Sanat ve Sinema Dünyamızın Acı Kaybı - Ahmet UĞURLU

51 izlenme 2 yorum 30 Mayıs 2024 Perşembe - 16:35
Sinema ve tiyatro dünyasının sevilen isimlerinden Ahmet Uğurlu 71 yaşında hayata veda etti.

AHMET UĞURLU KİMDİR

1952 yılında Konya’da doğan Ahmet Uğurlu, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur...

Sinema ve tiyatro dünyasının sevilen isimlerinden Ahmet Uğurlu, hayata veda etti. Behzat Ç'deki emekli polis karakteriyle sevilen oyuncu aynı zamanda kendisi gibi oyuncu olan Mustafa Uğurlu'nun da abisidir.

1952 yılında Konya’da doğan Ahmet Uğurlu, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur. Sanat hayatına Devlet Tiyatroları’nda başlayan Uğurlu, 13 yıl boyunca burada çeşitli oyunlarda yer alarak başarılı bir kariyere imza attı. Tiyatronun yanı sıra sinema dünyasında da önemli roller üstlenen sanatçı, "Mine" filmi ile sinema kariyerine adım attı.

Ahmet Uğurlu, Derviş Zaim'in yönettiği "Tabutta Rövaşata" filminde canlandırdığı 'Mahsun' karakteri ile büyük bir çıkış yakaladı ve birçok ödül kazandı. Kariyeri boyunca Faint Sound, Avcı, Memleket Meselesi, Döngel Kârhanesi, Yol Ayrımı, ve Behzat Ç. gibi birçok dizi ve filmde rol aldı. Performanslarıyla izleyicilerin kalbinde taht kuran Uğurlu, Türk sinema ve tiyatro dünyasında iz bırakan bir sanatçı oldu...

Uğurlu'nun en çok bilinen performanslarından biri olan "Tabutta Rövaşata" filmi, 33. Altın Portakal Film Festivali başta olmak üzere, 1997 Selanik Film Festivali, 9. Ankara Uluslararası Film Festivali, Türk Eleştirmenleri Birliği tarafından da 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülüne layık görüldü. Ahmet Uğurlu, sanat kariyeri boyunca gösterdiği üstün performanslar ile sayısız ödüle layık görüldü.

Ahmet ZEYTİNCİYorum Yaz
Gokhan Kavcı
30 Mayıs 2024 Perşembe - 23:15
Cevap Yaz
[Çocuktum. Sanırım 1980 lerin sonlarına doğru ilk kez TRT de Hulagu tiplemesiyle seyirciyle buluşmuştu. Aslında üzerine ciddiyetle düşülseydi çok daha güzel projelerde yer alabilecek, müthiş kabiliyetli bir oyuncuydu.
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
AhmetZeytinci
30 Mayıs 2024 Perşembe - 16:37
Cevap Yaz
Türk Sineması ve Sanat Dünyası için acı bir kayıp...
Yorum Yaz

Sanat ve Sinema Dünyamızın Acı Kaybı - Ahmet UĞURLU

Sanat ve Sinema Dünyamızın Acı Kaybı - Ahmet UĞURLU

Sanat ve Sinema Dünyamızın Acı Kaybı - Ahmet UĞURLU