1933 yılında dönemin  Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından yazılan andımız,23 Nisan  kutlamaları  sırasında bizzat kendisi tarafından Ankara'da bir törende  toplanan çocuklara  hep bir ağızdan söyletilmiş.Yani bu metnin yazarı,Milli Eğitim Bakanı.Çeşitli yıllarda düzenleme  yapılmasına rağmen 1997 yılındaki son hali şu şekilde:

"Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!"

Cumhuriyetimizin 100.yılındayız ve seksen yıl okullarımızda okutulan bu  bağlılık yemininin kaldırılma gerekçesi şunlardı:

*Milliyetçi bir metindir.

*Bazı kesimlerce faşist yorumlar içerir.

*Dayatmadır.

Peki kaç yılında kaldırıldı,2013 yani çözüm süreci döneminde çünkü bazılarını buradaki "Türk,Atatürk,Ülkü"kelimeleri rahatsız etmiş olacak ki  "etnik köken"diye tutturuverdiler.Yahu o masum ve günahsız çocuklar o yaşlarda birbirleri hep kardeş,arkadaş olarak görürler,nerden bilsinler etnik kökenin ne olduğunu? Yani bu duyguları siyasete alet ettikleri gibi çocukların aklına da bu kelimeyi sokmuş oldular.

Hep diyorum siyaset dört yere girmemeli:okula,camiye,hastaneye ve kışlaya.

( Andımız başlıklı yazı berberce tarafından 13.05.2024 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu