Eklenme Tarihi : 3.03.2021
Okunma Sayısı : 1769Yorum Sayısı : 3
Etiketler
Oğuz batın
Oğuz batın
tarafından eklendi
3.03.2021
Günün Yazısı

Bu Yazı 4.03.2021 tarihinde
GÜNÜN YAZISI
olarak seçilmiştir.
Son Yazıları
Paylaş
SİTE BÖLÜMLERİ
Gülüm Çamlısoy Söyleyişisi
Oğuz Batın: Biraz Kendinizi tanıtır mısınız ?
Gülüm Çamlısoy:  
Merhaba. İstanbul’da doğdum İstanbul’luyum. Kadıköy Anadolu Lisesini ve Marmara Üniversitesi İngilizce İşletmeyi bitirdim. Asıl hikayem sonra başladı. Meslek hayatım akabinde başka mesleklere yöneldiğim akabinde yeniden üniversiteye döndüğüm. Çok şey katan çok şeye de mahal veren kısaca gelişim denen sürecin hız kesmeden devam etmesi. Mesleğimi sevdiğimi sandım ve icra ettim bir süre bankacılık sektörü birkaç şirkette hatta bankalarda görev yaptım ve işte arayışımın ilk durağı sayısız durakta inip bindiğim asıl maceramsa yazmakla başlayan süreç.

Oğuz Batın:  Ne zamandan beri yazıyorsunuz ?
Gülüm Çamlısoy:
Net 2012 Eylüldür miladım. Kısa kısa karaladığım derken yolum sevgili Edebiyat Evi ile kesişmişken ve işte Hakkın bana açtığı son kapı ki uzun süreli bir sessizliğe bürünmüştüm yazmaya başlamazdan önce elbet sayısız nedeni var bunun

Oğuz Batın:Edebiyatevinde ne kadar süreden beri yazıyorsunuz ?
Gülüm Çamlısoy:
Yazmaya başladığım ertesi Edebiyat Evi ile tanıştım. Başta sayın Adem Efiloğul hocam destek veren ki kim bilir kaç bin kere bırakmıştım yazmayı. Hayatımı yaşanır kılan çok değerli bir ailedir sevgili Edebiyat Evi inanılmaz önem arz eden. Hocamın hocalarımın ve sevgili yol arkadaşlarımın hakkını ödeyemem. Ki küskünlüğüm tüm cihana en başta kendime yazarak çok şeye vakıf oldum olmaktayım ve olacağım da çünkü bitimsiz bir arayış ve coşkudur bana eşlik eden

Oğuz Batın:Şirin tarifini yapar mısınız ?
Gülüm Çamlısoy:
Şiir eşittir hayat daha doğrusu hep hep böyle görmüşüm hayatı şiir gibi solumuşum ve şiir ile olan tanışıklığımdan sonra anladım ki asıl şiir benmişim ve bitimsiz arayışım ve gözlem gücüm ve coşkum. Kendimi bildim bileli içimde saklı o potansiyel coşku ve işte şiir bu enerjinin kinetik güce dönüştüğü bitmeyen bitimsiz içimde aralıksız milyonlarca cümle ya da dize kurma ihtiyacı ile yaşıyorum ki yazabildiğimi çok geç keşfettim ve anladım ki hayatımı çok yanlış mekanlarda sürdürmüşüm. Plazada görev aldığım bankalar ve sayısız iş yeri ki soyut bir meslek işletmecilik ve matematikçi ve sayısalcı olduğum için dünyanın rakamlardan ve finansalll tablolardan ibaret olduğuna dair bir izlenimim vardı meğer ki olması gereken sözel yanıymış hayatın ve duyguların

Oğuz Batın:   En çok sevdiğiniz yazdığınız şiiriniz hangisidir ? Kısa bir dörtlük paylaşır mısınız  ?
Gülüm Çamlısoy:
Size bir şey itiraf edeyim mi?
Çok sayıda şiirim var ve ben başlığını dahi unutuyorum şiirimi yazdıktan sonra çünkü inanılmaz bir devinim içinde zihnim ve yüreğim anbean değişen farklı iklimler ikilemler yüklendiğim.
Çok sevdiğim bir şiir aklımda yer eden:
Aşkı şiar bildiğim başlığı ve kısaca:
Hadi uçalım şiirlere,
Konalım kanatlarına aşkın
Elemin gücünden geliyor tüm ilhamım madem
Yine de şair olmaktan öte
Çok uzak bir iklimdeyim.Oğuz Batın:Sizi modern şiirin temsilcilerinden biri olarak görüyorum.Modern şiir nedir?
Gülüm Çamlısoy:
Estağfurullah ki asla şiir yazdığım gibi bir iddiam yok ama hayatın her an’ı meğer şiirmiş.
Anlatımın sarmalında yaşadığımızı yansıtmak belki de moderni şiirin tanımı ve bu yolculuk aslında arayışın tekabül ettiği bir düzlem hatta çok boyutlu bir sihirli okyanus. Ben bir damlaysam evrense okyanus ve işte ç/ağlayan şelale modern şiirin ta kendisi aslında günbegün değişen bir iklim hatta saniye saniye uçuşan zerrelerden ibaret bir boşluk ve yokluğun varlığa dönüştüğü yine şiirin tezahürü

Oğuz Batın:Etkilendiğiniz yazarlar var mı?
Gülüm Çamlısoy:
Nazan Bekiroğlu, Elif Şafak, İnci Aral ve Cemal Süreya daha da nicesi. Okumak ilk aşkım öncesinde sevmeyi sevmek ve ben hep aşık oldum ama mesleklerime şimdi ise Edebiyata sevdalandım. Düşünün ki bir mesleğiniz var ailenizzz sırf istedi diye baş koyduğunuz ve bankacılığı hedeflediğim bankacılığa aşık olduğum şimdilerde normal bir işlem yaptırmak için bile bankaya gitmek içimden gelmiyor. Zekamla duygularım hep çarpıştı bu anlamda hayatım mantık ve hissiyat arasında gidip geldi

Oğuz Batın:Hangi edebiyat platformlarında yazıyorsunuz,nerelerde yazıyorsunuz?
Gülüm Çamlısoy:
En başta ilk yuvam:Edebiyat evi ve vazgeçilmezim.
Farklı siteler var yine üyesi olduğum ve köşe yazarı olduğum yine Edebiyat evi, öğretmenler sitesi Edebi kültür ve Dergizan.
Edebiyat defteri, şiirsu, edebiyat yolu ve Milliyet blog dahası da vardır sanırım ama illa ki edebiyat evi

Oğuz Batın:Türk Şiiri bitti mi sizce?
Gülüm Çamlısoy:
Yaşadığımız sürece şiir asla bitmeyecek elbet duygu devinimi ve haletiruhiyesi insanın hele ki aşk ve sevgi illa ki ekinimiz olup bizler şiir b/içerken

Oğuz Batın:Eklemek istedikleriniz var mı?Benimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederim..
Gülüm Çamlısoy:

Var, değerli Oğuz Bey.
Öncelikle ben teşekkür ederim.
Hayat yolculuğum onar yıllık periyotlarla illa ki evrim geçirdi.
Mesleğimi terk ettikten sonra psikoloji ve eğitime yöneldim.
Pedagojik formasyon aldım ve İngilizce öğretmeni olmak için MEB na müracaat ettim lakin gecikme ile baş vurum onaylanmadı ben de özel sektörde İngilizce öğretmenliği yaptım derken yüksek lisana yöneldim bu sefer akademisyen olma ihtimali ile her şeyi geride bıraktım ve kocaman bir hayal kırıklığı sonra yaptığım çevirmenlik ve kocaman bir nokta her şeye ama her şeye.
Yeniden doğduğumun müjdecisidir yazmaya başladığım o ilk gün.
Kocaman bir sessizliğe bürünüp hayata sırtımı çevirmişken kendimi ansızın yazarken buldum henüz sekiz dokuz sene oldu yazmaya başladığımın üzerinden geçen süre ve doyamıyorum yazmaya.
Bu gaipten gelen bir coşku ve aşk üstelik
Sevmeye sevmek ve edebiyatı diğer yarım bellediğim.
Çok hikayem var hayatta yarım kalan tabii ki mesleki anlamda ve ben hikayemi yazıyorum sekiz senedir üstelik henüz hiçbir şey söylemedim.
Tüm gücümü edebiyattan ve değerli hocalarımdan ve yol arkadaşlarımdan okuyucularımdan alıyorum elbet önce Allah ın izniyle.
Yapmak istediğim çok şey var ve ben ertelerken asla erteleyemediğim yazma dürtüsü ve anlatmak anlamak anlaşılmanın tadına vakıf iken.

İçimdeki sonsuzluk hissi işte ilhamım da yaşama duyduğum kırgınlık ve aşk büyük ölçüde.
Aşkın çok farklı bir boyutu ile iştigal iken bir ömür en çok sevmeyi severken.

Çok şeyi de yazarak aştım daha da nice şey aşılmayı bekliyor bu anlamda yazmak nefes almanın bir diğer adı bu sayede tüm cihanı kucakladığımı biliyorum ya da hayal ediyorum ve işte kendimi sevebilmenin de mucizevi farkındalık sunduğu.
İçimde bir çocuk saklı hep de saklıymış ve ben çocuk kalmayı başarmışken yeşeren duygularıma da yazarak vakıf oluyorum.
Bitimsiz bir heyecan ve coşku ile yaşarken elbet sayısız sıkıntı ve dert ama belki de acılar benim sermayem umuda dair de bir yolculuk ve ne ilginçtir ki gönül gözü denen mefhuma yaza yaza eriştim.
İlahi Aşkın güzelliği zaten tüm benliğimi teslim ettiğim.

Çok teşekkür ediyorum size. Çok mutlu kıldınız bu fırsatı bana vermeniz adına müteşekkirim.
Sevgili Edebiyat Evi benim için artık sıcak bir aile tadında ve sıcaklığında ve en başta sayın Adem Hocama ve tüm  hocalarıma ve kalem dostlarıma saygılarımı sunuyorum. Yoksa her şeyi kaybetmiştim çünkü yazmak tüm denklemlerimin çözüm bulduğu bulacağı da ve kim bilir kaç milyon kere pes etmiştim çünkü hayatın boşluğundan havalanıp sonsuzluğa kucak açtım yazmaya başladığım ilk an itibari ile. Çok çok şey benim için yazmak çok şeye vesile olmuş olan ve de olacak olan Allah ın izniyle
Ülkem bana çok emek verdi ve devlet okullarında üniversitelerinde okudum bu yüzden devletime olan çok borcum vardır.
İngilizce öğretmeni olarak atanmayı çok istemiştim olmadı lakin ve iyi bir akademisyen olmayı da dilemiştim sayısız şanssızlık
Kader çok zorladım çok zorladım ama.
Ve işte en güzel yolculuk edebiyatın güncesi yarım kalan hikayelerimden devasa bir cennet yarattığım okumanın ertesi yazmanın verdiği o bitimsiz huzur ve de mutluluk.
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Gülüm Çamlısoy Söyleyişisi başlıklı yazı Oğuz batın tarafından 3.03.2021 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
Bu sayfadaki tüm yazı ve içerikler Oğuz batın sorumluluğundadır. Oğuz batın hakkında bilgi ve yazılarına ulaşabilirsiniz.
Yukarı/
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.