Soy Ağacım
  

Devletimizin son yıllarda yaptığı en güzel şeylerden birisi bu soyağacı çalışması olsa gerek.


Ufak tefek hatalar ve eksiklere rağmen, bu çalışma sayesinde birçok vatandaşımız seceresine ait bilgilere ulaştı.


Annemin babasının annesi Iraz garı (Ünzile) olarak yazılmış.

Annemin annesinin babası soyadı kanunu girmeden 1922’de vefat etti fakat sistemde ölü olduğu bilinmiyor😃 1922’de seferberlik ordusuna yayan giderken birdaha haber alınamamış.


Osmanlı’nın Kırım’ı kaybetmesinden sonra yerleşik düzene geçilmesi emri verilmiş Toroslardaki Yörüklere, bizimkiler Bozdoğan Oymağı’nın bünyesinde Çamlıyayla’da (Namrun Yaylasında) yaşarken son 4 kuşak Çukurova’nın muhtelif yerlerine dağılıp yerleşik düzene geçmeye başlamış.

Osmanlı’nın 3 tane 1500’lerin değişik yıllarında yapılan/tutulan tahrir defterlerinde hem baba tarafı oymağım, hem ana tarafı oymağım Toroslarda yaşayan Oğuz’un Avşar boyunun alt kolu olarak, üst oymak olarak Bozdoğan’lara biat/ilhak edip yaşayagelmişler, 1500’ler evveli bilgilerden emin olamıyoruz. Halep ve Kuzey Irak’ta yaşamış olmaları muhtemel ilk Anadolu’ya gelinirken. (Selçuklu dönemleri)


Güzel detaylardan birisi de babamın anneannesinin babası Süllü ağa, Süleyman denilmezmiş eskiden. 


Anneannem çok kardeşi ölü doğunca erkek ismi gibi bu ölmesin diye Dursun adı vermişler ama annemin adı, anneannemin annesinin adı ve her 2 kuşakta bir Ayşe adı (Eşe) gelenekselleştirilmiş anne tarafı sülalemizde.


Bayramda eskilerden konuşurken bu konular da açıldı aile efradıyla, bayram güzel geçiyor, ecdadı yad ettik, şad olsunlar.


Tekrar iyi bayramlar,

Saygılarımla,

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Soy Ağacım başlıklı yazı Alp.Aldatmaz tarafından 3.05.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
Bu sayfadaki tüm yazı ve içerikler Alp.Aldatmaz sorumluluğundadır. Alp.Aldatmaz hakkında bilgi ve yazılarına ulaşabilirsiniz.
Yukarı/
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.