair Nedim UÇAR’a Kaliforniya Üniversitesi WCP Akademi’since Çin Cumhuriyeti Taipei Şehrinde Dünya Edebiyat Doktora diploması ve unvanı verilmiştir. 
T.C. Milli eğitim Bakanlığının 1999 yılında komisyona hazırlattığı İlköğretim 8.Sınıf Türkçe kitabına TÜRKİYE’M isimli şiiri ders konusu olarak girmiştir. 
Dr.Nedim UÇAR’ın şiirlerinden 300 tanesi Türk Sanat Müziği dalında, 2 tanesi Hafif Müzik dalında, 12 tanesi Çocuk Şarkıları dalında bestekarlarca bestelenmiş, ayrıca 8 şiiri de resmi marş olarak kabul edilmiştir. ulusal ve uluslar arası düzenlenen şairler kongresi, seminer, sempozyum, bildiri ve şiir şölenlerine, radyo ve televizyon programlarına eserleriyle katılan şairin, 168 şiiri yabancı dile çevrilmiştir. 
Şairin hayatı, kişiliği ve eserleri ile ilgili değişik üniversitelerce 20 ’ nin üzerinde tez hazırlanmıştır. 
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nda okullara tavsiyeli kitabı olan ve T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı kütüphanelerde kitapları bulunan Dr. Nedim UÇAR’ın elinde kendisine ait 4000’in üzerinde şiir ve belgesel nitelikli kitap olabilecek dokümanlar mevcuttur. Dr. Nedim UÇAR evlidir, üç çocuk ve iki torunu vardır. 27 Kasım 2018 günü saat 14.00 de Eskişehir asri mezarlıkta toprağa verildi. Mekanı Cennet olsun

Yayımlanmış Eserleri: Şiir Kitapları
Öksüz (1974) , Yağmurla Geliyorum (1991) , Yıldızlar Düşer Avuçlarıma (1992) , Gül Kurusu Akşamlar (1992) , Göz Kırpan Yıldızlar (1992) , Gün Işığında Zaman (Türkçe, İngilizce 1993) , Dünya Bir Dostluk Bahçesi (Türkçe, İngilizce 1993) , Titreyen Sular (Türkçe, İngilizce 1993) , Yeşil Vadilerde Akşam (2000) , Gönlümün Irmakları (2009) , Sılaya Özlem (2010) . 

Romanı Onlar Niçin Üşümediler (1992) Hikaye Kitabı: 
Dizelerle Nasreddin Hoca Hikayeleri (1992)  TİYATRO ESERLERİ i: Gecenin Kartalları (1992) , Huzur Polis Karakolu (1993) , Huzur Çıkmazı (1994) , Bir Gün 24 Saattir (1995)

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Dr. Nedim Uçarı Kaybettik başlıklı yazı Ahmet AYAZ tarafından 03.12.2018 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )