Çınarcık
                                                                   ÇINARCIK
         Türkiye'nin en yoğun nüfusunun bulunduğu  İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinin ortasında, ideal bir konumda güzeller güzeli bir sahil kasabasıdır. Günü birlik tatil yapmak için de tercih edilen Çınarcık'ın nüfusu yaz aylarında 300.000 hatta 400.000' e kadar ulaşmaktadır. Yalova'nın merkezden sonra en büyük ilçesidir. Yüzölçümü 174 km2, deniz seviyesine göre yüksekliği ise yaklaşık 30 metredir. Doğusunda Termal, güneyinde Bursa ve Armutlu, kuzey ve batısında Marmara Denizi bulunmaktadır.   
         Bu şirin ilçe, Milat'tan 3-4 bin yıl önce kurulmuş yerleşim merkezlerindendir. Bölge sırasıyla; Frigyalılar, Kimiryalılar ve Vitrinyalılar'ın hakimiyetinde kaldıktan sonra MÖ 74 yılında Roma Devleti'ne geçmiştir. Roma döneminden kalan bazı kalıntılara Çınarcık ilçesi ve köylerinde rastlamak mümkündür. Çınarcık uzun yıllar süren Bizans hakimiyetinin ardından 1307 yılında Osman Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında üç kez işgal edilmiş ve en son 19 Temmuz 1921 tarihinde düşman işgalinden tamamıyla kurtarılmıştır. Rum döneminde adı 'temiz havası olan şehir' anlamına gelen KİO olan ilçenin günümüzdeki adının tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir.
          Çınarcık'a yakın gezip görülecek yerler arasında; Termal, Esenköy, Erikli Yaylası bulunmaktadır.

                                                                                                                İSMAİL MALATYA

      
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Çınarcık başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 10.09.2020 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )