OY'UN GÜCÜ
OYUN GÜCÜ
Demokrasilerde genel olarak siyasi partiler eli ile bazen de bağımsız olarak seçimlerde seçmen üzerinde etki uyandırarak , daha çok almak sureti ile yönetimi bir süreliğine ele geçirmeye yarayan araca oy denir..Oy gücü sana ya da bulunduğun tarafa güç verir..Sıfatını belirler..Bir,%50 den büyük ve tek başına belirleme gücüne sahipse,aslında herkes tek başına bir siyasi partidir.. 
Siyasi partiler,demokrasilerdeki en büyük örgütlü menfaat gurubudur..Kendisinden olmayanları çok da düşünmez..Bu sistem sürgit olacaksada genel merkez dışındaki parti örgütlerin lagv edilmesi gelecek süreçte elzemdir..Bu sistem, degil binde birlik partiyi,bir tek oyu en güçlü silah haline getirmiştir. 
Gelelim oyun gücüne, Normal şartlar altında "Oyun gücü"  oyu, seçilmek isteyen adaya ,kanalize etmede yarayan yetenek dir..Oyun gücünü belirleyen sartlar 2 ye ayrılır..Objektif diyebileceğimiz sartlar ;
-Eğitim
-Aile
-Meslek
-Yabancı dil 
-Mensubu olduğunuz stö etkisi
Objektif şartları oluşturur.. 
Subjektif sartlar ise; kişiden kişiye degisebilen şartlardır..
-Zeka,
-Düşünme gücü,
-Ahlak,
-cesaret,
-para gücü,
-şöhret, subjektif şartları oluşturur..
Dava partileri ile duzen partilerinde ilke sahibi olmayı gerektiren sartlar ile para ve şöhret  yer değiştirebilir..
Seçimde kullanılan oy kişiye bağlı haklardan oldugu icin kullanırken vekil kabul etmez ve tek kullanımlıktır.Sonucu belirler. Bir oy,62 milyona yaklaşan toplam oyun içindeki en buyuk oydur.O bir oy birer birer yoksa 62 milyonda yoktur..Toplama vucut veren 1 oy ,62 milyondan büyüktür..Degistirilemez,imha edilemez, mükerrer olamaz.Bu yüzden secim kurulları nihai merci olarak yargıclardan oluşturulmuş ve silsile yolu ile de en üst merci YSK (Yüksek Seçim Kurulu)dır..Tüm partiler, bağlı ya da bağımsız adaylar ,seçim sandıkları,seçim kurulları,o bir oy için çalışır ..Azı çok yapamazsın,çoğu az yapamazsın..Oy böyle biricik bir şey ve gücü biricik olmasından kaynaklıdır..
Oy'u ele geçirmeye çalışan Oyun gücü ise bir cok aktörden oluşur. Görünen yüzler,görünmeyen yüzler,tarafgir olanlar tarafgir gibi davrananlar,doğrudan hasım olanlar,hasım oluşturmak için çalışanlar vardır..
Medya,sosyal medya,yazar takımı, doğal olayları,doğa üstü olayları ,somut olmayan kavramları araç olarak kullanırlar..
Tüm bu aktörlerin ve.kullandıklari araçların tek bir amacı vardır ..Senin o 1 oy'unu alarak seni 5 sene sonraya ötelemektir..İste sen buna hayır diyecek güce sahipsin..Dönen dolaplara, üfürülen fırıldaklara teslim olmayacaksın..TC nin hasımları ile işbirliği yapıp her fırsatta Atatürk e küfredenler, senin turnusol un olacak  ve aday bazlı hareket edip objektif ve subjektif şartları da bütün olarak değerlendirip,gücünü göstereceksin..
Oy'un gücü,oyun gücünü yener..

Torun Halili
( Oy'un Gücü Oyun Gücü başlıklı yazı HALİLİ tarafından 26.03.2023 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.