Eklenme Tarihi : 24.02.2020
Okunma Sayısı : 427
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
ismailmalaty
ismailmalaty
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Öğretmen
ÖĞRETMEN

'Olmak istediğiniz gibi olun, sevilmek zorunda değilsiniz . Şeklim şemalim budur deyip devam edin yolunuza. İsteyen yanınızdan yürür, isteyen karşı kaldırımdan,' diye sözlerini tamamladı, kitabını ve kalemlerini siyah deri çantasına koydu, sınıfın tam ortasına geldi, 'haydi iyi dersler, yarın görüşürüz,' dedi ve sınıftan çıktı Asuman .öğretmen.
Pencere tarafından ikinci sırada oturan Yusuf, 'Ne demek istedi sence bu Hoca gider ayak?' diye sordu yanında oturan Hatice'ye.
'Bilmem, yapmacık olmayın, kendiniz gibi olun, dedi galiba,' diye cevap verdi Hatice.
'Kendisine baksın, kocaman göbeğine baksın. sigaradan sararan dişlerine baksın ilk önce, neredeyse yüz otuz kilo, halen her teneffüs bir şeyler tıkıştırıyor,' dedi Yusuf.
Hatice Yusuf'un söylediklerine katıldı 'Haklısın be kanka. İnsan önce kendisini düzeltecek, sonra öğrencilerini, daha sonra da tüm toplumu,' diyerek onayladı.
Yusuf yerinden kalktı, 'Kanka izin ver de bahçeye çıkayım, bunalttı iyice beni bilmiş bilmiş konuşarak şişko kadın,' dedi geçmek için izin istedi. 'Hatta istersen sen de gel,' diye ekledi.
Eline aldığı kitabı koyduğu ayracın bulunduğu sayfadan açtı, 'Ben bu romanı bitirsem iyi olur. Sen çık, ben bunu okuyacağım,' diyerek onun teklifini geri çevirdi.
'Peki,' dedi Yusuf bahçeye çıktı. Yalnız başına bahçe duvarının kenarından iki elini arkasında birleştirerek ve kısık bir şekilde ıslık çalarak ilerlemeye başladı. Bahçe kapısının yanına geldiğinde Asuman Öğretmenin 'Nereye böyle yalnız başına Yusuf?' dediğini duydu. Sesin geldiği tarafa döndüğünde Asuman Hanım'ın sağ elinde hamburger, sol elinde bir büyük bardak kola ve iki parmağının arasında sigara ile Asuman Hanım'ı gördü. Gördükleri onu şaşırmadı içinden 'Teneffüste de mi buldun beni Allah'ın şişkosu!' dedi. 'Buyurun Hocam bir şey mi diyeceksiniz?' diye sordu.
'Evet,' dedi ağzındaki büyük lokmayı yutmaya çalışarak, ' gel yanıma, biraz konuşalım,' diye karşılık verdi.
Yusuf gönülsüz bir şekilde, içinden gelmeyerek bahçe kapısından dışarı çıktı, işlek caddedeki kaldırımda buldu kendisini. 'İdareden bir şey demezler değil mi Hoca'm?' dedi.
'Yok canım, benim yanımdasın ya, kim ne diyecek sana. Ben çağırdım, derim,' diye cevapladı lokmasını yuttuktan sonra koladan büyük bir yudum içti, sigarasından çekti, dumanın yarısını ağzından, geri kalan yarısını burnundan ustaca çıkardı Asuman Hoca.
'Sınıfta konuşuyorum da sizlere tavsiyelerde bulunuyorum da, yaptıklarım aklıma gelince boş konuştuğumu düşünüyorum,' dedi.
'Estafurullah Hoca'm. Öyle demeyelim de herkesin bir zaafı var diyelim,' diyebildi aslında Hocasının son söylediklerini tüm kalbiyle onayladı.
'Öyle öyle, ben her şeyin farkındayım. Baksana vücuduma. Memnun olduğumu mu sanıyorsun? Kendimi hiç beğenmiyorum. Bir eğitimci söyledikleriyle değil, yaptıklarıyla etkiler ve yönlendirir öğrencilerini,' dedi.
'Farkındayım Hoca'm, aslında ben de size pek yakıştıramıyorum bu elinizdekileri. Gün boyu yemeniz ve sigara içmeniz hiç yakışmıyor, doğru değil. Özellikle okul önünde ve işlek bir caddede. Veliler de görüyorlar burada,' diye onayladı Yusuf Hocasını.
'Demek sizler de bunun farkındasınız? Şimdi daha çok üzüldüm Yusuf,' dedi ve son lokmasını iştahsızca yuttu Asuman Hoca.
'Ne yalan söyleyeyim Hocam. Siz dersten çıkınca Hatice'ye buna benzer sözler söyledim,' dedi.
'Ne? İnanmıyorum! Beni mi çekiştirdiniz yani? Dedi kodumu mu yaptınız?' diye sordu.
'Özür dilerim Hocam, üzgünüm ki öyle,' dedi.
'Aslında haklısınız Yusuf. Yerden göğe kadar haklısınız. Benim yaşımda olup da bekar olan öğretmen var mı? Kim ne yapsın koca göbekli, dişleri sapsarı bir kadını? Size söz veriyorum bugün okul çıkışı diyetisyene gideceğim. Ayrıca 171'i arayıp sigara bırakma uygulamasından yararlanacağım. Söz Yusuf, söz. Böylece sadece sözlerimle değil, davranışlarımla da sizlere mesajlar vereceğim,' dedi.
Gün o gün. Saat o saat. Teneffüs o teneffüs. Asuman Öğretmen Yusuf'a söylediklerini yerine getirdi. Yaklaşık dört ay sonra incecik ve dişleri pırıl pırıl bir öğretmen olarak sınıfa girdi.
Bir gün Yusuf'a 'Nasıl Yusuf sözlerim daha inandırıcı artık değil mi?' diye sordu.
Yusuf 'Evet Hoca'm, görünen köy kılavuz istemez. Kutluyorum sizi,' dedi. Ve Asuman Öğretmen iki ay içinde okulun en yakışıklı öğretmeni Hasan Bey ile sözlendi.
24/02/2020 PAZARTESİ İSMAİL MALATYA
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Öğretmen başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 24.02.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )