Rus Çarına Mektup Bize Nasihat
Rus Çarına Mektup Bize Nasihat

        

      ERMENİ: PATRİK GREGORIOS'UN RUS ÇARINA MEKTUBU


Mektubun bizlere Ruslardan çok daha fayda sağlayacağını anlayacağız hep birlikte, Evimizin bir köşesine asalım… Akıllı insanlar düşmanlarından bile güzel bir nasihat varsa alır. Çocuklarımızı, Ailemizi, Devlet büyüklerimizi, Din Alimlerimizi, korumanın, saygılı olmanın neden önemli olduğunu anladık. Umarız… Edepsiz sanatlar, diziler, Filmler bizi medenileştirmek için değil, köleliğe adam adım yaklaştırmak için .. Dallas dizisiyle başladık sözde medeniyete, Dallasa döndü aileler.. Nasihat verilmez alınır..

       Küçük sorunlardan kaçanlar, büyük sorunlarla karşılaşır. Sorunlarımız daha da büyümeden çözelim el birliğiyle...  Fazla söze gerek yok….Din, Vatan, Millet, sevenlerin günleri bereketli olsun     


 "Türkleri maddeten ezmek ve yıkmak mümkün değildir. Çünkü  Türkler çok sabırlı ve dayanıklı insanlardır.

Gayet gururludurlar ve izzet-i  nefis sahibidirler.

Bu özellikleri de; dinlerine bağlılıklarından, kadere  rıza göstermelerinden, geleneklerinin kuvvetinden, padişahlarına, komutanlarına, büyüklerine olan itaat duygularından gelmektedir.


 Türkler zekidir ve kendilerini müspet yolda sevk ve idare edecek reislere sahip oldukları müddetçe de çalışkandırlar.

 

Gayet kanaatkârdırlar.


 Onların bu üstünlükleri, hatta kahramanlık ve bahadırlık duyguları, geleneklerine olan bağlılıktan, ahlaklarının sağlamlığından gelmektedir.


 Türklerde önce itaat duygusunu kırmak ve manevi bağları yok etmek ve dine dayanma güçlerini zaafa uğratmak gerekir.

 

Bunun da en kısa yolu, milli ve manevi geleneklerine uymayan dış fikirlere ve davranışlara onları alıştırmaktır.

 

Türkler dış yardımı reddederler, haysiyet duyguları buna engeldir. Velev ki geçici bir sure için görünüşte kuvvet ve kudret verse de, Türkleri dış yardıma (sadaka) alıştırmak gerekir.

 

Maneviyatları sarsıldığı gün, Türkleri kendilerinden şeklen çok kalabalık ve görünüşte egemen güçler önünde zafere götüren asıl kudretleri sarsılacak ve maddi araçların üstünlüğü ile onları yıkmak mümkün olacaktır.


 Bu nedenle, Osmanlı Devletini tasfiye için soyut olarak harp meydanlarında zafer kazanmak yeterli değildir ve hatta sadece bu yolda yürümek Türklerin haysiyet ve vakarını tahrik edeceğinden, gerçeklere ulaşmalarına neden olabilir.

 

Yapılacak olan, Türklere bir şey hissettirmeden bünyelerindeki bu yıkımı tamamlamaktır."
 (General Ignatief'in Hatıraları.) 

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Rus Çarına Mektup Bize Nasihat başlıklı yazı HACIKAĞIZMAN tarafından 02.02.2019 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )