Eklenme Tarihi : 12.02.2020
Okunma Sayısı : 169
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
harikaufuk
harikaufuk
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Radyo Benim
Site İstatistikleri
12.07.1904 : Pablo Neruda doğdu. 1971 Nobel edebiyat ödülü sahibi Şilili şair, 1974'te General Augusto Pinochet önderliğindeki faşist darbe sırasında öldürülmüştü.

12.07.1932 : Türk Dil Kurumu kuruldu.

12.07.1975 : Atatürk'ün eşi Latife Uşaklıgil öldü.

12.07.1993 : Hülya Avşar, "Berlin in Berlin" filmindeki rolüyle Moskova Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü aldı.

12.07.1951 : İstanbul Sultanahmet Adliye Sarayı'nın temeli atıldı.

12.07.1948 : Ruhi Sarıalp, Londra Olimpiyatları'nda üç adım atlamada üçüncü oldu.

12.07.1894 : Isaak Emmanuilovich Babel doğdu. Savaş öyküleri ve Odessa masallarıyla bilinen Sovyet yazarı SSCB'nin ilk kuruluş döneminde edebiyatta bir yenilikçi olarak ün ve saygınlık kazanmıştı.

14 Şubatlar
14 Şubatlar

                                         14 ŞUBATLAR

 

        İşte yine bir 14 Şubat dayatması daha geliyor. Haftalar öncesinden insanların beynine sinyaller yollanmaya başlandı. Sonradan icat edilen bir gün… Yamalık gibi yapıştırdılar 14 Şubatı kutladığımız özel günlerimize… Sevmenin günü olur mu hiç!

 

    Mütevazı kutlamalara sözüm yok. İnsanların tercihlerine saygım var. İsteyen kutlasın. Abartmaya gerek yok. “Kocişkomun hediyesi!” diye sosyal paylaşım sitelerinde gösteriş yapmaya gerek yok hanımlar… Aranızda kalsın.

 

        Millet aç ve işsizken, "Çocuklarım aç!" diye bir baba kendini yakarken bir de pırlanta reklamı yapıyorlar ya sinir oluyorum. “Pırlanta her kadının hakkı!” Sloganları da bu! Her kadın pırlantayı hak ediyorsa bedava dağıtsınlar madem... Sanki her şey tamam da pırlantamız eksik!

 

        İşsizlik had safhada… Zamlar bizi bunalttı. Nefes alamıyoruz. Doğal gazın düğmesini çevirmeye korkuyoruz. Elektrik de pahallılaştı iyice… Faturaları ödeyince maaş bitiyor. Aldığımız maaş boğazımıza yetmiyor. Aç yaşanmıyor. Bu yüzden özellikle emekliler pazar dağıtılırken yerlere dökülen sebzeleri, meyveleri topluyorlar.

 

        Biz kadınlar huzur istiyoruz.  Eşi, sevgilisi, babası tarafından dövülen, öldürülen bir kadın olmak istemiyoruz. Sevgiden evvel saygı bekliyoruz. “Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin.” Sözünü unutun artık!

 

        “ Saçı uzun, aklı kısa!” demeyin bize… Sizin saçlarınız da epey uzun hani! “Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.” demişler. “Elinin hamuruyla erkek işine karışma!” derken sizin de elleriniz hamurlu… Pastacılık, aşçılık size de hamur bulaştırmış. Neyse siz- biz diye ötekileştirmeyelim birbirimizi…

 

          Kadınların ezilmediği, üzülmediği, dövülmediği, öldürülmediği nice mutlu günlere! Kadınlar, pırlantaya ihtiyacınız yok, hepiniz birer pırlantasınız.  Sevgiler…

 

Harika Ufuk
Adana
07 Şubat 2020

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( 14 Şubatlar başlıklı yazı harikaufuk tarafından 12.02.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )