Eklenme Tarihi : 6.01.2022
Okunma Sayısı : 133
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
Alp.Aldatmaz
Alp.Aldatmaz
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Radyo Benim
Site İstatistikleri

Hapishane

2021 yılında, hayatımda ilk defa hapishaneye girdim, röportaj için değil, bildiğiniz gözaltı efendim.
 2 ayrı hapishanede 2021 yılının neredeyse yarısını geçirmek zorunda kaldım, Allah düşman başına vermesin.
 Temennimde samimiyim, Allah düşmanlara hastahane veya mezarı nasip etsin de, hapishaneye düşürmesin.
 Türkiye'de değil, Hollanda'da oluyor bu dediklerim.
 Neyse efendime söyleyeyim bu öntutukluluk veya gözaltı denilen rejim, çok katı bir rejim.
 Günün takriben 21-22 saati hücredesiniz, beraberinde gelen diğer sorunlar da cabası belki tasavvur edebilirsiniz.
 Yattığım iki hapiste de, ilk fırsatta haftada 1 gün, 1 saat kadar tanınan kütüphane hakkımı kullanmak belki de koca hapishanedeki en kıymetli saat idi.
 Korona dönemine tekabül ettiği için, bazı haftalar kütüphane'ye de gitmemize izin verilmediği oluyordu.
 2 hapishanede de dikkatimi çeken hususu sizinle paylaşmak istiyorum.
 Hollanda hapishanesinde malesef Hollanda'lılar çoğu zaman çoğunluğu oluşturmuyor, bu yüzden mi yahut göstermelik bir demokrasiden mi, artık her ne sebepten ise bu kütüphanelerde yabancı dillerde de kitaplar bulunuyor az veya çok.
 Benim gözüm hemen Türkçe kitapların bulunduğu rafları arıyor haliyle.
 Ezberden yanılmıyorsam toplam 18 tane hapishanenin bulunduğu Hollanda'da, her hapishanede durumun aynı olduğunu şahitlerinden öğrendim ki, bunu öğrenince daha da fazla üzüldüm.
 Hollanda'da her 20 kişiden 1'i Türk, yani toplam 17 milyon nüfuslu ülkede Türk nüfus milyona merdiven dayamış.
 Türkiye'de yasak olan, teröristlerin kitapları, boy boy gözümüze sokuluyor o küçücük az sayıda Türkçe kitapların bulunduğu rafta. Hiç mi dişe dokunur kitap yoktu derseniz, tek tük olsa da vardı, mesela Aziz Nesin'in birkaç kitabı 2 hapishanenin kütüphanesinde de dikkatimi çeken ortak kitaplardandi, Orhan Pamuk hakeza.
 
 Çok detayına girip sizleri yormak istemiyorum, her ne sebeple olursa olsun, insan suçlu veya suçsuz da olsa bir şekilde hapise düşme ihtimali doğabiliyor, sonuçta yargılama süreci uzun sürdüğünden bazen tutuksuz yargılanmaya müracaat edene ve o hak size taninana kadar dahi tutuklu kalabiliyor ve muhakkak hapisle tanisabiliyorsunuz Hollanda gibi bir ülkede.
 
 Mesela din'i konuda elinden gelen müdahaleyi yapıp, Hollanda'da Türk ve diğer müslüman mahkumların bir seccadeye, bir tesbihe, bir Kuran'a ulaşmasına vesile olmayı başarmış Türkiye Cumhuriyeti acaba bu Türkçe kitaplar bölümüne de gerekli müdahaleyi yapmayı başaramaz mi diye onca derdin arasında kendime sorup durdum, sormaktan kendimi alıkoyamadım.
 Hatta hapisten çıkar çıkmaz bu konuyu elimden geldiğince heryere duyurup belki de halihazırdaki Türk mahkumlara veya gelecekte mahkumiyete düşecek Türk vatandaşlarına bir faydam olur mu diye sizlerle de paylaşmak istedim.
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Hapishane başlıklı yazı Alp.Aldatmaz tarafından 6.01.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )