Birkaç Kelime Cümle Ve Beyin Fırtınası.


Birkaç kelime cümle ve beyin Fırtınası içinde Analiz

“Derin” Yerin” “Serin”

 

Konuya en başından gireyim ki yanlış kapıdan giriş yapmış olmayayım. Yanlış kapıyı açmak her zaman insanı yanlışa, düzgün olmayan bir anlayışa götürür ki bu da çok zor bir atlayışa dönüşür. Hayatta konular zaten derin, kimisi yüzeysel bakarken kimlerimiz derine inerek, derinlerde maden veya cevheri bulmanın peşinde. Bu nedenle belli olmalı bir yerin, içine gireceğin, içine gireceğinden çok devamlı kalacağın bir gönül yerin olmalı ki, yerinde serin olsun. Bu çerçevede ya da bu çerçeveye bir resim yerleştirmek anlatmak için sizler nasıl söz söyler veya resmi çizersiniz?

 

A-Anlam bakımında birbirine uyan kelime ve sözlerin uyumuna, hayran kaldım. Bize hayatın derinliğine inerek o derinliklerdeki cevheri bulmamızı öneren, kelime ve sözlere hayranlığımı bir defa daha ifade edeyim, ifade etmek açısında ifadenin ne anlam taşıdığı hakkında bir şey söylemek adına. Sizleri yazınca ey kelimeler sözler, bende manayla coşuyorum ve sizleri kutluyorum.

 

B-Ben buradan bakınca anlam bütünlüğüne vakıf olarak, bir vakıf kurmanın ve bu vakıfla idrak etmenin manasını anlatarak büyümek isterim. Katılımın çok olması vakıf olma adına çok önemlidir.

 

C-Cumbada oturan Ceylan, bu kelimelerin ve sözlerin derinliğine dalarak sevgilisi Cevat’ın kendisini ne kadar az veya çok sevdiği hususunda cenk ederken, derinliğin içinde bir an karamsarlıkla kayboldu ve aniden bir çıkışla, derinlikten çıkarak sevgilisinin gönlünde yerine geçmenin daha aydınlık ve serin olacağını iç dünyasında tartışırken, dış dünyasına yansıyarak sevgilisini mutlu etmenin derin düşünceleri içindeydi… Sevgilisi Cevat el sallarken görmesinin neticesinde, Cevat cumba da oturan Ceylana taş attı, atılan taş az büyük olunca, Ceylanın kafası yarılarak haykırış içinde kendine gelen Ceylan, Cevat’a olmadık küfürleri ederek içeriye geçti.

 

D- Dürdane okuduğu derin felsefe kitabından bir şey anlayamadan sayfaları kapattı. Okuduğu felsefe kitabında” Doğruluk bilginin nesnesine uygunluğudur. Nesne soyut ya da somut olabilir. Uygunsa doğru, değilse yanlıştır. Gerçeklik ise bir tür var olma-olmama durumudur. “Kar beyazdır.” önermesinin doğruluğu, yağan karın gerçekte beyaz olup olmadığına bakmaktan geçer.” Kitabı kapattıktan sonra bu nasıl felsefe insanla dalga geçiyorlar, kar beyazdır bakınca görülür, göz kapanınca zaten hiçbir şey görünmez. Bu felsefeciler boş bir kuyunun içinde boşa konuşarak vakit geçiriyorlar ne bir yerleri var ne de püfür pütür serin esen rüzgârlı bir yerleri var diyerek hızla kendini dışarıya doğanın içine attı. Yöntem babında yanında kapısında cevap yerine sorularla kafa karıştırmaktan başka bir işleri yoktu galiba o eski zamanın yunan felsefecilerin diyerek, açan çiçekler içinde o çiçeklerin kokusunu içine çekerek, tüm düşüncelerinden sıyrılarak gülümsemeye başladı.

 

E-Elinde cüzdanı ile markete giren Emel, cüzdanını açarak içinde birkaç deste parasına baktı bununla ben bir ay geçinir, aybaşına kadar idare ederim diyerek sevinirken, piyasada ki “vur” farkından habersiz yükselen fiyatların tavan yapmasın kimse ”dur” demeden yükselirken, ateş pahası olup eli cebi cüzdanı yaktığından o an habersizdi. Bu nedenle derin konuların içine dalmamış ve içinde yüzmemişti. Markette market arabasını alarak az ileride, Ayçiçek yağlarının yanına doğru giderek boş bir yerde alacakların almanın, cebinde bir aylık yetecek kadar kalacak paranın verdiği rahatlıkla serinleyecekti.5kğ Ayçiçek yağı alacaktı lakin 4,5 kg’dı… Fiyatına bir baktı o an dünyası karardı 145 TL, bağırarak kendinden geçerek” Vay sizin ananızı ebenizi sevemeyeyim! Bu fiyatları koyanların geçmişini geleceğini sileyim! Bundan sonrası karakolluk oldu, lakin fiyatları “vur” kuruyla yükseltenlere bir şey yapılmadan, o günü karakolda nezaret hanede geçirerek, kalacağı bir yeri olmuş, betonun üzerine serilen bir battaniyenin üstünde kıçı serinleyerek sabahı zor etmişti.

 

Bu defa böyle kısa olsun okumak ve yorumlamanız açısında vesselam, selamlarımla.

Mehmet Aluç

 

 


Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Birkaç Kelime Cümle Ve Beyin Fırtınası. başlıklı köşe yazı kul mehmet tarafından 2.03.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan yazının hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.
Ferizli Çekici, Savaş Oto Kurtarma