Eklenme Tarihi : 22.11.2022
Okunma Sayısı : 129
Yorum Sayısı : 2
Etiketler
semrasemra
semrasemra
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
Ne Mutlu


Şiddetin dozunun tamamen arttığı ve  insanlığın kendini sorgulamaya başladığı şu zamanlarda .Dengenin bozulmaya yüz tuttuğu, galiba dünyanın sonu geldi. Dedirten ,vahim bir bilançonun içerisindeyiz. Yine de her şeye rağmen insan ,doğası gereği özüne döner. 


    Ne mutlu yoksul olanlara sevinin, sevinçle coşun! Çünkü göklerdeki ödülünüz büyüktür. Yoksullar aynı zamanda alçak gönüllü ve ruhta ezik olanlardır. Yani Tanrı’ya maddi manevi sunacak hiçbir şeyleri olmadığını alçak gönüllülükle kabul edenlerdir.  

 

   Ne mutlu yumuşak huylu olanlara! Çünkü onlar yeryüzünü miras alacaklardır. Başkalarına karşı alçak gönüllü ve iyi bir tutum takınmalıyız. Alçak gönüllülük nasıl elde edilir? Eğer kendimin ne kadar günahkar olduğumun farkında olursam. Kendimi doğru şekilde tanıyabilirsem. Kimseden üstün olmadığımı da bilirim ve insanlar.   Beni iyi görüyorlarsa, ya da çok iyi davranıyorlarsa bu bana şaşkınlık verir. Bunu hiç hak etmediğimi bilirim. O zaman bu da bana diğer insanlara olan ilişkilerimde yumuşak huylu, alçakgönüllülük hassas ve sabırlı olmamı sağlar. 


  Ne mutlu doğruluğa susayıp acıkanlara! Çünkü onlar doyurulacaklar. Yüreğin ,aklın ve niyetin içsel doğruluğudur. Biz buna acıkıp  susamalıyız. Size verilen buyruk bir köşeye ya da çöle sığınmak değildir. Ancak  oradaysanız oradan koşarak çıkmak, ellerinizi, ayaklarınızı ve tüm bedeninizi sunmak. Sahip olduğunuz her şeyle, yapabileceğiniz her şeyle risk almaktır. Talep edilen şey doğruluğa hiçbir zaman gem vurulamayacak, durdurulamayacak, tatmin edilemeyecek bir şekilde acıkıp susamaktır. Bu söz konusu amaca engel olan her şeyi yok sayarak doğruluğun  gerçekleştirilmesi. Devam ettirilmesinden başka hiçbir şey aramaz. Başka hiçbir şeyle ilgilenmez. Gelişmenin en büyük sırrı beklide sağlıklı sıcak bir ruhsal iştahtan başka bir şey değildir.                                                                 

 Ne mutlu merhametli olanlara! Çünkü onlar merhamet bulacaklar. Merhamet muhtaç kişilere yönelik şefkattir. Lütuftan farklıdır. Lütuf günahın  kendisiyle ilgilidir. Merhamet ise günahın sonucu olarak ortaya çıkan acı, sefalet ve sıkıntılara merhem olmaya çalışmaktır. Sevgi nasıl paylaştıkça artan bir şeyse, şefkatte paylaştıkça çoğalır.                 


 Ne mutlu yüreği temiz olanlara! Çünkü onlar Tanrı’yı görecekler. Bardağın ve tabağın dışını temizlersiniz ama içiniz açgözlülük ve kötülükle dolu. Dıştan güzel görünen ama içi her türlü pislikle dolu badanalı mezarlara benzersiniz.                                                             


 Temiz bir yüreğin özellikleri   

  1.Ne istediğini bilen kararlı bir yürek.

  2.Tanrı ve insanlarla olan ilişkilerinde yalandan uzaklık. 

  3.Tamamen içtenlik. 

 4.Şeffahlık. 

 5.Düşünce ve niyetlerinde temiz, yani sapkın, art niyet ya da bayağı bir

    şey karışmamış olması.  

 6.İki yüzlülük ve aldatmayı iğrenç bulmak. 

 7.Kurnazlıktan uzak olmak.


Peki biz bunların ne kadarını  başarabiliyoruz?


Semra EROĞLU   Şiirleri sevdiren kadın                                                   22/11/2022

 
 
 
 
  
 
 
 
 

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Ne Mutlu başlıklı yazı semrasemra tarafından 22.11.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )