Aydında Gezilecek Görülecek Yerler...

KERİM ÖZBEKLER

GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR 

 

AYTEPE PARKI MESİRE ALANI;AYDIN'I PANORAMİK OLARAK GÖRMEKTEDİR, 150 METRE YÜKSEKLİKTEDİR. İÇİ ÇAM AĞAÇLARI İLE DOLUDUR, AĞAÇLAR İÇERİSİNDE ÇOCUK OYUN BAHÇESİ-CAFE MEVCUTTUR. OTURMA BÖLÜMLERİ-SUNİ HAVUZLARI İLE İNSANLARIN HOŞÇA VAKİT GEÇİRECEĞİ 1 YERDİR. AYDIN'IN KUZEY DOĞUSU'NDA YER ALMAKTADIR, BURAYA AYDIN VALİLİĞİ ARKASI'NDAN KALKAN 1 TELEFERİK HATTI VARDIR. 2 KABİNİ BULUNAN TELEFERİK KABİNLERİNİN 1 TANESİ 6 KİŞİ ALMAKTADIR, 650 METRELİK 1 YOLCULUKTAN SONRA TELEFERİK İÇİNDEKİLERİ AYTEPE PARKI İÇİNE İNDİRMEKTEDİR. TELEFERİK AYDIN BELEDİYESİ'NE AİTTİR, ÜCRETSİZ OLARAK BİNİLİP İNİLMEKTEDİR. AYTEPE PARKI'NA KARAYOLU İLE ULAŞMAKTA MÜMKÜNDÜR, BUNUN İÇİN ÜNİVERSİTE MİNİBÜSLERİ İLE ÜNİVERSİTEYE KADAR GİTMEK VE SON DURAKTA İNDİKTEN SONRA ÜNİVERSİTE İÇİNDEN AYTEPE PARKI'NA GEÇMEK MÜMKÜNDÜR.

 

TRALLEİS;AYDIN'IN KUZEYİNDEDİR, 1 KM. UZAKLIKTA VE TEPEDEDİR. ARGOSLULAR VE TRALLEİS'LİLERCE KURULAN KENT'TE BU GÜN İÇİN GYMNASİUMA'A AİT OLAN KALINTIYA İLAVETEN ROMALILARDAN KALMA HAMAM-AGORA-TİYATRO-STADİUM MEVCUTTUR. HALK ARASINDA ÜÇGÖZLER DİYE BİLİNMEKTEDİR. 

 

CİHANOĞLU CAMİİ VE KÜLLİYESİ;1756 YILINDA CİHANZADE MÜDERRİS ABDULAZİZ TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, İÇİNDE CAMİ-MEDRESE-TÜRBE-ÇARŞI-ÇEŞME VARDIR. KÖPRÜLÜ MAHALLESİ'NDEDİR. 

 

ESKİ-YENİ HASAN ÇELEBİ CAMİİ;1585 YILINDA MISIR BEYLERBEYİ MUHİTTİN EFENDİ'NİN OĞLU HASANPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, MERMER MİHRABI VE MİNBERİ DANTEL GİBİ İŞLENMİŞTİR. HASANEFENDİ MAHALLESİ'NDEDİR. 

 

RAMAZANPAŞA CAMİİ;1595 YILINDA ÜVEYSPAŞA'NIN KARDEŞİ RAMAZANPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, KARE PLANLIDIR. TEK KUBBELİDİR, KESME TAŞTAN YAPILAN CAMİNİN AHŞAP GİRİŞ KAPISI VARDIR. KAPI OYMA İŞLERİ İLE BEZENMİŞTİR. ALÇI KABARTMALARI-RENKLİ CAM İŞÇİLİĞİ-AĞAÇ OYMACILIĞI SÜSLEMELERİ İLE İLGİ ÇEKİCİDİR, AYDIN'IN TAM MERKEZİNDE RAMAZAN PAŞA MAHALLESİ'NDEDİR.  

 

SÜLEYMAN ÇELEBİ CAMİİ;1683 YILINDA SÜLEYMAN BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, 1 OSMANLI ESERİDİR. KARE PLANLIDIR, KESME TAŞTAN YAPILMIŞTIR. TEK KUBBE İLE ÖRTÜLÜDÜR, YAPININ 16 KENARLI KUBBE KASNAĞINDA 16 PENCERE YER ALMAKTADIR. KUBBE İÇİ KALEM İŞLERİ İLE SÜSLENMİŞTİR, AYDIN İSTASYON MEYDANI'NDADIR. 

 

ŞEMSİPAŞA CAMİİ;1759 YILINDA AHMED ŞEMSİPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, HALK ARASINDA AĞAÇLARARASI CAMİİ VEYA KIRMIZI MİNARELİ CAMİ OLARAKTA BİLİNİR. GÜZELHİSAR MAHALLESİ'NDEDİR, ÜNLÜ ADNAN MENDERES BULVARI KENARINDADIR. 

 

ÜVEYSPAŞA CAMİİ;1568 YILINDA MISIR BEYLERBEYİ ÜVEYSPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, KARE PLANLIDIR. YÜKSEK 1 KASNAK ÜZERİNDE, 1 KUBBE İLE İLE ÖRTÜLÜDÜR. KÖPRÜLÜ MAHALLESİ'NDEDİR. 

 

AYDIN MÜZESİ;AYDIN ÇEVRESİNDE BULUNAN TARİHİ ESERLERİN SERGİLENDİĞİ MÜZENİN AÇIK VE KAPALI ALANI BULUNMAKTADIR, AYDIN İLİ İÇİNDEDİR. 

 

ÇAYYÜZÜ ŞEHİTLİĞİ;AYDIN VİLAYETİNİN UMURLU KASABASI'NDADIR, AYDIN'A 20 KM. UZAKLIKTADIR. UMURLU KASABASI'NA OLAN UZAKLIĞI İSE 5 KM.DİR VE KUZEYİNDEDİR, KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA ŞEHİT OLANLARIN YATTIĞI 1 ŞEHİTLİKTİR. BURADA CAMİ-HAYIR YAPMAK İÇİN 100 KİŞİLİK MASA VE SANDALYELER-LAVABO-PARK ALANI MEVCUTTUR.

 

PAŞA YAYLASI;AYDIN'A BAĞLI PAŞAKÖY KÖYÜ'NDEDİR, MESİRE YERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. 

 

İMAMKÖY KAPLICASI;AYDIN'A 6 KM. UZAKLIKTADIR, İMAMKÖY KÖYÜ'NDEDİR. SUYU KÜKÜRTLÜDÜR, ROMATİZMA-MAYASIL-ÜLSER-SİYATİK HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. AYDIN'A YAKIN OLDUĞUNDAN, OTEL-LOKANTA VB.GİBİ İHTİYAÇLAR İL MERKEZİNDEN TEMİN EDİLEBİLİR. 

 

AYDIN YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ;AYDA 1 DEFA AYDIN EFESİ EDEBİYAT-ŞİİR DERGİSİ YAYINLAMAKTADIRLAR, HER AY 1 İLÇE'DE ŞİİR ŞÖLENİ ORGANİZE ETMEKTEDİRLER. BAĞLANTI KURMAK İÇİN ADRES BİLGİLERİ AŞAĞIDA Kİ ŞEKİLDEDİR;AYDIN YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ, YEDİEYLÜL MAHALLESİ, ESKO İŞ HANI, B BLOK, NO.1-5 (ŞEHİRLERARASI OTOBÜS GARAJI KARŞISI)AYDIN, E MAİL.aydinefesidergisi@hotmail.com 

 

ZEYTİN-ZEYTİNYAĞI;AYDIN İL SINIRLARI İÇİNDE EN ÇOK ÜRETİLEN ÜRÜNLERDEN BİRİSİ DE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI'DIR, AİLELERİN 1 ÇOĞU GÜNLERİNİ BU AĞAÇLAR ARASINDA GEÇİRİR. AYDIN'A GELENLER BU İL SINIRLARI İÇİNDE BU GÜN İÇİN 1 KĞ.ZEYTİN'İ 4.00 TL.DEN, 1 KĞ.ZEYTİNYAĞI'NI 6.00 TL.DEN SATIN ALABİLİRLER. ZEYTİNYAĞI 200 ÇEŞİT HASTALIĞIN İLACIDIR, BARSAKLARI YUMUŞAK TUTAR. 

 

İNCİR-YEMİŞ-BARDACIK;AYDIN İL SINIRLARI İÇİNDE EN ÇOK ÜRETİLEN ÜRÜNLERDEN BİRİSİ DE İNCİR-YEMİŞ-BARDACIK İSİMLERİ İLE ANILAN BU ÜRÜNDÜR, KABIZLIĞI GİDERİR. YAŞ VE KURU OLARAK YAZ-KIŞ AYDIN'DA Kİ BÜTÜN PAZAR YERLERİNDE VE DÜKKANLARDA BULUNMAKTADIR, BU GÜN İÇİN 1 KĞ.KALİTELİ İNCİR-YEMİŞ-BARDACIK 8.00-10.00 TL.ARASINDA SATILMAKTADIR.

 

PORTAKAL;AYDIN'DA YETİŞTİRİLEN MEYVA'LARDAN BİRİSİ DE PORTAKALDIR, DENİZLİ-İZMİR KARAYOLU ÜZERİNDE YER ALAN BÜTÜN İL-İLÇE-KASABA-KÖY'LERİN YOL KENARLARINDA BU TÜR ÜRÜNLERİ SATAN ÇOK SAYIDA SATICI BULUNMAKTADIR. HER SATICININ ÖNÜNDE HEMEN HEMEN AYDIN'DA YETİŞTİRİLEN BİR ÇOK ÜRÜNÜ BULMAK VE SATIN ALMAK MÜMKÜNDÜR, BUNLAR ARASINDA KURUTULMUŞ PATLICAN-KURUTULMUŞ BİBER-TURŞU-SALÇA-ELMA-MUZ-PORTAKAL-YEMİŞ-ZEYTİN-ZEYTİNYAĞI-KESTANE-CEVİZ VB.GİBİ DAHA BİR ÇOK ÜRÜN SAYILABİLİR. 

 

BUHARKENT'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

KIZILDERE KAPLICASI;BUHARKENT İLÇESİ'NE 3 KM. UZAKLIKTADIR, HEM İLÇE. HEM DE KAPLICA DENİZLİ-AYDIN-İZMİR KARAYOLU ÜZERİNDEDİR. DENİZLİ-AYDIN İL SINIRININ HEMEN YANINDA, AYDIN TARAFINDADIR. OTEL-LOKANTA-BENZİNLİK-BÜFE VB.GİBİ TESİSLERE SAHİPTİR, KAPLICA SUYU SODYUMBİKARBONAT VE SÜLFATLIDIR. ROMATİZMA-SİYATİK-KİREÇLENME HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR, KARAYOLU ÜZERİNDEN HER SANİYE ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLER GELİP GEÇMEKTEDİR. 

 

ÇİNE'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

AHMETGAZİ CAMİSİ VE AHİ BAYRAM TÜRBESİ;ÇİNE İLÇESİ'NİN ESKİ ÇİNE KÖYÜNDEDİR, MENTEŞOĞULLARINDAN İBRAHİM BEY'İN OĞLU GAZİ AHMET BEY TARAFINDAN 14.Y.Y.DA YAPTIRILMIŞTIR. AHİ BAYRAM TÜRBESİ CAMİNİN ARKA KISMINDADIR, CAMİNİN MUKARNOSLARLA SÜSLÜ MİHRABI VE DÖNEMİN AHŞAP İŞÇİLİĞİNİ GÖSTERMESİ AÇISINDAN MİNBERİ GÖRÜLMEYE DEĞERDİR. 

 

ALABANDA;ÇİNE İLÇESİ'NİN 10 KM. BATISINDADIR, KARYA KENTLERİNDEN BİRİSİDİR. İÇİNDE TİYATRO-BOULEUTERİON (KENT MECLİSİ)-ŞEHİR KAPISI-SUR-APOLLON TAPINAĞI-AGORA-ANIT MEZARLAR VARDIR. 
 
ALİNDA;M.Ö.340 YILLARINDA BÜYÜK ÜN KAZANMIŞ OLAN ALİNDA BÜYÜK İSKENDER VE ORDUSUNA KARŞI AYAKTA DURABİLMİŞ TEK KENTTİR, AYDIN'IN KARPUZLU İLÇESİ'NDEDİR. YEŞİLLİKLER ARASINDA YÜKSELEN DEV SURLARI İLE MUHTEŞEM 1 GÖRÜNTÜ ARZ ETMEKTEDİR, İÇİNDE AGORA-SURLAR-AKRAPOL-TİYATRO-AQUADUKT (SU KEMERİ)-SARAY-LAHİTLER-2 KATLI KULE VARDIR. 

 

GERGA;ÇİNE İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, ALABANDA ANTİK KENTİ'NİN 13 KM. KUZEYBATISI'NDADIR. KARYALILARDAN KALMADIR, İÇİNDE YAPI TAŞI-HEYKEL KAİDESİ-ANIT-MEZAR-TAPINAK-DUVAR KALINTILARI VARDIR. 

 

MADRAN YAYLASI;ÇİNE İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, MESİRE YERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR.

 

DİDİM'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

 

ALTINKUM PLAJI;DİDİM İLÇESİ İÇİNDEDİR, 5 KM.LİK GÜZEL 1 KUMSALA SAHİPTİR. DİDİM'E GELEN MİNİBÜSLER YOLCULARINI PLAJA 50 METRE KALA İNDİRİRLER, PLAJ ÖNÜNDE HERKESİN HER TÜRLÜ İHTİYACINI KARŞILAYACAK OTEL-MOTEL-LOKANTA-BAKKAL-BÜFE-MARKET-MANAV-GİYSİ VB.SATAN DÜKKANLAR MEVCUTTUR, GECE İSE SAHİLİNDE SABAHA KADAR DİDİM'E GELENLER BAR-PAVYON-GECE KULUBÜ-DİSKOTEK VB.EĞLENCE YERLERİNDE EĞLENME İMKANINA SAHİPTİRLER. GECE SAHİLDE Kİ DÜKKANLARA ALIŞ VERİŞ YAPMAK İÇİN DE ÇOK SAYIDA İNSAN HÜCUM EDER, GECE GEÇ SAATLERE KADAR SAHİLDE YÜRÜYEN İNSANLAR VARDIR. YAZAR VE ŞAİRLERİN ÇOĞU SAHİLDE HEMEN HEMEN HER GÜN İMZA GÜNÜ YAPMAKTADIRLAR, YİNE DİDİM SAHİLİNDE 20.00 TL.YE TURİSTLERİN RESİMLERİNİ ÇİZEN RESSAMLAR YER ALMAKTADIR.  

 

TAVŞANBURNU PLAJI-GEVREK PLAJI-2.KOY-3.KOY DİDİM'İN PLAJLARI'NIN İSMİDİR. 

 

AKBÜK PLAJI;DİDİM'E 4 KM.UZAKLIKTADIR, DENİZİN BİTTİĞİ SON NOKTADIR. OLDUKÇA SAKİN 1 YERDİR, TURİSTLERİN HER TÜRLÜ İHTİYACINI KARŞILAYACAK TESİSLERE SAHİPTİR, YAZ AYLARINDA KİRALIK 1 ÇOK EV BULMAK MÜMKÜNDÜR. YAZ AYLARINDA KİRALANACAK EVLERİN GÜNLÜĞÜ 60.00-100.00 TL.ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. 

 

MİLETOS;DİDİM İLÇESİ'NİN BALAT KÖYÜ YAKINLARINDADIR, DİDYMA'DAN 24 KM. UZAKLIKTADIR. STRABON'A GÖRE MİLETOS'U GİRİTLİLER, HOMEROS'UN İLİADA'SINA GÖRE ATİNA KRALI KODROS'UN OĞLU NELEUS ÖNDERLİĞİNDE Kİ LONYALILAR KENTİ KURMUŞLARDIR. 

 

DİDYMA;DİDİM İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, MİLETOS'UN 18 KM. GÜNEYİNDEDİR. ZAMANINDA BURASI KAHİNLERİN MERKEZİ İDİ, DENİZE 4 KM. UZAKLIKTADIR.  

 

İLYAS BEY CAMİİ VE KÜLLİYESİ;DİDİM İLÇESİ'NDE TARİHİ MİLETOS KALINTILARI YANINDADIR, 1403-1404 YILLARINDA MENTEŞOĞULLARINDAN İLYASBEY TARAFINDAN TÜRBE-TEKKE-KERVANSARAY-HAMAM-CAMİ OLARAK YAPTIRILMIŞTIR. 

 

GERMENCİK'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

GÜMÜŞ KAPLICASI;GERMENCİK İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, ORTAKLAR KASABASI'NA 6 KM. UZAKLIKTADIR. SUYU BİKARBONATLI-KÜKÜRTLÜ-AZ GAZLIDIR, ROMATİZMA-KİREÇLEME-POLİNEVRİT HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. 

 

GERMENCİK ÇAMUR KAPLICASI;GERMENCİK İLÇESİ'NE 10 KM. UZAKLIKTADIR, SUYU ROMATİZMAL HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR. 

 

ALANGÜLLÜ KAPLICASI;GERMENCİK İLÇESİ'NE 9 KM. UZAKLIKTADIR, SUYU KÜKÜTLÜDÜR. ROMATİZMA-SİYATİK-BEL AĞRISI-BÖBREK TAŞI HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. BURADA KALMAK İÇİN MODERN 1 TESİS VARDIR, GERMENCİK İLÇESİ'NİN İÇİNDEN KUZEYE GİDEN 1 YOLLA ULAŞILMAKTADIR. 

 

ORTAKLAR'DA ÇÖP ŞİŞ YİYEBİLİRSİNİZ;ORTAKLAR, GERMENCİK İLÇESİ'NE BAĞLI BÜYÜK 1 KASABA'DIR. İZMİR-AYDIN-DENİZLİ KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, İZMİR-AYDIN SINIRINDA Kİ İLK YERLEŞİM BİRİMİDİR. DÖRTYOL MEVKİİNDE YOL 4'E AYRILIR. BU DÖRTYOL'DA 10-15 TANE ÇÖP ŞİŞ YAPAN LOKANTALAR MEVCUTTUR, BURADA ÇÖP ŞİŞ OLDUKÇA MEŞHURDUR. YOLUNUZ DÜŞTÜĞÜNDE, BURALARDA Kİ LOKANTALARIN BİRİSİNDE OTURUP ÇÖP ŞİŞ YİYEREK HAYATIN TADINI ÇIKARABİLİRSİNİZ.  

 

KARACASU'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

AFRODOSİAS;KARACASU İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, GEYRE KASABASI İÇİNDEDİR. İLÇEYE 12 KM. UZAKLIKTADIR, DENİZ SEVİYESİ'NDEN 600 METRE YÜKSEKLİKTEDİR, BURASI ÖNCELERİ NİNEO İSMİ İLE ANILIYORDU. M.Ö.100 YILLARINDA APHRODİTE TAPINAĞI'NIN YAPIMI İLE  TANRIÇANIN ADINA İZAFETEN AFRODOSİAS DENMEYE BAŞLANDI, EN GÖRKEMLİ YILLARINI ROMA İMPARATORLUĞU ZAMANINDA YAŞADI. ROMA İMPARATORU HADRİANUS ZAMANINDA BURASI İLİM-SANAT-MATEMATİK-FELSEFE BRANŞLARINDA İLERİYE GİTMİŞTİR, AFRODOSİAS'TA HALEN 10.000 KİŞİLİK TİYATRO SALONU İLE 30.000 KİŞİLİK SPOR SALONU'NA SAHİPTİR. TÜRKİYE'DE EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 1 MÜZEDİR. 

 

AFRODOSİAS MÜZESİ;AFROSİAS MÜZESİ'NDE KALKOLİTİK-BRONZ ÇAĞI-PREHİSTORİK-ARKAİK-KLASİK-HELLENİSTİK DÖNEM-ROMA-BİZANS-ERKEN İSLAMİ DEVİR'E MENSUP ESERLER SERGİLENMEKTEDİR. 

 

KAHVEDERE YAYLASI;KARACASU İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, MESİRE YERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. 

 

SIRTLANİNİ MAĞARASI;348 METRE UZUNLUĞUNDADIR, 32 METRE DERİNLİĞİNDEDİR. YATAY KONUMLU MAĞARA BOŞLUĞU SARKIT-DİKİT VE SÜTUNLARLA KAPLIDIR, KARACASU İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR. 

 

KUŞADASI'NDA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

DİLEK MİLLİ PARKI;KUŞADASI SINIRLARI İÇİNDEDİR, 10.800 HEKTARLIK 1 ALANI KAPLAMAKTADIR. ÇAM ORMANLARI İLE KAPLIDIR, DEĞİŞİK BİTKİ ÖRTÜSÜNE SAHİPTİR. NİSAN-MAYIS-HAZİRAN-TEMMUZ-AĞUSTOS-EKİM-KASIM-ARALIK AYLARI İÇİNDE, PİKNİK ALANI OLARAK KULLANILMAKTADIR. 

 

ÖKÜZ MEHMETPAŞA KERVANSARAYI;1618 YILINDA SADRAZAM ÖKÜZ MEHMETPAŞA TARAFINDAN CAMİ-KERVANSARAY-HAMAM OLARAK İNŞA ETTİRİLMİŞTİR, KUŞADASI'NIN MERKEZİNDEDİR. HALEN OTEL OLARAK KULLANILMAKTADIR. 

 

PYGELA;KUŞADASI İLÇESİ'NİN KUZEYİNDEDİR, EFSANEYE GÖRE AGAMEMNON'UN ASKERLERİ TARAFINDAN KURULMUŞTUR. STRABON'UN BİLDİRDİĞİNE GÖRE PYGELA'DA ARTEMİS MUNYKHİA TAPINAĞI BULUNMAKTADIR, PYGELA AYNI ZAMANDA MİKEN SERAMİĞİ BULUNAN MERKEZLER ARASINDA GÖSTERİLMEKTEDİR. 

 

KURŞUNLU MANASTIRI;11.Y.Y. BİZANS YAPISI OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR, MANASTIR İÇİNDE YEMEKHANE-KİLER-MUTFAK-KEŞİŞ ODALARI-REVİR-ŞAPEL-MEZARLIK-MANASTIR SURLARI-SUR MAHZENİ-SAVUNMA ODALARI BULUNMAKTADIR. KUŞADASI'NA BAĞLI, DAVUTLAR BELDESİ'NDEDİR.

 

PANSİYONİYON;KUŞADASI'NA BAĞLI DAVUTLAR KASABASI'NDADIR, ANTİK 1 KENTTİR. 

 

TUSAN PLAJI-İÇMELER PLAJI-AKYAR PLAJI-ŞEHİR PLAJLARI-ARSLAN BURNU PLAJI-ILICA BURNU PLAJI-YAVANSU PLAJI-GÜZELÇAMLI PLAJLARI KUŞADASI İLÇE SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN PLAJLARIN İSİMLERİDİR. 

 

KADINLAR PLAJI;KUŞADASI İÇİNDEDİR, 50 METREYE KADAR YÜZENİ BOYLAMAZ. BU NEDENLE ÇOCUKLAR VE KADINLAR İÇİN İDEALDİR, BUNA RAĞMEN ERKEKLERDE KADINLAR KADAR BU PLAJDA DENİZE GİRERLER. 

 

İÇMELER KAPLICASI;KUŞADASI İLÇESİ'NE 7 KM. UZAKLIKTADIR, KAPLICA SUYU KAYNAK ŞEKLİNDEDİR. ÇAMURU CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. 

 

DAVUTLAR TERMAL KAPLICASI;KUŞADASI'NA BAĞLI OLAN DAVUTLAR KASABASI'NDADIR, DAVUTLAR KASABASI'A 3 KM. UZAKLIKTADIR. SUYU ROMATİZMA-STRES-DAMAR SERTLİĞİ-SİYATİK-ARTROZ-OSTEOPOROJİ-SPENDİYALOZ-VİTİLGO-EGZAMA-SAÇ DÖKÜLMESİ-CİNSEL İKTİDARSIZLIK-KISIRLIK GİBİ HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR. 

 

KOÇARLI'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

AMYZON;KOÇARLI İLÇESİ'NİN 30 KM. GÜNEYİNDEDİR, HALK ARASINDA MAZIN KALESİ DİYE BİLİNİR. İÇİNDE M.Ö.3.Y.Y.DAN KALMA, TİYATRO-AGORA-ÇEŞME KALINTILARI MEVCUTTUR.

 

EVLİDAĞ PİKNİK ALANI;KUYUCAK İLÇESİ'NİN 1 KM. KUZEY DOĞUSUNDADIR, 200 METRE YÜKSEKLİKTEDİR. KUYUCAK İLÇESİ'Nİ-DENİZLİ-İZMİR KARAYOLUNU-KUYUCAK OVASI'NI ÇOK İYİ GÖREN 1 KONUMA SAHİPTİR. ZEYTİN-ÇAM AĞAÇLARI ARASINDADIR, BURADA KUYUCAK BELEDİYESİ'NE AİT MODERN 1 RESTAURANT MEVCUTTUR. YOL BOYU VE EVLİDAĞ MESİRE ALANI PİKNİK YAPMAK İÇİN OLDUKÇA UYGUNDUR, İLKBAHAR VE YAZ AYLARINDA HALKIN TERCİH ETTİĞİ BİR PİKNİK YERİDİR. 

 

NAZİLLİ'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

DEMİRCİ MEHMET EFE HEYKELİ;NAZİLLİ İLÇESİ'NDEDİR, HÜKÜMET KONAĞI YANINDA YER ALAN CUMHURİYET PARKI İÇİNDEDİR. KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA YUNANLILARA GEÇİT VERMEYEN DEMİRCİ MEHMET EFE'NİN ANISINI YAŞATMAK İÇİN DİKİLMİŞTİR.

 

NAZİLLİ BELEDİYESİ ETNOĞRAFYA MÜZESİ;İLÇE'NİN EN MERKEZİ YERİNDE, TREN İSTASYONU'NUN KARŞISI'NDADIR. 2 KATLIDIR, ESKİDEN ANKARA PALAS OTELİ OLARAK KULLANILAN VE KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA DEMİRCİ MEHMET EFE'NİN KARARGAH OLARAK KULLANDIĞI BİNADIR. BELEDİYE TARAFINDAN SATIN ALINARAK ETNOĞRAFYA MÜZESİ HALİNE GETİRİLMİŞTİR, İÇİNDE KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA BÜYÜK KAHRAMANLIKLAR GÖSTEREN DEMİRCİ MEHMET EFE-YÖRÜK ALİ EFE-ARAP YÜZBAŞI NURİ BEY-HACI SÜLEYMAN EFENDİ-ÇETE AYŞE'NİN HEYKELLERİ İLE MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİNE AİT ETNOĞRAFİK ESERLER YER ALMAKTADIR. MÜZEYİ ZİYARET ETMEK ÜCRETSİZDİR.

 

ARPAZ KALESİ (ARPAZ BEYLER KONAĞI-ŞATOSU);ARPAZLI HASAN BEY TARAFINDAN 19.Y.Y.BAŞLARINDA RODOS'TAN GETİRTİLEN USTALARA YAPTIRDIĞI BİR KALEDİR, İÇİNDE KONAK-GÜVENLİK KULESİ-AHIRLAR VE MÜŞTEMİLATI MEVCUTTUR. UZAKTAN GÖRÜNÜŞÜ 1 ŞATOYU ANDIRMAKTADIR, NAZİLLİ'NİN ESENKÖY KÖYÜNDEDİR. 

 

MASTAVRA;NAZİLLİ'NİN 2 KM. DOĞUSUNDADIR, AYNI İSMİ TAŞIYAN KÖY İÇİNDE BULUNAN HARABELER M.Ö.1.Y.Y.DA YUNANLI TARİHÇİ STRABON TARAFINDAN KURULAN MASTAURA KENTİNİN KALINTILARIDIR. TARİHTE İLK BAKIR PARADA BURADA BASILMIŞTIR. 

 

CUMHURİYET PARKI;NAZİLLİ'NİN TAM ORTASINDADIR, İÇİNDE SUNİ IŞIKLI 1 HAVUZ VARDIR. OTURMA BANKLARI HEM AÇIK HEM DE KAPALIDIR, İÇİNDE ÇAY-KAHVE SERVİSİ VE BÜFESİ OLMAYAN TEK PARKTIR. ÇOCUK OYUN BAHÇESİ ZENGİN OYUNCAKLARLA DONATILMIŞTIR, YAZ AYLARINDA HALKIN EN ÇOK RAĞBET ETTİĞİ 1 PARKTIR. ETRAFINDA KAYMAKAM EVİ-CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU-HÜKÜMET BİNASI-ADLİYE SARAYI-MUHTARLIK VARDIR, DOĞUSUNDA Kİ YOL SABAH VE AKŞAM SPOR YAPMAK İSTEYENLER İÇİN YÜRÜYÜŞ YOLU OLARAK KULLANILMAKTADIR. DENİZLİ-NAZİLLİ-AYDIN-İZMİR KARAYOLU'NA 75 METRE MESAFEDEDİR. PARK İÇİNDE, KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARINDAN DEMİRCİ MEHMET EFE'NİN 1 HEYKELİ BULUNMAKTADIR.

 

UĞUR MUMCU PARKI;NAZİLLİ'NİN EN ESKİ PARKIDIR, ŞEHİR İÇİNDE PTT YANINDADIR. İÇİNDE ÇOCUK OYUN BAHÇESİ-KAPALI VE AÇIK OTURMA ALANLARI VARDIR, HALKIN ÇOCUĞUNU ALARAK GELDİĞİ EN ÖNEMLİ PARKTIR. ÇEVRESİNDE HER KESİMİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK DÜKKANLAR MEVCUTTUR.

 

PINARBAŞI PARKI MESİRE ALANI;NAZİLLİ'NİN KUZEYİNDEDİR, İLÇEYİ PANORAMİK OLARAK GÖRMEKTEDİR. İÇİNDE SUNİ HAVUZ VE ŞELALE-ÇOCUK OYUN PARKI-PİKNİK YAPMAK İÇİN OTURMA YERLERİ VARDIR.

 

SÜMER PARK;AŞAĞI NAZİLLİ'DEDİR, İÇİNDE MODERN GAZİNOLAR-ÇAY EVLERİ-HAYVANAT BAHÇESİ-LUNAPARK-ÇOCUK OYUN BAHÇESİ-OTURMA BANKLARI-SUNİ HAVUZ-DÜĞÜN SALONU VB.GİBİ TESİSLER VARDIR. ÇAM AĞAÇLARI İLE KAPLIDIR, NAZİLLİ-BOZDOĞAN KARAYOLU ÜZERİNDEDİR. ŞEHİR İÇİ MİNİBÜSLERİ BU PARKIN ÖNÜNDEN GEÇMEKTEDİRLER.

 

TURUNÇ PARK;NAZİLLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GİRİŞİNDE YER ALMAKTADIR, ŞEHİR İÇİNDEDİR. 1 TARAFI İZMİR-AYDIN-NAZİLLİ-DENİZLİ KARAYOLUNA BAKMAKTADIR. ÇAM AĞAÇLARI İLE SÜSLÜDÜR, PARK İÇİNDE Kİ BÜFE ÇAY-KAHVE İHTİYACINDAN AYRI OLARAK TOST VB.GIDA MADDELERİNİDE SATMAKTADIR. ARKASINDA NAZİLLİ TOPTANCI HALİ, YAN TARAFINDA MİĞROS ALIŞ VERİŞ MERKEZİ VARDIR.

 

İSABEYLİ PARKI;NAZİLLİ'YE 6 KM. UZAKLIKTADIR, İSABEYLİ KASABASI'NIN PARKIDIR. İSABEYLİ BELEDİYESİ'NİN HEMEN BİTİŞİĞİNDEDİR, YEŞİLLİKLER İÇİNDE Kİ BU PARK ÇEVREDE Kİ BİR ÇOK KİŞİ İÇİN 1 MESİRE YERİDİR. PARK'TA YAZ AYLARINDA ÇAY-KAHVE'NİN YANI SIRA OTLU ÇÖREK SERVİSİ DE MEVCUTTUR, HAVUZLARINDA ÖRDEKLERİN CİRİT ATTIĞI PARKTA Kİ OTURMA YERLERİ BİRER AİLENİN OTURACAĞI ŞEKİLDE VE ÜSTÜ GÖLGELİK OLARAK YAPILMIŞTIR.

 

ŞIRLAN MENBA SUYU;DÜNYANIN EN İYİ 2.SUYU OLAN ŞIRLAN MENBA SULARI NAZİLLİ'NİN İSABEYLİ KASABASI'NDA Kİ BELEDİYE'YE AİT FABRİKA'DA ŞİŞELENMEKTEDİR, 100 GR.-500 GR.-1 KĞ.LIK PET ŞİŞELERE VE 20 LİTRELİK DAMACANALARA DOLDURULAN SU TÜRKİYE'NİN BİR ÇOK TARAFINDA YAYGIN OLARAK KULLANILMAKTADIR. ŞIRLAN SU FABRİKASI İSABEYLİ BELEDİYE BİNASI'NIN HEMEN ARKASINDA BULUNMAKTADIR, BELEDİYE ÖNÜNDE İSE HALKIN SU DOLDURMASI İÇİN 2 ÇEŞME MEVCUTTUR. BURAYA İYİ SU İÇMEK İSTEYENLER BİDONLARINI DOLDURMAK İÇİN GELMEKTEDİRLER, BU GÜN İÇİN 20 LİTRELİK 1 BİDON 2.00 TL.YE DOLDURULMAKTADIR.

 

İSABEYLİ DERESİ PİKNİK ALANI;İSABEYLİ KASABASI'NIN ORTASINDAN İSABEYLİ DERESİ GEÇMEKTEDİR, KASABAYI İKİYE AYIRAN BU DERENİN UZUNLUĞU 12 KM.Yİ BULMAKTADIR. KASABA KUZEY-GÜNEY İSTİKAMETİNDE BU DERE ETRAFINDA TOPLANMIŞTIR, KASABA ZEYTİN-PORTAKAL VB.AĞAÇLARLA DOLUDUR. KUZEYİNDE YEŞİLDERE-ÇOBANLAR KÖYLERİ MEVCUTTUR, İŞTE BU SON KÖYE KADAR OLAN 12 KM.LİK ALANI HALK MESİRE YERİ OLARAK KULLANMAKTADIR. DERE BOYUNCA DİZİLEN AİLELER BAHAR AYLARINDA ÇOLUK ÇOCUK BURADA MANGAL YAPARAK VAKİT GEÇİRMEKTEDİRLER. 

 

SÖKE'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

PRİENE;SÖKE İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, SÖKE'YE 12 KM. UZAKLIKTADIR. GÜLLÜBAHÇE KÖYÜ'NDEDİR, M.Ö.4.Y.Y.DA İNŞA EDİLMİŞTİR. İÇİNDE 5.000 KİŞİLİK TİYATRO-MISIR TANRILARI ANUBİS VE SERAPİS TAPINAKLARI-AGORA-KUTSAL STOA-ZEUS OLYMPİOS TEMENOSU-640 KİŞİLİK BOULEUTERİON (KENT MECLİSİ)-İLERİ GELEN KONUKLARIN AĞIRLANIP BARINDIĞI KONUKLAR EVİ (PRYTANEİOUM)-KİLİSE-STADİUM-İSKENDER EVİ-DEMETER TEMENOSU-TANRIÇA ATHENA İÇİN YAPILAN TAPINAK KALINTISI BULUNMAKTADIR. HER YIL BURADA 4-5 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA PRİENE FESTİVALİ YAPILMAKTADIR. 

 

BAFA GÖLÜ MİLLİ PARKI;SÖKE İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, İLÇEYE 25 KM. UZAKLIKTADIR. SÖKE-DİDİM-BODRUM KARAYOLU ÜZERİNDEDİR. DİDİM-BODRUM YOL AYRIMINDAN DOĞUYA GİDEN 1 STABİLİZE YOLLA ULAŞILABİLİR, YÜZÖLÇÜMÜ 65 KM2'DİR. MAKSİMUM DERİNLİĞİ 25 METREDİR, 6.708 HEKTARLIK ALANI 1994 YILINDA MİLLİ PARK OLARAK İLAN EDİLEREK KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR. 

 

SÖKE YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ;SÜREKLİ OLARAK AÇIK OLAN 1 DERNEKTİR, SARIZEYBEK EDEBİYAT DERGİSİ ADI İLE 1 DERGİ YAYINLAMAKTADIRLAR. 

 

YENİPAZAR'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

YÖRÜK ALİ EFE MÜZESİ;YENİPAZAR İLÇESİ'NDEDİR, KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA YUNANLILARLA SAVAŞAN YÖRÜK ALİ EFE'NİN YENİPAZAR'DA Kİ EVİ MÜZEYE ÇEVRİLMİŞTİR. YÖRÜK ALİ EFE'NİN KULLANDIĞI EŞYALAR, ORJİNAL ŞEKLİ İLE BURADA SERGİLENMEKTEDİR. 

 

ORTHASİA;YENİPAZAR İLÇESİ'NE BAĞLI DONDURAN KÖYÜ İÇİNDEDİR, İLÇEYE 5 KM. UZAKLIKTADIR. DOĞUSUNDADIR, STRABON BURASININ 1 KARYA KENTİ OLDUĞUNDAN SÖZ ETMEKTEDİR. TİYATRO VE 1 BİZANS YAPISI HALEN AYAKTADIR. 

 

SULTANHİSAR'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER; 

 

NYSSA;SULTANHİSAR İLÇESİ'NİN 3 KM.KUZEYİNDEDİR, BURADA HER YIL 26-27-28 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA NYSSA FESTİVALİ DÜZENLENMEKTEDİR. BİR ÇOK KALINTI BULUNMAKTADIR, NYSSA'DAN OVA'NIN GÖRÜNÜŞÜ MUHTEŞEMDİR. YEŞİLLİKLER ARASINDA 1 ÖREN YERİDİR, GİRİŞ KAPISI AYDIN TURİZM BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN KONTROL EDİLMEKTEDİR. HARABELER ARASINDA GYMNASİUM-STADİUM-BİZANS YAPI KALINTISI-KÜTÜPHANE-TİYATRO-AGORA-BOULEUTERİON (MECLİS BİNASI)-ROMA HAMAMLARI MEVCUTTUR. AYNI ZAMANDA BİR MESİRE YERİDİR, ZEYTİN VE PORTAKAL BAHÇELERİ ARASINDADIR. 

 

ATÇA'LI KEL MEHMET EFE HEYKELİ;SULTANHİSAR İLÇESİ'NİN ATÇA KASABASI'NDADIR, DENİZLİ-AYDIN-İZMİR KARAYOLU'NUN 20 METRE KADAR İÇERİSİNDEDİR. ÖNÜNDE SU İÇMEK İÇİN 1 ÇEŞMESİ VARDIR, ATÇA'LI KEL MEHMET EFE, OSMANLI'NIN BUHRANLI YILLARINDA AYDIN HÜKÜMET KONAĞI'NI BASMIŞ VE KENDİSİNİ VALİ OLARAK TAYİN ETMİŞTİR. BURADA 40 GÜN 40 GECE SALTANAT SÜREN EFE, SONUNDA İZMİR'DEN GELEN BÜYÜK 1 KUVVETLE MAKAMINDAN TART EDİLMİŞTİR. OSMANLI İMPARATORLUĞU ZAMANINDA KERVANLARI SOYUP SOĞANA ÇEVİREN ATÇA'LI KEL MEHMET EFE, SONUNDA YAKALANARAK İDAM EDİLMİŞTİR. 

 

SALAVATLI KAPLICALARI;SULTANHİSAR İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, İLÇEYE 9 KM. UZAKLIKTA BULUNAN SALAVATLI KASABA'SI İÇİNDEDİR. SUYU KÜKÜRTLÜDÜR, SULARI ROMATİZMA-SİYATİK-BEL AĞRISI-BÖBREK TAŞI-KİREÇLENME-STRES-DAMAR SERTLİĞİ-ARTROZ-OSTEOPOROJİ-SPENDİYALOZ-VİTİLİGO-SAÇ DÖKÜLMESİ HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. SALAVATLI KASABASI;İZMİR-AYDIN-DENİZLİ KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BURADAN 3 KM.LİK KUZEYE GİDEN 1 KARAYOLU BAĞLANTISI İLE YEŞİLLİKLER İÇİNDE Kİ BU KASABA'YA ULAŞILABİLİR.

 

AYDIN'IN BAZI İLÇERİNDE KURULAN PAZARLAR;

 

AYDIN'DA SALI GÜNLERİ,

BOZDOĞAN'DA SALI GÜNLERİ,

ÇİNE'DE PERŞEMBE GÜNLERİ,

DİDİM'DE CUMARTESİ GÜNLERİ,

GERMENCİK'TE PERŞEMBE GÜNLERİ,

KARACASU'DA PAZARTESİ GÜNLERİ,

KUŞADASI'DA CUMARTESİ GÜNLERİ,

KUYUCAK'TA CUMARTESİ GÜNLERİ,

KÖŞK'TE PERŞEMBE GÜNLERİ,

NAZİLLİ'DE PERŞEMBE GÜNLERİ,

SÖKE'DE ÇARŞAMBA GÜNLERİ,

SULTANHİSAR'DA CUMA GÜNLERİ,

YENİPAZAR'DA ÇARŞAMBA GÜNLERİ PAZAR KURULMAKTADIR.

 

AYDIN'IN BAZI İLÇELERİNE UZAKLIĞI; 

 

AYDIN-DİDİM;100 KM.

AYDIN-BOZDOĞAN;75 KM.

AYDIN-ÇİNE;35 KM.

AYDIN-KARACASU;90 KM.

AYDIN-KUYUCAK;57 KM.

AYDIN-SÖKE;50 KM.

 

 

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Aydında Gezilecek Görülecek Yerler... başlıklı yazı K.Özbekler tarafından 16.08.2012 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )