Âlimin Atının Ayağından Sıçrayan Çamur Bizim İçin Şereftir
Âlimin Atının Ayağından Sıçrayan Çamur Bizim İçin Şereftir
Sultan Selim Hân’ın sandukasının üstünde büyük âlim Ahmed İbni Kemal Paşa’nın kaftanı örtülüdür. Örtünün konması meşhur rivayette şöyle anlatılır: 
Sultan Selim Hân Mısır Seferi’ni tamamlayıp, Kahire’den Şam’a dönerken; yolda o sırada Anadolu Kadıaskerliği vazifesini yapan Ahmed İbni Kemâl Paşazâde’yi yanına çağırdı. Sohbet ederek giderlerken, İbni Kemâl’in atı birdenbire bir su çukuruna bastığı için Sultan Selim Hân’ın üstü başı ıslanıp, kaftanı çamur olur. 
Kemâl Paşa telaşa düşünce; azametiyle meşhur olan Sultan Selim Hân, 
Bir âlimin atının ayağından sıçrayan çamur, benim için şereftir. Öldüğüm zaman bu kaftanı böylece sandukanın üstüne koysunlar!” deyip, sırtından kaftanı çıkarıp, saklattı.

Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Âlimin Atının Ayağından Sıçrayan Çamur Bizim İçin Şereftir başlıklı yazı Ömer Faruk tarafından 28.02.2018 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )