Baba Oğul Mektuplaşması
BABAYLA OĞULUN MEKTUPLAŞMASI
Telefonların yaygınlaşmadığı, internetin adının bile duyulmadığı zamanlarda kişiler birbirleriyle mektuplaşarak haberleşirlerdi. Mektup şarkılara, türkülere bile girmişti. Mektupta acele cevap istenildiği “kestane kebap, acele cevap” diye belirtilir ve şu serzeniş yazılırdı: “Sepet sepet yumurta/sakın beni unutma/unutursan küserim/mektubumu keserim.”
Bakın bir mektupta delikanlı ne diyor sevgilisine:
Mektup yazdım acele
Al eline hecele
Mektup benim vekilimdir
Koy koynuna gecele
Konumuz baba ile oğlun mektuplaşması olduğu için bu konuyu kısa kesiyor ve asıl konuya geçiyorum. Askerdeki oğul babasına yazdığı mektupta karısının durumunu doğrudan sormaya utanıyor ve şunları yazıyor: “Ey mektup güzel mektup/evden haber al da gel/Birken iki olduk/üç olduk mu sor da gel.”
Babanın cevabının güzelliğine, ilginçliğine bakın:
“Bahçelerde olur yaz
Böyle mektup gene yaz
Tarla mahsul vermedi
Gelişinde gene kaz”

( Baba Oğul Mektuplaşması başlıklı yazı ERHAN TIĞLI tarafından 25.05.2024 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu