SiZ KENDiNiZI NASIL BiLiRSiNiZ ( ESASTAN YÜZLESMELERE )

1978 izlenme 504 yorum 11 Nisan 2024 Perşembe - 17:28
SIZ KENDINIZI NASIL BiLiRSiNiZ ( ESASTAN YÜZLESMELERE )

Dünya yükünü ve yorgunlugunu sürükleyip getiren toplanmis kalabaliklarin cevabi bastan belli son kez ve usulen sorusunun SALACALARLA muhatap olup merasimlenen sizi baskalarindan duymaya mahal ve meydan yerinde degil de, siz hayattayken, yalansiz, kaypaksiz, kaytarmasiz, kivirtmasiz, kacamaksiz, sirincilik etmeden, usulü kaideye etiketleyip yaftalamadan...bütün dogrulugu dürüstlügü cesareti ahlaki onuru samimiyeti kendisine kefil süssüz püssüz üstlenebilen ACIK YÜREKlILIKLE kendi kendinizi sorgulayip yüzlesseydiniz, siz sizi kendinizden NASIL BiLIRDINIZ..?
Yorum Yaz
Yeldegirmeni
22 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:47
Cevap Yaz
Evvveeeet yarin birgün nasil olsa basinizdaki biriken baskalarindan sorulacaksiniz. Hazir diyor konusuyorken yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz, bilelim, tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
22 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:46
Cevap Yaz
Haramilerinin doymak siniri nedir bilmedikleri sürekli tezgaha konmus ve her gün üretmeden tüketmeyi ÖZELLESTIRENLERiN KULU KÖLELIGINE esaretinin citasini yükselten tabutluk iliskilerinde, vitruin etiket fiyat ve pazar faturalarina mecburen sinekleserek sadece kendi kendine dövünen yirtinan yerinen kivranan DIRDIRLANMAYI harcar ve tüketir tüm insanligini hebaya haciz etmis dönüm dolasim.
Yeldegirmeni
22 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:41
Cevap Yaz
Hani her kolaylastiran bir sebebe, merkebinin inadi tuttugu icin irmagin yarisindan öteye gitmedigini viyaklayarak öten kurbaganin razi ettigini..:
`Ilahi su kusu
Sen ettin bu isi,
Sevindirdin dervisi
Al su kurusu ` mutluluguna ortak olmanin kurbagasini dahi birlikte yasanilan hayatin zenginlik hissesi, varlik sebebi, kaynak ve cesit güzelliginden sayan kabulden kiyamet olunca insan..
Yeldegirmeni
22 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:37
Cevap Yaz
Eskilerin `gövdecigin delinmesiiiiin bre düsüncesiz kalpsiz vicdansiz beyinsiz`dediklerinin ÖZRÜ KABAHATiNDEN büyüklere hem cehenemlik, hem KITLIK KIRANLIK olur gider insanlik.
Yeldegirmeni
22 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:35
Cevap Yaz
Ibibikten srceden gelengiden aridan ugur böceginden korkar da apra bugday dari kavun karpuz ekmekten vaz gecerse insan...
Yeldegirmeni
22 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:34
Cevap Yaz
Serceden korkup DARI ekmekten vaz gecerse...
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:59
Cevap Yaz
Evvveeeeet sizi yarin birgün snasil olsa salacadaki soruya baskalari sizin yerinize söyleyip dünyadan taburcu etmeye paketleyecektir. Yazin ki bilelim kimsiniz, nesinin, necisiniz, tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:57
Cevap Yaz
`ne bileyim ben, el dedi ben de dedim , el dedi...
ben de dedim ` diye bükülmüs sizlanmis...DOLMA YUTMAK diye bir laf da var ya, hani `bana da mi lo lo lo lo lo `gibisinden, kazan tasarken kepceye paha sorulmaz cinsinden, insan bekleyen vakitte gölgeden medet ummak cinsinden, desteksiz ve düsüncesiz AHKAM KESMEYE takma kafali palavracui yapili filan derlermis..
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:49
Cevap Yaz
`ben deyyusun dokunanlarina dokundum onlar dese bagirsa anlarim da, senin neyine dokundum da ki böylesin elini öptügüm ihtiyar hala `diye sorunca....
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:47
Cevap Yaz
`zorda kalasin, dara düsesin, kiliclara gelesin Körogluuuuuuuuuuu`... cagirip ünledigi Köroglu`nun kulagina esip dolunca...
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:45
Cevap Yaz
`Veremlere tutulasin Köroglu...! ´
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:45
Cevap Yaz
Her gücendigi darildigi beceremedigi ve bilemedigi yönü yolu yoklugu cileyi azabi gazabi, ` beter olasin Köroglu....`
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:43

20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:43
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
KÖROGLUNA, kocakarinin dediginden...
Yeldegirmeni
20 Temmuz 2024 Cumartesi - 14:42
Cevap Yaz
KOcakarinin dediginden...
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:37
Cevap Yaz
Evvveeet yarin birgün nasil olsa sizi salacaniza toplananlardan öyle ya da böyle sorulacaksiniz, duyor düsünüyor ona göre yasiyorsaniz yazin ki bilelim kimsiniz, necisiniz, nesiniz, tanisalim bilelim. Yazmazsanizda hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:35
Cevap Yaz
Ücüncüsüne homurdananlari duyunca vaaaaay genclik vaaaay sallayip savutturunca, mateminde hazir bulunanlar be mübarek fakir biz senin gencligini de bilmesek....neticesi herkesin cok bildigi üzere desteksiz dayanaksiz ve DÜSÜNCESIZ sallayip ahkam kesmeye ilim irfan okul niteligindendir kissadan hisse.
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:32
Cevap Yaz
Öteki hedefine varmayana bu da ayni Abidik Giyaseddininki gibiydi ...demis
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:31
Cevap Yaz
Sallamis kötelemis merhum rahmetli Nasireddin, yerini bulmayanlara bu ayni Gubidik Muttalibinkiydi demis..
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:30
Cevap Yaz
Herkesin malum cok bildigi üzere kissadan hisseye..
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:29
Cevap Yaz
Ordakilerden bilen taniyanlar ok burda yay burda buyur ger yayi zimbala oku demisler.
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:28
Cevap Yaz
Merhum rahmetli Nasireddin, öyle oklarim böyle yaylarim filan. Herkesin cok bilindigi..
Yeldegirmeni
17 Temmuz 2024 Çarşamba - 12:27
Cevap Yaz
Sallar savuttururmus Nasireddin...
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:32
Cevap Yaz
Evvveeet yarin bir gün nasil olsa hatasiz kusursuzluga formatladiginiz cilayi salacaya toplanmis hesapla baskalarindan sorulacaksiniz. Madem buncasiniz yazin ki tanisalim kimsiniz, nesini, necisiniz, bilelim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:29
Cevap Yaz
Varliginin farkina varan ÖZGÜVENLiLiGiN sevincini mutlulugunu cesaretini bilgisini saygisini aklini mantigini onurunu kimligini ve kisiligini hic bir dayatma ve DOGMALARIN keyfiyet sultasina kul köle etmeden, son nefesine kadar hayata bagliligin ve ÖZGÜR iradenin AGIRLIGINI insanligiyla tasimis denge düzene koymus..
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:26
Cevap Yaz
Kendi varliginin bin ton katini cere cöpe zora zorbaliga ve ezilip yok olma tehlikesine karsi, hayat ve yasam mücalelesi veren karincalari insana hatirlatan derinligin muhasebesiyle DESKARTES..
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:24
Cevap Yaz
KIlise egitiminden gecmis, kapali kilitliligin dayatmaciligina sorarak ve DÜSÜNEREK kendini bulmanin cikarimlarini kazanmis ve kurtarmis, elbetteki tekerine takoz koyduklarinca lanetlenip AFOROZ edilmis. Hollanda`ya kacmis, Isvec`te zaten hastalik cebellesir tükürürken ölmüs.
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:21
Cevap Yaz
`ÖGRENDiKCE düsünce toraginin altini kaziyorum, yenilerini ögreniyor, daha yenilerini düsünüyorum`diyor Deskartes
DEMİRCİ
15 Temmuz 2024 Pazartesi - 19:17
Cevap Yaz
içimden geçenleri kim görse, zihni bulanır
hâmili olduklarımın âmili ol(ma)saydım eğer
bu yüzdendir
yazdıklarımla yaptıklarım tezat düş'mekte birbirine...
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:19

16 Temmuz 2024 Salı - 15:19
tarihinde güncellendi...

Sevgili DEMIR...insan kendini parlak pürüzsüz hatasiz noksansiz boya bulasiklariyla berbat etikce GÜZELLESTIGINI sanir. Halbu elden yapma ki SOYTARIDIR farkinda ve umrunda bile degildir. Mantigin ve EDEBIYATIN bakmakla görmek, oldugun gibi görünmek veya göründügün gibi olmak akil fikir mantik önermesiyle en temel sorudur insanim diyene. Günes lekelerini göstermeseydi AYCiCEGi, nasil kendisi güzellik olana yana döne kendini göstermekten asikar olacakti ki...? Degil mi. Bence insan kusurlari eksikleri hatalari TEZATLARI zaafiyetleri ve celiskileriyle güzel oldugu, -yeter ki bile isteye cirkeflesmesin- seni öyküleyen hersey insanligin kadar anlami ve degerlidir. Nasilsan öyle yaz lütfen kendini..Saygi sevgilerimle.
Yeldegirmeni
16 Temmuz 2024 Salı - 15:11
Kaleminiz hangi kirtasiyeden olursa olsun, TUTKULUSU OLMAK VAR YA`larin kimseyi kendi yerine koymayan yürekli ve insani haller -dillerinden yaziyorsunuz degerli Gülüm hanim. Ki böylesi icinden geldigi gibi konusan, anlayan, duyan, dinleyen ve ne söyleyip yazdigina kendini bedel koyan gercek samimi YÜZLESEBiLEN insan degerliligindendir. Hakkiniz olan kadar sizsiniz, ondan fazlasiysa yazdiginiz kadar baskalarini okuyup dinlemeye dünyanizi ve gönül sofranizi genis tuttugunuz kiymetli kisiliginizdir. Tutkunuzda daim kalasiniz diyerek onsuz selam sevgilerimle.
GÜLÜMM
15 Temmuz 2024 Pazartesi - 14:54
Cevap Yaz
O halde benim yerime de yazın:


Hayatta ve kendimle verdiğim savaştan asla dönüşüm yok

Dile gelmeyen çok şey var bu bağlamda kalemimle sırdaş sizlerle hemhal yoktan var eden Rabbime sığınıyorum

Ölüm var dönüş yok kendi cephemden uzattığım zeytin dalı ile tüm cihana tüm insanlara


En sevdiklerim...


Yalnız olsam bile insan kendini bildikten sonra zaten sular seller gibi yağıyor rahmet ve insan feraha çıkıyor


Yeldegirmeni
15 Temmuz 2024 Pazartesi - 13:09
Cevap Yaz
Evvveeet hamasatte ahkam kesmeye degil, yarin birgün nasil olsa salacanizda toplananlardan sorulacaksiniz madem kacinilmaza kesindir önünüz sonunuz, yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz bilelim tanisalim. YAzmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
15 Temmuz 2024 Pazartesi - 13:07
Cevap Yaz
Tüm korkulari karanliklari bilinmezleri uzaklari, gecmisin birikimleriyle gelecegi yasayip deneyimleyecek olmanin; ve BASARMAK yahut kendini KAZANMAK kavramlarina islerlik kazandiracak olmaya, düsünerek varligini duyurup kendini IFADE etme bilgisi cikarimi ve becerisidir farkina özgürlük özgüven ve farkindalik katan DÜSÜNÜYORSAM VARIM özdeyisi.
Yeldegirmeni
15 Temmuz 2024 Pazartesi - 13:04
Cevap Yaz
Bütün gericiliklerden, sartlandirilmisliklardan, hurafelerden, bagnazliklardan , üfürükcülüklerden, dogmalardan, buyurganliklardan, despotluklardan, köktenciliklerden, cahilliklarden, yobazliklardan, tutuculuklardan ve dürtü veya totem ilahlarindan bagimsizdir bu insani kendisiyle özdes ve özgün kilan ulvi degerli ve yüce sayginlik.
Yeldegirmeni
15 Temmuz 2024 Pazartesi - 12:58
Cevap Yaz
Kiymeti ve gercekligi hic tartisma götürmeyenlerden ikincisini ve sonrasini siralanin ilkidir DÜSÜNEREK VARLIGI HAKKINDA farkindalik yaratip hüküm bildirmek.
Yeldegirmeni
14 Temmuz 2024 Pazar - 15:34
Cevap Yaz
Evvveeeet yarin bir gün nasil er yada gec bir baskasindan soracaklardir, bu sebeple yüksek havailikten ömrü varliginiz boyunca olmadiginiz kadar kusursuz hatasizmis gibilerin yükseklerine yükseltmenin ahkamini kesmek yerine yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz taiyalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
14 Temmuz 2024 Pazar - 15:31
Cevap Yaz
Cünkü Düsünüyorsam Varim, hic bir yulara, zincire, güdüme, gösterise, cilaya, furyaya, fiyakaya, baskiya, töhmete, diyete, zorbaliga , haramilige, hükümranliga ve keyfi BUYURGANLIGA yamulup bükülmeden özgür, özgün ve özgüvenliligin hic bir kulluk kölelige kökten bagimli veya dürtü bagimliligina kuyrukcu olmaksizin, kendinden baskalasmaya terkedilmis yahut ölüme teslim olmus cesetlesmenin tam tersi kendini en karakteristik kimlikte tanitan dileyen yasayan gösteren ve ifade eden zenginligin tarifi ve tanitimidir.
Yeldegirmeni
14 Temmuz 2024 Pazar - 15:26
Cevap Yaz
Bu bulunmaz scevher kaynagi öylesine derin düsünen bulgularin eseri ve ürünüdür ki dünün sönümlenip karardigi ve karamsarlastigi yerde YARIN DENEN SONSUZLUK kivilcimlanir, dogar, zamansiz engelsiz kosulsuz sartsiz ve mekansizliga ev sahipligi eden büyüklükte insanlik kadar da onur ve erdemliligin hisse payidir.
Yeldegirmeni
14 Temmuz 2024 Pazar - 15:23
Cevap Yaz
Tüm yasama sevincine dair bellegini bilincini kaynagini ve ISIGINI kimseye degilse bile kendini görüp bilip tanimaya ve göstermeye dair her türlü biriken olumsuzluklar tikanikligindan depresen his duygu düsünce heves idrak akil fikir irade dokunuslarinin karsiliginda adini AYDINLANMA CAGI OLARAK koyacak kadar gelismis büyümüs erismis ve ilerlemisligin duyumu ve duyurusudur DÜSÜNÜYORSAM VARIM cagrisi ve cigligi.
Yeldegirmeni
14 Temmuz 2024 Pazar - 15:19
Cevap Yaz
Biriktigi ciban basi irin sorun dert iltihap körlük dermansizlik gibilerden yasama deger INSANLIGA saygin ve toplumsallasmaya yetismis olgunlasmis yolunu dünyasini bulamayarak UR ve kanserlesmis tikanikliklarin buldugu zayif dokulardan püskürüp patlamaktan baska ileri tutari yahut geliri gideri olmayan bogulmus bunalmisligin dönüm ve devinim noktasidir...
Yeldegirmeni
14 Temmuz 2024 Pazar - 15:14
Cevap Yaz
DÜSÜNÜYORSAM VARIM...mevzusunun ilmi hikmeti ve kudreti odur ki...
DEDAKİVE
6 Temmuz 2024 Cumartesi - 01:28
Cevap Yaz
Şiir yazmağa başladım başlayalı, ayrı bir sever oldum kendimi. 🙂
Artık bir kitabım da var, malesef pek satılmıyor…
Ben bir 100 adet aldım iskontolo fiyattan, tanıştığım insanlara hediye ediyorum.

Artık kitabı olan bir Yusuf’um ve daha mutluyum, söyleyeceklerim bu kadar 😄

Beğ DEDAKİVE
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:39
Cevap Yaz
Evvvveeeet yarin veya bir baska gün ama kesin...sizi sizden baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim, tanisalim kimsiniz nesiniz necisiniz. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:37
Cevap Yaz
Ihtiyarlayarak kimsiz kimsesizin eline diline düsen insanlar gibi...ISIKLA GÖLGE, ayni anda ölüm raporu okunan noktadaki taaa cehennemin dibine bir yere kovulmus olarak, hayati cekip ceviren her sey adina her ikisi birden söner.
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:34
Cevap Yaz
Gerek mahleyi gerek sürüyü...Algiladiklari yasamsal islev ve icerikle kendilerinin ISE YARAMAZLIK zehirlenmesine kapilarak bosta kaldiklarini anlar anlamaz sokaktan sokaga, köyden köye, ilden ile gezer AIDIYET kapisi ararlar..
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:32
Cevap Yaz
Köpekleri bilirsiniz...varlik nedenleri geregi en cok da GECEYi beklerler. En ilerici teknolojiden daha hassas algilama ve kaydetme yetenekleri vardir.
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:30
Cevap Yaz
Isigin olmadigi yerde SADiSTLik baslar, icerdeki koyu kopuk kirli küflü hastalikli ciliz cansiz sönük saplantili hücreden SOLGUN ve ÖLGÜN benizli hortlaklik insana sizar yerlesir DOKTOR DOKTOR gezdirenlerin SIZOFREN takintilarina hucum eder. Kapandikca kronik kreclenmelerin beyni kalbi bedeni eritip cürüttügü cesede kadar yer bitirir insan kendi kendini. Ne sosyallesme kalir ne dil kalir ne yol ne hal ne duygu ne düsünce ne idrak ne algi ne okuma ne yazma...bitkisel HORMONCULUGA mahkumlukta ne edep ne edebiyat. Yapay zeka bile degildir öldügü yerden insanligina hor ve hortlak bakmanin ilerisi sonrasi.
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:25
Cevap Yaz
ISIKLA GÖLGE`nin oldugu ARALIK yerde hayatin cümlesi kurulur. Insan da elbetteki kendincelerle.
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:24
Cevap Yaz
ISIGIN olmadigi yerde gölge, anlam deger islev denge icerik ve derinligini yitirir, tersindeyse tam tersi.
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:23
Cevap Yaz
Cünkü ISIK-GÖLGE oyunudur kisaca hayat..
Yeldegirmeni
4 Temmuz 2024 Perşembe - 16:22
Cevap Yaz
Karanliga Alismak..sendrumunu dünyada yasamadan ölmüs her kimse, toplum , insanlik ve dünya gercekliginden yoksun SIRCA SARAYLARDA, maskeli sahtekarliklarda, estetik veya EROTiK hücrelerde ölerek yasamis demektir.
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:43
Cevap Yaz
Evvvveeet yarin birgün sizi cansiz nefessiz bedeninizin basinda birilerinden sormadan evvel yarin yaghur illa bir gün, yazin ki tanisalim nesiniz, kimsiniz necisiniz , bilelim. Yazmayacak olursanz a hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinizede yazarim.
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:40
Cevap Yaz
`Toplumlar sömürüldükleri cehennemin mutluluk payindan koparilanin en iyisi ve yatirimi saglam gelecegin yüksek gösterisli patronu sayiyorsa, olda felaket kacinilmazdir, ordaki yikimdan cennet olmaz ` gibiye falan, kisa özetle Steinbek...ona katilmamak ne mümkün...!
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:37
Cevap Yaz
Gazap üzümlerindeki sosyologluguyla, nedeni nicini niyeyi nasili kimi neyi ne degili topraktan sürgün edilince dünya, maliyetinin nasil bir insanlik kiyameti olacagina....
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:35
Cevap Yaz
Steinbeck`in dedigine katilmamak ne mümkün...
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:35
Cevap Yaz
Ernest Hamingway hep yalnizliga yokusa yolunu bile bile sürgün ederek modern AMERIKAN zulüm zalimliginin sübvanse edip süngerleyen, gidasi nafakasi tükendikce daha cok robinson ve heeep robinsonken..
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:33
Cevap Yaz
Ernest Hamingway matarasinda suyu, tabaginda etli biftegi, biyigi sakali arasinda hep zehirli duman pipo yelken tütünü..
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:31
Cevap Yaz
Ernest Hamingway hep robinson..
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:31
Cevap Yaz
ERNEST HAMINGWAY...hep yalniz, hep dünyadan disarda bir yerde, hep nazi cekilir ihtiyar bunakligin yalnizlik serüvencisi, hep robinson...
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:29
Cevap Yaz
Hep siyah beyaz renk karisimina patates cuvallarinin arasinda üstü basi bitlenmis oyun cezalisi ebe gibi fasulye ayiklayip tek ayak ayakta durmaya kendini sinayan korsan tayfalarin micosunu, kirli kayik güvrtesini ve susuz sabunsuz rihtimlari, iskeleleri yoran pusulasiz bir dünyayi yazip anlatirken...
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:26
Cevap Yaz
Hep gitmekle kalmak arasinda bir türlü ipin ucunu bulamayan kördügüm..
Yeldegirmeni
2 Temmuz 2024 Salı - 15:25
Cevap Yaz
Mark Twain...missisipi yandan carklilarina hep HUNKELBERY Finnnn
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 17:18
Cevap Yaz
Evvvvvet yarin birgün....sizi salacada tolanan sizden baskalarina sormadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz, bilelim tanisalim. YAzazsaniz da hiiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben,sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 17:16
Cevap Yaz
Fakat anlamsizligi kayitsizligi kimsesizligi kimliksizligi kutsayan; sönük silik soyut sanal yapay yoksun aciz yikik yalvar yakarlara müsteri ve müptela insan ve toplum tipi okuyup donatma hirsi ve gayretiyle, akil fikir ruh vicdan duygu düsünce onur bilgi irade beceri sorumluluk bilinc bellek hatir hafiza sorgulama gibi INSANLIKLA esdeger her türlü saglik sihhatini yitirmis, her türlü rezil kepazelgin sanal dünyasinda görünmek ve görmek icin her yolu mübah sayan FENOMENLiGiN BASKILANMIS ve MARKALANMIS ALGI YÖNETIMIYLE, sadece sembollerle konusuyor, isaretlerle anlasiyor, giyim kusan gösterisleriyle imrenti ve hayranligin kiskirttigi kin nefret siddet hirs yaris gibilerin kulu köleligini harcayip tüketiyor, sezgi ve dürtüleriyle eder tüm degerlerini yitirmisligin formatlanmis IMGELEMLERiNDE kime ne yazip konustgunu kendi bile anlamamaya kullanisli ürün olarak dönüyor dolasiyor insanlik.
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 17:06
Cevap Yaz
Dil tarih cografya diye giden lisansli ruhsatli ortak hayatimiza özgün ve özel söz ve yazi alaninda kisacasi Türk Edebiyat`inda Ikinci Yeni`den bahsetmisken Cahit ZARIFOGLU , SEZAi KARAKOC, tarikat takke türban mensuplari ve onlardan güncel Nurullah Genc ve digerleri dahil ÖZ TÜRKCE`yle yazmayi gelistirip zenginlestirme gibi katkisi oldu.
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 17:01
Cevap Yaz
Düsünerek yasama sayesinde ilim, ilimle beraber icat , icatla beraber ZAMAN MEKAN, aktif pasif, etken ve edilgen ve niceleri hareketin Fiil`de yerini islevini ve kapsamini buldugu oranda gelismis, büyümüs, ilkeli kuralli AKIL FIKIR`de yürütebilen gelismislige erismis.
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 16:58
Cevap Yaz
Dilde zamana bagli cekimler olmadigi gibi yasanilan degisim dönüsümler ilkelligin kaba insaati gibi Fiil`den yoksunmus. Isimler olarak kelimeler hayat verirmis toplumsal iletisim döngüsüne. Ve MASTAR halinde isimler misal : Aramak baslangic Bulmak bitim olarak eksiz cekimsiz gne gecmis, ne simdiki, ne genis ne de gelecek ZAMAN kavramlarindan disarda ve haricmis.
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 16:54
Cevap Yaz
SELLEKSiYON ve EVRIMSEL gercekliklere dayanamayan toplumlar yok olmus, veya baskin gelenlerin kizagina cekilerek cenderesinde erimis yahut toplumuyla zamana karsi direncini ve bagisikligini yitirerek beraber tümden yok olmus. Hitit dili, GOt dili ve Kelt dili gibi mesela.
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 16:51
Cevap Yaz
Fakat insanlik oldu olali düsünerek elde ettigi kazanimlarin en basinda Dil diye serveti ve cevheri hic bir seyle devredilip degistirilmesi mümkün olmayan ; HAREKET halindeki kainata hareket halinde her bir deneyiminin yansimasi olarak zenginligi kesfedip bulmus, yasamis .
Yeldegirmeni
28 Haziran 2024 Cuma - 16:48
Cevap Yaz
Diller eskiden...
Eskiden derken epeyce bir ne uygarlik ne kurumsallasma, avlayici toplayici dünya ve insanlik tarihi kadar eskideyken ön adlar, son takilar ve cekim yapim ekleri yokmus.
Yeldegirmeni
26 Haziran 2024 Çarşamba - 13:08
Cevap Yaz
Evveeeeet yarin veya her hangi bir sonrasi yahut ertesinde sizi tümüyle sustugunuz kilitlendiginiz yerden oradaki salacaniza toplanan sizden baska kalabaliga sormadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz, tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
26 Haziran 2024 Çarşamba - 13:06
Cevap Yaz
Her isine gelmeyene saldirgan ruhlulugun harlerini egip bükerek Bop sarmalli kundaklamaya yitik yalniz yabancilasmis sorunlariyla basedemeyen ve bagimliliklarinin kullugu köleligini harcanarak zikzakli hic bir yerde olmayan ve her yere yetismeye calisan üstünlük taslama derdine kanserlesmis döngülerle iletisimi ölü bir hayat cizgisinde bozulmus berbat olmus AFYON zehirlenmesiyle sakata küslüge acimaya üzülmeye kovulmaya sürünmeye alistirilmislarin GLOBAL esaretliligin yazar -cizer listesindeki herkes gibi popülerlige artiz dizici ve tarikat ilahili özgün müzik sazli sözlülerle beraber Ayse Kulin, Figen Sakaci, Eylem Tok, Buket Uzuner, Hatice Meryem, Latife Tekin,Asli Tohumcu ve niceleri iletisim özürlü YAPAY ZEKA toplumuna gercekligi olmayan ve mevcut soyan sömürenler keyfiyetine göre kitap tezgahi kurdu donatti. Buket Uzuner mesela `Edebi Soyagacim` makalesini yazarken kendisini okuyup hayran oldugu YURT DISI dogurtanlari agirlikli olmak üzere sayisiz kök ve kökenleri olduunu öve övüne duyurup ilan etti. Bu arada siyasi DELÜ KADiR `tiplemesinden formatlanan dizi bagimliliginda meslegi ve sirketi büyüten yoz kültür popülasyonuna MEHEPE, `burasi bizden sorulur` siyasi sergi fuarinda topluma silah göstererek ` yan bakana cakarim` filan posterledi.

Tüm bunlarin toplam ve topyekün sonucunda algisi ilgisi duygusu okumasi yazmasi özgürlügü düsüncesi vicdani onuru duyarliligi kimligi kisiligi ve karakteri ölmüs- sönmüslük sonucunda hic kimse artik kendinin üstün seckin özel sorgulanamaz elestirilemez kusursuz mükemmel önemli ayricalikli olduguna inanmis kapilmis kanaatle, gösteris ve paraya tapmaktan baska hic bir inanci veya toplumal ortakligi bulunmayan herkesin begendigi rakipsizi birincisi basarilisi ve gözdesi var saydigi YAPAY ZEKA yalnizlasmasinda kimse kimseyi önemseyip umursamazken, sana iletisim ve somut tüketim markalasmalarinin tutsaklastirdigi tüketim AGI piyasali toplama kampindan kendini yirtinip duyurmaya hayatini aklini dünyasini kendini ailesini toplumunu kaybederek bir saniyesini bile artik onsuz geciremedigi ve her serisini eskisi bozulmadan degistirip kendinden daha degerli ve kiymetliye saydigi uyusturucu nitelikli magazinlerin, teknolojinin, nizahin, esyalarin, afyonlarin, imrentilerin, markalarin, dizilerin, fenomenlerin, aletlerin, Diz ve CEPCiHAZLARIN kullluk kölelik cöplügünde hortlak kadavrasi oldu, bitti, bozuldu, ve tükendi artik insanlik.
Yeldegirmeni
26 Haziran 2024 Çarşamba - 13:05
Cevap Yaz
Oniki Eylül`le baslayarak Bop`la erisebilecegi bütün alanlari ve rekorlari zehirleyip tutsaklastiran yagma yikim sürecleri sirasinda ve sonrasinda herkesin herkese yakinlastiginda mutlak bir zarar görecegi süpheyle bakmak, ihtiyat tedbirin vazgecilmez ve ihmal edilemez sigortasi olurken, tüm toplumu sag duyarli özgür dinc diri saygin onurlu birikimli donanimli güvenilir samimi ve devamli kilan bütün degerler toplaminin enayilikten sayildigi ve hic bir kimsenin buyrulan soygun sömürü dayatmasina kölelesmedikce sag ve saygin birakilmadigi, her seyi bozulmus toplumsal ortaklik ve aidiyetsizlik harabesinde herkes herkesin hic kimsesidir artik.
Ve kavramini yitirmis anlamindan soguk ve soyut bilinc bellek kültür gibi ortak deger yargilarindan cürüyüp sogularak, cöküsü ve yikimi durdurulamayan kiyamete kayiplariyla giden toplumsal yigin, yüksek donanimli TÜKETiM bAGIMLILIGI cenderesinde DELÜ KADiR`den evirmelik cevirmelik hal hareket tavir tehdit giyim kursun fisek ve tabanca, Yilmaz Güney`in tabanca severligiyle ortak kesisen ve bilesenlerde her yil sinirsiz kanunsuz soyarak sömürerek milyarderlerine milyarder katip ekleyen BURJUVALASMANIN MAFYA rolünü sokakta pazarda trafikte saglikta enerjide dskoda eglencede sektörde sanalda alemde sinemada dizide sanatta siirde tezgahta borsada sanayide ve her an her yerde herkes, kendini hice sayarak taklit edip imrendigine benzesmekte.
Yeldegirmeni
26 Haziran 2024 Çarşamba - 13:05
Cevap Yaz
Edebiyat siir yazi makale dünyasindaysa tamamlayici ve IS BiTiRiCi durum MEDYA MARKETCiLIGI kapsaminda BOP kundakciligina gönüllü kullar ve köleler salaklastiran, uyusturan,oyalayan, avutan ve avlayan magazinlestirmenin ne ötesiydi ne de ayri gayrisi. Bir siir yazi roman veya kitap yazacak olan her söhret ve ünvan müsterisi her kisi, okudugu onlarca kitabin özet toplam tekrarini kendim yazdim gibisine borsalayip imza kuyrugunda kendilerine hayran fanatikligin TANRISI sayiyordu. Siir makale vesair hepsinde ayni vaziyete yol dümen yordam huy hüner tekrariyla Cahit Zarifoglu`ndan Yusuf Hayaloglu`na, Ahmet Selcuk Ilhan`dan Murathan Mungan`a, ORHAN PAMUK, Duygu Asena, Buket Uzuner, Elif Safak, Adalet Agaoglu, Ayse Kulin, Ahmet Ümit, tür ve romantikligi tipki Özcan Deniz, Mahsun Kirmizigül, Ibrahim Tatlises, Tarkan, Sezen Aksu, Alisan, Mabel Matiz, Simge Saygin, Arto, Fedon, Hakan Ural, Ayse Arman, Aleyna Tilki, Murat Boz, Haluk Levent ve pek cok ürün ve raf cesitliligi gibi yürütülen BOP icraatina dayanak destek ve kaynak aktarildi, aktarilmaya da kesintisiz hizla devami saglandi.
Ahlakin inancin onurun bilginin liyakatin sayginin güvenin emegin itibarin hukukun sanatin dilin edebiyatin insan duyarliligi ve ilgisinden kopartilip uyumlu afyonkeslige yerle bir edilerek ALGI YÖNETiMiNE kul kölelesmis iletisim bozuklugunun direnci ve bagisikligi olmayan kolay güdülür yasam ve kan dolasimina cansiz cürümsüzlügün insanik ölümünü sonsuz kayiplarla her kisiyi mal mülk gösteris para ve servete tapan, baska da hic bir ortak paylasim degeri ve inanci olmayan kibir kahir ve özenti kin nefret ayrisma üstünlük seckinlik aliskanlik ve yarislarinin kokusmus cürümüs her türlüsü bu BOP kanamali asosyal yerden ve kirli kanallardan toplum parcalanmisligina aktarilip empoze edildi.
Yeldegirmeni
26 Haziran 2024 Çarşamba - 13:04
Cevap Yaz
Herkes herkesin müzeviri, fitnesi, fesati, belasi, takipcisi, rakibi, yarisani, imrendireni, kiskandirani, cürümcüsü ve celladi olarak her türlü cürümüs kokusmuslugu kimliksizliginde tasiyip barindiran ve sabahla baslayan kahirli kederli mutsuz sefil gecimsiz kaygili korkulu kopuk bilinmezler dolusunu sürükleyip götüren kavgali nizahli kirli gürültülü karanliga hususi katilimci ücreti ödenerek evinden alinip maksada iliskin kiralik hizmetini gördükten sonra evine kaldirilip atilan irzi namusu belirsizlik bagirip bogazlasanlarin ahlaksizlik onursuzluk kavga sapkinlik saldirganlik cinayet siddet tecavüz köpürtüp koparttigi kurgulanmis MEDYA MAGAZiNCiLiK tabutunda, gün boyu etli kemikli mutfak konusuldu, Okan Bayülgen-Beyazit Öztürk toplum alim satim ofisciligi ve AVRUPA YAKASI gibilerin insani salak yurduna koyan Sahan Gögebakan, Ata Demiirel, Safak Sezer`giller iher komedi kurgu tarzina altan alta MAFYA`ya övgüler öykünen hiper aktifligi döseyerek avina düsürdükleri herkesi özendiren afyon dozu karisimlariyla kendini sosyal icerikli hayatin disarda birakan ve her salakliga sebepli sebepsiz gülüsmeye algisi ilgisi igdis edilmis kakabaliklarin ölü ruhu her halukarda Yilmaz Erdogan`a ve Cem Yilmaz`a yüksek getirili gise rekorlari kirdirtti
Yeldegirmeni
26 Haziran 2024 Çarşamba - 13:04
Cevap Yaz
Sarlatanligin, sahtekarligin, sahteciligin, siddetin, cinnetin, istikrarsizligin, gerilimin, bunalimin, keyfiyetin, yozlasmanin, kayitsizligin, kötümserligin, zorbaligin bütün yedekleri ve carpanlariyla kanun kural ahlak akil fikir vicdan tanimayan mafyalasmaya sinirsiz yetkiyle donatilmis devletsiz ve toplumsuzlugu devrederek; baskinin öfkenin kültürsüzlügün kabaligin kepazeligin sapkinligin dönekligin dengesizligincarpikligin hilenin yanciligin yalakaciligin güvensizligin iki yüzlülügün endisenin kuskunun gericiligin yobazligin korkunun bencilligin tecavüzün tehditin kundakciligin acimasizligin ruhsuzlugun liyakatsizligin görgüsüzlügün imtiyazciligin torpilin kayirmaciligin cikarciligin doyumsuz kanaatsizligi örgütlenip donatilirken; Oniki Eylül uluslararasi soyan sömüren yayilmacilar ve yerli menfaat ortaklarinca Türkiye`mizin basina modernize edilmis borcunu borcla ceviren Duyunu Umumiye muhtacligindan YARI SÖMÜRGE belasi olrak bindirilip giydirildi.

Günümüzü Oniki Eylül`den ayni niyet maksatlar kapsamini daha yaygin yerlesik hale sivilleserek sürekli devamlilin güncellesmis BOP sürecleri boyunca özü icerigi dayatilan zorbaliga göre nizam düzen alan sendikalar, partiler, basin yayin, medya market, moda müzik, sanat edebiyat, ilim bilim, sair yazar, sanatci artiz, suncu manken, tezgah tüccar, ulasim iletisim, din tarikat, banka borsa, yol yordam, ciftci bezirgan, amele mütahit, isci patron, öreten ögrenen, sanal gercek, üniversite ve egitim, kent kirsal , genc ihtiyar, birey toplum..herkes ve her kesim bu pazar piyasanin kurulum amaci ve beklenti haramiligine göre TÜKETIM BAGIMLILIGI ve ÜRÜN CESiTLiLIGINE esyalasmis yerini alarak katildi, kaynaklik etti ve tepkisiz uyusmuslugun tek tip formatinda kendine bicilen kulluk köleligi kaniksayip kabullenerek insanligini iptal etti, kücük büyük her bicim cikar önceligi düskünlügünden kosulsuz katki sundu.
GÜLÜMM
25 Haziran 2024 Salı - 14:51
Cevap Yaz
insan kendini nasıl biliyorsa...
ya diğerlerinin bildikleri ya da bildiklerini sandıkları??

sandık sandık duygu hükmeden kalemin de dürtüklediği.


ciddi manada SEVGİLİ EDEBİYAT EVİ AİLESİ gerçek bir okul.

ne çok ışık ne çok aydınlık.

teşekkür ederim bu bağlamda forumlar da çok şey katıyor insana.

teknolojiyi cidden sevmiyorum işin kötüsü beceremiyorum işin doğrusu çok da merak etmiyorum ama şu da bir gerçek ki internet ve pc ler sayesinde ulaşıyoruz birbirimize

benim bilgisayarı ve interneti tek ama tek kullanma amacım EDEBİYAT AŞKIM.


YA, SİZ KENDİNİZİ NASIL BİLİRSİNİZ -3-

son bölümle de noktayı koyuyorum.

diğer konu ve yazılarda buluşmak adına...
GÜLÜMM
25 Haziran 2024 Salı - 10:19
Cevap Yaz
https://edebiyatevi.com/yazi/290630/ya-siz-kendinizi-nasil-bilirsiniz-3-
GÜLÜMM
25 Haziran 2024 Salı - 10:06
Cevap Yaz
Günaydın...

Bilip bilmemek ve irdelemek adına kendimi.

Bilenin bilmediği bilmeyenin umurunda filan da değilken.

Ruhumda saklı o devasa Es ve işte yine geldim sözcükler iken muhatabım kırdım kabuğumu çıktım Er meydanına.

Bir günde neler mi değişir?

Eğer ki cümlenin öznesi ben isem, neler neler değişir.

Misal:


Dün yeni kararlar aldığım ama bana özel her ne olursa olsun bu konuyu ne gündeme getiririm ne de masaya yatırırım ruhumu:


Beden algım ve belirsizlik ve isyankar kalemim:

Yazmak zorundayım illa ki yazmalıyım varsın olsun iki arada bir derede elbet gönlümün sultanı annem iken ondan ve kendimden çaldığım zamanda üç beş satır karalamalıyım.

Bir yazıma başka bir platformda gelen eleştiri yorum demiyorum çünkü yıkıcı cümlelerdi hasıl olan ama ben o eleştiriyi de kale alıp kalemi şekillendrime telaşı güdüyorum bir kere daha:

Kendimi bilmek bir de başkalarının kafasında oluşan resim:

Ne arayışım biter ne hayallerim ne de kendimle olan savaşım:

O halde buyurunuz, sevgili dostlarım bu forum köşesinde aldığım esinti ve ilhamla bir şeyler karaladığım yine aynı başlığın üçüncü bölümü olarak:

YA, SİZ KENDİNİZİ NASIL BİLİRİSİNİZ-3-


Kırık bir tekeri yoktu hiçbir düşümün en çok da sahici düşlerim iken tek gerçeğim elbet düşlerdim önce gerçek kıldığımsa sonra.
Bir kesit belki de kesirli bir ölçüt:
Hele ki yok mu o kesif sessizlik…
Ben bir minvaldeyim bilemediniz: birden fazla minvalde.
Köpüren denize b/akıyorum da…
Yetmiyor ama ve ç/ağlıyorum yüreğimin köpüklerinde hayallerimi yüzdürüp köpük banyosu yapıyorum sonra her birini kurulayıp kucağımda önce sallıyorum sonra uyutuyorum.
Genzimden geçen hava gibi de kutsal iken sevgim.
Ben bir çocuğum aslında asla da bir kadın olmayı ne istediğim ne başardığım söylenmesin zaten gözüm de yok gelmem gerekip de gelemediğim makamlarda rol yeteneğim de yok madem.
İçgüdülerim ve dürtülerim
Sızlamıyor hiçbir yerim nazlanmıyorum da ve etrafıma bakıyorum da yaşıtlarımı gözlemlediğimde:
Bir şeyler eksik bende ama onlara göre.
Eksik ya da fazla…
Fazla olansa taşan aklım yemin ediyorum ki bu da benim gerçeğim:
Performans gösterdiğim okullar ve sıralar ve amfiler:
İyi bir öğrenci olmaya yemin mi etmişim ne?
Ama devamı yok bende:
Çünkü gelişim sonsuzlukla iştigal doğduğumuz andan ölene değin süregelen.
Devamı yok dedim de:
Meslek hayatıma giriş yapıp da devamını getiremediğim yalanım da yok hani:
Bir gece parmak hesabı yapmıştım uykum kaçınca ama koyunları saymadım kaç işe girip kaçından istifa ettiğimi sayarken parmaklarım yetmedi.
Bu gün bonkörce kullanıyorum haklarımı ve ben 38 iş değiştirdiğime kutsal kitap üzerine yemin ederim hem de en afilisinden.
Banka sınavları ve bana sunulan o rahat koltuk ama beğenmediğim bir şeyler illa ki mevcuttu:
Hayda, bas istifayı gir başka banka sınavlarına ve sil baştan.
Demem o ki, aziz dostlar ben alabildiğine aykırı davrandım hayatta ne vardı işte?
Al maaşını sallabaşını.
Öykündüğümse en üst makamlardı ve gelişimim asla nihayetlenmedi ne dün ne bu gün.
Kendimi bildiğime de pek bir emin ta ki kalem yazmaya başlayınca gördüm eksiklerimi.
Bir insan.
Bir evlat.
Bir dost.
Hele ki Allah dostu.
Gerçi Allah dostu bildiklerim de benden ellerini çekti mi…
İnsan kime inanacağını güveneceğini bilemez hale geliyor ve benim tek ve gerçek ve asil sadece bir dostum var: elbet merhametlilerin en merhametlisi Rabbim.
Düşkünlüğüm sevgiye ve insanlara gelin görün ki her biri nasıl da firar etti.
Feda ettiğim ömrüm tüm sevdiklerime sonra ben de firar etmeye karar verdim elbet kendimden elbet bedenimden ve tam da kıyamet kopacakken ve sabah ezanı okunurken…
Gerisi bende kalsın desem de siz anladınız.
O halde devam edeyim:
Ölüm sadece kaderden gelmeli.
Ölüm sadece Allah’ın rızası ile olmalı.
Hem güçlüyüm hem de güç ve zor bir insanım neresinden tutsam hayatı elimde kalırken ve işte elimden kayıp gidenler ve tam da elimden kayıp gidecekken canım annem.
Konuyu uzatmıyorum ve şükür duygumla yazıyorum bu satırları:
Geçenlerden benden haz etmeyen biri dedi zaten:
‘’Kendini tekrarlıyorsun.’’
Ne kırık plağım belki laterna ama duygu ekseninde sonsuzluğun coşkusu ile doluyken bu sahiden de mümkün mü?
Hele ki insanın günü gününe uymazken…
Her düş’ ün bir gerçeği var mademki.
Ve her gerçek de aralıksız sorgulanmalı iken.
Ödüm filan da kopmaz hani insanlardan sadece onları kırmamak adına canhıraş yaşadığım kadar korkmam hiç birinden.
Ve bir şiirimde de dediğim gibi:
Asker adımlarında yaşıyorum ben hem yalnızlığımı hem duygularımı.
Köküm sağlam üsteli temeli babadan ve yine babadan yadigâr ve ben son zamanlarda babamı çok arıyorum ve babam ölene değin korumacı varlığı ile beni sarıp sarmaladığı kadar da uyguladığı ağır disiplin ile beni hayli yormuş olsa da…
O gidince emir-komuta zincirinde değişim…
Tamam, tamam burayı da kısa kesiyorum mademki birileri bana kısa kes dedi iyi de kısa saçı hiç sevmedim bana yakışan illa ki uzun saç bir de uzun uzadıya anlatmayı yazmayı sevdiğim kadar.
Kırbacı şahikanın.
Kırık kanadı kırlangıcın.
Ya, ben nereye aitim?
Hayatın neresindeyim?
Ve de yalnızlığın kumpası en çok hatta sadece kendimle kumar oynamayı sevdiğim kadar da kendime ettiğimin üzerine kimseyi de tanımazken.
Kendi kaleme attığım golü de saymazsınız, değil mi?
Hele ki sevdalı kalemimin ucuyla da kazdığım iken mezarım bir göç takviminde kayıtlı olmasam da biliyorum ki dünyaya kazık kakmayacağım bu yüzden telaşla dolu dolu yaşamak yazmaktır ikbalim ve idealim.
Peki, ben gerçek miyim yoksa hayal ürünü mü?
Hayalsem neden canım yanıyor peki?
Yalnızlıksa en sevdiğim en alıştığım sözcüklerse benim bu dünyaya ait olmadığım kadar kalemimin kınından bir bir çıkan çocuklarım ve evlatlarım.
Hatırşinas insanlara duyduğum özlem ve de.
Bir de sırtımdaki delikler ve saplanmış hançerler.
Ama…
Dilediğiniz kadar yaralayın benim bana yaptığım kötülüğün kenarından geçemezsiniz bu yüzden dilediğiniz kadar da vurdumduymaz olun ve sizlerin o kesif sessizliğinde nasıl da rahmete ve ilhama denk gelirim hele ki sessizlik iken verilebilecek en büyük tepki…
Yozlaşmış dünyanın çivisi çoktan çıkmışken ben inatla çivi çakmaya devam edeceğim hem de ses etmeden en azından dünün yaralarını kapatabilmek adına bağrıma taş bassam da artık ağrıma gitmiyor ne sessizliğiniz ne de yalnızlığım…
Birileri dese bile…
Kendimi tekrarlamıyorum sadece hayat ve kader ne derse onu uyguluyorum ve Kafka’ya da malum olsun hani ve bir fazla ile:
Ben sadece edebiyattan ibaret olmayı çok isterdim tıpkı Kafka gibi ama ek olarak ondan daha fazla hüznüm var bir o kadar coşkum ve gaipten gelen de bir aşk bir ateş bir sonsuzluk rüzgârı içime ters estiğim kadar da tersim fenadır ama içimde öldürdüğüm öfke haz etmediğim yalan ve yakınından bile geçmezken nefretin ve kinin ve kibrin ve son bir şey daha:
Duygusallığıma da yenik düştüğüm şu hayatta biliniz ki hassasiyetin duayeniyim ve canım yandıkça daha çok seviyorum canım acıdıkça kalemimi daha derine bastırıyorum kıyıda köşede unutulmuş bir eşya değilim ben sadece bana tanınan zamanı ve bana verilen hakların deviniminde duygularımdan ve edebiyattan ibaretim yoksa yastık altı mı yapmalıydım kalemimi ve tüm yazdıklarımı ama ben canımın yanmasından duyduğum zevk ve aldığım ilhamla yazıp yaşıyorum ve sizlere sormadan seviyorum sizleri ve daha da nicesini şükürler olsun ki sıra yeni yeni de kendime geldi ve sizler beni sevin sevmeyin ama bir müsaade edin de içimdeki yetim çocuğu koruyup kollayayım…

GÜLÜM ÇAMLISOY.

DİP NOT: TEŞEKKÜR EDERİM GÜZEL AİLEM İYİ Kİ VARSINIZ
GÜLÜMM
24 Haziran 2024 Pazartesi - 10:23
Cevap Yaz
https://edebiyatevi.com/yazi/290553/ya-siz-kendinizi-nasil-bilirsiniz-2-
GÜLÜMM
24 Haziran 2024 Pazartesi - 10:19
Cevap Yaz
kendini bilmek

birilerinin ise sürekli sorguladığı ve insanı kendini bildiğinden öte birileri illa ki bir şeyleri dayatmakla iştigal

öznesi olan insan özlemi de olan coşkusu gaipten gelen ve doğallığı şahsına münhasırlığı ile hele ki her insan psikolojide de kabul gördüğü üzere ''biricik'' iken

kesilen fatura kabarık sözcükler yetemezken ve insan kendine yetse bile birilerinin yetinmediği

uzun bir hikaye

şimdilik bu kadar

o halde konu ile ilintili son yazımı paylaşayım sizlerle


YA, SİZ KENDİNİZİ NASIL BİLİRSİNİZ -2-

“Dünya dediğimiz rüyalar âlemi, bir uykudagezerin şaşkınlığı içinde kapısından giriverdiğimiz bir evse eğer, edebiyatlar da, alışmak istediğimiz bu evin odalarına asılmış duvar saatlerine benzerler,” diyor, Orhan Pamuk Kara Kitap adlı eserinde.

Diri bir özlemde saklı ölgün ten ölümcül taarruzu kurşun askerlerin ve anlaşılamamanın verdiği hüküm:
Soytarı bir sitemde buluyorum kendimi derken kayboluyorum.
Semazen imgelerle tozu dumana katıyor kalemim ve hatırşinas bir sevgiyle bir aşkla çözülüyor dizlerim derken dizelerim ve işte ve işte ruhumun tozlu raflarına dizemediğim kadar sözcük diziyorum aslında yaralı kalbimin un ufak edilmiş suretinde ve insanların kayıtsızlığında tüm ama tüm söküklerimi dikiyorum.
Adını koyamadığım bir arayış bir hüzün çizelgesi belki de var oluş ki varlığıma eşlik eden sadece insanların yokluğu yoksunluk olarak addedilen kimsesizliğim ve kilitli çekmecelerim…
Çekincelerim var misal.
Çekemeyenler var gıybet ile hemhal.
Çemkiren zalimse zulümle iştigal ve:
Artık neye meyyal ise ruhumun dikiz aynasında saklı biliyorum ki ben en çok kendime en çok çocukluğuma sadece dünüme hasretim.
Yorgunluğumun kıblesi.
Tavaf ettiğim Aşkın Kâbe’si.
Sefil yüreğimi titreten sesler yok artık lakin sözcükler var ve imgeler ve şiarım şiir oysaki ben namı almış yürümüş bir şair olmaktan çok uzak aslında dünü iken tuzak ve işte afallıyorum ne zamanki kalemim çorak çöle dönsün ne zamanki hizalayamayayım duygularımı ve işte duruşumu daha da dik bir konuma getiren soytarı sessizliğin yankısında ve yansımasında saklı iken ölümden beter olan ve ben telaşla seviyorum yetmiyor yazıyorum yetmiyor kitap kurdu olduğum o uzun yılların yeşerdiği edebiyatın coğrafyasında anladığım o ki:
Ben sadece edebiyattan filan da ibaret değilim.
Kolumun altında kalın bir hikâye dosyası.
Kolluk kuvvetim iken hayal dünyam.
Korumacı hayatımın aslında bir kozadan ibaret olduğu ve işte tek kozum: sevgiyle eşleşen bir nefer bir yürek bazen bir kaos bazen sınır ihlali bazen doz aşımı ve rengi kaçan kimi insan gibi olmadığım kadar duyguların minvalinde nasıl da renk veriyorum.
Sözcükler dil yaram.
Aşk ise yüreğimi k/özleyen.
Surdan serden kumdan kaleler ve feraha çıkmanın diğer adı ve ben illa ki kalemimle hasbıhal etmeliyim ki böylelikle daha çok insanı yüreğime alayım ve de onlar beni yüreklerinde saklasınlar.
Bir sakınca belki de hayal dünyamın ıslığı.
Bir sevecen gülüş iken bir şiire yolumun düştüğü ve şiirden yüreğime uzanan o yol o köprü ve işte ilhamın eşliğinde kalemimle yazmaya doyamadığım şiirler ve hikâyeler belki de binlerce deneme ve nesir birkaç roman ve…
Topa tutulmasam da yağmura yakalanıyorum ve iyi ki de:
Yeşeren ruhum.
Yeşeren gözlerim ve yaşaran.
Kemale ersem bile bin yaşında bir çocuğum ben:
Söyleyemediklerimi bir ömür kimselerle paylaşamadığım kadar kalemimle hem ifa hem ifşa ediyorum iç dünyamı.
Bir çürük diş gibi ya da ayarı bozulmuş bir piyano.
Fildişi tuşlarında yalnızlığımın da bekası iken çocukluğumda nasiplendiğim o duvar piyanom gerçi üstünden yıllar geçti ama ne babamın kızgın sesini unutabiliyorum ne de çiroz piyano öğretmenimin parmaklarımla hızlıca vuruşunu.
Diklendiğim kadar da var hani dünyanın ve insanların sonlanmayan yaptırımları…
Direttiğim kadar da var hani: mademki mesleğimdi uyumsuz olan ve arayışlarım ve dinmeyen insan sevgim yolumun Rabbimin Dergâhına çıktığı.
Modern zamanın dervişiyim belki de zikrime eş olansa sadece fikrim değil ve yaza yaza çoğaldığım ve yana yana yaşadığım ola ki yazmadığımda günün de ilhamın pimini çekip de infilak ettiğim bir o kadar yazılası şiirlerim ve denemelerim ve hikâyelerimle örülü bir mayın tarlasında yürümekle de eş değer çabaladığım ve emek verdiğim ve içime tek nefeste çektiğim.
Hayatın gerçek yüzünü ise çok geç fark edebilmişken.
Sözcüklerin nüansı ve valsı benim için bir servet değerinde iken.
Yalnızlığımı sonlandıran ise kalemim sayesinde yolumun kesiştiği ne çok insan.
Kısaca hayata tutamağım kalemim devreye girdikten sonra kendime ve çocukluğuma öykündüğüm kadar öldürdüğüm nefsim ve dünüm ve dünde kalan acılarım elbet erbabı değilim hayatın ve de sihirli değneğin hali hazırda şarıl şarıl akan hayal çeşmemden ne de çok hüzün akıyor ve ben yazarak sağaltıyorum acılarımı açamadığım bir kutudan elime geçen ne de değerli bir açılım ve geçirdiğim evrim…
‘’Bende o şaşkın uykuda Gezerlerden biri olduğumu fark ettim. O an yönümü duvarımda asılı edebiyatlara çevirdim. Bir baktım ki vakit vedayı gösteriyor. İçimde hafif bir rüzgâr esmeye başladı. Gözlerimdeki perdeler aralandı.
Vedanın tadını hissettim. Önlenemez bir çaresizlikle büyüyordu ve sözcükler… Asimetrik bir kargaşayla çoğaldılar. Anlatılamayanların karanlık sokağına sığındılar. Ürkek adımlarla yaklaştım. Her birine dokundukça, sayfama döküldüler. Kalbimden çekilip birer birer düştüler. ’’(Alıntı)
Usta romancı Pamuk’un da vurguladığı üzere:
‘’Çok talihsiz bir zamanda karşılaştık. Ve de:
Şairi önce asacaksın sonra da darağacının altında ağlayacaksın.’’
Edebiyatın kalıcılığında esir düşmenin güzelliği ve umudu ile yazıyorum ve hücrelerime kadar hem edebiyattan hem de duygulardan ibaretim…
Hayatımın iki çeyreği ve son yıllarımın en büyük lüksü hatta tek lüksü iken anlamlandırmak ve de anlaşılmanın gayreti içerisinde sözcüklerdir benim meşrebim ve edebiyatın çekiciliğinde hayatımın nerede ise tamamında iyi bir okuyucu olmanın verdiği hem coşku bir o kadar yetinememe duygusu ile yazıyorum yazılarımı ve şiirlerimi bilip bilmeden ve de ansızın içine düştüğüm bu ateşte yanmanın ve yazmanın güzelliğini ve de acısını yaşıyorum demek ki gözüm açık gördüğüm göreceğim rüya da asıl şimdi başlıyormuş ve ucu yanık yüreğimin külünden sözcüklerinse gülünden ibaret o tabiat harikası evrenin sunumunda yeşerdiğim kadar yaşarıyor ruhum ve sözcüklerin üzerini örten tülün de artık olmadığını görmek bana huzur ve ilham veriyor:
Sadece ben ve kalemim ve de hayatın durağanlığından sıyrılıp dinmek bilmeyen coşkumu ve hüznümü ve tüm benliğimi okuyucularla paylaşmanın verdiği mutluluğu da hiçbir şeye değişmeyeceğim kadar da gerçeğim…GÜLÜM ÇAMLISOY
Yeldegirmeni
24 Haziran 2024 Pazartesi - 13:59
Rakkamlarla yazilimi programlanmis AGITLAR ve SEViNCLER caglayani degil bütün bunlar. Bir güzel insanin olabildigince kendi gercekliginden ciselenip cagladigi; ZAMAN-MEKAN minvalinde tohuma toprak, suya damla, hasrete hayal, insana ömür...HAZIR GiYiM kirpilmis kesilmislerin konfoksiyoncusu olmaksizin ve asla KOMUTLA ISLEYIP CALISMAMASI gereken YÜZLESEBiLMELER kadar büyüklügün CATAL YÜREKLiLiGiNE hic bir KATKI MADDESi olmadan yesermis köpürmüs DiLLERE DESTANLIGIN sözü yazisi bunlar. Insan yazinin kimi yerlerinde birlikte üzülüyor, kendini tutamiyor caninin yandigi yeri cimdikliyor. Ve bu kadar gercekligini DISA VURABiLMENiN dil deryasi gönül zenginligineyse, seviniyor, sadece susarak yazilan satirlarda yaralandigi yerleri kendi melheminden derman olduguyla, yazmakta elbetteki ic bitmeyen onur hüner maharet ve birikim sahibi olan Gülüm Hanim`in nicelerine ayni sevinci katlayarak büyüten paylasim ortagi oluyor. Dediydim ya yazi dili kalbinin cevheri kadar anlatim ve dugusallik zengini Gülüm Hanim`a ve bu TERTEMIZ yazisina en icten sevgi selamlarimla.
GÜLÜMM
23 Haziran 2024 Pazar - 10:56
Cevap Yaz
https://edebiyatevi.com/yazi/290483/ya-siz-kendinizi-nasil-bilirsiniz
GÜLÜMM
23 Haziran 2024 Pazar - 10:37
Cevap Yaz
Yolum düşmüştü bu sefer bu duygu dergahına:

İnsan kendini nasıl biliyorsa...

Buna rağmen başkaları tarafından nasıl biliniyorsa...

Okumak ve yazmak ve işte o mucizevi esinti:

Beyin fırtınasına eşlik ederken duygular: hal de böyle olunca bir şeyler karaladım bu bölümden aldığım ilhamla:

Ya, siz kendinizi nasıl bilirsiniz demenin tek yolu iken bilfiiil hayatı ve kendini sorgulaması insanın ve bu gün eklediğim yeni yazımın da ismi yine burada yazılanlardan çıkıp da yola ve şimdi ekliyorum:


Ya, Siz Kendinizi Nasıl Bilirsiniz?

Bir düş ekimin, öznesinden ayrı ekinlerin mihrabında saklı başaklar ve göğün top yekûn firar eden ak bulutları nasıl da konuşlu ak alnıma.
Alında renklerin al kırmızısı yelin esintisinde zikreden iç sesim ve işte içime ta derinime tersten estiğim.
Bir ümmet ki inancın sağdıcı.
Bir ümmet ki masumiyetin zengin dağarcığı.
Yüreğin kubbesi ruhumun kölesi kulağımın da küpesi; babadan yadigâr binlerce öğreti ruhumu işgal eden mi azat edenden mi sormalıdır beni?
Tinimdeki notalar suskun.
Ruhumda attığım voltalar sessiz.
Kapışan yerin göğün müdavimi aslında bizlere sezdirmeden Rabbin yağdırdığı sağanak ve o çiy tanesi herkese nasip olmayan gaipten gelen sevincimin ışığında ruhumun gel-git mizacında ve sözcüklerin vagon dolusu yükü rötarlı tanışıklığım kalemimle ve işte mikado çöpü gibi dağılan benliğime iyi gelen hayaller çocukluğumdan bu yana gözüm açık gördüğüm rüyalar bir o kadar mantığım da hız kesmezken ve işte her an bir beyin fırtınasına maruz kalabildiğim yandan çarklı düşlere eşlik ederken yüreğimin tarhına ektiğim tohumla.
Hicreti zamanın.
Tası tarağı toplayıp da tam da çekip gidecekken kendimden.
Kendimi protesto ettiğim yıllarda çıktığım er meydanı ve meslek hayatımda hatırı sayılır bir başlangıç yapıp da bir meslekten diğerine sektiğim bir işin ucundan tam da tutacakken kendime yaptığım misilleme ve canım ne kadar çok yansa bile diğer insanları kendime tercih ettiğim bir o kadar da…
Tecrit edildiğim.
İç ve dış mihraklara altın tepside sunmuşken beynimi ve işte kendi beynimin göçüyle çok genç yaşta inzivaya çekildiğim.
Yakuttan gözleri hayatın.
Anne kokan sağım solum.
Hüzünle örtülü yerküredeki izafi kabrim.
Her yanlışa meyledip kendime attığım tokadın çelimsiz raconunda hangi minvalde saklanmam gerektiğini bilmeden gel-git mizaçlı duygularımla şahlanırken yüreğim.
Hercai sevdam önce mesleğime âşık olduğum ansızın da koptuğum.
Kordan hayallerimin közünde özüne sözüne sadık bir nefer bir çalışan bir beyaz yakalı ve işte iki yakam bir araya gelmezken bir de üçüncü yakamdan çekiştirenlere verdiğim tek cevap:
‘’Haklısınız.’’
Hakkımı yerlerken çiğ çiğ.
Aslında hakkımda hayırlısı demektense zorladığım seçenekler ve yaşarken zorlandığım en çok da mükemmeliyetçi kimliğime yakışan doğruların ensesine yapışıp racon kesen yanlışların da kökünü kurutamadığım kadar doğruyu her söylediğim köyden elbet çalıştığım kurumların her birinde savunmacı kimliğimle uymadığım düzen ve süre psikolojisinden ırak tekil ve yalnız kimliğimle mantığımı ezip de üstüne basıp geçtiğim.
Dünde kalan çok şey ne yazık ki tekerrür edebilmekte.
Bir almanak adeta aldatıcı düzen.
Bir ahmaklık mı yoksa bir ömürlük arayışımın asla sonlanmadığı?
Her telkin her öğüt bir kulaktan dahi girmezken ve başıma buyruk doğruları sahiplendiğim kadar savunduğumdan da öte geride kalan tek şık iken ayrı düştüğüm yalancı düzenden payıma düşen nice hayal kırıklığı.
Sınır ihlali.
Sinir ihlali.
Kırmızıçizgim ve derebeyi düzeni.
Aslında sonlanmak bilmeyen öğrenci kimliğim ve yüklü maaşımın tek karşılığı da değil iken işime dört elle sarıldığım gibi detaycı bir kimlikle sorguladığım iş kanunu.
Sallabaşını al maaşını mantığından çok başka bir minvalde işi derinine dibine kadar öğrenmek bir kusur olarak addedilirken ve de iyi bir çalışan olmamın karşılığını sadece para olarak düşünmediğim bu bağlamda kısa süreli yaşadığım yaşattığım iş ortamları aslında geride kalan unutulmuş bir bavul gibi içimde ne var ne yok içine yığdığım kadar da ruhumun yağmalandığı.
Bu bağlamda kalemin yaz dediği her ayrıntı her konu her minval, aslında dünde kalan hayal kırıklıklarımı bir bir onaran ve yeniden nice hayal kırıklığı yaşasam bile kalemimden kopamadığım…
Ben de kendimi böyle biliyorum işte:
Çocukluğumdan bu yana dinmeyen insan sevgim ve arayışım ve çözümsüz ruhuma nifak tohumları atılsa bile ben yeniden doğup yeniden yeşeriyorum.
Bildiğimi sandığım her şeyin eksik olduğunu görmek adına da yazmaya doyamıyorum.
Engin hayal gücümün de armağanı iken kalemimden sızanlar ruhumdan dökülenler bir de gözlerimden akan yaşı da yası da yasa bilip yana yana yazıp yaşıyorum.
Kendimi bilmekle iştigal kendimi de bildirmek adına tüm çabam ve sonlanmayan coşkum.
Sözcükler benim çocuğum kalemimse kılavuzum aşk zaten baştan ayağa bir saçmalık olarak addedilebilirken şiarım elbette aşk ve şiir bense kozamdan çıkıp ara ara kelebek olup uçup sonra ölüp sonra yeniden kendimi o kozamda buluyorum.
Dileyen ipek böceği desin dileyen kelebek.
Hem mademki birden fazla ismim var:
Kimine göre Gül kimine göre tül kimine göre kül.
Yıldızlar ise en sadık arkadaşlarım ve ben de pek çok yıldızdan farklı önce mehtaba âşık olduğumu sansam bile aslında ulaşamadığım her minval her duygu benim için aşkın ta kendisi:
Ya, siz kendinizi nasıl bilirsiniz?

GÜLÜM ÇAMLISOY


Bir yazı daha yazdım yine dün yine bu bölümün hicvettiği üzere:


O da yarına kalsın.


Henüz yirmili yaşlarımda iken çok ama çok emindim: arayışımın sonlandığına ve de ne istediğime dair.


Psikoloji ile yakından ilgilendiğim bir zaman dilimi ve yüksek lisans yaptığım bölümde tüm hocalarımla tüm arkadaşlarımla sağlam güvenilir ilişkiler kurmuştum ya da sanmıştım ve bir prof. demişti ki bana:

''O kadar da emin olma Gülüm.''


Pek çok şeye pek çok insana rest çektiğim bir süreç ve ben nasıl da karşı çıkmıştım ona meğerse haklı olan oymuş ve işte yaza yaza geldiğim nokta hali hazırda kendimi sorguladığım ve arayışım da sonlanmamışken.


Okuduğunuz ve de elimi tuttuğunuz için çok teşekkür ederim Sevgili Edebiyat Evi Ailem.


Sürçü lisan yaptımsa af ola
GÜLÜMM
22 Haziran 2024 Cumartesi - 16:04
Cevap Yaz
Kendimi bilmekle iştigal hep de bunun peşinde koştuğum bildiğimi sanırken kendimi yaza yaza bilmediklerime kavuştuğum:

mantık ve duyu savaşında kalemin de verdiği gazla yörüngemden ara ara ayrılıp şiiirlerin hikayelerin uydusu olduğum


yazdığım kadar kendimi huzurlu hissettiğim bir o kadar çıplak ama ruhumun dağlarında esen rüzgarı çok seviyorum içime de ters estiğim kadar üşümediğim kadar da usulca yaşadığım kalemin rakkasesi iken gönlüm kumdan kalelerim ara sıra yerle yeksan olsa da ruhumu çevreleyen o korumacı kale iken de sığınağım elbet bir de kalemim.

veee

sizlere çok teşekkür ederim:

hayatımda ilk defa bu kadar uzun süreli bir meşkale ile iştigalim bu benim için o kadar değerli ve şükür vesilesi ki


kendimi bildiğimden emin yeniden uğrar mıyım sahiden?


büyük ihtimalle evet


:))
Yeldegirmeni
23 Haziran 2024 Pazar - 12:06
Uzun soluklu, ic aynasini disinda oldugu gerceklikle anlatip gösteren ve su gibi aktigi yerleri caglayan caglayana IRMAKLASARAK Kül´de benim GÜL de benim kor yanginliginin insan hal ve gidisinde katiksiz kulpsuz ödücsüz ve tertemiz birr yazi. Forumdaki konu basliginin hakkini ziyadesiyle de ödeserek, degerli GÜLÜM Hanidan nicesini okumaya tükenmez selam saygiyla.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:40
Cevap Yaz
Evveeet yarin öbür gün sizi salacada baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim , kimsiniz, nesiniz , necisiniz, bileim tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir, buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:39
Cevap Yaz
Herkes elinde imkaninda var ya da yok baskasinda gördügünü alamazsa col cocuk yuva aile deger ve kavramlarini yika boza ya BOSANDI ya öldü yahut öldürdü. Herkes siyah beyaz hatirasi kirsalda kalan Dönüs, Askerin Dönüsü, Selvi Boylum, Ezo Gelin Al Yazma gibi foto romantigini gercek kendisinden sandigi magazin yövmiyecisi KADiR INANIR`in kadinlar haremi`ne Kart ve Sert poster pozuyla YERALTI DÜNYASINA kiralik katilligi ve MAFYA BABALIGINI masumlastirip özendiren Kan filminden sonra, en siradan komedi filimlerinin yahut kiytirik dizilerin dahi konusu, MAFYA BABALIGI`ndan makara sardi ve rol kesti. Böylece aklini fikrini ilgisini iradesini dilini kültürünü ONiKI EYLüLDEN sivillesmis TEKELCI BOP buyurganliginin ihtiyac keyfine, tüketim bagimliliklarina, güdümlü afyonlarina, düsmanlastirici ayristirmalarina ve sartlandirilmis kulluk köleligine yitirip kaybeden sefil yoksul gecimsiz mutsuz toplum, `Kurtlar Vadisi`nde öldü bitti gitti diye, her sahnesi ve repligi yaratiklasmis cikar -menfaat mafya hesaplasmalarini kan gövdeyi götüren sapkinligina, tüm degerlerinden yozunmus yikilmis toplum, vardi agit caldi, gitti lokma döktürdü.
KI bu ihmal ve ihanetler silsilesiyle tetiklenerek kopmus kiyamet, PEKAKA, FETHULMETAL, AKEPE-MEHEPE ve tüm ganimet ortak koalisyonlariyla beraber PEKAKA`nin ortak hayatimizi yasanmaz ve sürdürülemez kilan ekonomiden egitime, sagliktan güvenlige, saygidan kimlige tüm huzur istikrar güven bozucu zarar ziyan verisleriyle zerre kadar farki ve ayri gayriligi yoktu.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:33
Cevap Yaz
Üretimi vicdani ahlaki ilimi yatirimi paylasimi adaleti hukuku mafyalasmis kanun ve devlet disi güncelere yaygin yerlesik ve kurumsallasmis haliyle , borcu borcla ceviren, lüks tüketen, sefilligi yoklugu acziyeti ve cözümsüzlügü artirdikca kutuplastirdigi ayrismalar güdümlülügünü servet saltanat kaynagi bilen, issizligin siddeti saldirganligi her türlü sizofren salginlariyla besledigi tüm her taraf güvenlik birimleriyle donatildigi halde kargasanin güvensizligin tüm hayati ve toplum kesimlerini esir aldigi Türkiye yasam kosullarindaysa; Yilmaz Güney`in hikayesine tuz bastigi herkes karsi ciktigina özenerek BURJUVA kulu kölesi oldu veya kendileri her firsat bosluguna cöküp cöreklenerek burjuvalasti. Her film GIRGIRA sararak MAHO oldu. Her dizi HANIMAGA`yi önemsedi övdü benzedi heveslendi degisen dönüsen magazin afyonkesliginde her imrenen kisi, bütün taktik taklit kostüm ve tavirlariyla KOKONA hayatlara figüranlastirildi. Her agiz RECEP IVEDIKTEN kahir küfür ve kabaligin tezek dilini konustu.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:33
Cevap Yaz
Endüstri`nin hizina yetisilmez korkunclukta gelisip SANAL MEDYACILIGIN dünyayi kosulsuz sartsiz yerli isbirlikcileriyle ÖZELLESTIREN soyan sömüren GLOBALCiLERE teslim edilisiyle birlikte, insanlik son kalan özgür iradede ve özgün degerde nesi varsa yitirdi kaybetti ve mahluklugun yalniz yabanci güdümlülügüne MORGLASTI. Artik bu sayede breylerin birbirine farki katkisi özgürlügü özelligi olmadigi gibi iyiyi kötüden ayirt edecek hafizasi kalbi akli fikri bellegi bilinci ilgisi ve iradesi de yoktu. Sinirsiz doyumsuzlugun yozlasmanin ve tahammülsüzlügün kulluk köleligini her saniyesi durmaksizin degisen ölm pahasi tüketim bagimliliginin gösteris imaj furya ve formatina harcayip tüketmeye birbirini yiyip birbirini yarisan; hurafelere tapan, ezen sömürenleri tanri bilip inanan,, esyamülk mal servet güc ve dekor fetisizmine tapan, bozgun ve bogazlasmalarla tüm dünya yoksul sefilleri ( Lenin Teorisinin Tam Tersi ) bütün cografyalarda es zamanli olarak toplu intiharina insanlik ölüsünü esitlenip kimliksizlestirildi.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:32
Cevap Yaz
GERiCiLiGiN tüm egilimleri firsatlari yokluklari caresizlikleri cehaletleri korkulari karanliklari körüklü kutuplasma ve ayrismalar kopuklugundan kundaklayip körelterek hic SORGULAMASI olmayan ve tarikat TANRISINA `ölü gibi teslim olmayi sart kosan ` din tüccarligi yobazliginin piri sayilarak Yedi Güzel`lerden birisi diye MARKALASTIRILARAK BOP sürecleri boyunca FESLI KADiR modeline ortak ve DIN TÜCCARLIGINDAN istismarci her kesimin her kosulda vazgecilmez kullanislisi temsil ofisi ve örnek carsisi NURI DiLiPAK ; `ben anti kapitalis DEVRiMCiYiM, soyguna sömürüye karsiyim, Kudüs Londra severim, Marksizm`ci degilim ama herksten cok ilgili alakaliyim ` derken, her icaba gelen boyadan bulasik karisimladigini itirafla, BOP´un yapim kurgu bina ve imar temin edilisine kimyasi geregi bayraktarlik ettigi; ve her sene varsil-yoksul makas ayriminda ve gelir dagilimi esitsizliginde haramilerin haydutlarin her türlü ahlaksiz imansiz allahsizca sefaleti ve caresizligi cogaltarak yemi milyarderlerini artirdigi kapitalistler ve BURJUVA kulübünde bizzat ve etkin forvet oynayarak en son BOP kurye kulvarinda öte dünyaya sevk ve tayin edildi.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:32
Cevap Yaz
Burada keyfi menfaat ve cikarciliktan kaynakli ihmaller ihanetler sizmalar sarkmalar cürümeler cöküsler olursa yüzyillarin tamir edemeyecegi ve gecmisin Iyi olan herseyini yikip yok ederek yerine KÖTÜ`yü imar ve memur eden ONiKI EYLüL türevi BOP sivillesmesi TEKELLESTiRiLiR.
Böylece taverna, pavyon meyhane disko alaturka ve ÖZGÜN MÜZIK ADI altindakiler dahil bütün calgilar danslar kostümler figürler figüranlar ve müziklerde MAGAZIN ve POPÜLER kültürsüzlük depozitesi olarak ACIYI KUTSAYAN ve sefalletten sürgünden yokluktan cileden mapustan ölümden gecmedikce yolu, hic kimseyi begendirme butonlari hapisligiyle itibara deger insandan sayilmayan arabesk AFYONCULUGUNDA birleserek, ortada meftasi sürüklenen toplumsal hayattan en dolgun ganimet kapismasina -herkesi birbirinden sogutup kutuplastirarak – zitlar bütününde sorgulamasi olmayan yarim yamalak hayatini TEKiL buyurganliga ve YALNIZLIK tabutuna teslim etmis cinnet ve curcuna bogusur bogazlasir..Zülfü Livaneli, Bülent Ersoy, Kusum Aydin, EViM MUTFAGIM, GELIN KAYNANA, EVLILIK IZDIVAC, Ibrahim Tatlises, CARKIFELEKCI MEMEDALI, AHMET KAYA …hepsi topu bütün burada top patlatti teker degistirdi. Ahmet Kaya direk taraftari olmasa da etnik noktalara fitil atesledigi arabesklikte Pekaka tarafindan tipki Yilmaz Güney gibi yararlanmaya fayda sagladi.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:32
Cevap Yaz
Yani celiskiler ve ZITLIKLAR yumagindan dogar türer yasar ve ölürek yeni baskalasimlarin tekrarina degisir dönüsür Hayat. Burayi saf ve som süzülümlerden damitilmis karsiliksizliga veya katiksizliga zorlamak hayatin bizzat kendisinin sonunu getirecegi gibi celiski ve zitliklardan hayatina yol ve yön veren insan diye bir seyin de kalmayip sosyal siyasal kültürel ekonomik her konuda SIRF som saf ve hic bir cesitliligi sosyalligi dogurganligi üretkenligi olmayan ve sadece kendisiyle sinirlanan dengesiz seceneksiz renksiz donuk bitik sapkin saldirgan buyurucu ve baskilayici hükümranligin TEKiL veya TEKELCiLiK kiyamet kopacagi kesindir. Bu yüzden celisen zitliklarin KÖTÜ`sünü akil fikir mantik sorumluluk emek baris sevgi saygi özgürlük özgüven vicdan bilgi bulgu egitim dil kültür ahlak onur itibar ilim inanc fikir sanat EDEBIYAT ilgi aglari ve iletisim degerleriyle SORGULAYARAK sürdrülebilir hayatin TOPLUMSAL ortakligina HUKUKUN ÜSTÜNLÜGÜ ilkesi ve iradesi baglaminda düzenlenip DEVLETLESTiRiLMESi gerekir. Cünkü Devlet; tüm bu sinirsiz sonsuz boslugu dolduran sosyal ortakligin ESIT YURTTASLIK ilkesinden gücünü düzenleyiciligini paylasimini ve yetkisini alan; ve bir o kadar da yerine getirmekle mükelef yükümlülügünü sorumlulugu üstlenmis olan otoriter gücün kurumsallasmis üst yapi organi ve temsili irade birimidir.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:31
Cevap Yaz
Bu gercekligiyle DOGUM ve ÖLÜM gibidir hayatiligi gibidir aramakla hic bulunmayacak olan iYi ve KÖTÜ `ye dair tipki sogukla sicaga, bireyle topluma, geceyle gündüze, beyazla siyaha, birle ikiye ne denli gerekli yahut gereksiz oldugunun salt saf tek basina sabit, biri varken öteki digerinin tümüyle ve bir daha hic karsilasip rastlasmamak üzere kökünü kazima arayislarin ne insanda ne de dünya gercekliginde asla karsiligini bulamayacagi. TEZATLARIN BiRLIGI ve ZITLARIN diyalektigiydi dünya zaman, cümle kainat ve insanlik alemi. Bu yüzden idealist ütopya olarak dünya hayatini SALT iYi`yi arayamakla geciren her yeltenis, celistigi ziddiyla ancak düzenini dengesini kurabilme gerceginde HAYAL PERESTLiGiN insandan ve yeryüzü hikayesinden mevcutlu karakterist VAROLUS özelligini tanimlayan ve tamamlayan nitelige has kötüyü tamamen yok etme gibi ucuk KABIZ KURAK hurafe ve kifayetsizlik kuruntularina kapilarak hic bir yerden gelmeyen ve hic bir yere varmayacak olan kisir döngüler vakit öldürmeligine avarelesip kendini soyutlayan sönümlendirmekten baska hic bir seye hizmet etmeyecektir.
Yeldegirmeni
22 Haziran 2024 Cumartesi - 15:31
Cevap Yaz
Hic kuskusuz tek basina hatasiz kusursuz degismeksizin duragan SALT iYi, ne de katiksiz bulsiksiz som saf veya DAMITILMIS yahut DAMIZLIK KÖTÜ vardir.
HAREKETiN enerji yogunluguyla dönüm dolasimini saglayip gel gitlerin dip calkantisindan süzerek cikardigi saglamalarla denge devran kuran EVRENSEL DÜZENEK pozitif-negatif köklü etkilesimlerin birbirine yükledigi celiski ivme ve cekim merkez devinimlerinden hayatin ihtiyac duydugu her türlü sosyolojik biyolojik matematiksel fiziksel maddi veya manevi bütün DOGURGANLIKLARA yasamsal iletisim agi ve alani sunarak besin denge ve güc kaynakiginda bulunur.
Yeldegirmeni
21 Haziran 2024 Cuma - 15:53
Cevap Yaz
Evvveeet yarin birgün salacada toplanan baskalarina sorulmadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz, necisiniz, nesiniz., bilelim tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
21 Haziran 2024 Cuma - 15:50
Cevap Yaz
Ayni yillarin SIYASET KOVALAYICISI AKEPE ve MEHEPE kundaklanmis sorunlari kendilerine istismar ve gecim kaynaginin servet sermayesinden sayip bilirlerken, YILMAZ GÜNEY`den arta kalan KENT -KIRSAL ve Emek Sermaye celisileriyle kousup kurtlanan cürüyrn cöken hersey,- tipki sündürdükce sahtelesen SERVETi FUNUN romanciliginin ASKI MEMNUSU gibi veya reytinlere körkütük dügümlü HANIMIN CIFTLIGI markasiyla toplumsal kurmacalarin harcadikca iceriginden yozlastirilarak lacka molozuna CILKI CIKARILAN Orhan Kemal el emegi göz nuru gibisini- sorunlarina uzaktan kenar kiytirik bakan ve soyan sömüren ILAHLARIN kullanim keyfiyetine ayar MAHO AGA, ESKIYA BILO, DAVORA SABAN ve en nihayete GÜLDÜR GÜLDÜR YILMAZ ERDOGANCILIGI morg ve montaj edildi. Hepsinin sonrasiniysa eline silah tutusturularak tüm mafya siddet korku kanunsuzluguna rol kesip kendi bildiginden baskasini tanimayan hukuksuz devletsizligin yolunu raconunu hususunu siddetini ve hünerini belleten -KAN FILMi miladiyla tüm gelecek zamanlara ( kurtlar vadisi vs ) özel örnekle kiralik katilligi ve pisikomanyak basina buyruklugu – AKEPE -Mehepe siyasi manevralarina afislenmis kalibreden DELÜ KADiR tipi formatlandirilip BOP AKiL ADAMCILIGINA mamur memur kilndi.
Yeldegirmeni
21 Haziran 2024 Cuma - 15:50
Cevap Yaz
Ilerleyen sonraki on yillarda bütün bunalim ve buhranlariyla insan SIZOFRENLESTIREN acimasiz kayip kayip ve kosullarinda dünyayi algilayip tanimlayamadigi celiskilerinin adanmis gönüllüleri serisinin SYLVIA PLATH intihar endüstrüsünü makinalastikcabütün somut duyarliligini ilgisini tavrini tutumunu tepkisini cesaretini savasimini direncini bilgisini vicdanini aklini özgürlügünü ktkisini ve katilimciligini soyan sömürenler hesabina konforlu ölümlerin hic bitmeyen törencisi olarak dekorlasip ESYALASTIGI hic bir seyden sonuna kadar vazgecmeyerek vakkumlanmis hücresel zindanlarin acisini keerini zehrini mutsuzlugunu yitikligini yavbancilasmasini yalnizligini ve BAUDELAIRE`gillerin tarifesi üzerine somut gerceklikle yasamak yerine soyut hiclikte ölerek kullanisli köleligini kimseye birakmayan hirsin öfkenin siddetin vahsetin dehsetin bencilligin kayitsizligin korkunun ve karamsarligin TEK TIPLILIGI imar ve imal edilirken, neredeyse ayni sebep ve yaslarda intiharini SIRCA FANUSLARDA prova ederek süsleyen NiLGüN MARMARA kimsesizlik yitiklik faciasiyla ölen bir digeri DiDEM MADAK, cevirmenlik edebiyatinin ortak kadercisi FURUG FERRUZAT`in cilalanip HAliL CIBRAN`la birlikte kotarilmis olan kosullarini kabullenerek ölmenin modern cinnet tezgahina sürüldü.
Yeldegirmeni
21 Haziran 2024 Cuma - 15:50
Cevap Yaz
Sanayilesmenin zorlayip dayattigina mecburen teslim olup kabullenen ve hic bir irade otorite ve yetkisi olmamaya KIRSALDAKi tüm dogal yasam ve insanligini öldürerek sürünen ve sürüklenip giden insanligin TÜRKIYE kosullarini MALLERMEE`den sinlenip neredeyse kelimesi kelimesine cevirip tercüme ettiklerini kendi siirleri gibi yazdiklari cok belliinen DENiZ MELTEMI siiri taaa Yahya Kemal Beyatli`dan baslayarak Necip Fazil`a, Nazim Hikmet`e varincaya kadar taklit ve kopya edilmis. Can Yücel, Ahmet Muhit Dranas, Orhan Veli Kanik ve hatta Cemal Süreya ve niceleri ayni yolun cevirdigi dili kendi yazmis gibi siirin daktilosunda temize cekerek anlayip kavrayamadigi carpik kentlesme cukurunda sanayi carkinin sürükledigi patron ve ilahlarina biatlikta hata kusur islememeye basim yayim endüstrsine tasiyip kopyalamis.
Yeldegirmeni
21 Haziran 2024 Cuma - 15:49
Cevap Yaz
Nazim Hikmet ve Necip Fazil aktarimcilarinin öncülük ettigi geleneksel TANZiMAT KISKACINDAN geriye kalma DEGISTIRENLERiN DEGiSEN UYDUSU OLMAYI kodlayan kültür sanat ve edebiyat ITHALCiLIGI, ondokuzuncu yüzyilin ücretli kölesini ve makilasmasi kesin SANAYI INSANINI üreten VAHSI KAPITALiZM`in agir intihar kosullarinda olup bitenleri algilamakta zorlanip sadece SIIRDEN MEZARLIK veya MEZARLIKTAN insan ve Siir sagiltmaya teslim BAUDELAIRE, VALERY. MALMEER ve MAYKOVSKI gibi diger tarz ve model takipcilerinin amansiz ve anlasilmaz bir cilginlikla degisen dönüsen yiten biten yalnizlasan ve yok olan her seye izleyerek bakan ambalaji bozulmamis dil cevrimligi ve EDEBiYAT ofisciligi tezgahlanirken, Kirkli yillari takip eden ileriki zamana edebiyatin ve sanatin güdümlü kalabaliklarini tüketim bagimliliginin iletisim ve yasam agindaki tutsakliktaki giyim gida mesken ulasim her alaninda oldugu gibi kutsalligi sorgulanamayan ve herkesin kendi taraftar fanatiklerini her pahada atesleyip itirazsiz tüketim biatina özenle kirbacladigi ayri-gayriliga kutuplastiran ÜSTAD veya USTA diye söhretli markalasmalar tedavül edildi. ( bilmek isteyenler Nazim`in pek cok siirinde oldugu gibi YORGUNUM KAPTANìna veya BEYATLI`nin SESSIZ GEMISI`ne MALLERMEE`den birebir yakin cevirmelik iliskisi bakimindan sayisiz ünlü sairin tercümesi DENiZ MELTEMi`ne baksin okusun. )
Yeldegirmeni
21 Haziran 2024 Cuma - 15:44
Cevap Yaz
Dünyayi onur itibar saygi hukuk egitim bilim huzur emek baris paylasim vicdan akil beceri üretim ulasim iletisim ortakliginda ve karsilikli güven iliskisinde algilayip anlasilir ve yasanilir kilmak yerine her türlü ganimet düskünü sahsi cikar ve jkeyfiyet gericiliginin ganimet firsatini kollayarak kotarip kamciladigi gecimsizligi kimliksizligi aidiyetsizligi varlik sebebi ve kaynak sermayesi edindigi sorun ve tüketim bagimlilisi bütün degerlerinden yozunmus yilmis güdümlü kalabaliklarin kacak duyarsiz biatkar ilgisizligine hic bir altyapisi bulunmayan CARPIK KENT yagmaciligini örer kurarlarken, savas sonrasi kirkli yillarin tüm dünyada oldugu gibi hizla endüstrileserek kültür köken dil tarih cografya hukuk saygi sevgi aile birey tolum ve toprak kaybini ÜCRETLI KÖLELIGI karsiliginda sefaletine razi modern kulluk köleligin PATRON TANRI ILAHLARINI dayatan EMEK-SERMAYA celiskisiyle beraber, KENT-KIRSAL karisimi ve KARMASASI labaratarlanip zorla tüketime mecbur kilindi.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:08
Cevap Yaz
Evvveeet yarin birgün sizi cansiz cisimsizligin salacasinda kalabaliklasmis baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz , bilelim tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:05
Cevap Yaz
Tüm bunlarla ve böylecelerle kaynakli sebep sonuc, tümden gelim tüme varim, yol ilim irdeleme ve sorgulama akil fikir irade duygu düsüncesinde varilan yerin görüldügü SOSYAL yikinti arizali cöplük ve ortak hayatimizi en az PEKAKA ve FETHULMETALLER kadar ettikeri hainik boyutunda zarar ziyan verenlere dahli katkisi denetimi sunumu ortakligi ve ittifaki olan mafyalar, medyalar, holdingler,tarikatlar, burjuvalar, kapitalistler, üniversiteler, sivil toplum örgütlenmeleri, bankalar, borslar, mütahitler, mimarlar, mühendisler, profosörler, reklamcilar filimciler, pazarlamacilar, tatilyacilar, vurguncular, hirsizlar, haydutlar ve saymakla listeye sigmayan haram soylu yagmaci ve yikim sülükleri, akepe mehepe`nn sekreteryalik ettigi BOP tezgahinda her türlü cöküntüyü donatip örgütlerken Necip -Nazim`lardan cogaltilip türemeli, Ikinci Yeni mezarligindan diriltip hortlaklamali ve YILMAZ GÜNEY`den alinti calinti perdesi büyük ve makarasi uzun filimleri kirpip keserek DiZI FURYACILIGINA ORGANIZE ISLER olarak montajlayip magazinlestiren YILMAZ ERDOGAN ve diger benzer BOP AKiL VEKALETCiLERi, burjuvaya ögretmenlik eden ve agzi yüzü dumanli siirler okuyan pavyonculuga uygun her olumsuzlugu oldugu gibi kabullenmis kayitsiz düskün zavalli yitik ezik acizligiyle özdesmis ve huyu suyunda sabit bütün BURJUVA kokusmuslugunun her gösteris ve görgüsüzlügüne kendini degistirerek imrenen, özeden, degise, benzeyen kullanisli kuru kalabalik toplumu kuluckalamanin SANAL ALEMCiLiGINi yaz boz etmekte..
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:05
Cevap Yaz
Dünyaya gelip gitmekteki maksadini hiclik carpanlariyla büyütüp cogaltarak, hic bir onursal durusu kimligi tercihi tenkidi sorgulamasi arastirmasi düsünmesi duygusallasmasi irdelemesi iradesi algisi veya incelemesi bulunmayan, kimliksizlik bagnazlik eksenli hunamli gericiligi ve cehaletini inanc veya kimlik diye yedirip yutturan,; ve Oniki Eylül sürekliligini sivillesmis BOP olarak miraslanip devralan cikar ganimet sömürüye dayali cok koalisyonlu ittifakin muhalifi yok siyasetsizligi icinde eritip yutarak herkesimi ve her kaynagi sahsi cikarlarina mülk ve mal edinen AKEPE-MEHEPE`nin hic kimseye hic bir sey söylemeyen sosyal market ve sanal magazincilik tezgahiyla Türk toplum deger ve gercekliginin uzaktan yakindan hic bir aidiyeti ve bnzerligi yoktu.

Onlarin tüm toplum hayatimizi etkileyip zarar veren bicimiyle Trafik Canavari, Kayit Disi Yapilasma, Carpik Kent Cöplügü, kasitli orman yanginlari, kanun kural kacagi arazi yagmaciligi, kurumsallasan gericilik ve yobazlik, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Düsmanligi, yargisiz yönetim, keyfi idare, zorba rantiye, DAYILANARAK DAYATTIKLARI ve kendi ic catismalarinin kimi yerde cinayetle sonuclanan sürekli bölünmelerin ve sürekli degisen dönüsen sylemlerin sahte suretlerini vazgecilmez pster ve pozunda BÜYÜK ADAM YERiNE sabitleyerek güc ihtiras yaris cikar maksadina tüm yasam enerjisini toplum kayiplariyla harcayip tüketen, ezik bozuk yitik düsük gördügü herkesi dayattigi zorbaligin parcasi yapmaya kendilestiren, ve herkesten üstün seckin önemli kusursuz ve kutsal saydiklarinin harcina ve haraina rezillikte kepazelikte ahlaksizlikta basina her yolu kutlu dava dosyasi ve mübah sayan buyruklukta kendinden baska hic kimseyi tanimayan koltuk kavgasini sandiklastiran toplum iradesini kullanisli adanmislik olarak türetilmis BOP tedavüllerine koydular.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:05
Cevap Yaz
Teoman`dan Cagla Sikel`e, Hülya Avsar`dan Hülya Kocyigit`e Onur Akin`dan Cem Yilmaz`a Gülür Güldür`den Cok Güzel Hareketler Bunlar AKEME´sine Avrupa Yakasìndan Asmali Konagi`na Krtlar Vadisi`nden Hükümet Kadin`a etiketlenmis sanatta edebiyatta müzikte magazinleserek söhret sahibi olan her isim kotardigi avanta nispetinde bu ASOSYAL cinnete katilip katki sundular.
Gericiligi cehaleti korkuyu kayitsizligi bencilligi kimliksizligi kutuplasmayi pesin hükümlü ve ön yargili hunamligin en bagnaz ve sürekli sahsi menfaat ganimetine göre bilenip beslenerek kasitli yönlendirilen güdümlülügün kalibinda her buyrugun kul kuyrukculuguna sekillenip DEGiSEN DÖNÜSEN gösteris bagimliliginin kendinden baska herkesi dislayip asagiladigi en gözdesi, en begenilen, en seckin, en basarili, en bilinen, en taninan, en etkin, en yetkin, hep kazanan ve hic yenilmeyen sosyal travmali SAPKINLIKLARA medya magazinciligi ve SÜPERMARKET piyasaciligi eden MODERN KULLUK KÖLELiK tezgahinda, esyalasmis ve baglandigi ALGI yönetiminin insanlik öldürüp avladigi YAPAY ZEKA merkezli SOSYAL MEDYA aginda herkesin kendine yabancilasmis yalnizligini her türlü sayginliktan dilden kültürden egitimden bilgiden beceriden cesaretten özgürlükten ve özgüvenden yoksun bilinc altina sürekli hic kimseye hic bir sey söylemeyen ve siddetli gecimsizliklerin sehvet fuhus furya siddet dehset HANIMAGALIGINDAN ve MAFYALASMA repliklerinden kendine kilif karakter kostüm laf söz DAYILANMA saldiri taciz tecavüz rolleri secen ve egitim düzeyi sifir bile etmeyen yozlasmis cürümüslüke yasayan toplu intiharlasmalar kutsandi övüldü ve önceliklendi.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:04
Cevap Yaz
Umut , Agit, Endise, Zavallilar, Düsman, Arkadas, Sürü. Yol gibi, birbiirinden cogaltilmis iceriklilikle kentte aradigini bulamayan, yasamin sosyal merkezlerinden biri de yolu hapisaneden gecmeyenin insan deneyim yetki bilgi ve adam yerine konulmadigi ARABESK kurgularla ekonomik agirlikli kalabaliklarin hayata tutunamama bocalamasindaki kendi kaderine terkedilmis göc sürgünlügünü ve sökününü BURJUVA ilgisine ögretmenlik yapip siir okuyarak toplumsal yaralanmalari sinemalastirdigi alanlarda ve salonlarda tuz basan Yilmaz Güney, sehirle kirsal arasinda kalmis bölünmüslügün aidiyeti nereye bilinmezlige gidip gelen savrulmuslukta ugradigi sapmalarda ETNIiK kasintilara dokundugu yerden kendisi taraftari olmadigi halde kutuplastirarak her türlü ayrismayi firsat bilen burjuvalar tarikatler mafyalar borsalar bankalar din bezirganlar ve siyasi istismarcilar kesimleri gibi en basta PEKAKA`nin durumdan bol ve bereketlice istifade etmesini sagladi.
Böylece hic kimseye hic bir sey söylemeyen veya kiralandigi etiket sahibinin beklentisine göre sekil alip bicimlenen siir edebiyat eitim sipor sinema ve tüm diger sanat kollari, parasini ödeyenin vade müddetinde vaziyet alip icat ve tesis oldu. Yilmaz Güney`in esitliksiz sosyal yaraya iz ve tuz bastigi iddasindaki Duvar filmi, Fatih Akin`in Duvara Karsi`siyla bireysel zevklerin kayitdisi ve kacaktan yasayan sessiz mezarlasmalari KUTSAYAN; hic bir istifine gercegine ve ruhuna dokunmaksizin her seyi oldugu gibi göstererek hayatin bütün celiskilerini haksizliklarini talancilarini tecavüzcülerini soyanlarini sömürenlerini korkularini karanliklarini sefilliklerini acimasizliklarini markalarini özentilerini ve mafyalarini alistirip uyusturarak kabule SALAKLASTIRAN afyon nitelikli tür ve türevlerinde YENI SINEMA olarak insanlik sanatinin kuyusu kazildi ve bileti kesildi.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:04
Cevap Yaz
Belirtilerin ve göstergelerin kesintisiz bozgunu isaret ettigi; ve hayati karartilan toplumun devletin millet iradesinin ve KAMU VICDANININ yerine cektikce karanligin yikimin yagmanin liyakatsizligin hukuksuzlugun cehaletin dibine ve köküne götüren BOP ISLDAKLI -sahtekardan soyuta -avizelerdi, sönmekte oan sosyal siyasal bilimsel özgür saglikli ve ilkesel herseyi batirip bitirerek artan sorunlar ihanetini endüstrilesmis ve kurumsallasmis kaliciliga ON IKI EYLÜL`ü hic bitmeyen despotlukla hep toplum caresizligine hurafeyi caresizligi karanligi korkuyu kimsesizligi yalnizligi yabancilasmayi perdeleyerek, kendi kisiliksiz ve kimliksizlikerine esitleyip benzetmeyi kalici kilma derdinden baska hic bir önceligi ve önemsedigi olmayan ortak vurgun ve yagma yikim ganimetcisi güruh.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:03
Cevap Yaz
Sözün kisasi : DUYUNU UMUMIYE`den bakiyesi kalan BOGAZiCI SOSYETE ve BURJUVALARI yari sömürge olarak borcu borcla bile ceviremeyen bataklikta soyan sömüren Neo liberal Mega-Giga GLOBALLERiN yerli is bitirenleri olarak sayilarini ve güclerini artirdilar , Yilmaz Güney`in kokusmus cürümüs degersizliklerine IYI GELiR umuduyla ögretmenlik edip siir okudugu hic fayda etmedigi gibi , hep ayni ruhsuz acimasiz duyarsiz ülke grcekliginden uzak toplumüstü ayricaliklarinda soyan sömüren vurguna talana zorbaliga hukuksuzluga ve kanunsuzluga ivme kapsam genislik ve hiz artiran sülüklesmede KAYIT DISI ve sabit kaldirar. Böyle olmakla da kalmayip imrendigine ve karsi ciktigina benzeyerek VAROSLARRIN bütün cehaleti arabeskligi görgüsüzlügü kabaligi kabadayiligi POPÜLER ve MAGAZiN kültürsüzlügüyle REKLAM, EGLENCE, TATiL, ESYALASMA, KOSTüM, KILIF, KALIP, GÖSTERiS KONFOR, CARSI ve PAZARLAMACILIK afyonlanarak uyusturulup özendirilen BILINCALTI calismasiyla varolan BURVUVA SOSYETESiNiN bütün bozuk sapkin dehsetli siddetli doyumsuz mutsuz yalniz kokusmus cürümüs yozlasmis ve intihar celengi halini almis algi tavir tutum aliskanlik hayat ve yasam bicimlerini devralip benzestiler.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:03
Cevap Yaz
Toplum gercekliginde kimlik inanc dil deneyim egitim bilgi beceri emek sorumluluk bilinc bellek onur karakter ilgi merak cesart özgürlük özgüven akil fikir vicdan degerliligi olmadigi halde en cok buralarda ahkam keser hamaset taslar siyaset satar kendi her yolun zorbaligiyla yozlastirdiklari degerlerin tam tersine toplumu biktirir sogutur itibarsizlastirir inancsiz dengesiz kültürsüz ayrismis kutuplasmis anlasmaz uyusmazliga herkesi bozup dagitarak, etkisitz tepkisiz kulluk kölelige itaatkar ve kimliksiz yaparlar. Devletsizligin her yoksunluguna kendilerini dayatarak her yetkide kendilerini sinirsiz sorgusuz keyfiyet sultasi kilarak toplumsal iradeyi pazarlik eden devlete diyetini en az PEKAKA ve FETHULMETAL kadar bankalar medyalar mafyalar holdingler sivil toplumcular üniversiteler tarikatlar kurulumuna desteklenip cevrelendikleri Akepe ve Mehepe siyaset istismar koalisyonculugunda yagma yikim toplulugu zarar ziyanla ödetirler.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:03
Cevap Yaz
Cünkü bagnaz ve hunamlarin ne ilkesi vardir, bne ülkesi vardir, ne de inanilir güvenilir nitelikte ve kalicilikta kisiligi kimligi sözü yahut sebati. Sürekli degisir dönüsür, kökrenci ve saplantili gericiligin her türlü dogmalarini ve saldirganligini gözüdönmüslügün asla kendilerine temelden sartlandirilip kodlananlar disinda hic bir baska olgu olusum ve deger zenginligiyle anlasi uyusamazlar. Cünkü deger yargilari ve cikarimlari gibi ne algilari ne birikimleri ne deneyimleri, ne emekleri ne bilgileri ne debilgiye dayali duyarliliklari vardir. Karamboldürler. Karmasa düskünüdürler. Bozgundan ve süekli catismadan yanadirlar. Huzurun ve mutlulugun saglamasini yapacak kadar baskalariyla dünya zenginligini paylasmaya asla eriskin yatkin yetiskin ve geliskin degildirler. Bu yüzden kalabaligin gürültüsüyle konusurlar cünkü anlasilir cesur net ve acikyürekli degillerdir. O sebeple de caresizlik karanlik korku kaygi endise kriz salgin panik dengesiz düzensiz ve istikrarsizligina odaklanir cöreklenirler cünkü tüm bunlarin hepsi onlari var eden ve toplumüstü cöreklenmelere vazgecilmez kilan - kul kurbanlarini kolayca ve en kullanisli afyonlama uyusturuculariyla yidip güdümlemeye dair buhranli zavalli mutsuz toplumsal yikim ve bozukluklardir- servet istismar ve sermaye kaynagidir.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:02
Cevap Yaz
Yenilmis bozulmus yipranmis ve bütün maskelendigi istismarci palavralari heryerinden dökülmüs sacilmis sahtekarlik örgütlenmesiyle BOP, toplum iradesinin yerer artik dedigi kararli durusa ve yetkili etkin tavira karakteristik yapisi geregi ve simdiye kadar olup bitenlerin alisilmis dolambacli dümenlerini dolanarak kendine ilk günden beri toplum sorumlulugu ve IKTIDAR YÜKÜMLÜLÜGÜ almak istemeyen; ve yedeklendigi mevcut soyan ezen sömüren haydut haramiler sultasi yapiyi daim kilmakla görevlendirilmisligi sayesinde ORTAK BÖLÜSENLER ve PASLASANLAR ganimeti kiyakligina toplum tepkisini sürekli anlamsiz iceriksiz niteliksiz kimliksiz ve yetkisizligin bosluguna cikararak dayatmaci zorbaliga katlanmayi zorlayip kotardigi bozgunda hep birlikte günü gelip yumusayan günü gelip helallesen danisikli dövüsü güle oynaya gecinip giden muhalifligin özel kur döviz destek dayanak ve kuryeciligini mafya medya banka holding tarikat tüsiad müsiad gibi saymakla bitmez üstün seckin imtiyazli tüm diger koalisyon bilesenleriyle sahsi menfaat önceligini herseyden dah üstün tutarak herkesi ve herseyi kapildiklari güc ve servet edinme ugruna yipratip yok ederek inanc ve kimlik bezirganligi baglaminda en az PEKAKA ve FETHULMETAL kadar zarar ziyan vermekte.
GÜLÜMM
20 Haziran 2024 Perşembe - 09:37
Cevap Yaz
Özgün kaleminizle özgür bir rüzgara meyledip bizlere ışık tutuyorsunuz ve yazılarınızda beyin fırtınası yapmayı seviyorum.

Dingin bir ruh ve hayatın künyesi yeter ki kendini bilsin insan...
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 13:57
Bir ucsuz bucaksiz YANKI benimkisi buncalar. Eger insana dokunarak sesin gittigi yeri bulmuyorsa demek ki dünya o denli icler acisi, kimsesizlere yalniz, sinmis susmuslara corak topraklar veya kavrulmus yanmis cöllercesine ören viran demektir. Bu hiclikten sesim cagrim bana geri dönüyorsa dünyayi insanlik adina konusup danistigimin ASK ve sevgi yanginligindan gönlü zenginligin deli divaneler hediyesidir degerli Gülüm hanim. Böylelikle takdir -yergi dengesinde günaydinla geliyor hoscakalla gecip gidiyor hayat. Onure ettiginiz katkiya en icten saygi yelamlarimla.
Elvin Öksel
20 Haziran 2024 Perşembe - 01:38
Cevap Yaz
Sayın Yel değirmeni,,
yine soluk almadan ateş ettiğiniz için anlayamıyoruz sizi,, :)

siz kendinizi nasıl bilirsiniz diyor forum!!!
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 14:01

20 Haziran 2024 Perşembe - 14:02
tarihinde güncellendi...

Bugün yine bir heybe dolusu yazi birakacagim buraya degerli Elvin Hanim, tek cümle de olsa cikarimlayacaginiz anlam, varsin daginik kalsinlardan benim bitmez tükenmez kazancim olsun. Tekraren selam saygiyla.
Yeldegirmeni
20 Haziran 2024 Perşembe - 13:46
Bu da bir sekilde kendini ifade etme bicimi tabiki de Elvin Hanim. Anlamadigini soru biciminde yanitlamak yani. Torbalar dolusu yazi getirip birakiyorum buraya tekrar tekrar deneyin dilerseniz okuyarak alamayi veya kendinizi anlatarak anlasmamizi saglamayi. Katkiniza selam saygiyla.
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:13
Cevap Yaz
Evveet yarin birgün sizi susup söndügünüz salacada baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz , necisiniz, nesiniz, tanisalim bilelim, Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayi gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Elvin Öksel
20 Haziran 2024 Perşembe - 01:39
Sayın Yel değirmeni,,
yine soluk almadan ateş ettiğiniz için anlayamıyoruz sizi,, :)

siz kendinizi nasıl bilirsiniz diyor forum!!!
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:13
Cevap Yaz
Degerleri ve kavramlari alt üst olan CARPIK KENT sürgünlügü esaretinde her seyini her saat ölerek ödestiren ÜCRETLI kulluk kölelik güncesiyle, herseyin hukuk kanun ahlak vicdan inanc ve kimlik disi kayitsizlik güdümünde üstün yetkilerle cullanmis cöreklenmis ve hep kendilerini kazanarak sürekli yeni milyarderler artirimina gittikleri BOGAZiCi BURJUVA GELENEGi KÖKENLi, bankalar borsalar mafyalar medyalar holdngler tarikatlar gammazlar vurguncular ceteler siyasiler cikr ve ganimet ortakcisi tüm BOP GÜRUHU, korkuyu kranligi kuskuyu rezilligi görgüsüzlügü gösterisi kutsayip tüketime zorlayarak sokaklarindan hic eksilmeyen sefil yoksul bagimliliklar kovalayicisi ve SIDDET SARMALINA müptela mutsuz yarinsiz kalabalklara Yimaz Güney`den calinti ve alinti Burjuva`ya ögretmenlik yapp siir okuyan repliklerle YILMAZ ERRDOGAN`in - tipki Hülya Kocyigit, Orhan Gencebay, Kadir Inanir …gibi ve pek coklari gibi BOP yagma yikim düzenegine yol ve hüner göstermede menfaat büyüklügü oraninda Akil ADAM-KADINLIK ettigi gibi – yapilandirilmis olan yagma yikimlara her türlü yitigi kaybi cok bozgunu oldugu gibi kaniksayip kabullenmenin insan tipini ve toplumsal kimliksizligini örüp dokuyan Mafya Dizleri yedegine INCI TANELERI filanlari ORGANIZE edip soyguna sömürüye katiksiz kullanisli insan salaklasmasini furya endüstrisinde sirketleserek VIZYONTEL`lestirdi .
Elvin Öksel
20 Haziran 2024 Perşembe - 01:40
Sayın Yel değirmeni,,
yine soluk almadan ateş ettiğiniz için anlayamıyoruz sizi,, :)

siz kendinizi nasıl bilirsiniz diyor forum!!!
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:13
Cevap Yaz
Bir dalya evvelinde ne demistik…:
Hep övülmeye yüceltilmeye begenilmeye kazanmaya basariya üstün tutulmaya emsalsiz ve ölümsüz sayilarak kusursuz ve kutsal sayilmaya özendirilip yapilandirilan ve baska -yergi yorum sorgulama tenkit elestiri yüzlesme- hic bir secenege kabulü olmayan algi bilgi irade özgürlük ve özgüven yoksunu yapay zeka hormonlusu aciz ezik ve adanmisligin saplantili cizgilarinden baska hic bir iradesi yetkisi ulasimi iletisimi olup bulunmayan soyut sekilci hunam bagnaz biatkar tarafgir saldirgan militan insan tipine hakim ..Hep herkesin üstü
Hep toplum ve devlet üstü
Hep kendinden bile üstün..
Toplum devlet millet dil kültür sanat emek beceri cesaret hak hukuk sorumluluk ahlak adalet ve insanlik gibi hic bir ilgisi meraki kaydi katilimciligi yakinligi yatkinligi yasami ve duyarliligi olmayan

Tarikatlar medyalar mafyalar holdingler koalisyoncusu ve cikar ortaklar topluluggunun kesisim ve ganimet odagi Akepe gibi kendi ihtyacina göre hurafe ve insan tipi modelleyn din anlayisi ve iman edisi olmadigi gibi, Mehepe gibi isine ve icabina göre ortamlara kivirip cark eden tanimi ve tanimlamasi yoktur Türk kimliginin . O sebep bu sebep..
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:12
Cevap Yaz
Tiyatroyu ve sinemayi öldürerek yazilmis romanlarin HANIMAGACILIGI ve marabasini ezerek kapi kullarini sömüren KIRSAL KESiM derebeyciligi evlere giren DÜZENE ÖZELLESMIS televizyonculuk sayesinde dünyadan bi haber göc sürgünü insan yiginlarina aktarilip afyonlastirilarak degersizlik ve kimliksizlik corakligindan ACIYA kedere kaygiya sefalete carsizlige teslimiyete koayca kaniksayip kabullenen en etkin UYUSTURUCU niteligindeki ZAVALLILIK yozlasmasi ve popüler kültür imrentisi kök ve sacak saldi.
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:12
Cevap Yaz
Yilmaz Güney, durumu en seckin imtiyazli ve korunakli TOPLUMüSTÜ SEHiR SOYLU BURJUVA`ya ögretmenlik yapip siir okuyarak insanliga ccekip cagiracagindan umudunu kestigi yere, yarasina tuz bastigini sandigi TOPLUMSAL ICINE KAPANIKLILIK böylece sinema afislerinde boyanmis carpik kentlerin gri duvarlari halinde varoslasirken, VAROSLARA gecekondulasip soyan sömürenlerin her türlü yasam özenti ve davranis bozuklugunu virüslendikleri KANSER HÜCRELERiYLE srekli degisen ve dönüsen taklitcilikle parsel parsel KACAK YAPILASMAYA kanunsuz kayitsiz ve devleti saf disi birakarak siyasi istismarcilarin OY AVCILIGI korumasinda arazi milyonerleri olundu.
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:11
Cevap Yaz
Buraya Televizyon`un Tiyatro`yu ve Sinema`yi henüz filizlenme sirasindayken öldüren cok renkli Medya ve Magazin marketciligine ÖZELLESTiRMELER`le Yahya Kemal ve Mehmet Akif Ersoy Milli Edebiyat siir topragina kezzap suyu dökülerek, Ömer Seyfettin, Yakup Kadri, Necati Cumali, Oktay Akbal, Hüseyin Rahmi, Sait Faik Abasiyanik, Yasar Kemal, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Aziz Nesin, Muzaffer Üzgü, Fakir Baykurt, Rifat Ilgaz ve nicelerinin gerek öykü gerek romanlastirarak toplumsal hassasiyetlere derin dokunuslar yaptigi tarighsel seyir ve gelisim izlenimlerini tüm gercekliginden cikarip saptirarak darbeler silsilesinin en sonuncusu ONiKI EYLÜL `ü sivilleserek kurulu projeler ajandasiyla devralan BOP; sadece cikar ve menfaatine uygun etnik siyasi veya mezhepsel egilimleri ÖZAL muhtar memuriyetinden birlestirmekle kalmayip isine ve icabina gelen bütün toplumsal arac gerec kaynak zemin alan aidiyet ilgi bag ve birlikteligi durumun geregine göre hem kutuplastirip hem de gününe gündemine göre kullanisli keyfiyetinin safinda ve tarafina özel militanlastirmanin kimlik istismarciligi ve INANC tüccarligi üzerinde sahtekarlasmis AKEPE`si ve MEHEPE`si `ni mühür ve makam sahibi etti.
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:11
Cevap Yaz
Darbeler silsilesinde SOYAN SÖMÜRENLERiN uluslararasi proje sahibi kurgulayanlariyla, etnik ve mezhepsel kutuplasmalar ana ekseninde mafya, medya, holding, tarikat, siyaset ve sivil toplum örgütlerine varincaya kadarki ganimet firsat suc cikar ve menfaat ortagi YERLi ISBiRLiKCiLERi`nin ONiKI EYLüL` CüLüGüNü toplum mayasinda etkin olan her türlü yönelim ve EGiLiMLER`den kendi hükmüne bagladigi oranda istiflenip istifade eden ÖZAL Serbest Rekabet`ciligi sinirsiz sorgusuz her türlü yagma ve yikimlara ( benim memurum isini bilir kanunsuz kitapsizligiyla ) devleti saf disi birakarak keyfiyet sultasina muhtar memur tayin edildi.

Ardinda DIS ve IC güclerin soyan sömüren milyarderlerini sermayedar ederek devlet oteritesini bütün kurum ve birimlerine sizip cöreklendikleri kayit ve hukuk disiligin serbest sömürü talan yikim ve yagma piyasasini kuranlarin tarikatlarina , borsalarina, bankalarina, kalpaznlarina, hiper-süper marketlerine, modacilarina, siyasi istismar güruhuna, tekel sirketlerine, sigortalarina, zevk tatil ve eglence sektörcülerine, imar iskan capulcularina, arazi ve toprak derebeylerine, ihanet ve ihmal sülüklerine islevsiz ve saf disi biraktiklari kurum birim ve topyekün devlet oteritesinin boslugunu kendilerini dolgulayan tanrisal yetkiyle donanmis rakipsiz kullanim gücü saglandi ve verildi. Es zamanli olaarak da toplmun huzur dil bilgi beceri cesaret onur ahlak ilim inanc irade anlama kavrama akil fikir duyum duygu sanat tavuir tutum tepki düsünce ve MUTLULUK SAGLIGI bütün diriligini BAGISIKLIGINI direncini ve duyarliligini yitirmislige salaklastiran ALGI yönetimiyle ilgisiz itibarsizligin tüketim baginliligina muhtac ve mahkum edildi.
Yeldegirmeni
18 Haziran 2024 Salı - 14:11
Cevap Yaz
Oysa sanattir ki sayesinde insan kendini ifade eder disa vurur sosyallesmeye duyurup bildirir ic huzuru saglar disardakinin saygin degerini anlar kavrar ve kabullenir , tam tersiyse ne ilim ne sanat giderilmeyen arzulara sürekli doyumsuzluk kanaatsizlik hiclik ve tatminsizlik yükleyerek kendisinden bile saskin, kendisiyle bile huzursuz kenisini bile dislayan, ikna olmayan zihin karmasasi, beden sancisi iltihap ve ikilemlerle esitligini ve dengesini kurup saglayan insan türünü dogurup büyütemedi.

Ilgi algi itibar merak anlayis kavram icerik akil fikir vicdan düsünce duygu irade özgürlük özgüven mantik sorumluluk ve sebep sonuc iliskisi baglaminda kayitsizliga teslim sorgulama yoksunluguna ve bosluguna düsürülmüs insan yiginlarini tüketim bagimliliginin kacisi ve tercihi olmayan KISIR DÖNGÜ tutsakliginda sinirlandirilmis mecburi itaatlilige etiketleyip yaftalayarak kosulsuz güdümlü SALAKLASMANIN kulu kölesi kilarak emperyal vampirciliginin Neo Liberal VAHSi KAPiTALIZM diye insanlik tarihine kiyamet darbesi indirdigi sinirsiz sorgusuz yeryüzü isgalciliginin GLOBALiZM`i milat meydan ve SÜRPiYASA edildi.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:35
Cevap Yaz
Evveeeeet yarin birgün sizi salacadaki sizden baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz necisiniz, bilelim tanisalim. Yazmazsaniz a hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:34
Cevap Yaz
Oysa sanattir ki sayesinde insan kendini ifade eder disa vurur sosyallesmeye duyurup bildirir ic huzuru saglar disardakinin saygin degerini anlar kavrar ve kabullenir , tam tersiyse ne ilim ne sanat giderilmeyen arzulara sürekli doyumsuzluk kanaatsizlik ve ttminsizlik yükleyerek kendisinden bile saskin, kendisiyle bile huzursuz kenisini bile dislayan, ikna olmayan zihin karmasasi, beden sancisi iltihap ve ikilemlerle esitligini ve dengesini kurup saglayan insan türünü dogurup büyütemedi.

Burayi en son YILMAZ ERDOGAN sosyete fuhus furya batakligindaki BURJUVA DiLBERLiGINE siir okuyup özel ve tek kisilik dersanecilik oynatarak YILMAZ GÜNEY`den alinti ve calinti külliyata halen hazirda mal mülk ve sirket sahipliligi etmekte.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:33

17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:34
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Bundan sonrasi Oniki Eylül ve Devamiyla
Örselenmis ve zedelenmis kayiplarda hic bir zaman imsenin kendine rastladigi yitiklige mahsus kaliplara sekillere baglidir yetiskinligini tamamlayamayan bagnazlik hunamlik ve yobazlik
ki, her degeri cürüten asalaklar gibi bünyeye yürür yuvalanir ve hamasat dilinden düsrmedigi her degeri bozup dagitip yikip yagmalayarak ihmalden inkara bütün sahtekarliligin her sorgudan kendini muhaf tutan tetikcilik zorbalik ve istismarcilikla kullanissiz iceriksiz ve degersizlige kundaklamayi kendine hak sayar. her virüs öldürdügü saglikli bedenlerden hayatin can bedelini ödettigi gibi bagnaz kaliplarda baskiladigi santajciligin eninde sonunda yikim yagma diyetini isteyen taleple moloz yüklü kutuplasmalarin kulu kölesi kendini baglayan tutsaklikta dünyayi kesfedip insanligi yasatmaya siyrilip kurtulamaz kabizligina kuraklasmistir.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:32
Cevap Yaz
Bu yüzden uygun e kullanisli profilli tek tipliligi yaratmaya dönük BOP AFYON ZEHRi hep bu derin kanamali kimliksizlik inancsizlik ve itibarsizlik kayitsizligina aktarilip SIRINGALANDIRILDI.
Ezik, vazgecmis, yasama yorgunu, intihar cinnetli, zavallilik ve acindiran yalvar yakarlar müptelasi yenik degersiz ve hep sucluluk duygusuyla ne buyrulursa onu yasamaya ezikligini kabullenmis kuru kalabaliklar Tüketim Bagimliligini, AVEME markalasmasi sürgünlerini ve BETONARME zikkim zehir INZiVASiNI YILMATZ GÜNEY`in en son FEODAL corakliga vurdugu SÜRÜ , YOL ve DUVAR´dan sonra BURJUVAYA siir okuyarak veya ögretmencilik oynayarak insanligin oldugu sosyolojik yeri bulunamayacagi alasilinca, IMRAHiM TATLISES`ten Ferdi Tayfuruk, ÜMiT BESEN, KIBARIYE, AHMET KAYA, Kenan Dogulu, Tarkan, Yildiz Tilbe, Sezen Aksu ve niceleriyle ZÜLFÜ LIVANELi`lik, ayni ACI DRAMKOLiKLiGiN ` KAFAMA SIKAR GiDERiM ` burjuvalastikca kendine yabancilasmaya özellesen cinsten tarz ve tertibinde pilak doldurdu, film cevurdi, herkes herseye para getirisi oraninda birlese bölüse marketlesip zincirlesti.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:31
Cevap Yaz
Oysa ki esasta ve gercekte sefkatin sevginin sayginin huzurun cesaretin paylasimin onurun bilginin emegin vicdanin ahlakin inancin adaletin hukukun özgrürlügün bilginin sotrumlulugun becerinin sözün yazinin edebin edebiyatin LiYAKATiN sanatin aidiyet duygusunun ve HAYAT DENEN ORTAK YASAM SANATiNIN emsali ve timsali olan TÜRKLüGÜN; MEHPE ve AKEPE gibi cok koalisyonlu BOP projeler kundakciligiyla kendi cikar önceliklerine göre herkesi ve her seyi birbirine degersiz niteliksiz iceriksiz ve islevsiz kilarak, kutuplastirip ayristiran keyfiyet istismarciliginin ne kimlikte ne de inancta hicbir ilgisi yakinligi benzerligi ilgisi ve alakasi yoktu.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:31
Cevap Yaz
KENDI KORUNAKLI ayricalikli ve üstün imtiyazli TOPLUM ÜSTÜ hayatlarindan hic de umdugu gibi cikmayarak, tam tersine TÜRKiYE`yi soyan sömüren yagmalayan ve sinirsiz kanunsuz yetkiyle sahsi keyfiyetlerine özellestiren BURJUVA SOSYETESI, bütün acimasiz kokusmus sapkin cürümüs bagnaz bencillikleriyle saplantili ve güvenlikli ahlaksizliklarinda sabit kalirlarken, cay simit hesabiyla fakir gurabaya MiLLi IRADE adina hileli dümenli sahtekarliktan din ve kimlik uyduranlari da sözde karsi ciktiklarinin ilk firsatta BOYNUZ KULAGI GECER cinsinden geldikleri yeri en kisa sürede inkar eden istismardan herkesi asagilik gören üstencelige sosyetelesip, tüm BURJUVA taklitli özendikleri hirsin yarisin paranin servetin mülkün kibrin ihtisamin gösterisin bayagiligin cirkefligin rezilligin kinin öfkenin dislamanin acimasizligin ruhsuzlugun dünya gercekliginin toplum hassasiyetinin ve zvki sefa görgüsüzlügünün azgin sapkinligina yaslandiklari evvelce köklü yerlesik ( holdingler mafyalar borsalar bankalar medyalar vs vs ) patron tanrilar vasitasiyla tesis ve terfi ettiler.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:31
Cevap Yaz
BÖYLECE ` Gece Kondu `VAROSCULUGUNUN afyonladigi insan kalabaliklarini diledikleri kullanisli keyfiyete kolayca kutuplastirip militanlastiracaklari sekilde her iki ana arter niteligindeki ARABESK DAMARA AKEPE DIN ISTISMARCILIGI, MEKHEPE KiMLiK TASARIMCILIGI ve Hurafeler Tarikatlar kortejie bagli uyusturucu niteligindeki magazin müzik samnat siir edebiyat külliyatindan Medya Market DOLMUS`una bindirip indirenlerin raf ve tezgah düzenegi donatilip piyasa edildi. Böylece bir taraftan toplumsal sorunlara tuz basarak duyurmayi amaclayan YILMAZ GÜNEY`in feodalitenin sehirlesen hayatla beraber dagilip cözüldügü fikrine BOGAZiCi sehirler sultasinina siirler okuyarak ve hayatin gerceginden BURJUVA simarikligina ders veren ÖGRETMENCiLiK OYNAYARAK insanligi sapkinlastigi yerden dogru düzgünlüge getirecegini sanarken…
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:31
Cevap Yaz
Bagnazlik ve HUNAMLIK külliyatiyla son halini alan Bop : Bir türlü kendini tanimada veya tanimlamada yetisip özgürlesemeyen , gecmisten pisman, bu günden yilgin kayitsiz karamsar korkak kuskulu soguk, ve gelecekten kahirli sitemli kaygili bezgin yorgun ve yüksünen kusaklar arasinda hic bir ilgisi yakinligi bagi aidiyeti ve saimiyeti bulunmayan liyakatsiz ruhsuz sorumsuz ve kimliksizligi SEHIR BURJUVAZISiNi kendi haline terkedilmis basina buyruk göc sürgünlüklerinin hic bir ihtiyati ve alt yapisi olmayan ihanet, talan ve istismarcilik keyfiyeti teslim aldigi ASOSYAL SIGINTIYI bütün dert sorun ve acmazlariyla hic bir iyilestirici gayret güdümlülügü göstermedigi gibi katlayarak katmerlenen cözümsüzlükleri kendine SÜR SALTANAR sermayesi bilerek YARINSIZLIGA depolayip sevk ve idare etti.
Yeldegirmeni
17 Haziran 2024 Pazartesi - 14:29
Cevap Yaz
Hep övülmeye yüceltilmeye begenilmeye kazanmaya basariya üstün tutulmaya emsalsiz ve ölümsüz sayilarak kusursuz ve kutsal sayilmaya özendirilip yapilandirilan ve baska -yergi yorum sorgulama tenkit elestiri yüzlesme- hic bir secenege kabulü olmayan algi bilgi irade özgürlük ve özgüven yoksunu yapay zeka hormonlusuaciz ezik insan tipi ..Hep herkesin üstü
Hep toplum ve devlet üstü
Hep kendinden bile üstün..
Toplum devlet millet dil kültür sanat emek beceri cesaret hak hukuk sorumluluk ahlak adalet ve insanlik gibi hic bir ilgisi meraki kaydi katilimciligi yakinligi yatkinligi yasami ve duyarliligi olmayan

Tarikatlar medyalar mafyalar holdingler koalisyoncusu ve cikar ortaklar topluluggunun kesisim ve ganimet odagi Akepe gibi kendi ihtyacina göre hurafe ve insan tipi modelleyn din anlayisi ve iman edisi olmadigi gibi, Mehepe gibi isine ve icabina göre ortamlara kivirip cark eden tanimi ve tanimlamasi yoktur Türk kimliginin .
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:59
Cevap Yaz
Evvvvet sizi yarin birgün kacisi olmayan salacadayken baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim ve tanisalim kimsiniz, nesiniz , necisiniz. Yazmazsaniz da hiiiiiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:57
Cevap Yaz
Böylelikle BOP ilah tanrilari günlük güncelerimize cöker cöreklenirlerken DARBELER sürecini ebediyyen güncelleyen tek sesliligi, tek hükmranligi, tek buyruklulugu kendinden baska hic kimseye deger öncelik ve itibar etmeyen ; bütün anlamsiz duyarsiz sorumsuz kanunsuz liyakatsiz bilinmez kimliksiz durum ve menfaate göre kurgulanmis muhtac sefil aciz bagimli sorunlu güdümlü gündem ve insan kalabaliklariyla - siyasetten gidaya, barinmadan beslenmeye, egitimden sanata, ulasimdan bilime, edebiyattan inanca- ...her seye ve herkese asla elestirilmesi ve sorgulanmasi mümkünsüz begenilme kulu kölesi esaretinden el koydu. O gün bu gündür hic kimsenin kimseye hic bir tenkide elestiriye yoruma hatirlatmaya uyariya yetiskinligi özgürlügü ve iradesinin olmadigiyla, FIRSATINI GANiMET bilme cinnetinde ne tahammülü var ne saygisi ne aidiyeti ne duyarliligi ne ilgisi ne yakinligi ne samimiyeti ne dostlugu ne güveni ne paylasimi ne de herangilerden bir baska degeri yahut insanligi.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:47
Cevap Yaz
Derken sehirde sanatta ve siyasette ( öyle ki bir ara sol hiziplesmelerde GÜNEYCiLER diye fraksiyon bile kurdu ) umdugunu bulamayan YILMAZ GÜNEY...tekrar geldigi yere, yani kirsalin tozuna dumanina geri döndü. SÜRÜ ve YOL gibi birbiri ardina sinema seritleri ve serileri yapti siraladi. Fakat artik...ne kirsal diye bir köy vardi ne de yerli yerinde kuralli ilkeli insan iliski ve celiskileri.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:44
Cevap Yaz
Yenisi olmayan tekrarlarla SINEMA ve her alanda sanat birbirinden malzeme calarak icerigin civisini cikarincaya kadar birbirleriyle AYNI LACKALARDA bogustu ve yaristi.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:43
Cevap Yaz
SEHIR SOYLU üstenci kücümseyen horlayan sömüren soyan TUZU KURU kendi dünyasinda ayri uzak toplum denen nesneyle uzaktan yakindan yakinligi benzerligi ve iliskisi olmayan BURJUVA SINIFINA en son, ders verip siir okuyarak akla vicdana saygiya paylasima hale yola getirecegi iddasiyla ARKADAS filminde göründü ve kaybettikleriyle beraber ne yazik ki kirsaldan atina binip BiLINMEYEN SEHRI zaptedecegi varsayimina kayiplara karisti YILMAZ GÜNEY.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:39
Cevap Yaz
Yazilan romanlar öyküler makaleler ve siirler de tanimlayamadiklari ve icinde kendilerini bulamadiklari KÖY KACKINI ve SEHiR YABANCILILIGINDAKI ayni yolun yolculuguna aciyla dislanmislikla ezilmislikle ve caresizlikle islenmis donatilmis bilinmezligin darmadaginink ve AFAL müsterisini toplayip dagitiyordu. Sonra her cevirdigi filmde ayni repligi tekrarladi durdu YILMAZ GÜNEY.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:35

15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:35
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Dolmuslarin ARABESKCILERiNI paylasamadigi ve topragindan sökün edip göcenlerini karsilayamaz - CARPIK YAPILASMA KENTLERINDE -VAROS KARABASANLARINDA Yilmaz Güney sosyalciligi köyünden kenlere sürekli dagilan YAGIZ ATLISI olarak sinemalandirdiginda YALI VILLALI KALBURüSTÜ lüks sosyeteye hayat dersi vererek BURJUVA sinifini akla vicdana getiren HAYALiMSiLERi - AMERiKAN HOLLIWOOD `da örnegi coklardan devsirme - ilk defa ÖGRETMENCiLiK edip sedebiyattan siir okuyarak SEVDA KARACA`ile oynadi cevirdiydi..
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:28
Cevap Yaz
üretim ve paylasim iliskileri celiskisinde sendikalar kuruldu düsünen INSAN CAGDASLIGI sanati müzigi akli fikri ve felsefesi kimildayip kipirdamaya basladiysa da...birbiri ardina küresel kodlamali her biri yekdigerinin devami toplami ve tamamlayani niteligindeki DARBELERLE güzel ülkemizin AYDINLANMA, KALKINMA, ILiM, BLIM , HUZUR, GELISMISLIK, ISTIKRARLILIK ve MUTLULUK gibi saymakla bitmeyen YARINLARINA mafya pekaka fethulmetal medya tarikat banka borsa holdinglerle beraber her türlü siyasi istismarciliginin her duruma göre dönen MEHEPE ve AKEPE gibilerle sonlanan cok cikar ortakli BOP koalisyonculugu giydirilip cökertildi.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:20
Cevap Yaz
Hic bir ihtiyacini kendi üretmeyen, tüketim ndüstrisi sanayisinde hic bir altyapisi olmayan sehir molozlarina sürgün ve tutsak kalabaliklar ücretli köleler olarak hayatlarinin bedelinde herseyi soygun sömürü ilahlarinin basina buyruk etiketlediginden satin alma mecburiyetiyle kitlik yokluga talim ürettikleri bütünlügün cihaz parcasi degerinde bile görülüp sayilmadilar
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:17
Cevap Yaz
Zaten YAGMALANDIKCA sonsuz sinirsiz yikimlari beraberinde getiren ve temeini gericiligin yobazligin cehletin hurafenin acziyetin liyakatsizligin korkunun caresizligin yoklugun yolsuzlugun ve sefaletin besledigi her türlü anlamsizligi ve iceriksizligi kendiliginden BIAT eden kuru kalabaliklara ölümü ve zulümü kutsayarak keyfiyet ganimet ve cikarlarina uygun inanclar kimlikler ve insan tipleri üretenler, kurduklari ve kurguladiklari kiyamet bozgununa kendilerini vazgecilmez patrontanri ilahlari olarak kapis kapis tüketime sundular.
Yeldegirmeni
15 Haziran 2024 Cumartesi - 15:10
Cevap Yaz
Sehirler büyüdükce sürüklenip sökün eden göcleri kendi kaderine terkeden yagmaci vurguncu soyguncu ve sömürücüler hayatin gidisini ve toplumsal seyir tarihini keyfiyetlerinin diledigi KAPANLARA KISTIRDI.
Elvin Öksel
13 Haziran 2024 Perşembe - 03:49
Cevap Yaz
musalla son duraktır!! Musalladan sonra kim olduğunuzun pek önemi kalmamıştır!!
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:43
Cevap Yaz
Evvvvet yarin birgün sizi musallada baskalarindan sormadan evvel, yazin ki bilelim tanisalim kimsiniz, nesiniz, necisiniz. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:41
Cevap Yaz
Oysa kurallar kanunlar ilkeler bütünlügüyle BiLIMSELLIGiN aydinligini kendine rehber edip yol belleyen saglam temeller üzerine kurulur bireyden topluma dogudan batiya ayrisiz gayrisiz ESIT YURTTASLIK bilincinde ve paylasiminda diyetini menfaat cikarcisi hainlikle ödeten hic bir ard niyetli unsurlasmayla ihmal ve ihtimal vermeyerek ; ve Millet iradesine dayali DEVLET OTORiTESINI ortaklasmaksizin dünü yarina sag diri canli huzurlu ve mutlu götürmeyi amaclayan Hayat.
Cünkü gücü ve zenginligi herkese yetebilenligiyle tüm kurum birimleriyle Türkiye Cumhuriyeti burdan var oldu. Buraya kuruldu. Buraya öykündü. Burdan ögündü. Burdan imar ve itibarini buldu.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:32
Cevap Yaz
Bu yüzden toplum iradesininin tepkisel durusunu her defasinda hep kendi BUYURGANLIGINA satin aldiklariyla CAN KURTARANI kilan BOP, simdilerde ÖZEL KURYELiK yumusakligini devsirir donatirken, ortak hayatimiza en cok zarar veren ulusararasi PIYONLUGUN FETHUL METALi ve PEKAKA`si kadar COK KOALiSYONLU AKEPE ve mülteci isgalciligine GIKI CIKMAKSIZIN dayanak destek cikarak kimlik siyasi istismarciligi yapan MEHEPE yarattiklari tüm sorunlar yumagiyla, güne sagir ve agir; gündeme kanun kacagi, kayitdisilik ve hükümsüzlük düsürmekteler.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:32
Cevap Yaz
BAGNAZ-KÖKTENCiLERiN ne ilkeleri vardir ne de inanilir güvenilir saglamlikta sözü sebati yahut istikrarliligi. Kaliplasmis ILKEL TEKRARLARDA her türlü bilimselligin felsefenin duygunun sanatin düsüncenin egitimin fikrin savin yorumun elestirinin ve TOPLUMSALCILIGIN militanlasmis ve hic degismeyen düsmanidirlar. Kalibinda yozlasmis cürümüslügün her türlü yagmaci yikici gecimsiz görgüsüzlügüne tutsaklikla, asla degisemez, SOSYALLESEMEZ ve kendilerini gelistiremezler . Bu nedenle her sekil catismayi bozgunu mutsuzlugu sefaleti korkuyu cehaleti kaygiyi acziyeti endiseyi körlügü bunalimi ezikligi kuskuyu karamsarligi yalvar yakar düskünlüge kamcilayip öldürdükleri yok olusa kiskirtarak keyfiyet sultasinin sermayesi edinirler. Kimlikte kültürde manada ve inancta gerceklikleri olmadigi halde en cok buralara yuvalanip DEVLETSiZLiGIN yerine kendilerini doldurp donatmaya virüslenirler.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:32
Cevap Yaz
Sürekli sekil ve bicimselligi önemseyip hayatta hic bir karsiligi ve gercekligi olmadigi soyut ve sahtelik alip satan tezgahlara kurularak kolayca sömürülebilenlerin inanip aldandigi hamaset hokkabazligini öne cikarirlar.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:28
Cevap Yaz
Kendilerini her türlü ihanet ve ihmallerin dogurdugu yere sondajlayip DEVLETE YEDEKLESMENiN diyetini ve pahasini sizip yuvalandiklari yagma yikimlarla- tüm bundan evvelki kokusmus cürümüs yozlasmalar ilkesizlikler ve kanunsuz kuralsizliklarla yagmalanarak yikilan Türkiye Cumhuriyeti Öncesi tarihsel sürecler gibi - ve ödestirirler.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:28
Cevap Yaz
Baskalarinin somut gercek hayati derdini dünyasini haysiyetini hassasiyetini ilgisini tepkisini hic bir zaman anlayip dinlemeye yetismis büyümüs ve gelismislikleri yoktur. Kendi bagnazliklarina kendi ic güdüselliklerinin bencilligini zrlayan zorbalikla anlasilmamayi, anlasmamayi ve hic anlasilmamayi kurak corak iletisimsizlikle ilim bilim siyaset dil bellek birikim- islerine öylesi geldigi icin - sanat edebiyattan sayar bilirler.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:22
Cevap Yaz
Buyurgandirlar. Herkesi bugruga tabi kosulsulsuz sartsiz itaat unsurlari olarak görüp, kurumlara birimlere sizarak kendiliginden elde edilen üst yapi oteritesini diledikleri gibi ve bol masrafli israfli harcayip tüketmeye sirketlesip TEKELLESIRLER.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:22
Cevap Yaz

En cok dillerine doladiklari degerleri suistismar ederek bunu kendilerine dogustan kullanisli alan, emeksiz zahmetsiz kaynak, sonsuz sinirsiz servet, kutsanmis tayin edilmis hak ve her yetkiye sorgulamanaz yücelikte mühür sahibi sayarlar. Onlara göre buraya itirazi olan herkes kendilerini ilah saydiklari huzurdan kovulmaya layik kiymeti harbiyesi olmayan kul köle yahut teröristtirler.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:22
Cevap Yaz
Sürekli ganimet ve cikar düskünlügüne göre evrilir, icabn geregine göre kendilerini devamli sahtekara cikaran durumlara göre kivirir döner ve güncellenirler. Sadece sirasi günü geldikce kendilerine KÖKTEN BAGIMLI kutuplasmis adanmis ve ayrismis kalabaliklari kiskirtip mobilize eme durumunda her yolu mübah sayan itici lanetci küfürcü cirkef tavir tutum ve dilini acik ve net bicimde bagirir, kullanirlar.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:22
Cevap Yaz
Kuru kalabaliklar arasindayken cay simit hesabiyla kükreyip haykirirken, yönetenler otoritesinden SÜR SALTANAT keyfiyetine zümrelesince geldikleri yeri unutur, firavun diye elestirdiklerinin villa sarayliligina cöker cöreklenirler. Yabanciya özenir ve yabancinin huy seciye secere ahlak ve tüm digerlerinden harcar tüketirler. Din iman kimlik kültür derler, tüm bu degerlerin icerigini ve islevini bosaltarak kendilerine göre kimliksizlik, devletsizlik, kanunsuzluk ve hurafeler ayarlayip uydururlar.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:21
Cevap Yaz
Din iman kültür ve kimlikler onlarin kolayca kullanim araci ve istismar servetidir. Yerli burali fukara gurabadan ve MANADAN dem vurur görünür ama her kosulda mala gösterise mülke maddiyata GÜCE ve paraya tamah eder tapinirlar. Hep güclünün yanindadirlar.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:21
Cevap Yaz
Hep durum vaziyet cikarciligina göre sekillenir, emek zahmetlere kaytarir kenardan kivirir, yagma vurgun talan noktasinda her türlü acimasiz yüzsüz rezil kepazelikler pahasina devleti milleti ve toplumsal hassasiyeti zerre kadar umursamayip kanunsuz kitapsizligin her yollu suc ve sabikasiyla herkesten önceligi kendilerine veren pusu ve firsat kollayicidirlar. Imaj ve ima yollu maskelenmeyi kime ne diyecegini sürekli ORTAYA KARISIK muammalarda saklayip gizleyerek kendilerine ulvi derinlik soytariligi giydirirler. Asla katiyyen ve kesinlikle acik ve net degildirler.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:21
Cevap Yaz
Kalabalik güruh kuyrukcusudurlar. Kendilerini temsil eden itibarliliga birikimli deneyimli ilim bilim beceri hak hukuk vicdan sorumluluk egitim irdeleme sorgulayabilme sahibi degildirler. Önyargili, pesin hükümlü, kendilerinden baska herkesi yok sayan dayatmaci baskici kaba ve ukeladirlar.
Yeldegirmeni
12 Haziran 2024 Çarşamba - 12:20
Cevap Yaz
BAGNAZ HUNAMLIGIN esaret kundaginda dogup beslenip büyüyen her kisi, beslenip bilendigi kin ve nefret tohumlarinin alginsini dolgulayan KÖKTENCI SAPLANTILAR disinda ve ötesinde ÖZGÜR IRADELI kararliliklar gösteremez, sartlandigi bagimlilik cizgilerini gecemez, kendine özgün kisilikli karakterde akil fikir yürütemez, onurlu samimi gercek inanilir güvenilir ve saygin sahsiyetlilige dair farkini dahil eden duygu düsünce tutum tavir cesaret merak ilgi dayanisma davranis sunum katki ve etkinlik sergileyemez.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 14:18
Cevap Yaz
Evvvvvet sizi yarin bilemedin öbürsüki gün, salacadaki dilsiz ruhsuz cansiz cisminizin basinda toplanip birikenlerden sormadan evvel hali hazirda buradayken yazin ki bilelim kimsiniz, necisiniz, nesiniz, bilelim tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buralara ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 14:15
Cevap Yaz
Bu baglamda Türkiye Cumhuriyeti`ne, Sevgili Atatürk`e ve toprak yürekliligiyle ayrisiz gayrisiz tüm Türk TOPLUMU`na, selam olsun, ask olsun..!
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 14:14
Cevap Yaz
Oysa ordumuzun polisimizin gücü; ve sevgili ülkemizin sonsuz sinirsiz güzellik ve zenginlik kaynaklari ayrisiz gayrisiz herkese yeter inanilir güvenilir HUKUKUN ÜSTÜNLÜGÜ baglamindaki LIYAKATLiLIKLE ve INSANCA YASAMANIN temel ilkesinde bütün imkan ve zenginlikleriyle haddinden fazla huzurun barisin sevginin adaletin ve güvenligin yurdudur.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 14:08
Cevap Yaz
BU yüzden sefaleti yoklugu güvensizligi ayrismayi hiziplesmeyi bölerek ayristiran ve hepimizin ortak degeri ve iradesi olan HUKUKUN ÜSTÜNLÜGÜNE dayali TÜRKIYE CUMHURIYETI DEVLETiMiZI etkisiz yetkisiz kilma virüscülükleriyle PEKAKA`nin varligi MEHEPE-AKEPE giller vesairelere nasil ki bagli oldugu gibi, Mehepe-AKepe gillerin varligiysa PEKAKA ile dengeli ve denklemlidir
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 14:05
Cevap Yaz
Oradaki zayif bozuk berbat kayitsiz ilgisizlige DEVLETI ORTADAN kaldiran ve devleti sürekli korku sefalet yokluk güvensizlik ve nice JOKER Virislerini baskilayarak santaj ve pazarlik konusu eden medyalar, borsalar, mafyalar, ceteler, tarikatlar, talancilar, soyguncular , sömürücüler, yobazlar, bagnazlar, gericiler, iblisler, vurguncular, gammazlar, teröristler , hainler sürüsü ve gürühu cöker ve cöreklenir.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 14:01
Cevap Yaz
BU kördügüm bir taraftan sosyallesmekten sogumus bikmis bezmis hayat ve yasam yorgunu toplu intihar kalabaliklarini cöplestirdigi cukurlara süpürüp gömerken; diger taraftan bencili ve bagnazlikta sinir tanimayan topluma kültüre dile edebiyata egitime bilime siyasete dair hic bir kaygisi derdi sorgulamasi katilimciligi ve katkisi olmayan ayrismis kutuplasmis catisma ve kargasalar kölesi bireysel bencilligi dayatir diretir ve morglastirir.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 13:57
Cevap Yaz
INSANI en zayif buldugu yerde zehirleyip öldürdügü her duyarli dengeli DEGERLER kaybinda hayata , zamana ve insanlararasi iliskilere etkin yetkin bagisikligini yitirerek ezik aciz dskünler düskünü bagimliligin kulu kölesi eden kilitlenmelerin topyekün külliyatidir, NIHILIZM`le modernize edilmis, SEMBOLiZM ve IMGECiLiKLE yasayan insan canliliginin ruhuna KEZZAP uyusturulmus, IKINCI YENI üretme cifliginin türetip ürettigi ve uyustukca kul kurbanligini onursayan tüketim bagimliliginin kuru kalabaliklarini afyonlayip avutan KÖKTENCI ve DOGMACI ASOSYAL CARMIH.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 13:51
Cevap Yaz
HAKKIN, HUKUKUN, ADALETiN üstünlügünü hice sayip da, akla fikre onura vicdana dile bilgiye beceriye kültüre ve emeginin karsiliginda kazanilan özgürlük özgüven gibi deneyimli birikimliligin tümüyle ziddina karsitlik eden kurgusunu doldurusa getirenlere bagli ve güdümlü ZIRCEHALET kovalayicisi kullanisli TARAFGIRLiGE ve hic bir seyi sorgulamaksizin tetikcilige adanmis MILITANLIGA yol verip derinlik saglayan kör dügümlesmenin adi ve adresidir IDEALIZM hurafesi ve METAFiZIK safsatasiyla bbilenmis beslenmis DOGMACILIK.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 13:46
Cevap Yaz
FELSEFE`de buna Metafizik ve IDEALiZM`le kuvvetli baglantisi olan DOGMACILIK diyorlar.
Yeldegirmeni
11 Haziran 2024 Salı - 13:44
Cevap Yaz
Tek kelimeyle özetlenecekse BAGNAZLIK, YOBAZLIK, GERiCiLIK, TIUTUCULUK, KÖKTENCiLiK, FiTNECiLiK, BOZGUNCULUK, FESATCILIK...hepsinin tümünde ve toplaminda HUNAMLIK`tir..
Yeldegirmeni
10 Haziran 2024 Pazartesi - 13:07
Cevap Yaz
Eveeeet yarin öbürsüki gün sizi musallaya toplanan sizden baska kalabaliklardan sorulmadan evvel yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz, tanisalim Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
10 Haziran 2024 Pazartesi - 13:05
Cevap Yaz
Dursun vardi iyi bilirim. Harmanara yakin otururlardi. Okul da oradaydi, kuyunun tulumbasi bozulunca tüm sümüklü ve yüzleri kaysak cocuklar onlarin gügüm ve bakraclarindan icerlerdi. Dursun evin büyük oglu olarak askere gidip döndükten sonra kasababdan buyday tenli ay gibi parlak, cingillari yapigindan günese vurunca herkesi kendine baktiran su perisi bir kizi aldi eve gelin getirdi. Is basa dütü diye evin birkac adim ötesine HELA yapti. Hava bulutlu yagmur ha geldi ha gelecek Dursun alel acel ve acemine tasi tasin üstüne. Damina da kirik dökük bir teneke. Gitti evden TAHARET IBRIGIYLA kendi yaptigi tuvaleti ilk kendi girdi. Isini gördü cikarken bir yagmur bir yagmur.. Dursun sacakli duvar dibinden merdivenlere adimini atar atmaz gümbüüüür gümbür bir ses bir kiyamet...Yapilmadan yikilivermisti Dursun ardina dönüp baktiginda güme giden tuvalet..
Yeldegirmeni
10 Haziran 2024 Pazartesi - 12:58
Cevap Yaz
Topluma devlete millete onura hakka hukuka üretime gidaya enerjiye dile kültüre egitime ulasima iletisime insani özgür ve özgün birey olarak SOSYALLESTIREN her seyi SOMUT hayatin disinda birakarak, hic birseye dair derdi duygusu davranisi durusu paylasimi katkisi tepkisi ve duyarliligi olmayan IKiNCI YENI toplu intihar mezarliginin devir teslim devranidir tüm buralardan kaynaklanan ve beslenen medya market borsa banka sanat edebiyat devsirmeli virüslenmeler . YApicilikla hic bir ilgisi alakasi kaygisi gayreti katilimi yahut cabasi olmadigi gibi, anlamsizlastirdigi HiCLiK mega- manyakliginda sahsi mendaat güdümümlülügünün bencillik sanrilariyla herseyi kendi haline terkedilmislikte mübah gören ve kabullenen ruhsuz ve duyarsiz söhretliligin bireyselden ANLASILMAZLIK kabizligi köpürterek toplu intihar sergisini sunar ve süslendirirler. Intihar girisimli muazzamligi yaparken tüm insanligi öldürür yikarlar.
Yeldegirmeni
10 Haziran 2024 Pazartesi - 12:48
Cevap Yaz
Böyle bir yapi, keyfiyet külliyatiyla herkesi kendi basina hükümran kilan ve devlet otoritesini yerlesip yuvalanan mafyalara tarikatlara medyalara süper marketlestirerek haydutun haraminin ve her bicim hainligin kayitsiz sorgusuzluguna sinirsiz sonsuz yetkiyle devredip donatan kayitsizlik, karamsarlik, iceriksizligin her türlüsünü salginlasir ve vürüslenir.
Yeldegirmeni
10 Haziran 2024 Pazartesi - 12:44
Cevap Yaz
Akil fikir ilim mantik vicdan emek sorumluluk özgürlük liyakatlilik birikimi güven özgüven ilkesi inanci ve tutarliligiyla insanligini yorup dünyayi anlayip ve insanlik iliskilerini sevgi saygi paylasma ilgi merak baris düzleminde sürdürülebilir kaliciliga yükleyi yerlestiremeyen hersey, yikimlar silsilesini tetikleyen korku yalan talan karanlik kusku süphe baski kargasasi ve catismalarinin hükmettigi yozlasmalar cöplügünde gericilige yobazliga hunamliga fitneye evrilerek yapilandirilan bozgun piyasasinda kokusup cürümeye mahkumdur.
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:52
Cevap Yaz
Eveeeeet yarin birgün...! Sizi salacaya toplanmis baskalarindan sormadan yazin ki tanisalim bilelim kimsiniz, necisiniz, nesiniz. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:50
Cevap Yaz
isterse ezilip üzüldügü ACI keder kaygi kusku siddet belirsizlik karamsarlik güvensizlik cinnetinde kan kussun, diri diri ölsün gömülsün umursamayip kabullenerek, bile bile SANAL UYUSTURANLAR aleminde tatli kafa rüyalarina ve hurafelerine hiic bir bilimselligi sayginligi özgürlügü ve mutlulugu olmayan garantili kahir ve kabuslara kendi ölüsünün sinemasallarini zevkle izleyip seyreden kayitsizlikla bile bile aldatilip kandirilmak ister , her celsede katlayarak büyüyen yarinsiz toplumsuz güncel ve günümüzdeki gelecek.
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:44
Cevap Yaz
Ordan bu güne bile bile kandirilir ve aldatilir yalanlara, haramlara, talanlara, soygunlara sömürülere alistirilarak ...
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:43
Cevap Yaz
Cikis yollarini bulamadigi isiksiz cözümsüz hayat sürüncemesi zindan rutunlerinde, sanatta IMGECiLiK ve SEMBOLCÜLÜK akimlarinin EDEBIYATIMIZA özgülügünü IkINCI YENi olarak - disardan toplayip devsirdiklerinin tercümani ve cevrimcisi - anlamsizligi ve teslimiyeti okutup ögrettigi üzere ice kapaliligin eskisinden dagha itatkar yeni nesillerini ALGI YÖNETiMI kapsülünde tohumlamaya kuluckaya yatirir
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:38
Cevap Yaz
Hep yenilip yanildiklarinin karsisinda kendini degersiz kiymetsiz luzumsuz gücsüz, yenen ve kazananlari da ilah diye tapinan..
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:37
Cevap Yaz
Yenilip yitirdigi seylerin dilencisi durumuna düserek, hep kendini suclayan...
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:36
Cevap Yaz
Hic bir sag diri onurlu itibarliligin huzur ve mutluluk veren kaynahgina ve müjdesine ilgili itibarli degilse..
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:35
Cevap Yaz
Boguldugu catismaci KUTUPLASMIS karanlik ve gelecegini bilmeyen akintilarin kulu kölesiyse, caresizligine yenik, ezik, bitik, mahkum, mahrum ve zavalliliklarin heeeep alicisi durumundaki..
Yeldegirmeni
9 Haziran 2024 Pazar - 13:34
Cevap Yaz
Aldatilmak da ister bile bile bunalmis bikmis rutinler bogumunda ve burgacindaysa insan..
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 15:06
Cevap Yaz
Evvveeet yarin birgün musalla mevkiiindeki kalabaligi basina toplayan salaca baskaarindan sizi sormadan evvel, hazir hayattayken, hazir buurdayken yazin ki bilip tanisalim kimsiniz, necisiniz, nesiniz. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 15:04
Cevap Yaz
Bu yüzden bugünü tohumlayan IKINCI YENI mahsulcülügünün bol bereketliliginde sürekli degisen ve dönüsen doyumsuz bilincsiz duyarsiz tahammülsüz mükemmelci acimasi basari kölesi kayip iyitik aykiri sapkin saldirgan alingan ima imahj ve maskelerle toplumsuzlugun menfaat cikarciligi ilkelligine ve ilkesizligine HORTLAKLASMAYI öncelikleyip önemseyen cok bilinmez, cok bilinmeyenli ve tümüyle muamma körlügün karanligin korkunun kuskunun acinin ezikligin utanmazligin kiskancligin siddetin kisacik sembollerle dilini konusuyor, sinemasini ceviriyor, siirini öyküsünü makalesini ve romanini yaziyor, okulundan mezun oluyor, kendini doguran cinnetten kendisinin kopyasini tohumlanip piyasa beklentisine göre cogaltip üretiyor günümüz güncelindeki pesin tedarikli ASOSYAL TAHRiBAT.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 14:55
Cevap Yaz
Ikinci yeni bu yüzden DEVSIRMEDEN topladigini DEVSIRMEYLE cogaltip büyüttügü anlamsiz iceriksiz gereksiz luzumsuz TESLIMIYETCI duyarsiz ilgisiz soyut bicimsel SEMBOLiK KABIZ ve KARABASAN üretip tükettiren gerici hurafeci toplumdan ve dünyadan kopuk, ice kapali, toplumsalciliga düsman , dilin deyimlerini, ata sözlerini ve halk kavramini itici bulup kücümseyen , disardan cevrimleyip arakladiklarina sagir kör yitik aciz caresit itaatkar ve hak hukuk gibi hic bir olgu ve yasam gercekligine dair akli fikri iradesi katilimciligi dahili insanligi ve dünyasi olmayan edebiyatin da YERALTI örgütlenmesini mezarlasan bencilligin SÖHRETINE kul köleligi kutsayip yüceltti.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 14:49
Cevap Yaz
Kisinin kendisi gelinceye kadar hayatta oldugu halde deynegini, cüzdanini, nufus kagidini, ogunu, kizini bile noktalayip sonlandirmasi, kacinilmaz felaket , keyfiyet ve yikimlarin sahteligini yapmacikligini yapayligini sanal soyut yüzeysellikle eninde sonunda kiyamete cevirecektir. Cünkü her kisi ve deger, takasi ve devri asla mümkün olmayan özgürlügü liyakati samimiyeti ve gercek bedel koyan asli kisiligini gerektirir.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 14:45
Cevap Yaz
Buraya asla ve kesinlikle kefaleten veya idareten `ben gelinceye kadar sen yerime yedeklik yahut vekaleten INSANLIK yap `denilemez. Aslinda hayatta hic bir zaman da yeri sayginligi itibari ve gecerliligi olan bir sey degildir kendi yerine konulan bosluga hükmen TESLiMiYET.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 14:43
Cevap Yaz
KARAKTERiSTiK yapisal özelligini bozup degistirmeksizin saglanan bireysel ihtiyaclarin TOPLUMSAL süzgecte dengelenerek HARMANLANMASINAYSA karsilikli deger bilme ve FARKINDALIK katma denilir kisaca.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 14:40
Cevap Yaz
Tabi kide burada BENLiGIN ihtiyaclarini doyurup kandirirken, birden cok olanlara da karisip SINIRLI GÜVENLIKLERI özgürlük kavramiyla özümseyip bagdastiran sevgi, saygi, onur, adalet, vicdan, hak, hukuk, dil, kültür ve sanat gibi verimlilige emek zahmet haysiyet ve hassasiyeti olmasi gerekir ki....bunun adina TOPLUMSALCI ortak fayda ( sosyoekonomk deneyim birikim ve iliski agi ) ve HAFIZA liyaketliligi ( her türlü akil fikir felsefe bilgi ve beceriye dayali sosyallesmenin AiDiYeTLiLiK deger ve kazanimlari ) denilir kisaca.
Yeldegirmeni
4 Haziran 2024 Salı - 14:34
Cevap Yaz
Dünya güzel, dayanikli, korunakli, hem siginak hem de genis, rüyasinda kendini dileyip görüp bilmek görünmek sayilmak ve bulmak isteyenlere..
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 14:07
Cevap Yaz
Eveeeet sizi yarin birgün salacada baskalarindan sormadan evveli, yazin ki bilelim kimsiniz, necisiniz, nesiniz. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir, buraya ugrayip gittikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 14:06

2 Haziran 2024 Pazar - 12:05
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Imla hususuna gelince bu denli kiyametler koparan kör kabiz kurak sürecte tipki resim sanatiyla fotograf sanatinin binseküzyüzlerden itibaren neredeyse aynilasmasindan kaynakli anlamsizlik ve degersizlik üretmesi sonucu ressamarin cocuklugun boyasina ve kalemine geri döndükleri gibi...artik uzun cümleler kurmakta yorgun bezgin bitkin degersizlik yenilmislik sucluluk ve TÜKENMISLIK yüklenen kisa , yapay, yalan, yapmacik ve sembolik iceriksizlige karsi, uzun cümlelerde israr ediyor, her yazdigima yazi sahibi kaynagi emekcisi olarak kendimi öne cikariyor , imlayi daha tali ve sonralara koyuyorum...tabiki de bu bir tar ve tür yaratma degildir. Kimseyi benle kosullamiyorum, bugünü manasi degeri gercekciligi özgünlügü ve özgürlügüyle yorumlamak- anlamlandirmak icin elden geldigince, aklim fikrim erdigince ve diden döndügünce kendimcelerden dogal olmaya saglam ve sahici kalmanin tutkusundandir bu azim ve israrim.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:56
Cevap Yaz
IDARE EDEN yagmaci soyguncu sömürücü bankacilardan siyasetcilere varincaya kadar bütün üst yapi cöreklenmisliginin gökte ararken yerde buldugu bu ASOSYAL INZIVA; hayatin toplumun olaylarin ve olacaklarin bütün GERCEKLIGiNDEN UZAK, anlamsiz ve hicligin tüccari, sembollerle ve simgelerle DOLAYLI, imali, IMAJLI, maskeli, boyanmis, süslenmis, celenk rumuzlu, ic kanamali, kayitsiz, duyarsiz, yapay, sanal soyut bicimsel, EDILGEN, bagimli, güdümlü, yatalak, zavalli, caresiz, itaatkar, acilar kederler korkular karanliklar eziklikler kavgalar siddetler bunalimlar gerilimler yokluklar ve yoksunluklara düskün ve daha nicelerinden kaynaklanip külliyatlanan ve insanligi kendinden bitiren bireysel bencil sosyallik düsmani folklor ve HALK toprakli herseye karsi cepheden saldiran sovalyelige modernize edilmislik soytarisi MORG halinin ta kendisidir IKiNCI YENI. Bugünü magazin menkul kiymetliler borsasinda sair yazar sinemaci DiZiCi ressam tezgahinda ünlenip söhretlenme derdi güden, hic bir sorgulayici elestiriye tahammülü olmayan ve hayatin dilini sözünü ilgisini merakini iletisimini dogmadan yarinsizliga hapsedip öldürenler de buradandir.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:43
Cevap Yaz
Ogün bugündür iflah olmaz kANGREN ve KARINAGRISI`dir buradan esinlenip etkilenen ve AYNISININ TIPKISINDAN benzer tekrarlarini yazmak icin can veren IKINCI YENI HORMONLUSU ; MEDYA ORTAK CIKAR magazincisi; resim sanat sinema müzik heykel sair yazar ve edebiyatcilar.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:39

1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:40
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Her akimda oldugu gibi bir noktadan sonra hic bir sey ifade etmeyen imrenti ve tekrardan ibaret türevlesmeye dönüsünce, Oktay Rifat, Kiran Kirana sen misin ben miyim kavgasiyla IKINCI YENI imalatina giristigi kör noktada Garipler`i ( Birinci Yeni` yi ) salacaya koydugu gibi `ben aslinda siiri laf olsun diye yaziyorum `diyen - söhretlilik budalaligina kapildigini adeta `istemem yan cebime koy `dercesine -Cemal Süreya ile de Ikinci Yeni`nin patronunun kim olduguna dair kavga nizah yürüttü..
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:34
Cevap Yaz
Edebiyatta BIRINCI YENI`ile baslayan bu ALISILMISIN DISINDA TARZ ve IMAJ üretmenin esaretiyle en son kendi kendini imha eden sarmal salgin ( GARIPLER KUSAGI- Orhan Veli, Melih Cevdet , Oktay Rifat `giller öncüleri ve ardillari )..
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:31
Cevap Yaz
Kisiyi her yönüyle gelistirip olgunlastiran bellek bilinc birikim maharet ve hünerlilige dair, ALINGANLIK etmeksizin samimiyetle yapilan her elestirel uyariya ve katilimciliga eli kalemi yüregi kisiligi ve karakteri katlanabilen yeterliligin hakki ve harcidir. Yetemeyense BAGNAZLIK ve YOZLASMISLIK kabugunda her defasinda iflah olmaz katmanlar baglamaya kendi icinde kisilmis ve kasilmisligin kibir kepazesi olarak evden sokaktan halden dünyadan bi haberlige cürüyüp bitecektir.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:26

1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:26
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Hal böyle olunca da ortaya konulan söz yazi resim heykel müzik sinema edep edebiyat sanatlarina dair en az övgüsü kadar yergisi de olabilen ELESTiREL irdeleme yahut SORGULAYICI tenkit.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:23
Cevap Yaz
Bu yüzden MAKSADA HASIL olmasi gereken bir EMEK, sanat türü ne olursa olsun niyetlenen icerigin son halini alincaya veya varincaya kadar EKSENDE ve ESASTA hic bir sapmaya gitmeksizin akil fikir duygu düsünce his hayal emek zahmetlerle MANTIK DENKLEMiNDE ve DENGESINDE bütün soyut kifayetsiz sekilsel ve bicimselligi öncelikli kilmayan hassasiyette süzümleyip konu bütünlügünü tamama erdirdigi veya erdiremedigine iliskin olmalidir liyakatli ÖVGÜ yahut YERGI yorumu.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:18
Cevap Yaz
Beklentiye veya kendini mecbur sayan ödünc aldigi SIPARISE göre yapilan POHPOHLAYICI , sahte, soyut, yalan , yanlis eklenmeler yorum degil, paylasim sahibini oldugu yerde daraltan körelten gerileten ve hic bir gercekligi olmayana kendini hep beklentiye koyan öZÜRLÜ ARIZALI sabitligin - herkesin oldugu yerden yükseklere ucuran heveslere kanmis ve kapilmis- dis dünya ile baglantisini kesmis ilkelligine bitirip sonlandirir.
Yeldegirmeni
1 Haziran 2024 Cumartesi - 13:13
Cevap Yaz
Elestirel tenkit , sorgulama, irdeleme, inceleme ve YORUMLAMA elbetteki en basta özgür iradeli, saplantisiz, önyargisiz, cikarsiz, samimi, ilgili, merakli, bütün kutuplasma kirinden lekesinden küfünden ve kelepcesinden uzak ve her kosullandiran yönlendirmelerin cekim merkezinden bagimsiz, birikime ve bilgiye dayali liyakatliligi gerektirir.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 16:14
Cevap Yaz
Evvvveeeet , salacada birgüne birgün sizi baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim, tanisalim. Gercekte kendisiyle yüzlesebilmenin akil fikir cesaret samimiyet ve sadeligiyle; kimsiniz, nesiniz, necisiniz, yazmazsanizda hiiiic mesele degildir buraya gelip ugradikca ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 16:11
Cevap Yaz
Köklerini ve kökenlerini buradan alamayan; veya her türlü dogmalarin ve sapmalarin özendirdigi imrentilere kul kurban sacaksiz temelsiz her türlü TÜKETiM TOPLUMU figür ve figüranligi, kime nicin neyi nasil hangi dilde ve halde yazip konusup ortakligini coktan yitirmis sönmüs yikilmis ve yagmalanmis pazar piyasalar cöplügünde - bos buldugu her yere boyali bulasikli lanet matem kahir sinir korku ürkü ve derbederlik mutsuzluk sidiklercesine- her gün cirpindikca derinlere bataklasmaktan baska neyi paylasacagini bilmeyen kör topal sagir dilsiz ahraz yitik yalniz sefil aciz muhtac ezik bozuk ve yabanci MONOLOGLASMANIN kendi kabugundaki simsiyah celenklesmis haciz definini kutsayan ruhsuz ve bedensizligine tav ve enesir gütmekte.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 16:02
Cevap Yaz
Ruhsati`den sazli sözlü `baktim iki kisi mezar esiyor, cok yasayan yüze kadar yasiyor ` hayat toplum ve dünya gercekligi cikarimi da buranin ekmegi suyundandi. Cagdas ozanlar, abdallar, asiklar Neset`ten Mahzuni`ye, Daimi`den Asik Nesimi veya Gülabi`ye kadar kutsal emeklerinin karsiligi hicbirseyle ödesmeyen akil fikir yorum sanat söz yazi edebiyat`in onurlu IRGATLARI olarak kalbimizdeki yerleri diriltip donattilar..
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:56

31 Mayıs 2024 Cuma - 15:56
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Mamut Hüdai...`bura iki kapili viranedir, berzah iline göcü kalkan sultan bile olsa eglenmez...`derken, ayni toplum dünya ve hayat gercekligi ögretisini Pir Sultan`lar `Gafil Gezme Saskin` ve niceleriyle duyduklari ve sorguladiklari toplumsal bozuluslara insanligi hatirlatan ve ELESTIREREK yeni nesillere muhtacsiz ve muhanetsiz kendi ic dinamiginden dirilip sagilmanin dermanini tasiyip ileten aydinligi, bellegi, bilinci ve brikimlerini devraldigi gecmisinden devrettigi gibi, Veysel `de ayni haysiyet ve hassasiyet topragindan bilinmeyen menzilde bilinmesi gerekenlere sanat edebiyat sorumluluguyla dilden dagarciga `iki kapili bir han burasi ` birikimlerini gidenlerin yerine dogan nesillere birakti aktardi.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:46
Cevap Yaz
Günümüz SANAL ve YAPAY ZEKA toplumunda artik iyyyce KANGRENLESEN ACI ve ölüm-zulüm külliyatli - her türlü YOZLASMANIN uygun müsterisine SÖHRETLi ÜNLÜ olmalar adina- özendiginden laf söz hece imla ima tanim tarif imge simge ve cümle carkitliklari calarak aynisini tekrar tekrar yazma tutsakligi, sanat edebiyata dair herseyin ancak böyle yapilacagina ve kabul görecegine adeta adanmis kul kurbanliklar diyetiyle, hic bir elestiri yahur uyariya duyarsiz geri dönüsü olmayan bedenini ve ruhunu teslim etmis MUSALLA sahnesi ve karamsarlik matemcileri gibidir.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:38
Cevap Yaz
Gerek Tasavvuv erekse ASIK türleri olan HALK edebiyatimiz buna topraktan kaynaklik ettigi halde, duyarsiz ilgisiz sapmalar eninde sonunda yetistiremedigi yeni nesilsizlikler sayesinde yikim ve yagmalarin tüketim malzemesi olmustur.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:36
Cevap Yaz
Oyasa dün gider yarin gelir, insan eskir ölür, eskiyip ölen insanlar yerine pusulasi kimyasi karakteri ve kültür birikimleri degismeyen; degisen kosullara göre ELESTiREL SORGULAYICI duyarliligi sayesinde emegini cesaretini esirgemeksizin YARINI ve YARININ INSANINI kurup yapmaya YENI NESiLLER dogar gelir.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:33
Cevap Yaz
Bu durum ahlak onur sanat edebiyatta da aynisinin KAFA ve KALP öldüren ciya kedere sefalete izaha caresizlige ölüme ve zulüme kendini siparis eden KARINAGRISI laf söz rol tavir tutum yiginakciligiyla her gün kendini duyurma pahasina her numaradan ACiZLIGiN alfabesi pozu siddeti ve cakasiyla dozunu sürekli artirdiklari KARABASANLAR köhnesinde KÖTÜYE alistiran ve HERGüN KÖTÜMSERLiGi kamcilayip kiskirtanlar sayesinde - hic bir elestirel sorgulamaya ktlanip kabullenemeyen yetersizlik külliyatiyla- eklendikleri güdümlü bagimliligin kiullanisli hammaddeleri olarak kanun ve kayit disi yagma yikim ve bozgunlarin vazgecilmez sermaye kaynagidir.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:24

31 Mayıs 2024 Cuma - 15:25
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Bu yüzden trafikten tarima cöllestikce iNSANLIK yoklugu cekilen kavga siddet karmasa bagimliligiyla beraber, dik yamaclarda billur irmaklar ve deniz manzarali koylarda sahillerde bilhassa, sarp daglarin zirvesini ormanlardan kellestirerek yanmis yikilmis bütün ortak degerlerimiz yerine UCURUM UCURUM dayatilip dikilen kacak ve yapanin yanina kalan ihanet yagmaciligini alistikca kaniksayan toplumsal bozgundaki hukuksuz hkanunsuz korsan yapilasmalar hic de tesadüfü degildir.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:20
Cevap Yaz
Elestiriye, tenkide ve sorgiulamaya kapali ve kacak her türlü KAYIT DISI yapilasma, siyasetten sanata, egitimden edebiyata herkesi ve herseyi EN IYISINi KENDI YAZ-BOZ ettigine sanan ve inanan kör kötürüm kof kibirli despot dayatmaci karanlik kifayetsiz anlasilmaz bozuk bozgun güdümlü bagnaz kopuk pörcük gerici cahil önyargilar tutsagi karabasanlar müptelasi ve müsterisi; ve gerek toplumdan, gerek dünyadan bi haber; kendi DOGMALARINA TAPINACAK DERECEDE saplantilarini savunan refleksle bellek bilinc ve bilgi birikimlerinden yoksun kendi icinde baskilanmisligin kibirli - kahirli SÜRÜ BAGISIKLIGININ esiridir.
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:11

31 Mayıs 2024 Cuma - 15:11
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Cünkü bilgili ilgili sorumlu özgür cesur katilimci yapici liyakatli tarafsiz aydin duyarli vicdanli ve cagdas; aklin fikrin yol ve yöntemleriyle irdeleyip sorgulayabilen ELESTIREL YAKINLIGIN varligiyla ancak sagliktan siyasete hayatin kapsam konusu oldugu hersey; dogrusunu bulan, yanlisindan düzelen, onarilan, gelisen, ic dinamikleriyle kendine özgün donanmis büyüyümüs saglamliga ve zenginlige itibar ve istikrar saglar ancak..
Yeldegirmeni
31 Mayıs 2024 Cuma - 15:03
Cevap Yaz
Ruhsatsiz, kacak, kanun toplum ve insanlik DISILIGIN kesisen bilesenlerde merkez ve meydan yeridir, BASINA BUYRUKLUGUN HÜKMÜYLE yozlastirdigi herseyi kokusmus cürümüslügün kendi kaderine terkedilmisliginde her türlü yikimlar, yenilgiler, kurakliklar, yok oluslar silsilesine tetikcilik eden sisli puslu havalarin haramiligiyle YANGINDAN MAL KACIRMA ihmal ve ihanetciligi..
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 16:10
Cevap Yaz
Saygi selamla herkese..!
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 16:08
Cevap Yaz
Eveeeet burda heryerde heybetinden ahkam keserekten gercekte SIFIRSKORCULUGUN tabela süsü olmaktan öte gecmeyenlere ziyadesiyle karsilasilan bu hal ve gidislerde sizi salacada baskalarindan sormadan evvel yazin ki bilelim, kimsiniz, nesiniz, necisiniz, bilelim ki tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya gelip ugradikca ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 16:05
Cevap Yaz
Fakat bütün bunlarin hicbiri olmadigi halde bütün derdi cabasi kendi hastalikli hücresel zindanlarinin acmaz- cikmazlarina aciyi eziyeti acizligi caresizligi yoklugu mutsuzlugu yenilmisligi derdi belayi kahri sitemi yigip yosan ören -veran cilekeslik müptelasi KARABASANLARINDAN söküp getirdigi külliyatini bos buldugu her ortak yasam duvarina yapistirip bulastirmayi `sana ne bundan, burasi özgür pilatform bizim de kendimize göre FANATiKLERiMIZ VAR , isine gelmiyorsa ses etmeden savusur gidersin `ciligin kendine müstakil akasi ve pozu satasir ve sergilenir. OYSA ....özgür ifadenin, özgürce sorgulayip elestirenleri olacagina dahi ne algisi vardir ne bilgisi ne ilgisi ne de liyaketli hünerli yetenegi..
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:57
Cevap Yaz
Tabiki de kendini ifade etme bicimi yarini kurulacak olan hayatin ve toplumun bütün soyut sanal anlamsiz degersiz yenilmislik ve sucluluk duygusunun kulu kölesi kifayetsizlik yozlasmalarindan uzak; titizlikle secilip paylasilacak olan SAYGINLIGIN ilim bilim egitim cesaret özgürlük özgüven akil fikir vicdana dayali ulasim sanat edebiyat her alanda liyakatli birikimli ve yetenekli insan kisiligini ve karakterini gerektirir.
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:53
Cevap Yaz
Elestirip sorguladiginda her yeri her yerinden dagilip dökülen ALT YAPISIZLIGININ süs satmaktan baska hic bir ibaret ve icerikliligi olmama haline tuz- buzlasirken, ilkel ve icgüdüsel reflekslerle yanlislarinin molozunu siperlenip savunan saldirganliklarin hiddetli siddetli öfkelerini kusanip davranan ve kurup yordugu KARABASANLARLA toplumsuzlugu örgütleyen zararin dünyasina ilgisiz kayitsiz TEK TiPLiLiK müsveddeeri buradan büyüdü ve cogaldi..
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:48
Cevap Yaz
Böylelikle bunun burasindan türeyen herkes, herkesten ulasilmasi asla mümkün olmayan hüner yetenek bilgi becerilerin sahibi olduguna kandi inandi. Afisledigi her yere bölgesini sidikleyerek isaretleyen ilkellik komasinda tüm digerlerini vasifsiz degersiz kücük ufak tefek seylerden gördü ve bildi.
Kendini buldgu her sosyal duvara bosalttiktan sonra sanki herkes onun gelmesine müsteri varligina duaciymis gibi vazgecilmezlik kaprisine ve kibirine süs satip sekil aldi.
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:43
Cevap Yaz
VERI TABANINDA anlamsizligi ve duyarsizligi calistirip isleten bu feci ve fena kiyamet, hic bir özgün kisilik gelisim merak irade bilgi beceri vesairleri olmaddigi halde kimse tarafina ilismeyen; aynizamanda kimse tarafindan elestiriye ve SORGULAMAYA tahammülü olmayan kendi kangrenlesmis karanlik molozu kabuk ve katmanlarindaki kahir aci keder lanet küfür kavga korku bilinmezlik ic kanamalarini hurafelerini ve catismalarini herkese yedirip yutturma dediyle bocalayip kivranan sanat edebiyat herseyde söz yazi oyun dümen okumalarin türev ve cesitliligini vitrin vitrine etikenlendirildi.
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:36
Cevap Yaz
Zaten seksenli yillarin tüm dünya günlügünde eszamanli olarak TOPLUMCULUGU yerle bir ederek bireyselcilik ve kendinini kosullayan DÜRTÜ BAGIMLILIKLARINDAN baska hic bir seye deger kiymet vermeyen; hic bir ilgisini yahut iletisimini esaret altina alan piyasa beklentisi diinda (serbest piyasa Neo Liberalciligi ) düsünüp davranamayan mutsuz GERGiN BUNALiMLI doyumsuz hastalikli sorunlulugu ÖZGÜRLESME ve ESITLiK adi altinda günümüz kiyametini vaziyetleninceye kadar diretip dayatmisti.
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:32
Cevap Yaz
Ve madem hayat bölünemez PARCALARIN AiDiYET BÜTÜNÜDÜR, olumlu degerler gibi olumsuz degersizlikler de yayilip yayginlik gösterdigi her yere, kisiye, ilgiye, meraka, iletisime, bireyselden TOPLUMSALLASIR.
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:30
Cevap Yaz
Degisen kosullarin kendisi bizzat etkin katilimciligiyla rol oynasa dahi gösteriste son derece MODERNiZE özentilerin DEGISMEYEN tutsagi, bagnazlikta en ilkel ve cevabi coktan verilmis sorularin desip didikleyen fitne fesadi olarak `benden baska sakin kimseye- hatta kendinize dah- deger kiymet tedavül ve yürürlülük bicmeyin` lerin hastalikli sorunlu üreticisi ve tüketicisi olur ortalikta enkazi dolanip dönen vahamet...
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:26
Cevap Yaz
Kör sagir dilsiz duyarsiz kalmayi kutsayan BAGNAZLIKTAN olsa gerektir ki..
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:24

30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:25
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Samanaltindan su yürütmek veya dumanaltindan daglar asirmak gibi, saplantilarinin ceperlerinden hayatin sordugu sorulari illa ve mutlaka kendine mülk saydigi bütün ORTAK DEGERLERiN gürültü teyyareciligini yaparak vurmak istedigi sag kalmisliklarin tümüne alttan alta takoz tokmak militanlik etmek..
Yeldegirmeni
30 Mayıs 2024 Perşembe - 15:20
Cevap Yaz
Nasil birseydir ki...hem görünür taninir bilinir islek ve calisir halde olunmayi dileyip istemek, hem de cansiz cisimsizlige kendini dondurarak zirhli kabuklu katmanlar icinde ulasimsiz erisimsizlige sakin ve sevk olmak...??
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:34
Cevap Yaz
Evvveeeeet salacada sizi baskalarindan sormadan evvel, henüz dünyanin burasindayken yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz taniyalim , tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic dert degildir, ugradikca geldikce ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:33
Cevap Yaz
Zevk veya bir anlik heves icin kapiya baglanan köpeklerin hevesi veya keyif tatminkarigi gectikten sonra sokaklara terkedilen köpeklerin günceldeki acmaz cikmaza sürüklenip sokulan cilekeslikleri gibi...
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:30
Cevap Yaz
Sokaga atilan her sorumsuzluk ahlak hukuk saygi sevgi herseyiyle kayitsizligi kaniksadigi oranda insanligi, toplumlari, degerleri, birikimleri ve ülkeleri icerden icerden yer bitirir.
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:27

28 Mayıs 2024 Salı - 15:28
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Tipki Romali`larin bünyesine giren Germen`lerin Roma`nin en zayif cürümüs kokusmus hali vaktinde KUTSAL ROMA GERMEN IMPARATORLUGU`na cöküp cullandiklari gibi ve Eyyubiler`in kölesiyken Eyyubiye son vererek mülkünü devralan Memluklular gibi...
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:25
Cevap Yaz
Fakat gel gör ki `keskin Sirke Küpüne ZARAR` la, elmanin icine giren kurt elmayi istila ettigi gibi kemirgen sömürgenligiyle de elmanin kokusup cürümesini sagladigi gibi, tolumlar devletlerde de durum aynisidir cetelerle is tutunca kanun nizamsizliga mafyatik devletsiz düzensizlik hakim olacagi kacinilmazdi.
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:21
Cevap Yaz
Demem o ki...sonra eline geciren herkes ormanari yakti, dereleri bogdu, topraklari betonladi, baglari bahceleri insan karakterinin bozuldugu oranda hirsa yarisa kibire talana sömürüye haydutluga haramilige bozdu berbat etti. Kiyametine mezun oldugu cinnette kendinden dökülen her pisligi irmaklara denizlere doldurdu bosaltti..
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:17
Cevap Yaz
Onun bir Televizyon Oyunu`ndan aklimda kaldiydi . Sahne sefil, gurbet, uzak, yokluk yitiklik sarmalinda dünyaya duddugu özlemle herkesin uzaginda hircin dalgali denizle konusarak anca teselli buldugu, sisedeki ickisi bitince de `ah ulan deniz, bir de arkadasim sirdasim olacaksin su sisesi dolduramadiktan sonra her yerin deniz olsa bana ne `diyor kiziyor köpürüyor sonra da elindeki bos siseyi firtinaya yakin denize kaldirip köteliyordu..
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:13
Cevap Yaz
Arkasi Yarin baslikli Radyo Tiyatrolari, Kizkardesi`nin ekibinden arta kalan zamanda BOZKURT KURUC gibi nicelerini artirip cogaltarak, oyununu dinleyene `keske hic bitmese `hazzini verirdi.
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:10
Cevap Yaz
Belgesellerde, toplanti ve anma günlerinde, siir okumalarinda oldugu kadar koza yanigi ve bugulu sesiyle oynadigi her rolün agirligini degerini dokunusunu ve iletmek istediklerini derinlestirerek sinirsiz lezzet ve doyum sunardi. Bildigim kadariyla da Orhan Veli tutkulusu, her siirini ezberden tiyatral telafuz ve vurguyla, seslendirmez adeta yasardi..
Yeldegirmeni
28 Mayıs 2024 Salı - 15:05
Cevap Yaz
Türk Tiyatrosu`nun önemli mihenk taslarindandi MÜSFiK KENTER.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:33
Cevap Yaz
Eveeet sizi yarin birgün salacada baskalarindan sormadan evvel, yazin ki bilelim, tanisalim kimsiniz nesiniz necisiniz. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya gelip ugradikca, ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:31
Cevap Yaz
Neyse uzatmayayim degerli Elvin Hanim. Nerdesiniz bilmiyorum. Ama essiz seyir sefalik baglik ve bahcelik güneyde simdi dalindan toplanip yenilesiye cilek ve kiraz zamanidir. Oralara ugrarsaniz mutlaka sebeplenin derim. Selam saygiyla.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:29
Cevap Yaz
Konstanzi`in Sparkasse`sinin dili olsa da söylese onca ayligi gecelerle bölüsür, lambalar sönmeden sular sahillerce kaymak gibi kizlarla dondurmanin her cesidinden kahveler barlarin gönlünü görmeden eve gitmezdim.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:26
Cevap Yaz
Güneyliler isten paradan ve biriktirmeden baska birey bilmezler derler ama, oralisindigimdan miir nedir, kuzey bana humorsuz , taaa Kiel-Bremen`den Hambur`ga kadar cok ciddi soguk, ve mesafeli gelirdi.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:24
Cevap Yaz
Fanfaren zuglarda FASiNCILERLE trampet caldim.Aylar sonra gezip tozmalardan Güneye geldigimde önce REgina`ya ugrar, sonra karsi yakadaki KONSTANZ`a vapurla gecer, Ren nehrinin üstündeki köprüde uzuuun uzun BODENSEE`ye ve irmaga bakar. Gider koyynuna girerdim hem Otuzluk Sandra`nin hem de gec vakitlere sabahi kuran gecenin.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:20
Cevap Yaz
Ne güzeller sevdim ordan buralara...sormayin.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:19
Cevap Yaz
Udo Lindenberg, Skorpion veya diger pop- Rokstar süsü verilen ve Almanya`ya Romanya`dan mülteci olarak geldiginde yumurta gibi tüysüz sakalsiz Peter Maffay `gilleri hic umursamadim ben `über sieben brücken..`sarkisi da zaten KARAT`indi Peter Maffay`in degil. Deep Purple, Pink Floyd liste serisinin ACIK HAVA festivallerinde Kuzeyden güneye ayak basmadigim il ilce ve toprak kalmadi...
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:14
Cevap Yaz
Almanyada , her santimetresi kartpostal güzelliginde olan güneyin cilekleri, armutlari, kirazlari müthistir. Simdilerde Cilek vakti. Ardindan kiraz.....
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:12
Cevap Yaz
Siz icinizden kopup geldigi gibi yazmaniza devam edin lütfen. Engüzel ve degerlisi orasidir cünkü.Bu satirlari yazmasaydim üstümde vebal kalirdi.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:11
Cevap Yaz
Sadece her degerin kendince zaafiyet ve hadi demeyecektim ama demis olayim kusuru vardir ya...kisa siirler yaziyorsunuz, fakat niye neden nicin nereye kime...yazdiginizi uzuuuuuun mu uzun anlata anlata bir türlü bitiremiyorsunuz. Sanki yazdiklarinizda bir eksiklik yahut elestirene cevap verme mecburiyetinden özgüvensizligi varmis gibi intiba uyandiriyorsunuz. Bence hic yapmayin bunu. Zaten siiriniz iceriginde anlatmissa anlamistir öteki. Anlamadiysa ne kadar aciklayicilik izahatine giderseniz hem siiz bozulur, hem de olumsuzlayanlik algisi cogaltir.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:06

23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:06
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Nasil yazilmai degil de, nasil yazilir tür ve USLUBUNA iki TEZAT ve seckin örneksiniz MESUT CIFTCI kardesimle siz..
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 18:04
Cevap Yaz
Sevgili MESUT CIFTCI kardesim diger kalem ustalariyla birlikte neredeyse hergün bu güzel sitede EDEBIYATIN HAKKINI veren coooook degerli denemeler, makaleler ve diger yazi türleri yazip bizimle paylasiyor. Onun yazdiklarini okurken, okuma tutkusu olanlar icin -ki yazmak kadar degeri anlatilmaz insani ALFABENiN dostu yapan ve kara cehaletten kurtaran istir - Yazdiklarini okumak hissesi ve onuru her ilgilenen icin tam bir ziyafet. Siz ise kisacik yazarak kendinizi anlatip ifade etmenin degerli emegini yoruyor ve yoruluyorsunuz. Sanirim böyle de yadsinamayacak kadar kendini ifade etme USLUBUNDA burali oldunuz, sevildiniz , özgünlestiniz.
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 17:55
Cevap Yaz
Asagida yazdiklarimin fazlasi var...kisa tuttum sizin icin, anlayasiniz diye..
Yeldegirmeni
23 Mayıs 2024 Perşembe - 17:54
Cevap Yaz
USLUP....derlermis. Geleneksellesmisligin örf anane adet töre USÜL ve ADAP toplamiyla herkese göre genel olanin yaninda, kisiye özgünlügü de umumiyetin beraberinde sürükleyip götürürken bireysel olanin özlük veya ÖZGÜN karakterini calisip isleyen alan. USLUP...sizin uslubunuz naif, uysal, yeniye merakli, kesfetmeye cesur, cevre edinmeye girgin, kurdugu iletisimler oraninda üretken, ama ayni zamanda hircin, ama ayni zamanda etkilendigi kirilganliklari kabullenemeyen, olumsuzluklarda üzüntüsünü derinlestirip cogaltan, ama duygusal incelikten yana her insan gibi ilgi görmeye cocuklasan, acik sözlü, üzüntü ve yenilgilerinden sonra sucluluk duygusuyla debelenip cirpinan, ama zarif, ama hep insandan yana hayal perest iyimserligin siz kendiniz olana cok zaman hor davranan ELViN HANIM..
Elvin Öksel
21 Mayıs 2024 Salı - 21:44
Cevap Yaz
Yeldegirmeni.. dizelerle ates ediyor,, bi soluk al.. al ki anlayalim.. ::)))
Yeldegirmeni
21 Mayıs 2024 Salı - 15:07
Cevap Yaz
Eveeeet yarin birgün salacada sizi baskalarindan sormadan evvel, dünya hayatinin bursindayken henüz yazin ki bilelim kimsiniz, nesiniz, necisiniz bilelim ve tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir, gelip gittikce buralara , ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
21 Mayıs 2024 Salı - 15:05
Cevap Yaz
Yok eger güdümlü kuyrukculugun körlügüne ve kiyametine kapilmis ve tapinmissa insan, kendinden baska herseyi ve herkesi lzumsuz görür, esyalastiran yaratikliga azar ve sapitir, aklin fikrin yoklugu yerinde bütün renkleri sesleri olaylari dünleri ve yarinlari gözü gönlü kararmisliginin hir gür nizahtan ancak sakinlesen ölümlere morglasir...
Yeldegirmeni
21 Mayıs 2024 Salı - 15:02
Cevap Yaz
Laciyertler eger solmadi ve halen kendine temsil rengindeyse, kirmizinin da yasadigina yeri yurdu olan haysiyet ve hassasiyettendir.
Yeldegirmeni
21 Mayıs 2024 Salı - 15:00
Cevap Yaz
Hayati ceviren kollar, tasiyan kolonlar, kimildatan kaldiraclar, sürükleyen kuvvetler, harcayan yillar, tazeleyen mevsimler, kaldiran yükseklikler, alcaltan derinlikler, yakinlastiran cazibeler, bulduran meraklar, kaybettiren sihirler, donatian nesneler, bozup dagitan hasarlar, gerilen hatlar ve teller, dikilen stunlar, kaplanan kostümler, egip büken ivmeler ve yollar...ve sonsuz kere böylesi dengede birlesip bulusanlar yahut ayrilip kopanlar noktadan noktaya bütünlügünü saglayan HAREKETLiLiGiN dönüm dolasim dairesinde YASAMAK denen ENERJi`yi aydinlanan bilincin derli toplu biraradaligindan olusumunu saylayan; ve aldigini tekrar yerine koymakla yükümlü sorumlu sonsuzluk kaynagidir. Yoksa oluklar cöllesir, pervaneler, carklar , zemberekler, dümenler ve dingiller insaniyla paslanip kirlenerek yedigini ictigini kendi ölümüne kaldirip köteleyen duyarsiz islevsiz KEYFIYET MANYAGiNA dönüsür.
Yeldegirmeni
21 Mayıs 2024 Salı - 14:47
Cevap Yaz
Bahcenin ve damlarin RÜZGAR GÜLLERi de üfleyen rüzgarin bagri yaniklar nefesidir
Yeldegirmeni
21 Mayıs 2024 Salı - 14:46
Cevap Yaz
Oluklar...bosalan AKARSULARA pinarlasirlar.
Yeldegirmeni
19 Mayıs 2024 Pazar - 13:22
Cevap Yaz
Eveeeet salacada sizi baskalarindan sorma sirasi gelmeden evvel, simdi suracigindayken ömrünüzün ahkamsiz sallamasiz gercekte kimsiniz, nesiniz, necisiniz yazin ki bilelim, bileim ki tanisalim.
Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir buraya gelip ugradikca , ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
19 Mayıs 2024 Pazar - 13:19
Cevap Yaz
Ondandir ki....ONDOKUZ MAYIS MESALESiYLE, ` Yurtta Baris Dünyada Baris` demeye, Türklügün özgün ve özdesmis kökenlerinden getirdigi akil fikir ilim mertlik sayginlik yigitlik sorumluluk hak hukuk vicdan aidiyetlilik ve insanlik BAGINDAKiLERi Atatürk ile kilavuzlandik, kurda kusa börtüye böcege ortak hayat sofrasinin cümle onur gurur mutluluk ve sevincini ASK ile yorduk, kendimize yurt vatan ve sevgili ettik, adini TÜRKIYE koyduk. Ne mutlu..!
Yeldegirmeni
19 Mayıs 2024 Pazar - 13:13
Cevap Yaz
Ruh ve Beden ikileminin herseyin darasini YASAM DENEN sonsuz devinimde tartip donatarak birlikteligi tartisilmaz servet ve kaynak bütünlügünün rahmine düstügünde herseyin kendini buldugu; kendini buldugunda da hic bir baska seye benzemedigi,; baska seye benzemediginden dolayi da hic bir baska seyle takas edip degistirilemedigi kendini kendinden doguran SIR mayasi ve kainat künyesidir ISIGA yansiyan `HAYATTAKI EN HAKiKI MÜRSiD` de olan ilim irfan merak cesaret toplamindaki gerceklik ve gercek insan.
Yeldegirmeni
19 Mayıs 2024 Pazar - 13:04
Cevap Yaz
Cünkü perdeye dogan, sahneye dolan, hayal duygu düs ve düsünce filizlenmelerinin hayatin her yerini dolduran yansimalariyla gercek boyutu ve bünyesidir hayat iLMiNiN ISIGINDAN süzülüp kendi deger ve dengesini bulan düzen devran.
Yeldegirmeni
19 Mayıs 2024 Pazar - 12:59
Cevap Yaz
Ilmin ve gercekligin ISIGI yoksa ne SIR vardir ne de perde..
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:18
Cevap Yaz
Evveeeeet sizi bugün degilse bile yarin birgün, baskalarindan soracak olan salaca ugurlamalarina teslim düsmeden; ve hayatinizin diger hal durum kesim ve kisimlarindaki üfürülmüs ahkam kesiciliginde böbürlenip kaytarmadan, gercekte kendinizi yazin ki bilelim, tanisalim kimsiniz, necisiniz, nesiniz. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir, buraya ugrayi gittikce ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:13
Cevap Yaz
Bu yüzden bütün bilinenlerin, bilinmzlige emanet edildigi ve kimsenin kimseye söyleyemedigi sirdan tilsimli , melul, muglak, mahzun bir adrestir GÜNBATIMIYLA, GÜN ISIGINDAKi ve herkesi kendinden arayip sormaya, toplanip dagilan randevu..
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:11
Cevap Yaz
Bütün hayal umut düs ve beklenti kiriklarina ragmen daha ziyade mutlulugunu bile kaybolmasin korkusuyla HÜZÜN ALACALARINA boyayarak Günesle giden günü , GÜNESLE GELECEK olan sabaha yollayip sakin etmek
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:08
Cevap Yaz
Bir dogustan gelen Sihirli Sözlesme`dir sanki..
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:06
Cevap Yaz
Bu yüzden HER GÜN BATIMI hayatta umdugunu bulanlari da, bulamayanlari da topragina ceker.
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:05
Cevap Yaz
Ilmin, gercegin, cesaretin, merakin, aklin, vicdanin, sevginin, sayginin , hakkin, hukukun ...ve saymakla bitmez nice nice nicelerinin AYDINLATAN ileri GÖRÜSLÜ ISIGINDAN inanilir güvenilir insana cikan sonsuz yarinlardir günesin götürdükleriyle, günesin getirdiklerine yazili ve yeminli kutsal pusula..
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 16:01
Cevap Yaz
Günesle beraber AYDINLANAN her Müjde, sulara seslere durgunluklara ve hareketlere cevrilmis cark ve evrilmis yol ile hem kalici hem de sürdürülebilir devamliligin insan sicilini ve kainatini kurdugu
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 15:58
Cevap Yaz
Günesle baslayan dünya saatinin herseye ilisip dokunarak sagilttigi öznelere nesnelere ve birbirine bagli yasam silsilesine solanlardan tekrar tekrar dirilip sagilmanin tükenmez kaynagini aktarip dönderdigi
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 15:56
Cevap Yaz
Dalda titreyen rüzgar ve yapragin bahar mi geldigine, güz mü sararip solduguna
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 15:54
Cevap Yaz
Günesin götürdükleriyle IRGATIN saatini tohumlar ektigi dünya topragina ayar düzen ettigi
Yeldegirmeni
18 Mayıs 2024 Cumartesi - 15:53
Cevap Yaz
Cünkü Ilmin ISIGINDA kusandigi sicakliklari sonsuzluga döke saca GiDEN GÜNDÜR..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:20
Cevap Yaz
Evvveeet...yazin anlatin ki bilip tanisalim gercegin ISIGINDA ilmin hkkiyla kimsiniz, nesiniz yahut necisiniz. Yazmasaniz da hiiic mesele degildir buraya gelip ugradikca sizin yerinize de ben yazarim.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:18
Cevap Yaz
Bu yüzden nedenini kendi bile bilmedigi merkez cekim kuvvetiyle her GÜNBATIMINDA kendisiyle bulusmaya özlem duyar ve didinir cirpinir insanlik..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:16
Cevap Yaz
Sürükleyip süründüren hengamelerde kaybolan INSAN yitikliginin ezip cürüttügü zehir zemberekte kendine ZAMAN AYIRMANIN deger ve kiymeti Ilmin ve gercegin ISIGINDA insanla bulusturdugu GÜNBATIMI GiZEMiN`dedir... ....
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:12
Cevap Yaz
Herseyini disarda birakarak KENDiNE SIGINAN bütün büyük celiskilerin kücük insanlari ordadir...
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:11
Cevap Yaz
büyükleri kücüklerle ülestirip denklemenin ince hesaplarina köpürmüs kudurmus hizaya getirip dünyayi kenara cekme ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:09
Cevap Yaz
Hickimseyle konusmayip da, herkesi dinleyen, heryeri duyan, her tarafa yetisip ulasan herseyini usul ve sessizlige anlatip dertlenmenin sakin sukuneti ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:08
Cevap Yaz
Yarim kalan her baslangicin ötesi ve ilerisi ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:07
Cevap Yaz
Bilemedigi hayat sirrini hic bilinmezligin ötesine götürüp teslim etmek isteyenler ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:06
Cevap Yaz
Kovuldugu cevrelerin ve iliskilerin hic kimsesi ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:05
Cevap Yaz
Bugünü kötü bitirip, yarindan umut dilek huzur ricaci minnetcileri ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:05
Cevap Yaz
Ihtiyar yillarinin son demini sakin sessize cevirip cekenlerin agir aksak kuytu köseleri ordadir..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:03

17 Mayıs 2024 Cuma - 16:03
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Sevgi kivilcimlarini tutusturan ayriliklar, dullar, bosanmislar ve tüm yeni yetmeler ordadir.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:02
Cevap Yaz
Kendine bile tahamül olmayanlar ordadir..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:02
Cevap Yaz
Yalnizlar ordadir..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 16:02
Cevap Yaz
Dagin zirvesinde, suyun yüzünde, dallarin arasinda, vadinin derinliklerinde, camin önünde, duvarin arkasinda, saksilarin ötesinde....Yoruldugu uyusmazliklarin bogup örseledigi dünyadan kacanlar gün batimi gizeminin tenhasindadir cünkü
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:59
Cevap Yaz
GÜNBATIMI GiZEMLiGiYLE randevusuz bulusmalarin MERKEZ CEKiM halini alan..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:57
Cevap Yaz
GERCEGiN ISIGINDAKi acik ciplak gözle görülen hisle duyulan kalple dokunulan sesle cagrilan renkle soyuttan somuta ruhunu ve bedenini tanimlayan her ne varsa...
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:55
Cevap Yaz
Bu yüzdendir cekim cazibesine ve dönüm dolasim yörüngesine bagli bulundugumuz yildizin yaydigi isik, ISI , Elektrik, Miknatislanma ve daha niceleriyle insan dahil yeryüzündeki herseyin yasam hikayesini yapma yogurma düzenleme ve etkileme gücüyle Günes...
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:48

17 Mayıs 2024 Cuma - 15:51
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Ilmin, gercegin, hakkin, hukukun, sevginin, sayginin, liyakatin, sefkatin, barisin, özgürlügün, sorumlulugun akil fikir yol cözüm careler gösterme ISIGINDA, hayatini kurup, cevresini edindigi, ise güce gidip geldigi, coluga cocuga karistigi, ögününü nafakalandigi vs. vs...günboyu döngüsünden aksam olan evlerin birer birer parlayip ciralandigi toplanma ve barinma yeridir sogansa sogan, tuz ise tuz baglamindaki karsiligi hic birseyle ödesilemeyen degerli miras...
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:42
Cevap Yaz
Sogansa sogan, tuz ise tuz...ilkesi yoktuysa ILKELLiK BATAKLIGINDA kör karanliklarin izini kovaliyor, cözümsüzlüge kurumsallastirdigi derdini sorununu artirip güdüyordur insan.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:39
Cevap Yaz
SAPMALARA yönelmis ve kirilmis gerek dümen, gerek hat, gerek yol, gerekse direksiyon, yolda toplayarak GECiMSIZLIK yükünü artirdigi sirrin sebebi de, EMEK-LIYAKAT dengesini cikar menfaat yahut PARA KARSILIGINDA herseyi satin alabileceginin kiyamet alametinden baska birsey degildir..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:33

17 Mayıs 2024 Cuma - 15:36
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Zaten EMEK ve LIYAKATìN sihirli sirridir, eger saglikli ve saglam kalmissa insan merkezli dünü bugüne söküp getiren huzur yahut tercih; hakkini `kirlettigin kadar temizlenmeye` cirpinmayi hayatinin orta yerine koyan titizlik.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:31
Cevap Yaz
Tuz ise tuzdur, eksikligini hic bir zengin sofralarin mutfak ve BUZ DOLAPLI paketlenmis ambalaj türü yasam öykülerinin karsilayamayacagi.
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:30
Cevap Yaz
Sogansa sogandir yesil püsküllü lezzet..
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:29
Cevap Yaz
Ekinlerin milyarlarca bugday tanesinin hic birini topraktan olduguna dair KAFA KÜTÜGÜ gercegiyle gerek biyolojik degerler bütünlügünde olusmasini gerek yerlesik yeryüzü hayatinda tasidigi anlam ve dengine hic birseyle ödesilemeyen vazgecilmezlikle bulusmasi...
Yeldegirmeni
17 Mayıs 2024 Cuma - 15:24
Cevap Yaz
PARA KARSILIGINDA ...söylemi vardir ya..
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 19:12
Cevap Yaz
Eveeeeet...salaca sizi baskalarindan sormadan evvel, yazin ki bilelim taniyalim tanisalim kimsiniz, nesiniz, nicesiniz..! Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir, buraya gelip ugradikca ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 19:11
Cevap Yaz
Sevginin, hatirin, degerin, kelimenin tarifi, sayginin hürmetin anlami, AiDIYETiN zenginligi, kiymetin INSANLIK SANATI ve iLMIN ISIGI büyüklügü kadar ne mutlu ki de öyleyiz.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 19:08
Cevap Yaz
Fakat findigi gittim geldim, üzümlügün ardiyesinden ARILIGA cocuklugun alabilecegi kadar dar ceplerimi yirtarcasina herkesten usul sessiz ve ugrun doldurdum. Sonunu getirene kadar neredeyse tek basima `su ver leylam yaniyorum `türküsünü bagira cagira yedim tükettim. Bencillik mi..Evet öteki kardeslerimsiz öyleydi. Ama sehre fotograf cektirmeye gittigimdeyse, hepsi de beni dolmusun duragina kadar saatler öncesinde bekler, bütün insan sicakligiyla kucaklar öperdi. Ki halen de öyleyiz...
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 19:01
Cevap Yaz
Baligi o güne kadar görmedigimiz icin garipsedik. Bu böcük yenir mi diye uzak durduk. Sehir ve Türkiye bilen ÜRGÜPLÜ ögretmen bana verin gerisine karismayin dedi....öyle de yaptik.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 19:00

14 Mayıs 2024 Salı - 19:00
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Balik demisken babamin Trabzonlu bir arkadasi vardi. Sizin cocuklara FINDIK ve Balik yollayacagim demis. Kopca geldi, kasabaya gittik. Büyükce bidona salamurlanmis Balikla LOKUM sandigina tika basa doldurulmus findigi dedemle amnam gittiler getirdiler.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:57
Cevap Yaz
Balik demisken..
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:57
Cevap Yaz
ve ismini BALIK diye bilen deniz , oltaya geldigi GIRGIRLI ve MAYINLI sülüklesmeler tufaninda kuruyup fabrika artiklarinin lagim cukuruna dönüsen cöplügün gammazlik vesikasi halini aldi.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:55
Cevap Yaz
Herseyi kendilerine benzetme isteginin bu köklü karanliginda artik ne ilimin ISIGI vardi, ne hakkiyla tiyatro, ne piyes, ne mahle ne meydan..bütün ORTA DiREKLERi kopyala YAPISTIR arama motorlarinda kuslari köpekleri dah magazalardan giydirip öpüstüren derin bunalimli sizofrenligin BiLGiC gecinen ahmaklarini üretip cogaltan tarumar, en az NUH`unki kadar devasa tufandi.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:49
Cevap Yaz
Bir papagandan fazla konusmanin zenginligin ve kiymetini ögrendikce insanlarin koydugu adla kavunlar bostanlasti. Köpekler cagrildiginda evlerde barindirdiklari hayvanlari kendilestirdikleri zindanda Zekiye veya Ismail diye havladi.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:47
Cevap Yaz
Kelimelere anlam yükledi...
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:46
Cevap Yaz
Dünyanin manyetik salinimlarla göbekten bagimli oldugu GÜNES sistemine vazgecilmez aidiyetliliginin icgüdüsel dürtüsü, hep günese varip gitmek ROMANTiZMiNiN GÜNBATIMI resitalleriyle insanligin icine dogan, icinden kaynaklanan ve icinden gelen sonsuz karanligi cözümlerken, ILMiN ISIGINDA diye bir kavram alfabeden söz aldi, hecelerden sanat kurdu, cümlelerden insan ördü, suya karismis bulasmis camurlardansa EV yapti. Insan insana siginirken, insanlar evlere mecbur ve muhtac oldu.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:40
Cevap Yaz
AMON RA`dan AZTEK krallarina neredeyse tüm yeryüzü bu bulmacanin SFENK zokasini yutkundu avundu tarih ve toprak gezindi.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:35
Cevap Yaz
Insanlarin hep günese varmak icin yeryüzünde tanrilastirdiklarini ICGÜDÜSEL olarak isikla harmanlanmis bilgelige yükseltip yücelterek..
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:32
Cevap Yaz
Bilimin Isiginda yöneylimi.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:32
Cevap Yaz
herseyin yalnizlik tarafina denk gelen ve imkansizligin DiRENDiGi korkulan yöne yürüyüp ilerlerken sesler varliklar careler yollar izler hareketler aranirken yanilsama payina ortak olsun ve taniklik etsin istemini yerine getiren icgüdüsel rahatlama halidir.
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:24
Cevap Yaz
Bu söylem bir cesit karanligin görmeyi ve görünmeyi dileyen kendini duyurma talebinden daha cok..
Yeldegirmeni
14 Mayıs 2024 Salı - 18:22
Cevap Yaz
BILiMiN ISIGINDA ...derler ya hani..
Elvin Öksel
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 15:54
Cevap Yaz
KAMBURGAZI...
Tek kelimeyle anlatmak istersem kendimi.. Benim adim KamburGazi.. Yasimda bi hayli ileri.. Hayal KIRIKLIGI kürsüsünde MADALYA aldim. O yüzdendir kamburumun bi hayli egriligi..
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 13:27
Cevap Yaz
Evvettt...tanidiginiz kendinizi salacaniz sizden sormadan evvel hazir burda mevcutluykeeeen, tanitin yüzlesin ki kimsiniz necisiniz nesiniz, tanisalim, bilelim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir, buraya gelip gittikce ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 13:24

8 Mayıs 2024 Çarşamba - 17:18
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
...cünkü güvenilir olmak güvenmenin YÜZLESMESI ve aynasiydi. Degilse Sivil itaatsizligin sebebi nedeni belirsiz anlamsiz HERRY POTTER manyaklastirma sanayisine ucan halilarin altinda süpürgeleserek tanridan ROL CALAN cinlikle, cinnet ve cinayetlerin azgin sapkinligina ruhsuz maddesiz kusursuzluk mahluklasmaini donanip örgütlenir ören veran insan. Bu yüzden de bu gün her karsilasma en ufak temasta cinnet geciren cinayetler islemeye iliklerine kadar silahlanmis kiyamet vaziyet..
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 13:19
Cevap Yaz
Iyi hatirlarim...cocuklugun yalin cipak dag bayir gezip tozan günlerinde gelengiler dderesindeki pinar oluklarinin aktigi gölette cimerken, baktik naylon kapili CENDERME Jip`i dagin kehinden kasabaya dogru tozu dumana katarak geliyordu. Oynarken buldugumuz tabanca mermisinden- cendermeler görürse iflahimizi keser telasiyla -cikan kapsülü nereye saklayacagimizi havuzdan fisek gibi atilarak donsuz göyneksiz dikenlerin dalina gövdesine basarak ücradaki kaya deligine kaldirip kötelemistik...
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 13:13

8 Mayıs 2024 Çarşamba - 17:18
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Bu bakimdan insan olmak, insanda kalmak, insanca yasamayi özümseyip onurlandirmak, gayreti cabasi emegi zahmetiyle hic kimseyi digerinden üstün tutmayn güvenilir olmak, güvenirligi daim kilmak, ORTAK IRADESiNIN topluca yetkisine basvurmaktan geciyordu.
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 13:11

8 Mayıs 2024 Çarşamba - 17:19
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Taniyip bildikce kendine olan ÖZGÜVENi arttigi ; seslerin renklerin izlerin türlerin cesitlerin cisimlerin ve varliklarin INSANLIK ALFABESINi, YASAMAK FELSEFESiNI ve ortaklasa hayat kurma KiTABESiNi bilgiye bulguya bellege ve bilince arsivleyerek aktardigi; kelimelerle tarif olunan cümle hazinesinde deneyimleriyle ancak yön eylim pusulasini tayin ettigiyle, insana dair hatasizlik mükemmellik ve kusursuzluk diye bir sey yoktu.
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 13:06

8 Mayıs 2024 Çarşamba - 17:20
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Oysa...Sekizbin bilmem kac küsür yüksekligindeki asla erisilmez sanilip bilinen EVEREST` e tirmanarak binbir eziyetin yordugu azap soguk ayaz kezzaplari sonucu - her on tirmanma heveslisinden birinin ölümle sonuclanan akibetiyle- varilan EN ZiRVEDE sadece bir iki dakika bile kalamadan geldigi yerin dibine dönerken kendisiyle yaris güden insan...Kitalardan kitalara ask kanatlanip ucuran alli -telli turnalar, yol pusulasinda kayitli ve üstünden gectigi amansiz Himelaya zirveleriyle öpüsüp koklasmadan engin ovalarda kuluckaya yatmamakta.
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 12:56
Cevap Yaz
ESYALARIN ve RUHLARIN birlesim kavsagindaki YASAMA KAVGASINI pasiflestirip sisenin icinden CiN cikaran veya halinin üstünde kainati yok edip yeniden yaratan HARRY POTTER hokus pokusculugunu baska secenegi olmayan A-salaklasmaya tasinirken, EN YÜKSEKLERDE hic kimsenin sahip olmadigina kamcilanmis istahiyla, modern cagin bunamis bogulmus ve her kanalda tamamen tikanip tükenmis kusursuzluk mükemmelliyetcisi insanligina ` hic birsey olamiyorsan bari, kilik kiyafet degistir, TANRIDAN ROL CAL, insan olmaktan cik, cinfikirles, aynalardaki seninle GIRGIR matrak gecen fakat yüzlesemeyen boslugu kazzikla ve kandir.....` sonucuna varir, insanüstülügün soyut suretinde varlik bildiriminde bulunmaya mühürlenmis harabi viran netice.
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 12:37
Cevap Yaz
insandan KUSURSUZLUK yontmakla baslayip sonu gelmez büyüklüklerin zaptedilmezlerine ve kesfi-tanimi mümkünsüzlügün en YÜCESiNE sapip evrilen bu tersinden KAVRAYIS...
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 12:33

8 Mayıs 2024 Çarşamba - 12:33
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Kim ki israrla aksine yanilsamaya yol tutar, ( erinmeyip bari buralara biraz virgül serpistireyim ) niyet güder, tavan yapar, zemin kurcalar, cizgi ceker, duvar örer, öte gider, ileri gelir, yan basar, dümdüz hal vakit islerse; sürekli kendine KONUM atmakla ömrünü yiyip bitirdgi halde kör dügümlere sarildigi kisitlayan bogunuklugun karma karisikliginda cikisini bulamadigi köklü- temelli faciaya didikleyip kurcalayan uyumsuz parcalarini kapak yapar.
Yeldegirmeni
8 Mayıs 2024 Çarşamba - 12:23
Cevap Yaz
Keskesiz amasiz fakatsiz ne dil vardir ne dünya ne etraf ne ev ne cisim ne olay ne dogum ne ölüm ne hayat ne insan ne de karardan ikrara varip gelen gani gani hüküm.
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 14:01
Cevap Yaz
Eveeeet yazin ki tanisalim kimsiniz necisiniz nesiniz, yazmazsaniz da hiiic mesele degildir, buraya gelip ugradikca, ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 14:00
Cevap Yaz
Kendini tanidigi kadar dürüstce mertce kivirtmadan dolaysiz süzsüz samimi ve gercegiyle salacaya teslim etmeden daha yüzlesebilmenin insani onurlu itibarli kilan degerdeki takdirinedir..taniddigi kadarindan tanitarak tanismak..
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:58
Cevap Yaz
Dil ki...yazildigi gibi okunabilen, okundugu gibi anlasilabilen, anladigi gibi yorumlayip yasayabilenlere..
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:57
Cevap Yaz
kimliginde hickimsenin hickimsesi yazilmak gibisi..
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:56
Cevap Yaz
Hani....fiziksel teoremi de var bunun `isinan cisimler gevser bolarir süner kopar izden hizadan kaybolur cinsinden kesat vasat bir kabiz döngüydü nihai sonucuyla böylesi..
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:55
Cevap Yaz
Tasiyacak inanci gücü onuru itibari kimligi ve kisiligi kalmayalarsa zaten yitikler harabinda hayatin elemine ettigi yoklugun hickimsesiydi...sicak suda bulasip yapistikca sürtünme erozyonuna dayanamayip sabun ve deterjan baloncuklari gibi, varligi esamesinden bi haberlige mahsus hickimsenin hic kimsesi
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:51
Cevap Yaz
Elbetteki kimliginin altinda dogum ana baba din ve öteki alt basliklarin yazili olduguyla bütün etnik ayrintilari yurttaslasan TÜRKSE, Türk kimligini...! Degil mi ha, degil mi...!
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:50
Cevap Yaz
Portekizli Portekiz...Brezilyali Brezilya....kimligini..degil mi ha...! Degil mi..!
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:48
Cevap Yaz
Onurla tasidiklari ve her inanci topraginda tasiyabilen gücteki, adidiyet duygusuyla bagli olduklari ülke vatanlarinin adlandigi kimlikleri..degil mi ha...! Degil mi...!
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:47
Cevap Yaz
Neyi gösteriyorlar...?
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:46
Cevap Yaz
Kimliginizi gösterin dendiginde dinlerin kitaplarini göstermiyor insanlar ve toplumlar..degil mi...ha ! Degil mi..?
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:45
Cevap Yaz
Mesela...:
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:45
Cevap Yaz
Bu bakimdan tarihsel sürecte toplumlar pek cok inanc öbeklerinden gelip gecebilirler. Inanclari degistgi halde ÖZDE kalandir üst baslikta esas olarak kalan kisiye ve topluma özdes degismez köklü ve karakterlesmis KiMLiK.
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:41
Cevap Yaz
Soydan bütün tarihsel dokumalari deneyimleri birikimleri miraslari birikimleri koruyarak kendisiyle beraber getirdikleri ASIL KIMLIGiN üst basligidir.
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:40
Cevap Yaz
Yani insanlar inandiklari mensupla kimligi ön pilana cikan degildir.
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:39
Cevap Yaz
Alt basliginda siralananlar arasinda din dahil her bir konu, ÜSTBASLIKTA YAZAN kökten soydan beri gelen KiMLIGiN soruldugu zaman tarif olunanidir.
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:38
Cevap Yaz
KIMLIKLER de öyledir...
Yeldegirmeni
6 Mayıs 2024 Pazartesi - 13:38
Cevap Yaz
Balyalar üstüste binerse, DEGISIM DENEN islev ve TASIMAK denen kavram cöker cürür küflenir , koflastiginin ezikligi altinda kimligi ve kitabesi kaybolur dünya denen esyanin ve insan denen varligin.
ERHAN TIĞLI
5 Mayıs 2024 Pazar - 10:41
Cevap Yaz
Yazınızda belirttiğiniz gibi kişi önce kendisiyle yüzleşmeli, kendini dev aynasında görmemelidir. Kişi özveri sahibiyse, hep kendini düşünmüyor, başkalarına yardım edebiliyor, onlarla empati kurabiliyorsa iyidir, hatalarını görüp düzeltebilir.
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:35
Cevap Yaz
Evvveeet, kimsiniz nasil bilirsiniz kendinizi, yarin birgün salacada sorulmada, yazin ki bilip tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir, ben buraya gelip ugradikca, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:34
Cevap Yaz
Hal böyle olunca da hafizasi toplumu bilinci bellegi dili anlami kökü olmayanlariyla TANIMADIGI herseye, hic tanimadigi KENDiNi pazarlayan tezgahlarda soyut kafeslerin tutsagi olarak IYILiK GÜZELLiK poz fiyaka kostüm ve dekorculugunu döküp sacan ZÜGÜRT zavalliliga düskünlükte rekor kirar morglasan trvma.
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:30
Cevap Yaz
Kök toplumu olmadikca dilden harap, iletisimden saygidan sohbetten uddan ihtiyattan viran...Ordan da artik kaybettigi hatir hafiya bilinc bellekte sekizgenle özdesmis cikarimin BAL PETEGI oldugunu bilip bulacak kadar his dil haysiyet ve hassasiyetini tamamen yiririp kaybetmisti cümle evre cevre ve devremiz.
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:27
Cevap Yaz
Bu bakimdan ebe dede dayi ana baba...yani KÖK TOPLULUGU yoktuysa, intiharini gerceklestirmis TOPLU mezarlikti insanlik..
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:26
Cevap Yaz
Saglikli karakteristik anlam ve ifadelerde bulunamayan KÖKLER olmadiginda cöllesmeye kizil kiyametleserek saglikli gövdeler ve dallar da yoktu. Saglikli dünler olmadiginda saglikli gelecekler de yoktu. Saglikli anlamli harfiyen bozulmamis kokusmamis insanlar ve bireyler yoktuysa saglikli kendine yabancilasmamis ve ASiMiLE olmamis Diller de yoktu toplumlarda yoktu.
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:23
Cevap Yaz
Öyledir ki ve ondandir ki, dikili taslarla insanlik deneyimlerle kazandigi yanini yöresini tanimlayip isaretlerken kelimelerin adlandirdigi bilesiklere ve bilesenlere kendi ilmini inancini güvenligini ve nicesini yapti yordu yazdi ve kaydetti. Sekillerle tasvir ettigini kelimelerle adlandirarak; birlikte dayanismanin getirdigi beraberce irdeleyip danismanin ördügü TOPLUMSAL HAFIZA ve ORTAK BiLINNC buradan oldu eristi türedi ve yerlesti. ( ALMALI GÖL , AKDAGLAR, ULU CINARLAR vs vs gibi..)
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:18
Cevap Yaz
Kökler, hayat denen devinimin topragina CAN SUYUNU ( yasama sevinci , hevesi, hakkaniyeti, hazzi, heyecani, meraki, mutu, umudu, mutlulugu....ve nicesini katarak ) SÜRDÜRÜLEBiLiR DEVAMLILIGI tohumlasmanin karakteristik kodlarindan baska hic bir seyle degistirilemez olani...yani boy beden büyüten asla vazgecilmesi mümkünsüz SACAKLANISI`dir KÖKLER degil mi..?
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:14
Cevap Yaz
Tabiki de KÖK`lerdi degil mi..?!
Yeldegirmeni
4 Mayıs 2024 Cumartesi - 17:13
Cevap Yaz
Ekleri cekimleri tamlamalri ve sira dizinilerini söküp ayikladiktan sonra arta ve geriye kalan ANLAMLI özlü deger neydi...?
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:39
Cevap Yaz
Evveeet, Salacaya varmadan, deyin söyleyin yazin ki kimsiniz nesiniz necisiniz, kendinizi tanidiginiz yerden bilelim ve tanisalim. Yazmazsaniz da hiiic mesele degildir, buraya gelip ugradikca, sizin yerinize de ben yazarim.
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:38
Cevap Yaz
Iste taaa ordan beri kamastiran ESYALASMALARIN kulu kölesi olarak, CAGIRAN HER sese , dürtüye, dokunusa, agriya, sanciya, mahrum muhtac olarak, kelimelerin DIZI MEZARLIGINDA pisikopat ve siddetsever manyakliklara tetikcilik ettigi yozlasmalarla giydirildigi ilgisiz iletisimsiz piyasa tarzi kostümlerin dekor umunesi oldugundan sebep; konusmasini yitirmis terketmis azaplari icinde, rengin bozuldugu ve kuru gürültüerin geldigi tarafa dönüp dolasan IFLAS malzeme MÜLKÜDÜR artik ses soluk harf rakkam ilim isaret hece cümle ve lambali lambasiz izdiham...
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:32
Cevap Yaz
MENFAATE düstügünden beridir de kötürümlerin mezarcisi tabutluklarda kizismis köpürmüs yarislarin gösterislerin abartilarin acimasizliklarin vicdansiz liyakatsizligine CÖPLESMIS POSETLIKTI zaten
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:30
Cevap Yaz
DUYABILDIGI kadar kör yitik edilgen soyut silik kayip sagirdir artik...
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:29
Cevap Yaz
Bir öbür yana, bir beriki ucuruma, kuru kütükler ve cansiz yapraklar gibi sökün edip sürüklenmeyi cagirir seslenirken dengesini DiLiNi düzenini ve dört diyarini eskitmis cürütmüs ETRAFLICA insan
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:27
Cevap Yaz
Dipten sökülüp devrilmeye yakin saglam esintileri ve ECEL konvoyunu bekleyen ordan ötelerden usuulca ilismeyen hickimsesizligin takilip kaldigi tek tük bir zamana..
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:25
Cevap Yaz
Vucudu zangur zungur, tepeden tirnaga birbirinden ilgisini alakasini kesmisligin cogu yerlerine kan ve nefes dolasimini saglayamayan copur cürüklerle iskelet haline yakin bir zaman..
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:24
Cevap Yaz
Eli ayagi tiiir tir..
Yeldegirmeni
2 Mayıs 2024 Perşembe - 16:22
Cevap Yaz
Gözleri torbalaninca..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:23

27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:24
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Hal böyle olunca buraliysaniz eger yazin ki paravansiz perdesiz son salaca hazir kalip sorusuna kacip göcmeden kendinizi taniyin. Nasil biliyor taniyorsunuza da, kendinizi yazin ki tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir, varip geldikce ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:21
Cevap Yaz
Bu yüzden yerli yerince kullanilacak olan dilin akil fikir cesaret onur itibar hak hukuk özgürlük ve özgüveni gözeten harflerinden hecelenen, sifattan zamirden ve tüm digerlenden yapilandirilanla hecelendikce cümleleri insanlik kitabina anlamli ve degerli kilan; ve `tüm bunlar NIYE `sorusunun karsiliginda dünyayi olaylari iliskileri ve insanligini yapmaciksiz yapaysiz dolaysiz ertelemesiz ve aracisiz bilip tanidigi kendini tanistiran samimiyetin SECiCI dilini yazip konusmalidir ortak yasama kopmaz ayriismaz aidiyeti olan her insan.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:12
Cevap Yaz
Acindirarak zavallilik endüstrüsünü kurumsallastiran ve her türlü istismarin kullanisli hammaddesi olan - satilik kiralik her yol ve damardan ilim bilim sanak edebiyat araciligiyla tezgahi kurulup pazar piyasasi borsalanan - kötüyü aciyi kederi cileyi sonsuz sabri ve kitlik kanaatliligini kaullenmis kaniksamis sabikali cürüm de ayni zehirlenmenin insanlik ölümünü katlayip kundaklayan intihar girisimciligidir.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:08
Cevap Yaz
Elbetteki sonsuz sorgulamasiz kliplasmis süslemelerle KÖR BAKAN iYIMSERLIK, hayat gercekliginden kopmus tükenmis kendi kendini parlatip kamastiran ZEHiRLENMELERe dogurganlik ettigi gibi..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:04
Cevap Yaz
HIZINA yetisilmeyen tüketim bagimliliginin kulu kölesi olarak derinligi olmayan sahteliklerin kumlarinda yatiyor, gösterisli profillerde yunup yikaniyor, adalarda modalarda gezip tozup modelleniyor, üstünden inmedigi araclarla hizlica gelip geciyor, fakat buyruldugu kukla köleligi ne soruyor, ne OKUYOR, ne yaziyor, ne düsünüyor ne de sorguluyor..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 15:01
Cevap Yaz
Cünkü artik kendine vakit ayiracak kadar ne özgürlügü ne özgüveni ne dili ne alfabesi ne kökü ne sakinligi ne dinginligi ne huzuru ne ilgisi ne itibari ne cevresi ne toplumu ne de kökeni vardi, `tüm bunlar niye `temel sorusunu ibadet hanelerin avlusunda bile aklina getirip sormayan insandan sonraya kalan mefta.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:58
Cevap Yaz
Tedavülden kaldirilan insanlik degerliligi yerine aciya, eziyete, karanliga, cehalete, zavalliliga, kötülüge, tükenmislige, hantalliga, yilginliga, umutsuzluga, kötümserlige bin türlü mutsuzluktan mutluluk paydasi cikaran saplanmis kaybolmuslugun müptelasi carsi bazar budalaligi buradan üretilip ihtiyac yogunluguna göre piyasaya sunuldu.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:53
Cevap Yaz
Edep, sanat, siyaset, inanc, ahlak, saygi, özgürlük, özgüven, dayanisma, baris, güvenlik, bilim, ilim, söz, yazi, dil, dagarcik, hukuk, hak, egitim, iletisim kültür...hepsi ve hepsi aidiyetini ve duyarliligini kaybetmis insanlik molozunun kayitsiz ilgisizligine kul kurbat gitti.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:50
Cevap Yaz
bilinen insansa hayati karartilanlar arasinda esyalasip maddeleserek, alip satanlarini TANRISI bildigi bütün yabancilastirici ve yozlastirici kokusmus cürümüslügün özenti talibi ve bagimli müsterisi oldu.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:47
Cevap Yaz
Duyarlilik itibar erdemlilik gibi DÜSÜNCE deryasinin ve FELSEFE dünyasinin insan akli fikri ve kalbi, kaldirildigi serbest rekabetci tüketim piyasasi MORG rafinda, böylece kitabi hic okunmayanlar listesi arizasinda can cekiserek öldü öldü dirildi.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:45
Cevap Yaz
Magaradan ciktiktan sonra imar, iskan, altyapi, üst otorite, yan kurulus, orta direk derken, hep bir üst ve üstün deger KAZANMA ve YARATMA ugruna alfabenin tüm kitaplari sayfalaini artik mutlak yüksek getiri esasina dayali PARAMETRIK eksenlere dünyayi ve insanligi kaydirarak, mega -giga kentler mezarligina hersey matametik hesap kitapndiliyle insan ölctü bicti tartti aldi satti ve konustu.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:40
Cevap Yaz
Taaa ki magaradan disariya cikincaya degin bu böyleydi..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:39
Cevap Yaz
Cünkü etrafinda olup bitenlerden kesfettigi evreni olgulari ve olaylari tanidigi kadar, kendi varliginin tutulan niyetle erisilen son araligindaki dahlini, degerini, islevini ve icerigini tanitip duyurmak ve her canli türü gibi yeryüzü ortakliginda hic bir seyin bozulmadigi bütünlükte SÜRDÜRÜLEBiLiR DEVAMLILIGINI soyuna sürgün veren saglamak istiyordu insanlik.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:34
Cevap Yaz
Magaraya girdikten sonra devir devran degisti, rengi bicimi sekli tarzi örtüler ve kaliplar altnda saklanip mukayet ( sahiplenme ) olunan biriktirme isine girisip yapisti ciradan cira yakan ve rüzgarin cevirdigi sayfalardan yaprak örtünen insanlik. Doyup kandikca hüner sahipleri MESLEK ERBABI oldu. Doyup kandikca güvenligin verdigi huzurla kendinden artan fazlaliklariyla dogadan tasvir ettiklerinden kendini ARSIVLEMEYE gitti insanlik. Söz ve sanat, duvarlara resmedilip islendi.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:28
Cevap Yaz
Avlayip topladiklarini tabiat kadar aracisiz kalpazansiz pazarliksiz tezgahsiz istifsiz ve israfsiz gün bulup günübirlik yasiyor ve tüketiyordu.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:26

27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:27
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Hic kuskusuz magaraya girinceye kadar yildirimlarin atesledigi kivilcimlarda görünüyor kayboluyordu, hic birseye inanci güvenci dili sözü yazisi alfabesi kaydi kültürü alfabesi ve KÜTÜP HANESI olmayan insanlik.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:23

27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:24
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
`gelip gctigi dünyada ne ariyordu, neyi buldu, neyi bildi, ne ögrendi, neyi unuttu.....`gibilerin ardi sirasina tüm bunlarin hepsi niye...? Sorusu..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:21

27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:21
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Ki ...bu soru ayni zamanda merak ettigi evreni ve iliski aglarini adlandirip anlamlandirmaya calismayi bilip bulmaya calisan; ezelden bugüne kadar büyüyüp geliserek cagdasliga güncellendigi DÜSÜNCE kavraminin ve FELSEFE dosyasinin en temel cilingir anahtaridir.
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:16
Cevap Yaz
Hayat denen sahnesi muazzam sanata sormadan edimiyordur insan...tüm bunlar niye diye..?
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:14
Cevap Yaz
Ya da bilemedin tirenden, oto yolundan, ucaktan, vapurdan gemiden aktarmali veya aktarmasiz yolculuklar sonrasinda palmiyeli bulvarli sahilleri surlari körfezleri ve koylari gezip görülen yerler arasinda listelemenin ardindan ugrak verilen soluklanip dinlenilen ÖREN YERLERINDE bu günün hikayesini gelmis gecmis bütün izlerden ve kalintilardan danisip sorarken..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:08
Cevap Yaz
Veya kaplayip kusatan bütün gürültü koparan hengameleri avlunun disinda birakan mabetlerde, mezarliklarda, dik yokuslu merdivenlerde yahut rüzgarli teraslarda sirrini bilmedigi fisiltilarin getirip götürdügü dinginlige dokunup söylesirken...
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:04
Cevap Yaz
Cevreleyen ucsuz bucaksizliga halim olan uzakliklari dolduran cümle varliklarin ve göz alabildgince bosluklarin sessizligini duyumsayan ruhuna doyurup sindirirken..
Yeldegirmeni
27 Nisan 2024 Cumartesi - 14:00
Cevap Yaz
Bayir yamac gezip dolastigi dünyada yol üstü daglarin ucunda veya tepelerin sirtinda yalniz agaclarin gölgeleyen serinliginde yorgunlugunu dinlendirmeye koyuldugu etraflari bakar seyrederken..
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:58
Cevap Yaz
Evvvet...salaca kalabalgi önünde cevabi belli ve bilindik törenselligin terkine kendinizi birakmadan, yazin ki tanisalim kimsiniz, necisiniz, meram maksatta hangi dil, nasil bir hayat, ne gibi niyet maksat ve insana dair..Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir, ben buraya gelip ugradikca sizin yerinize de irdeler yazar eklerim.
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:54
Cevap Yaz
Böylelikle uzun ve bilimsel makalelerden tut ki, felsefe egitim hukuk salik matematik sanat ve sirrini hikmetini yazan kalem sahibinden siir ve Edebiyat diline varincaya kadar hic bir cürümeye kokusmaya yozlasmaya ihmale ve ihanete terketmeksizin bütün ara ve ana myapi taslarini kullanarak öznesiyle yüklemizle tümleciyle basitten siralisina ALFABELERDEN yola cikip CÜMLENiN her türlüsünde ehillesip ustalasan LEHCE -LISANA islerlik, canlilik, saglamlik, kaynaklik saglamanin degismez ve eskimez ilkesi...tanidigi kendine SAHTEKARLIK etmeksizin tanismanin yolunu dilini hal ve vakitte insan kilmaktir. Tüm diger denge düzenlerse bunun üzerine kurulur. Degilse bozulur.
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:45
Cevap Yaz
Köklere inildiginde hem isim hem de fiil soylu kelime ortakliklari da ( gül, yol, kat, ...) tasidigi anlam kadar konusma düsünme yazma ve iletisim diline akiskanlik saglarken buldugu ve bildigi degerlilige insanligi yüklenir tasinir.
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:40
Cevap Yaz
morumsu, bademsi, acimsi, ...gibilerin irili ufakli beyanda bulunan sifatlariyla beraber OLDUKCA sözcügü...hem Fiilimsi, hem zarf ( iken, ca, arak ,en, unca...ekleriyle zarflasan fiil ) ama ayni zamanda Miktar belirtimi bakimindan zarf kumasiyla giyinir ve görünür.
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:31
Cevap Yaz
SIFATLAR ki..tek basina ikiye ayrildiklari ana ödevlenme yüküyle varliklarin rengini bicimini ...niteleyip belirtirlerken sayi soru belirsizlik ve isaret sifatlari olarak omzunda tasidiklari dilin TÜRKCESi`ne lehcelenip lisan yazdirirlar. Tek basina binlerce zarf dersen aynisiyla yine...
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:25
Cevap Yaz
Bu sürekliligi sonsuzlukla dengeli bütünlesmisligin catisini binasini omurgasini evini yurdunu toplumunu ve Dil hal yol vakit dünyasini yapan edatlar baglaclar ve ötekiler, tugla ve kiremit araliklarini ören karan yoguran ve dolduran vazgecilmez tamamlayiciligin sihirli yapi taslaridirlar..
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:22
Cevap Yaz
Kullanilip konusulan dilse ayni nitelik karakter deger ve cevher zenginligiyle özgün insanin aidiyetliligine KILAVUZDUR.
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:21
Cevap Yaz
O sayede INSAN konusup kullandigi diline KILAVUZKEN...
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:20
Cevap Yaz
DIL baglamli edatlar zamirler ve ötekiler, kurdugu yordugu yüklendigi insanlik iliski ve iletisimine sosyallestikce UYGARLIGIN ve CAGDASLIGIN ekmegi suyu topragi gibi, bitmez tükenmez kaynagin dönüm dolasim yeri ve beslendigi kaynaklara kendini tohumlayip cogaltan harman -hasat ihtiyac teminatidirlar..
Yeldegirmeni
24 Nisan 2024 Çarşamba - 17:13
Cevap Yaz
Böylece SIFATLAR zamirler zarflar ve digerleri öbürleriyle söz yazi ve konusma dilinin emek zahmet ve yükünü tasirlarken..
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 18:14
Cevap Yaz
Kendinizi baskasinin MEFTALIK SALACASINDA kaliplasmis hazir cevapliliga sonlandirmaksizin, sizce kimsiniz, necisiniz, nasil bilir tanir ve yasarsiniz...yazin ki tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degildir buraya gelip ugradikca, ben, sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 18:11
Cevap Yaz
Evvela kendini tanimakla ve tanimlamakla baslayan AKIL fikir zihin bellek ve bilinc birikiminden; ve konustugu dilin özgür ve özgün liyakatlisi oldukca ancak, kendiliginden dizilip siralanarak insandan insana seslenir, duyar, dinler tanir ve tanisir hayatin evini yolunu yurdunu yuvasini islevini ve iletisimini kurmakla ait ve sorumlu her kisi.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 18:06
Cevap Yaz
Bu yüzden karsilikli haberlesen konusmayla siralanan cümleler, üc gün bekledikten sonra muhatabiyla satranc oynar gibi beklemeye birakilarak sürdürülebilir bir olgu degildir.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 18:04
Cevap Yaz
Konusup anlamanin temel ilkeselligiyse, elbetteki harflerle olusan; kelime öbekleriyle siralanip aklin fikrn bellegin ve bilincin ZIHIN kabindaki birikimleri MANTIK ÖNERMELERIYLE ölcüp tartarak saniye farki bile sektelemeye yahut bekletmeye tökezitmeksizin karsilikli kurulabilen iletisim gücüyle olan biten büyümüs gelismisligin becerisiyle mümkündür.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:59
Cevap Yaz
Konusup anlamasini ve dinlemesini bilen iletisim zenginligi ürettikce dünün yarinlari ele güne muhtac olmamaya UYGARLIK basligi altinda büyüdü ve zenginlesti.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:57
Cevap Yaz
DOGADAKI FIGÜRLERI taklit ve tasvir ederek INSANLIK ÖYKÜSÜNÜN ve DÜNYA HAYATININ hikayesini yazan ALFABEYLE bütünlesip birlesiverince, lehceler lisanlara, lisanlar insandan insana ...yol aldi, temellere dayandi, topluluklara ve toplumlara sirayet etti, diger seylere farki olanlarin farkindaligini yaratti, kültür yumagi bundan ve buradan oldu ve olustu.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:54
Cevap Yaz
Ve böylece DOGADAKi SES taklitleriyle hikayesi olusan INSAN ZiHNI ve BELLEGi..
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:53
Cevap Yaz
Düsünce ilmekleriyle örülü ve sorgulama damlaciklariyla beslenen verimliligin topyekün hasilatini saglayan sihirli sey ise, düzgün ham hoyrat girintili dik yatay kavisli copur oyuk delik cikintili yüksek engin...ZARF ve SIFAT tür ve cesitliliginde ne varsa tek basina genelde hic bir anlam ifade etmeyen Edatlari ve Baglaclari dahi calisir isler kilarak yoran ve yorumlayan merkez; MANTIGIN bilinci ve dil dagarciklarin BELLEK hazinesidir.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:47
Cevap Yaz
Bu farkliligiyla tüm diger canli cansizlardan farklilik yaratir.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:46
Cevap Yaz
Insan tüm diger seylere giderken kendini götürür, ordan gelirken herseyi kendi bildigi ve bulduklarina getirir. Buranin ismi cismi ZIHiN ALGILAMASI ve HAFIZA BELLEGi´dir.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:42
Cevap Yaz
Ucurumdan yuvarlanirken veya cöllere kum tanesinin hikayesini götürürken karisip kayboldugu serüveni kendi degerince tasiyarak saatin suyun yolun devranin yürüdügü yere götürürken taslar kayalar insana konusmaz ama, kendini duyuran seslilikleri vardir.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:40
Cevap Yaz
Isigini bulan gecenin konum koordinat ve navigasyon muhtacligini doyurup giderdikten sonra ancak ilini yolunu yurdunu yuvasini sokagini ve evini bulabilecegi, her varligin kendine özgün anlatim dili, ses tonu, karakteristik disa vuran ifade bicimi ve kendini tanimlayan telafuzu vardir.
Yeldegirmeni
21 Nisan 2024 Pazar - 17:37
Cevap Yaz
Lehceler lisana, lisanlar insandan insana ...yürüyüp giden yol ve akip giden su gibidir.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:28
Cevap Yaz
Evet yapmaciksiz yapaysiz kendini tanimakla basliyor, sonsuz sinirsiz evrenle tanimak ve tanismak. Yazin ki tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degil, buraya geip ugradikca ben sizin yerinize de yazarim.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:26
Cevap Yaz
Seve seve, sevine senine...ortalik sakine erdikten sonra saatin ücü müydü neydi, nasil ne gibi tesekkür edecegimin karsiligini INSAN GÜZELLiGiNiN alfabesi ve diliyle hem bana kapisini acan insanlara hem de onlardan sonraki kendimle basbasaligin sinirsiz sonsuz evrenine eve varincaya kadar ve evden sonra halen dahi, sayikladim ve söylendim.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:21
Cevap Yaz
istem disi tir tir titremelerin peltek halini yalpalamaktayim, erkegin daha fazla sormasina aldirmadan boy pos endami güzel kadin, ` yaz yagdiran sel sagnak gürültüsü bu birazdan diner, o vakte kadar isterseniz iceri buyurun kahve iceriz birlikte `dedigine...
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:18
Cevap Yaz
Ihtiyatli ve titrek sesle sorup sorusturduklarina baktilar gördüler anladilar ki gürüldeyip yandikca simsekler..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:15
Cevap Yaz
Baktilar gidecegim yok. Hirli mi hirsiz mi dercesine bir müddet sonra kapiyi gicirdattilar..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:14
Cevap Yaz
Ormanin bitiminde tek basina büyükce bir evin garaj girisine zar zor attim kendimi. Sinyalli lamba yandi. Icerden birileri don pijame ve gecelikle camin perdesini aralayip bakindi.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:13
Cevap Yaz
Dursam bir türlü gitsem yagan silsileden göz gözü görmedigi gibi cakan simsekler arabanin önünü yanini delip geciyordu.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:12
Cevap Yaz
...ve öyle bir sakirdayip parliyordu ki simsiyah olan gecenin rengi, ormanlari ve her yeri kaybldugu yerden ardi arkasi kesilmeyen muazzam isiklandirmalarla ortaya cikarip gösterirken, yer gök birbirine giriyor silecekler iri damlalara yetisemiyordu..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:09
Cevap Yaz
Günlerdir yagmur yoktu. Yaz ki katran kaynatan sicaklikta bunaltici yagdi yagacaklarin aksamdan simsiyah bulutlari kaplayarak her yeri zindana cevirdigi belli ki gök yarilip yikilip yere patlayacakti. Yol boyunca kivrimli derelerden ormanlardan göllerden gectim. Evlerden uzakta öyle bir indi öyle bir gürledi ki...
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:05
Cevap Yaz
Simsekten cok korkarim demistim ya.....birgün oturdigum yerden yaklasik yüz kilometre uzaktaki muhasebeci esmere hovardaliga gitmistim. Ikinci günden sonra bir yerde cok kalamadigim aliskanligim üzere yedik ictik kucaklastik evin yolunu tuttum.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 18:01
Cevap Yaz
Özgür ifadeli gercek sahsiyete aitliligin ÖZGÜN yazi diliniyse alfabenin ve kelime öbeklerin hakkini helallesebilen sahtesiz özentisiz ve samimiyete dayanarak kendi akil fikir emek zahmetiyle konusan yazan cesaretin hüner marifetidir.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:59
Cevap Yaz
Akil fikir düz mantik ters önermeli her türlü makaleler de neredeyse ALINTI YAPMAKSIZIN ele aldigi konuya derinlik yahur ifade edebilirlik kazndiramayan; ve ikinci satirinda kendilerini hemen ele veren toplama cikarma METiNCiLIGiDir.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:58
Cevap Yaz
Bu yüzden siirimiz ünlü sairlerin gerek dogudan gerek batidan cevirdiklerine hayran kaldikleri ; ve onlardan ASILANDIKLARIYLA kurak damarlarin ILHAM kaynakligini terbiye ettikleri esinlenmelerden ibaret ve ibretlik ADAPTASYONDAN öteyi gecmeyen vasatlarin tekraridir.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:55
Cevap Yaz
Zayif, hazirliksiz, birikimsiz, üretimsiz kolay teslimiyetciligin yapilandirdigi GÜDÜMLÜ topluma EMPOZE ettigi zarar ziyan, Etkilendiginden etkilenen insan tipini her türlü iradesiz tepkisiz özendigine benzesme uyusuma alistirip yapay ve yüzeysel BASMAKALIPLI bicimsellikler koklatmaktir.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:51
Cevap Yaz
Sonsuz Sinirsiz yabancilasmadan CEVRILENLERiN sinemasi resimi mimarisi müzigi ve pek coklarinda oldugu gibi, gerek DOGUDAN gerekse BATIDAN ARANJESI yapilanlara ve bakip seyrettigine TÜRKCEYi cekip cevirenlerin kendisi oyuncusu senaristi sairi yazari olur cikar.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:48
Cevap Yaz
Metinler makaleler düz yazilar siirler söylesiler konferanslar sipikerler diziciler oynayan oynamayan herkes sayesinde her katilimcinin Dil ve Kültür yozlasmasina kiralik katillik niteliginde suc ve sabika dosyasi ofisledigi bu bulantili kusnukta..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:45
Cevap Yaz
Üretmeden kendi haline birakirsa, hayatin her alaninda oldugu gibi dil de kullanilmadigi ihanetin öksüzlük vesikasi olarak deger ve anlamindan düser, üretenlerin ASIMILASYONUNA ve EROZYONUNA ugrayarak sahte dilli, yapay formatli, üstün gelene ÖZENDIRILEREK kendini degersizlestirenlerin baskalasmayi kutsal bilip inandigi yöreli yarali AGIZ YALAMASINA dönüsür.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:39

20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:40
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
...Cünkü dil, sadece secilmislerden pürüzsüz, sevimli, sempatik, cici, süslü, dekor ve depo abidelerinden toplama kelime haznesi veya alfabe deposu degildir. Her dilde oldugu gibi, iyilere anlam verenler kadar kötülerin de adlari isimleri ve cisimleri vardir. Kimi sözlüklerin alip kapsayamadigi kadar da coktur. Insan üretip paylastikca aidiyetinde olan her deger gibi dil de kendini bu kelime öbeklerinden artirir cogaltir .
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:35
Cevap Yaz
Fakat bütün bunlar böyle olmakla birlikte verniklenip cilalandiktan sonra firinlanmaya verilmis porselen balyalari veya kalibina üflenerek sekil verilen CAM kristalleri degildir edatlar zarflar zamirler...ve diger..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:32
Cevap Yaz
Baglaclar, Edatlar, Ünlemler derkeeeeen..dilin akiciligi ve ihtiyac duydugu bu SEKIZ YAPI TASIYLA örüp dokudugu ilkeli kuralli saglam temellilikte Türk toplum dilini imar eder ve imar ettigi yapisal dokunun pürüzsüz ve kalici degerliligine islerlik kazandirirlar.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:26
Cevap Yaz
Zarflar...yer yön zaman durum miktar konum soru ...topluluguydu mesela. Zamirler kendileri isim olmaiklari halde ismin yerine vekalet eden kelime gruplariydi, sifatlar renk sekil bicim isaret...toplulugu ve öbekleriydiler.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:23
Cevap Yaz
Isim`lerse varliklara AD olan gruptandi.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:22
Cevap Yaz
Nedir ki...Filler bir is bir olus bir eylem...tarifinde anlam ve karsiligini bulanlardi.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:21
Cevap Yaz
Kelimenin Isim veya Fiil soylu olup olmadigi, ekleri ve tamamlamalari cikardiktan sonra artik bölünemeyen faket bir anlam ifade edebilen en dip köküne bakilir ve anlasilir...
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:18
Cevap Yaz
Kelime gruplari da, ÖN TAKIYA veya yan yedekcilige ihtiyac duymaksizin TÜRKCE`yi anlayan, yazan, konusan, fikreden, düsünen ve kurgulayan yapisal özelligiyle SEKiZ`dir..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:15
Cevap Yaz
Bizde Alfabenin sayisi yirmi dokuz..
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:15
Cevap Yaz
Baska dillerde toplumuna göre daha cok veya az Alfabe anlamada yahut ifade etmede insan iliskilerini karsilayip dengelerken ve baska toplumlarda daha cok veya azken kelime öbekleri ve guruplari...
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:12
Cevap Yaz
Bizim TÜRKCE`mize fonlayan ve tonlayanlar olarak karakteristik kumastan YirMiDoKUZ`unu yeterli ve kafi gören sonsuz sinirsizligin dil ve dagarcigina topraklik eden.
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:10
Cevap Yaz
ISiM ve Fiil soylu kelimeler toplami olan büyülü bilmeceyi cözmenin tükenmezlik cevheri degil midir..?
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:08
Cevap Yaz
Alfabe demisken....
Yeldegirmeni
20 Nisan 2024 Cumartesi - 17:08
Cevap Yaz
Varolasin, icinden geldigi gibi duygusal serpintilerle seslenip cagirdigin kiymetli satirlarla bir nebze olsun seni senden anlatanlarla tanismis olmanin sevincidir, ömrün seni hep degerli insanligiyin saglam yerden konusup yazan silinmez alfabelerin aidiyetiyle onurlandirsin sevgili MESUT kardesim.
MESUT ÇİFTCİ
18 Nisan 2024 Perşembe - 16:02
Cevap Yaz
Gözlerim, bir kuyu gibi, içime doğru derinleşiyor. Her bakışımda, karanlık ve boşlukla karşılaşıyorum. Gözlerim, umutsuzluğu ve yalnızlığı yansıtıyor, içimdeki yangını söndüremiyor, sadece daha da kör ediyor.

Kalbim, bir buzul gibi, içimde donmuş, duyarsız bir şekilde atıyor. Sevgiye ve şefkate olan ihtiyacım, buzlarla kaplanmış, eriyip yok olmuş gibi. Kalbim, hissizleşmiş, ölmüş bir organ gibi, varlığımı sorgulamama neden oluyor.

Dudaklarım, bir mezar gibi, içimdeki sözcükleri boğuyor. Ne kadar çırpınsam da, ne kadar haykırsam da, kendime olan nefretimle boğuluyorum. Dudaklarım, sessizliği ve ölümü yansıtıyor, içimdeki çığlıkları duyamıyor, sadece daha da derinlere gömüyor.

Ve ben, bir hayalet gibi, kendi varlığımdan şüphe duyuyorum. Kendimi bulmaya çalışırken, sadece daha da kayboluyorum. Kendimi sevmeye çalışırken, sadece daha da yabancılaşıyorum. Her adımda, daha da derinlere çekiliyorum, hiçliğe doğru kayboluyorum.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:23

14 Nisan 2024 Pazar - 21:24
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Kendinizi Nasil Bilirsiniz..? Yazin ki tanisalim. Yazmazsaniz da hiiiic mesele degil, sizin yerinize ugradikca geldikce, ben yazarim.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:22
Cevap Yaz
Elma topluyorlardi avrupanin bagbahcelerinde bizim insanlar. Cifci dil bilmeyen kadinlara stopladiklari elmalari büyük sandiklara bosaltirken elleriyle fazlaca bastirdiklari icin ezdiklerini, yövmiyelerini bu yüzden hafta boyunca alamayacaklarini küfürlü bagirtilarla sayip sövüyordu. Dayanamadim adamin yakasina yapistim. Adam gitti cifligin lüks evinden tüfegini kapti geldi. Icine mermileri sürerken ben de arabadaki tornavidaya kostum. Tornavidayi alamadan bizim insanlarimiz hepsi birden üstüme cullandi, araya girdi, elimdeki aleti aldilar. Cifcinin oglu da babasini aldi eve soktu. Biz de tasi taragi hep birlikte tolayip bize gittik. ...Haksizliga hassas yürektendi ya mesele...
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:13

14 Nisan 2024 Pazar - 21:14
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Haksizliga da ugradiysam son haddine ve nefesine kadar acik yüreklilikle dayanir direnir karsi cikar tepki ve savasimini veririm.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:12
Cevap Yaz
Sana uyar miyim, ben kimim diye de kimseye sartlanmis formatlar budalaligina talip ayarlatip kendimi düüzeltsin veya düzenlesinlere sorgulatmam. Deneyimlerin birikerek büyüttügü ve kimseye haksizlik yalan hilevriya dolap dümen vicdansizlik etmemeyen özenli kisiligimde karakterlesmis ne varsa ona göre durus tavir tepki titizlik kabul sergileyerek ayiklayip elediklerimden cikarimladiklarimin onurlu sahsiyeti olmaya cabalar cirpinirim.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:06
Cevap Yaz
Tüm bunlara göserdigim ve cirpindigim titizlikten dolayi okur yazar konusur dinler sohbetlenir dünya gezerim. Beni kim nasil biliyor görüyor durumuysa ne umrumdur, ne de ilk veya son tercihim. Bu yüzden Edebiyat karistirir kurcalarken, yazdiklarimi - binde bir cok az düzeltmelerle belki- bütün harf hatasi kusuru eksigiyle oldugu gibi birakirim. Benden olup biterken sonramin muhasebesini coktam yapmisimdir cünkü.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:01
Cevap Yaz
Borcum annemedir. Babama, dedeme, ebeme, köyüme, kentime sevgili ülkeme Türklüge ve güzeller güzeli Türkiyemedir. Bunun üstündeki degerde baska alacak verecek ne bilirim ne de tanrim.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 21:00
Cevap Yaz
Kimsenin hakkini ziyan ve zeval etmemeye titrer cirpinirim. Insansa kusurundan ötürü sevgili ve güzeldir. Etmissem kusur büyük bir onurla telafi edemezsem en kisa yolundan ilk firsatta özür dilemeyi borc bilirim.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:57
Cevap Yaz
Sevsinler begensinlerin TAKMA KAFASINDA degilimdir hic bir sartta ve hicbir zaman. Türklügü de öyle dogdugum gibi öyle büyüttüm öyle yasiyorum öyle de yasatmaya ve yasatmaya devam edecegim.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:56
Cevap Yaz
Bu yüzden hersey beni okur, benden sorulur, bana dokunur, benimle Türklükte kendimi bulur.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:54
Cevap Yaz
ödüncü takasi kiraligi yoktur sahici ve kalici kimliklerin. Türklügünse hic yoktur. Kendi degerini bilmekle, agaclar kuslar arilar dünya zenginligini yasadigi hayatin en az digerleri kadariyla vazgecilmez yücelikte zenginlikleri bilen saglam bellek ve bilincle baskasini kendine esdeger gören...ve kimseyi ne üstün ne düskün görmeyen insanligin bizden olan kendisidir TÜRKLüK.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:50
Cevap Yaz
Bu bakimdan her türlü davranis bozuklugunu bütün ilkesel ve bilimsellik kozasinda yoran ve yoguran olarak Türklügün en temel degerlerinden olan aklin fikrin vicdanin hakkaniyetin merhametin yoigitligin dürüstlügün liyakatin emegin paylasimin barisin sayginin sevginin kisiyi kendisiyle tanismaktan baslatarak tanidigi kimlikle dünya ile tanismayi mükellef kilan onurlu ve gururlu temsil hakkiyla, ÖZGÜR IRADE ve ÖZGÜVENLi kimlik ve kisilik sahibi olma hassasiyeti, insanlik icat oldugundan beri her Türk`te vardir, mevcuttur, bende de oldugu gibi.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:44
Cevap Yaz
Sürü bagisikliginin ic güdüsel sartlandirilmalari veya kosullandirilmalari her kimligi bozdugu gibi Türklügü de bozar dagitir azaltir ve cürütür.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:42
Cevap Yaz
Bu sebeple birgün herkes burayi terk edip imrendiginin ahmagi budalasi zibil artigi yahut tükrük kusnugu kulu kölesi olsa dahi Türklük, bende ölümsüz ve sonsuz olandir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:40
Cevap Yaz
Sadece nufus kagidinda yazili olanlarla gösterim geciskenligi yaparak kendini iskalayan tanitima sunmaktan ibaret degildir kendini tanimataki kasit. Tam tersi nufista yazili olanlarla her harfinin bedelini hayatiyla ve varligiyla ödesmeyi gerektiren özverili ve ÖZGÜVENLiLiGIN kimlik sahibi olmakla anca mümkün olandir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:36
Cevap Yaz
Ve TÜRKLÜGÜN alt damarlarini besleyen kültür inanc ahlak görgü gelenek gibiler TÜRKLÜKTEN sonra gelen ve hic kimsenin siyasi kelepiri, din kostümlü ortam yapma bicim uydurma durum kotarma gedik örtme girdap savusturma yahut istismar serveti degildir bu kutsiyete kaynaklik eden karakteristik yapi taslari.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:31
Cevap Yaz
Bütün seceneklerden sonra elde kalanlarin en sonuncusu degildir bu kutsal kimligin adiyla saniyla TÜRKLük olan bendeki.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:30

14 Nisan 2024 Pazar - 20:30
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Karacoglan`da, Dertli`de, Emrah`larda, Seyrani`de, Yunus`da yahut Pir Sultan`larda ne vardiysa ....bende de vardir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:28
Cevap Yaz
Ses soluk sohbet muhabbet itibarina ve ikrarina gerek divanda, gerek sedirde, gerek yolda, gerek asiklar katinda gerekse sufiler tasavvufcular itibarinda telli vurgulu nefesli yayli sazin perdenin insan dili ve toplumun bilincine kilavuzluk ettigi...
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:25

14 Nisan 2024 Pazar - 20:25
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Insanlik icat oldu olali Atila`da , Alparslan`da, Osman Bey`de ve Atatürk`te ne vardiysa bende de vardir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:24
Cevap Yaz
Insanlik icat oldu olali Mete`de ne vardiysa bende de vardir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:23
Cevap Yaz
Insanlik icat oldu olali OGUZ´da ne vardiysa bende de aynisi vardir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:23
Cevap Yaz
Insanlik icat oldugundan beri hic birseyle degismesi takasi ihmali veya ihaneti mümkün olmayan, ben olmadikca asla baskalasmis yabanciligin kostüm kumasinda yasayamayip diri diri can verecegime, TÜRKÜM ben..
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:21
Cevap Yaz
Madem öyledir..
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:21
Cevap Yaz
Aksine sekillere bicimlere kostümlere sakallara biyiklara örtülere kumaslara bakmaksizin herkesi sorgulayabildigi cesaretli yüregiyle kendini de katiksiz dolaysiz kemsiz kümsüz aklin fikrin mantigin sorumlulugun ahlakin vicdanin INANDIGI GiBi yasamak esasli hesaba cekmekten gecen sapa saglam yerdir damlayi derya ile ayni degerin öznesi yahut nesnesinden bilip tanimak ve tanismak.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:18
Cevap Yaz
ben yaparim ederim agzindan üfürülüp dökülen ince kagitlara sarilmis ve BILINC ALTINI tamir ederek asimile ettigi bosluga herseyi dolduran avunup uyusmalarin baskalasmis yalniz yabancilik zavalililigina cakmak yakarak kafa dengini ve karanligin yolunu bulacagini dumanlandiran kelimeler degildir insani damla ile derya tartisinda ayni agirlikla kiymet degere saymak..
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:14
Cevap Yaz
Evet öyledir ve bunda damla ile deryanin yüklendigi büyüklük deger aynidir.
Yeldegirmeni
14 Nisan 2024 Pazar - 20:14
Cevap Yaz
Kendini tanimakla baslar diyorduk degil mi, dil devran insan ask sevgi hayat ve nicesiyle karsilikli deger dengesinde MERAK ile yol isik meydan ve menzil bulup, ilim itibar huzur dirlik toplum düzen ve ustaligi cirakliktan bilip ögrenen tanismalar ..?!
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:23

13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:23
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Yazmayan olursa, hiiic de mesele degil ben hepinizin yerine ugradikcea gittikce, booool bol ziyadesiyleden yazarim.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:20
Cevap Yaz
Evet...tanismak, kendini tanimakla baslayan ilklerdendir. Kimse size hayatinizin son defasina `NASIL BiLiRDiNiZ `i sormadan, yazin ki tanisalim, kimsiniz veya degil...
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:19
Cevap Yaz
Takim tutmam ama, on dakka her hangi bir karsilasmayi seyrettikten sonra, macin sonucunu hemen hemen neredeyse bilir tanirim. Bunu da yillarca toz toprakta ac susuz, patlayan yerine yama yaparak bisiklet ompasiyla sisirdigimiz topun ardinca gün sicaginda yahut buz tutturan ayazda bütün gün boyunu caminin kurnasindan su icip..sinirsiz sonsuz sevincin futbol gecmisimden bilir tanirim...
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:15
Cevap Yaz
Bu bakimdan somut gercekci tarafsiz özgür ve özgün bakis acisidir , sanattan siyasete, edebiyattan ilime kisiyi kendisiyle kimlik sahibi yapip karakterlestiren ana damar.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:14
Cevap Yaz
Hele de herseyin paraya söhrete hirsa ihtirasa öldürüp kanatmadik hic bir sag yerini birakmaksizin en üstün gelme yarislariyla DÖGÜSTÜRÜP BOGUSTURAN ahlakin onurun sayginin ilginin itibarin en AHLAKSIZ sekilde alinip satildigi azgin SAPKINLIKTA..eger halen dirilecek umudu varsa, etrafinda kim olup olmadigina bakmaksizin insanligini beden koyacak olan LiYAKATTiR insanligin sicilinde kayitli güc ve kuvvet.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:09
Cevap Yaz
LIYAKAT NEYSE ehlini uygulayandir hayati insanla dengeleyip degerli kilan tilsim. Bu bakimdan hic bir takim kuyrukcusu olmayip, geregini kuralini en zengin sanatsal yaniyla isleyip dokuyan hayat sipordan siyasete sanattan sahtelikten yapayliktan ve istismardan uzak iletisime her ilgilisini ve gönül sevdalisini sarsin donatsin ve geregini yerine getirsin derim.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:05
Cevap Yaz
Tüm bu sebeplerle kalabaliga karisan hic kimse olmamanin tezgahinda bogulur bunalirim. Alisveriste dahi ne ve nicin istedigini bilerek insan YUTAN giris cikislardan fazla duramam, kendimi isim biter bitmez havaya suya serine gölgeye ormana daga denize kuslara ve cümle cihan dünyasina atarim.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:02
Cevap Yaz
Kisinin agzindan dökülüp bosalanlari degil, hayatta gercek varligiyla yasayan halidir beni de kapsamina alan hayat sanat ve insanligin ölcüsü degeri dengi ve ayari.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 17:01
Cevap Yaz
Insan yasadigi dünyayi yanimda yöremde kim var kim yoklara bakmaksizin sorgulayip hic kimsenin sabloncu DOGMALARINA kendini rezil rüsva etmeden DÜSÜNEREK DAVRANMASI gerekir. Dil tarih cografya felsefe EDEBIYAT özgür iradeli kisiyi onurlandiran insanlik mirasiyla en az banka hesaplari da yapabilen matematik kadar önemlidir.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 16:58
Cevap Yaz
Hic bir takim ekip olusup parti taraftari degilim. Beyaz tebesir kara tahta siyah önlük beyaz yakalikla cocuklugumu akla fikre ilime vicdana ögrenci eden askla, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti sevdalisiyim.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 16:56
Cevap Yaz
Bu bakimdan da böbürlenerek yüksek perdeden her hangi yolla olursa olsun elde ettigi görgüsüzlük sultasinda sürekli mal mülk serveetten dem vurup insanligini yitiren , kendi disinda herkesi asagilayan, kücümseyen, horlayan, dislayan yaratiklasmalari asla kabullenip mesru görmedim.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 16:53
Cevap Yaz
YASAYARAK ilim irfan sahibi olmaya TÜRKLÜGÜN karakteristik kodlarinda vardi köklerine bagli, dünyanin neresine gider gelir döner dolasirsa dolassin herkesin acta acikta kalmasina razi gelmeyen tarafinda olarak, merhameti, sefkati, sevgiyi, onuru, cesareti, adaleti, hakki , hukuku, ürettigi hayattan paylasmaya kavim kardes bilen ATA MiRASI ve insanlik serveti.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 16:50
Cevap Yaz
Kökten atadan beri Türküm..Ve biliyor inaniyorum ki Mevlana ilk kesfeden degildi ayaginin biri bir yerde sabit, digeri acik pergelli dünyanin her yerinde gezginlige meselesine..
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 16:48
Cevap Yaz
Bu yüzden hic bir ekip takim taraf parti olusum girisim tespit tesisat tesis veya tayinlerin hazir kaliplastirilmis budalasi veya her kosulda takibe müsait pesisira kuyrukcusu degilimdir.
Yeldegirmeni
13 Nisan 2024 Cumartesi - 16:46
Cevap Yaz
Üstü gizli kapalilik sebebiyle olsa gerektir, yuttugu ugultulu belirsizliklerle kendimin olmayan provasi bol calisilmis SALONVARi sahnelerde dekor, kostüm, figüran, sadik hizmetkar veya uslu uyumlu üdümlülügün öznesini asla giyinip yüklenmem.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:44
Cevap Yaz
Eeee, yazarsaniz tanisiriz, kimsiniz yahut degil..!
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:44
Cevap Yaz
bu yüzden zamani, insanligimi , günü, toplumu ve dünyayi erteleyip ISTIFLEMEKSiZiN gecmiste yolda yürürken ezdigim karincalara ve ürküttügüm kuslra ve ayrilirken üzdügüm sevgililere büyük bir özen göstererek ve ciceklerin dahi hergün huzurunda ne büyük ve sonsuz deger olduklarinin önünde egilerel dolu dolu ve doya doya ; deyim yerindeyse hic bir dikili agacim olmaksizin özgün ve özgür bir ASKLA yasayip gidiyorum..TANISMAK kendisiyle basliyor ya sonsuz ve tükenmez olanlara..
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:39
Cevap Yaz
mal mülk ve bugünü yarina erteleyerek kendine hic ugramayan ZAMAN istifleyiciligini hic sevmedim, hic sevmiyorum , hic de sevmeyecegim. Diyojen`in avuclariyla su iceni gördükten sonra elindeki son kirik dökük tasi da kaldirip kötelemesi kadar degil belki ama, ERDEMLI olmanin yollarinin hirs tamah ihtirasla kirlenip cürüdügüne KAFASI CATLAK`tan sayilan ve düsüncenin sorumlulugunu alarak dünyayi ve hatta kainati agirlik darasinda bütün celiskileriyle dengeleyenlerin kiymetli ve degerli oldugunu biliyorum.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:34
Cevap Yaz
saf temiz yumusak hosgörülü kalbim ve aklim oldugunu ismim kadar ben kendimden biliyorum Bu yüzden acisini gösteren veya can yakiniyim diyen herkes beni kolayca kandirip aldatabilir. Sayisiz tecribeyle deneyimlerin sahibiyim..fakat ezen üzen soyan sömüren insanlik disi her mahlukluga karsi da demir gibidir aklim fikrim, kalbimse dayanikli direncli sertlikle celiklesir. Korku nedir neresidir tanimam.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:30
Cevap Yaz
diler isterim ki yeryüzüne gelmis bütün insanlik, bana uzak yakinligi hic farketmeksizin ayni kardesligin ortak ailesindendir ve her insan evladi hic bir aci gözyasi kahir matem lanet esareti yasamaksizin diledigi hasretin hic kimsenin kulu köpegi olmadan özgür özgün doymus kanmis dünya güzeli hayatlarin emsali ve timsali olsun. Bu benim temel yasam felsefem, özgür inancim ve özgün hic bir sartta ugrunda ölümler olsa dahi sevincimdir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:26
Cevap Yaz
gruplara takilip arada siliklesmeyi hic sevmem, cok gezerim, sevgilim kadin kiz haricinde hic kimseyle veya hic bir kalabalikla yol yürümem
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:23

12 Nisan 2024 Cuma - 14:24
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
oda koridor yahut alt üst kat lambarini dahi sigortanin sartelini indirmeden degistiremem..
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:22
Cevap Yaz
yilanlarda da cok korkarim, yükseklik gittikce seviye artirirsa kenar korkuluklari olmayan damlardan veya kulelerden veya baska konumlardan kesinlikle asagilara bakamam. Ulm Katedrali`nde, Eyfel`de ve pek cok yerde dizlerim titreyerek ancak orta katlara ecel teri dökmüstüm mesela.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:19
Cevap Yaz
ki ben... simsekten cok korkarim mesela..
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:19
Cevap Yaz
AHLAK, KÜLTÜR ve tüm diger toplumsal degerlerin odaklandigi cevrim carkinin da temel önergesinde yalansiz sahtesiz insan öznesinin sorumlu ve bilincli yüklemleri vardir. Buradan ayar bozmussa insan, her sey oldugundan farkli gösterme kabuk ve örtüleri altinda sonsuz kokusmus cürümüslügü besleyen hirsin kibirin kahrin lanetin bencilligin ve ihtirasin keyfiyet hükmünde kiyametler kiskirtir koparir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:15
Cevap Yaz
ve böylece hic cekinip gocunmadan korkularini kaygilarini becerilerini tutkularini cekingelerini kaygilarini dileklerini hayallerini reddettiklerini ve kabul ettiklerini kendine güvenen ( ÖZGÜVEN ESASIYLA ) bütün acik yürekliligiyle ortaya koyabilen insanla baslar herkesce devamliligi ve sürdürülebilirligi olan iyilik güzellik birey ve toplumsal ÖRGÜ. Cünkü kendini tanimakla baslar kimligi dokuyan kisilik örgüsü. Aydin cagdas istikrarli ve itibarli toplumsa kendini bilip tanimlayabilen saygin bilgin onurlu ahlakli vicdanli ve liyakatli degerlerle ösdes, karakterlesmis kisiliklerle baslar.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:07
Cevap Yaz
Insanin kendini tanidigi gerceklik ve yakinliktan her AIDIYET toplumsalligina tanitip tanistirdigi saglam ve saglikli iletisim AGI, karsilikli degerlilik ilkesiyle sorgularken, esneme reddetme uzlasma veya anlasabilme payi ve paydasiyla akil düsünce hak hukuk vicdan gibi herkesi kapsayi hic kimseyi özel ayricalikli üstün düskün dislayan veya kayiran ihmal vihanet ve istismarlara rehin vermeyen temel degerler üzeredir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 14:00
Cevap Yaz
BIRLIKTE YASAMIN temel alfabesi sayilacaak degerdeki bu saglam zeminin bireysel, yalniz, tek ve bir basina insanla cogalarak sayisi bilinmezlerin ortak yasamini cekip ceviren SOSYALLESME; birbirine hic bir yapayliga merak ve meyil salmaksizin herkesin herkesi OLDUGU GIBI tabiatindan tanidigi en yakin gelen IMECE yasamlarla mümkün olan saglamadir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 13:56
Cevap Yaz
Bu ayirdimin en nitelikli belirleyen kistasi kibir böbürlenis gösteris sahtelik ve oldugundan farkli gösteren kusursuz hatasiz muntazam seckin üstün mükemmelmis gibi ilahlastirma yapayligina gitmeden eksik ve fazlalariyla insanin kendini TANIDIGI KADAR tanimlayabildigi kabulden insan icine karistirmasi gerekir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 13:52
Cevap Yaz
COK KiMLIKLi olmakla COK KISILiKLI olmak arasinda derin ayirdimi olan bu kabullenis, cok kimliklilikte soy sop meslek cinsiyet grup inanc kültür ve pek coklarini bir kiside degismez karakterin zenginligi olarak artirip cogaltirken, cok kisiliklilikse ihmal ihanet istismar...her yolun yolculugunu cikar ganimet keyfiyet ve menfaat önceligine göre kiside azaltir kücültür bozar degersiz alcak ve düskün kilar.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 13:47
Cevap Yaz
YERGIYLe ÖVGÜ araligindaki bütün celiskileri karsilikli sorgulamalar bilinciyle süzümleyerek bir araya getirip hayatin devamini ve insanligin sürekliligini saglayarak bütünlestiren sonsuz devinimin temel yapi tasinda YÜZLESEREK kendini taniyan insanin hic bir IHANET ve ISTISMARA yer vermeksizin öznesi oldugu bütün sorumluluklara ve yüklemlere duyarlilik göstermesi, ayni kendi özgür ve özgün varligini kabullenisin kimlik bildirimidir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 13:37

12 Nisan 2024 Cuma - 13:38
tarihinde güncellendi...

Cevap Yaz
Hic kimsenin olmadigi kendisiyle basbasa kalmalarin halinde durumunda dahi kendini yüzlesebilecegi akla fikre cesarete ve samimiyete yoklamasi yapilmaksizin SIGAYA cekmek, aslinda kisinin kendisiyle tanismasinin ilk adimi ve sonsuza giden ön basamagidir.
Yeldegirmeni
12 Nisan 2024 Cuma - 13:34
Cevap Yaz
Nasil ki bembeyaz görünen hersey her sartta ön kabulün yansittigi gibi her zaman ari duru pak dogru düzgün saf ve temiz degildir, askiliklara mandallanmis elbiseler , örtüler, carsaflar, bezler, bürüncekler, havlular da, kirini pasini kendinden bütün samimiyetliligi ve gercekligiyle arindirmadikca yunup arindigini sanan insan görünümlü sentetik kumasliliktan yapmacik carsi gözdesinden baskasi degildir.
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:43
Cevap Yaz
Sartlar nerden hangi yöne ve güne degisirse degissin, gerek hayirda gerek serde hic kimseyi kendi yerime ödüncüne yahut idareligine emanet etmemisimdir... ( uzunca mevzuya simdilik bu kadar )
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:41
Cevap Yaz
Agladigim da cok olmustur, güldügümse agladigimin kat be kat misli. Kavurgayla kuru yemislerle, bazan yayan yapildak bazan rüzgarla koldas yoldas bura senin ora benim nerde aksam orda sabahlarla deli divaneleri üstüme giydiren hizli motorlar üstünde..
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:38
Cevap Yaz
Bostanlar yolmusumdur kacak ve habersiz. Kabak bahcesinden kestiklerimle yalinayak tozlu yollarda köyden kasabaya kendi kendimi depeleyip sürmüsümdür cildirasiya bir sevinci doyurup avutmaya..
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:36
Cevap Yaz
Nice ISLIKLAR calip cagirmisimdir, tek basina ve solo karsiki pencerelere ve sedirlere, gökyüzündeki dolunaydan baska sesime cigligima serili sofrasini toplayip sessizligin öte tarafina cekip giden..
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:34
Cevap Yaz
Nice toprak damlarda hingilim halay sekmisimdir, ev halki tandir sonrasi soguyan külde kestane kavurup patates közlerken..
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:33
Cevap Yaz
Nice basladigim yolun ucunu sonuna vardiramadan köprü yikilmis duvarlar cökmüs insanlar gelmis göcmüstür, kalan ben, giden garlar sehirler ve terminallerde.
Yeldegirmeni
11 Nisan 2024 Perşembe - 17:31
Cevap Yaz
Sahsen sevap günah hayir ser hersey dahil, hepsi birbirine bagli ve bütünlükte nice karincalari ezmisimdir yol yürürken, bayir cikarken, bag dag gezerken, nice sercelere kus ürküten lastik sapanlarla yerinden yuvasindan etmisimdir, nice gönül kirdigim olmustur ardindan üzülsem bile nafileden eder kiymeti olmayan..
Yorum Yaz

SiZ KENDiNiZI NASIL BiLiRSiNiZ ( ESASTAN YÜZLESMELERE )

SiZ KENDiNiZI NASIL BiLiRSiNiZ ( ESASTAN YÜZLESMELERE )

SiZ KENDiNiZI NASIL BiLiRSiNiZ ( ESASTAN YÜZLESMELERE )