Eklenme Tarihi : 11.05.2019
Okunma Sayısı : 181
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
kul mehmet
kul mehmet
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
20.07.1919 : Everest tepesine tırmanmayı başaran ilk dağcı ve kaşif İngiliz Sir Edmund Hillary doğdu.

20.07.1930 : Mustafa Kemal Paşa "Köylü hepimizin velinimetidir" dedi.

20.07.1936 : Boğazların Türkiye egemenliğine geçişini sağlayan Montreux Sözleşmesi imzalandı.

20.07.1937 : Telsiz telgrafın mucidi İtalyan fizikçi Guglielmo Marconi öldü.

20.07.1972 : 500 bininci işçi törenle Almanya'ya gönderildi.

20.07.1974 : Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'a hava indirme ve çıkarma harekatına başladı. Başbakan Bülent Ecevit, "Biz aslında savaş için değil, barış için ve yalnız Türklere değil, Rumlara da barış götürmek için adaya gidiyoruz" dedi.

20.07.1997 : Antalya'da 16 saat süren orman yangınında 222 bin ağaç yandı.

Sözlerimden Bir Demet Devam Ediyor...
Sözlerimden Bir Demet Devam Ediyor...             Sözlerimden Bir Demet Devam Ediyor...


 

Bilgelik yolu asılsız ithamlarla itibarsızlaştırılmışsa, korkmayın bu itibarsızlıktan, hikmetle buluşan bilgelik karşısında diz çöker aciz kalır, itibarsızlaştıranlar etkisiz kalır. İzledikleri yolun yanlışlığına vakıf olanlar, artık farklı yol ve yöntemlerin hikmetin ve bilgeliğin karşısında eriyerek kendileri gibi kaybolduğunu görür.

 

Bazen izlenilen metot anlaşılmaz olur, tarihin tozlu sayfalarına bakın o metot anlaşılmak için orada sizi bekliyor. İslam düşüncesinin metot ve yöntemi bizleri aydınlatmıyor etkisiz kalıyor savıyla yol alanlar bu algıyı bize aşılamaya çalışan, iç dış batılı düşmanlar kendilerinin anlaşılmaz olarak bittiklerini âlemi karanlıkta bıraktıklarının farkına varmaktan aciz oldukları için, bunu düşünerek âleme nefretleriyle yaymaya çalışıyorlar. Bu içteki dıştaki batılı düşmanlar bu kısır döngüde kalmanın ıstırabını yaşarken, İslam vakti geldiğinde yine biz Osmanlı torunlarının gönlünde âleme yayılarak dört bir kıtaya hüküm edecektir. İslam’ın ve onunla yol alan ecdadın kökleri dört bir kıtada usul usul sessizce yeşermekte ve filizlenmektedir. İşrak gibi, güneşin doğuşu gibi karanlığı parçalayarak yararak ışığıyla âlemi kaplayan güneşin ışığın doğduğu o an olan İşrak vakti gibi aydınlatacaktır İslam, âlemi…

 

Bilgiyle donatılan hikmetle yaratılan insan, bu bilgi veya bilgelikle hikmetle âlemi aydınlatmaya geldiğini anladığı vakit, kâinatta ki tüm karanlıklar aydınlıkla yok olacaktır aydınlanacaktır.

 

İçteki doğuşla hikmete vakıf olan insan bu hikmetle aydınlanırken âlemi de aydınlatmak gerektiğini bilir anlar. Hikmete vakıf olmayan kısır döngü içinde dar düşüncesiz kalıpların içinde sıkışanlar ne hikmetten anlar ne aydınlıktan ne aydın olmaktan… Onlar karanlığa alışmıştır aydınlık gözlerini kör eder… Hikmetle insan parlar, parlaklığıyla parıldatır âlemi, işte bu aydınlığı gören karanlık düşünceli insanlar, ışığın aydınlığıyla kaybolacaklarının farkına vararak, beyhude bir çabayla söndüreceklerini sanır. Bu aydınlanma nurdur, nuru da insanoğlu söndüremezzzz, vesselam.

 

Zalimler, ne kadar çırpınırsa çırpınsın ortalama diyelim bin yıllık İslam düşüncesini taşıyan ve bu düşüncelerle yaşamaya çalışan ve bu yolda önüne engeller çıksa da yaşamak için gayret gösterenlerin anlayışını yaşayışını yok edemeyeceklerdir, çabaları beyhudedir, vesselam.

 

Mehmet Aluç


Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Sözlerimden Bir Demet Devam Ediyor... başlıklı yazı kul mehmet tarafından 11.05.2019 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )