Masal Mı? Darbe Oldu Kavga Bitti
Masal Mı? Darbe Oldu Kavga Bitti

       Bizim ki okulu pek sevmediğinden okulun bitmesini sabırsızlıkla bekliyor. Çalışmak yok, sanıyor ki ilkokul bitince her şey onun istediği gibi olacak. Hayatı kendi yaşadığı ortamdan ibaret olduğunu sanıyor.  Yaz tatilinde yalnız kafasına göre eğlenirken, bizim kine güzel bir müjde geliyor. C…… Emmisi ve E……. Ablasının onların evlerinin tam karşısındaki bahçeli eve taşındığını öğreniyor. Aynı gün onları ziyarete gidiyor.

        Keyfi biraz daha yerine geliyor yalnızlık zor. Artık canı sıkıldıkça, evdekilere haber verip koşuyor C…… Emmisi gile, orada sıkıldı mı dönüyor, ailesinin yanına. Böyle git gel ler arasında okula da gidip geliyor. Derslere çalışmak hak getire, çalışma pek yok. Nasıl olsa öğretmenler yaramazlıklardan bıkmışlar. Diplomayı verip aramazlar dan kurtulmak en kolay yol. Öyle de olmuş. Yılsonu karnesinde geçti yazısını gördü mü ona bayram. Takdir, teşekkür almış gibi sevinir. Evet geçti yazılı karneyi aldı mı?  Aldı Eve sevinerek dönüyor. Sanki her şey bitti, hayat sanki her gün bayram. Eve varınca Annesi bu kadar sevinmek güzelde bunun ortaokula var, lisesi var, okursan daha ilerisi de var. Deyince ne yani ömrümüz okullarda mı geçecek.. Vay Anam vay desene boşuna sevinmişiz.  Okumasak ne olur. Sen bilirsin okuyanlar okur adam olur sen bakarsın. Adam olmak,  yani iş güç sahibi olur. Evlenir çoluk çocuğa karışır, İtibar görür.  Denene okumasak bizim itibar yerlerde sürünecek.. Neyse gün gele harman ola bakarız. Yas tutmakla yaz tatili çekilmez..  Demiş ama tatil adı üstünde  kısa zaman da biten bir şey  veya eğlenceli olduğu için çabuk geçiyor zaman..  Ortaokula kayıt zamanında bizimki sanki uykudan uyanmış.  Sağ- sol davası var o zamanlar, küçük büyük demezler sorarlar sağcı mısın? Solcu musun? Soran solcu ise solcuyum demezsen dayak yeme riskin var. Sağcılar içinde aynı mevzu aynı. Okula başlayınca birde öğreniyor ki öğretmenlerde aynı konu üzerinde uzmanlaşmışlar. Sağcı öğretmenin dersinden solcular, solcu öğrenmenin dersinden sağcılar sınıf geçemezmiş..  Yani her şartta sınıf geçmek deveye hendek atlatmak..

        Fransızca öğretmeni solcuysa herkes yoldu. Sağcıysa herkes sağcı, yani okuyacaksan yalanların bol olacak. Oda  yetmez ispiyoncular var onlarda kendi çıkarlarına arkadaşlarını ele veriyorlar.. Küçük yer olduğundan. Yalanlar en kısa zamanda ortaya çıkıyor.  Dayak kaçınılmaz… Bizim son beşik bu okulda okumaz..  Ailesine de durumu anlatır.  O arada memlekette oldu mu Askeri bir darbe. Sağcılar da, içeri solcularda içeri. Darbe oldu kavgalar bitti.

 

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Masal Mı? Darbe Oldu Kavga Bitti başlıklı yazı HACIKAĞIZMAN tarafından 11.06.2019 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )