Yıldızelinin Adı Nereden Geliyor
                                     YILDIZELİ'NİN ADI NEREDEN GELİYOR?

      Sivas ilinin Yıldızeli ilçesinin sınırları içinde bulunan 2.552 metre yüksekliğinde yüceler yücesi bir dağ vardır. Tüm dağlara tepeden bakar; yıldızlarla boy ölçüşür, yıldızlara yoldaş olur zirvesi. Şu an ülkemizin önemli kış turizmi ve kayak  merkezlerindendir.
      Ben diyeyim yüzlerce, siz deyin binlerce yıl önce bu yüce dağın tepesinde bulunan kalede Guguk Baba adında yıldızların da babası olan maneviyatı yüksek bir zat yaşarmış. Ki günümüzde de o kaleye ait kalıntılar bulunmaktadır. 
      Geceleri gök yüzünde pırıl pırıl pırıldayan büyüklü küçüklü yıldızlar, gündüzleri Yıldız Dağı'nın zirvesine gelir Guguk Baba'nın misafiri olurlarmış. Gün boyunca dinlenirlermiş. Guguk Baba ile hoşça vakitler geçirirlermiş. Guguk Baba onlara yetecek kadar çorba yaparmış, karınlarını bir güzel doyurur, Guguk Baba'nın hayır dualarını alırlarmış. İleride bir yerleşim birimi varmış. Orada yeni bir han varmış, o handan dolayı adı Yenihan'mış. Çorbalarını içerken, Yenihan'a bakarlarmış. 
      Bir gün Guguk Baba, 'Sizden bir şey isteyebilir miyim?' diye sormuş. 
      Yıldızları en parlağı olan Sirius, 'Tabi de isteyebilirsin Guguk Baba,' diye cevap vermiş.
      'Bizler burada her Allah'ın günü sıcacık çorbalarımızı afiyetle içiyoruz, karınlarımızı doyuruyoruz. Şu karşıda görmüş olduğunuz Yenihan'da yoksul ailelerin bulunduğunu büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Bu durum beni çok üzdü. Ben her gün bir tencere çorba hazırlayayım, içinizden biri onu karanlık kavuşunca benim belirteceğim yoksul aileye götürsün istiyorum. Bunu benim için yapar mısınız?' demiş. 
       'Nasıl olacak bu? Bizler oraya nasıl ineriz?' demişler yıldızlar.
       Sirius 'Yaparız, ilk gün ben götürür aileye teslim ederim,' demiş. 
       İlk gece Guguk Baba'nın hazırladığı bir tencere çorbayı alan Sirius gökyüzünden kayarak Yenihan'a inmiş ve  Yıldız Dağı'nın zirvesindeki Guguk Baba'nın gönderdiğini söyleyerek yoksul olan aileye bir tencere çorbayı teslim etmiş ve tekrar gökyüzüne yükselmiş. Yenihanlılar korkmuşlar. Yıldızın indiği eve gitmişler. Bir tek onlarda korku yokmuş, mutlu bir şekilde çorbalarını yudumluyorlarmış. Olayın gerçek yüzünü öğrenen halk derin bir nefes almış. O aileye çok nasipli olduklarını söylemişler. Bir sonraki gece bir yıldız daha kaymış ve inmiş Yenihan'ın üstüne Guguk Baba'nın selamını söylemiş, yoksul ailenin çorbasını teslim etmiş. Bir gece böyle, beş gece böyle derken tüm ailelere yıldızlar birer tencere çorba getirmiş. Çorba gelen her hane halkının rızkı kat kat artmış. Yenihan'da yoksulluk son bulmuş. 
      Her akşam bir yıldız kaydığı için artık ilçeye Yenihan değil; Yıldızeli denmeye başlanmış. Nihayet alınan bir karar ile 1936 yılında Yenihan ilçesinin adı Yıldızeli olarak değiştirildi. Bu arada Yıldızeli ilçe mezarlığında Guguk Baba'nın mezarı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse gider bir fatiha okursunuz.
                                                      İSMAİL MALATYA 23/06/2020 SALI-İST
       
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Yıldızelinin Adı Nereden Geliyor başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 23.06.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )