Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır demiş atalarımız,doğru da söylemişler çünki herkesin parmak izi nasıl farklıysa yaptığı işi de kişiliği de farklıdır bu da yaratıcının   kudretini ispatlar.

O hocanın derslerini iple çekerdik,konuyu örneklerle anlatınca hem derse katılım çok olurdu hem aklımızda daha çabuk kalırdı diğer hocalar gibi ders içerisinde derbi maçlarını anlatmazdı örneğin hatta hangi futbol takımını tuttuğunu bile bilmezdik.

Günlerden salı,saat on çeyrek, onun dersi var siyaset, tabiki heyecanlıyız onu bir abi olarak görüyorduk ama asla laubaliği sevmezdi.

 Orta sıralarda  oturan,ismini hatırlayamadım,bir arkadaşımızı işaret parmağıyla göstererek;

-Sen, dedi,kalk ayağa ve adını söyle!

Hepimiz şaşkındık oysa hocamız değil isimlerimizi ailemizi bile tanıyordu,kimin kime aşık olduğunu da biliyordu.Neyse arkadaş,ayağa kalktı ve ismini söyleyince:

-Gel,şimdi de kürsüde söyle ismini dedi.
Koşar adımlarla  kürsüye çıktı arkadaş  adını, soyadını yineledi.

-Sesini  herkes duydu mu?
-Duyduk hocam,dedik hep bir ağızdan.
Sanki  tiyotro sahnesinde gibiydik.

-Söylemesini istediğiniz bir söz söyleyin,dedi.

-Kardeşlik,dedik,yine hep bir ağızdan.
 Kulağına birşeyler  fısıldadı arkadaşımızın  ve o ise:

-Barış,dedi,barış,biraz sesini yükselterek.
 
Hocamız,arkadaşımızın dışarıya çıkıp aynı sözleri beş sefer tekrarlamasını  istedi  ancak bunu duyamadık.

Dersin özetini şöyle yapmıştı kulakları çınlasın:

"Sizin aradınızdan birini seçtim ve onun sesini hepiniz duydunuz çünki sizden biriydi.Yanıma geldiğinde ise sizin istediğiniz sözü değil benim istediğim sözü söyledi yani sizlerden kopmaya  başladı.Dışarıya çıktığında  ise ne biz onun sesini duyabildik ne o bizim sesimizi duyabildi aramıza  mesafeler, engeller,bahaneler  artık ne derseniz o girdi işte.Siyasetin en kısa tanımı budur,seçim anıyla seçim sonrasındaki uçurumlara denir.

  

( Siyaset Dersi başlıklı yazı berberce tarafından 4.04.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.