Müslüman Ne Zaman Kurtulur

Müslüman Ne Zaman Kurtulur

İslam aslında kurtuluş demek. İnsan Müslüman olunca kurtulur, nefsin ve şeytanın esaretinden. Müslüman olmak demek kurtulmak demektir hakiki manasıyla. Ama nerde o Müslüman. İslam’ın teslim olma manası da var. Teslim olan kurtulur. Kime teslim olunacak. Allah’a. Demek ki Allah’a tam anlamıyla teslim olan dünya ve ahiret saadetine erebileceği gibi selamete çıkar, dünya ve ahiretteki felaketlerden korunur, hakiki anlamıyla kurtuluşa erer.

Hasan-ı Basri’ye sormuşlar:’ Müslümanlar ne zaman kurtulacak.’ O da şöyle buyurmuş: nerde Müslümanı? Bana Müslüman göster, kurtulduğunu haber vereyim. Gerçek Müslüman zaten kurtulmuştur. Sahabenin nasıl Müslüman olduğunu sormuşlar ona. O da ‘Siz onları görseydiniz deli zannederdiniz. Onlar sizi görselerdi ‘Bunlar Müslüman değil’ derlerdi.

İşte size Müslümanlık ölçüsü. Başımız neden belalardan kurtulamıyor anlayın. Bu gün her şeyimizle batılılara benzemek için yarışıp durmakta değil miyiz? Onları taklitte öyle ileri gittik ki bu gün onları fersah fersah öteye geçmiş durumdayız.

Ahlaki değerleri dejenere etmekte üstümüze yok. Yalanda, yalancılıkta, hile ve hurdada sınır tanımıyoruz. Hortumculukta, adam aldatmakta eşsiziz. Kandırmakta, dolandırmakta üstümüze yok. Sözümüzü tutmamakta kimse bize yaklaşamaz. Kural tanımamakta, hak hukuk bilmemekte eşimiz benzerimiz yok.

Mehmet Akif Batılılarla biz mukayese ederken ‘Dinleri işimiz gibi, işleri dinimiz gibi vecizesi her şeyi anlatmaya yeter de artar bile. Ne zaman ki işimiz onların dini gibi bozuk olmaktan çıkar dinimizin emrettiği, gibi: ‘emr olunduğun gibi dosdoğru ol’ ayetinin gösterdiği yolda olursa o zaman kurtulacağız.

Evet, İslam’ı yalnızca namaz ve oruç zannetme, onları da ruhundan uzak, yalnızca şekliyle eda etme alışkanlığından kurtulduğumuz gün kurtulacağız. Aslında yalnızca namaz eğer ruhuna uygun yerine getirilse bizim kurtulmamıza yeterde artar bile. Çünkü namaz eğer tam anlamıyla eda edilirse: Bizi kötülüklerden koruyacak en büyük eylemdir.

Tabii öncelikle nefsimizin yaptığı kötülüklerden. Zaten herkes kendi yaptığı yanlışları düzeltse dünya düzelir. Ne demişler ‘herkes kendi evinin önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur. Sokaklar temiz olursa mahalleler, mahalleler temiz olursa kentler temiz olur.

Tabii ki bu temizlik öncelikle manevi alanda olacaktır. Ruhlarda başlayacak bu temizlik harekatı nefislere yansıyacak, oradan eşyaya sirayet edecektir. İslam güzel ahlak demektir. Allah’ın Resul’ü ‘ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim’ buyurmamış mıydı? Namaz ve oruçla ruhu arınan insan olgun insan olacak, Kur’an’la ve zikirle donanacak, hayırda ve iyilikte yarışacak, örnek insan olacaktır.

Öyle ki dünyayı ahiretin tarlası bilecek, her şeyi Allah’ın rızası için yapacak, yaratılanı yaradan için sevecektir. Ta ki onu görenler bu delirmiş, tam bir deli diyecekler, ya peygamberin Taif’te taşlanması gibi taşlanacak, ya Nesimi gibi derisi yüzülecek veya hallaç gibi kol ve bacakları çapraz olarak kesilecek bir ah bile demeyecek, ama halden anlayan birinin bir gül atması onu inletecektir.

Ne kimsenin dedikodusunu yapacak, ne kimsenin malına göz dikecek, ne laf taşıyacak, ne boş söz konuşacak, ya hayır söyleyecek yahut susacaktır. İşi gücü insanlara yardım etmek ve yararlı olmak olacak, Allah’ın kullarına hizmet etmeyi Allah’a hizmet bilecek, sevabını Allah’tan bekleyecektir. Tek amacı Allah rızası olacak, fani olan kullardan hiçbir şey talep etmeyecektir.


Ahmet Kemal
( Müslüman Ne Zaman Kurtulur başlıklı yazı EDİP GÜL tarafından 29.03.2023 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.