Eklenme Tarihi : 13.01.2021
Okunma Sayısı : 473
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
ismailmalaty
ismailmalaty
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Radyo Benim
Site İstatistikleri
24.01.1921 : Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.

24.01.1961 : Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel ilk defa Adnan Menderes'in idamını istedi.

24.01.1962 : Romancı Ahmet Hamdi Tanpınar vefat etti.

24.01.1965 : İngiliz siyasetçi Winston Churchill öldü

24.01.2001 : Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, silahlı saldırıda şehit edildi.

24.01.1993 : Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

İznik Gölü Kayıp Şehir Efsanesi

İznik Gölü Kayıp Şehir Efsanesi
İZNİK GÖLÜ KAYIP ŞEHİR EFSANESİ
Müjdeler olsun: Turizm cenneti ülkemizin ikinci bir Göbeklitepe'si oluyor. Gerçek İznik göl sularının altında.
Bursa ilimizin UNESCO'ya aday tarihi dokusuyla ön planda olan İznik'te göl suları kuraklık nedeniyle çekildi. Bununla birlikte altındaki tarihi yapılar bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı.
Bilinen odur ki; 740 yılında yaşanan depremde göl sularına gömülen tarihi İznik, daha sonraki yıllarda göl kenarına yeniden inşa edilmiştir. Gökyüzünden çekilen bir fotoğraf sayesinde ortaya çıkan Bazilika, 2014 yılının en önemli keşifleri arasında gösterilmişti. Bazilikanın kafes içinde korunan en önemli parçaları suyun çekilmesiyle gün yüzüne çıkmaya devam etmektedir.
4 medeniyete başkentlik yapmış tarihi kent İznik'te Türkiye'nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü'nde kuraklık nedeniyle 300 metrelik bir çekilme yaşandı. İznik'e bağlı göle kıyısı olan Göllüce Mahallesi'nde bu sabah göl kıyısında tarihi olduğu iddia edilen sütunlar ortaya çıktı. 2014 yılında dünyanın en iyi 10 keşfi arasından gösterilen İznik Bazilika da gölün içinden çıkmıştı. Sular çekilince ortaya çıkan sütunların Bazilika formunda kilise kalıntısı olduğu belirlenen yapı, 50 metre açıkta, 6 metre derinlikte yer alıyor.
İSMAİL MALATYA
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( İznik Gölü Kayıp Şehir Efsanesi başlıklı yazı ismailmalaty tarafından 13.01.2021 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )