Tarladan Toplanmayan Veya Dökülenler
  

          Son zamanlarda Türkiye’de zaman zaman gördüğümüz manzaralar tarladan hiç toplanmayan hasat veya toplanıp çöpe dökülen hasat üzerine, bu hadiseler neden sadece Türkiye’de yaşanıyor sorusunu sorup, bir gurbetçi olarak bu olayın mantıklı açıklamasını bulmaya çalıştım.Bu tuhaf hadiselerin yaşanma sebebi herhangi bir çiftçimizin hain olmasından ileri gelmiyor. Yahut hiçbir dış mihrak bir çiftçimizi para karşılığı satın alıp, ürünlerini topla ve ortalığa dök ki haber olasın demiyor. 


Öyleyse bunun sebepleri nelerdir!?


Gıda ithalinde son yıllarda sıfır gümrük vergisi uygulamaları gibi çıkarılan kanunlar ve uygulamalar bunun en başlıca sebebidir. 

Türkiye’de 2021 yılında 650 bin çiftçi çiftçiliği bırakmak zorunda kalmıştır, bu cidden üzerinde durulup araştırılması gereken çok önemli bir husustur.

Teşvik primleri uygunsuzluklarına, tarım kredilerinin faizlerine ki bu krediler tek çeşit değildir, bazılarının faizleri insanı intihara sürükleyecek mahiyettedir.


Gıda ithalindeki sıfır gümrük sayesinde birçok toptancı, yurt içi mamullerle uğraşmamaktadır, bu uygulama yabancı kurtlu çürük mamulleri, Türk toprağında yetişen mamullere tercih edilmesine sebep olabilmektedir çünkü daha ucuza gelmekte ve mali kanunlar olarak büyük birçok avantajı beraberinde getirmektedir.


25 bin istihdam diye Sera A.Ş. diye Berat Albayrak’lı ekonomi bakanlığı döneminde duyurulan Sera A.Ş. bugün büyük bir fiyasko olmuş, internet sitesi dahi çalışmamaktadır/kapatılmıştır Sera A.Ş.’nin.


Devletimiz kaş yapmak isterken göz çıkardığının farkında bile değil.


Çiftçileri ihanetle suçlamak ise komediden öte bir durum değildir, 1 tane dahi çiftçinin herhangi bir şekilde siyaset ile alakasını dahi asla kuramayacaklar, çünkü çiftçilerin siyasetle alakaları yoktur, Türkiye’de tarım ihmal edilmiş, özenle bitirilmiştir, devlet eksiğinin yanlışının farkında bile değildir.


Saygılarımla,

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Tarladan Toplanmayan Veya Dökülenler başlıklı yazı Alp.Aldatmaz tarafından 5.05.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
Bu sayfadaki tüm yazı ve içerikler Alp.Aldatmaz sorumluluğundadır. Alp.Aldatmaz hakkında bilgi ve yazılarına ulaşabilirsiniz.
Yukarı/
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.