Eklenme Tarihi : 25.09.2023
Okunma Sayısı : 143
Yorum Sayısı : 0
Etiketler
berberce
berberce
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Son Yazıları
Site İstatistikleri
11.12.2020 : Şair Ahmet Çelik vefat etti

Çobansız Sürü

Onların  olmadığı zaman bir bahar,bir düğün  havası eser işyerinde,herkes öyle mutlu olur ki  rahat çalışır,istediği her işi içinden geldiği gibi yapar.Üç grup işçi vardır:
1.Yalaka olanlar:Bunlar herşeyin en doğrusunu yaptıklarına inanırlar ya da inandırırlar.Güçlerini  becerilerinden çok,yalancılıktan alırlar.Hep gözdedirler hep haklıdırlar ancak gerçekleri itiraf etmekten kaçınırlar.
2.Kuzu postuna bürünenler:En tehlikesi de bunlardır çünkü hiçbir eylemlerinde ve sözlerinde samimiyet bulamazsınız.Tarafsızmış gibi yaparlar oysa taraf tutarlar sizi konuşturup koşa koşa  karşı tarafa yetiştirirler.
3.Ekmeğinin peşinde olanlar: Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmazlar,iş dışındaki konularla pek ilgilenmezler,aldığı  paranın karşılığı vermek gibi bir dertleri vardır.

Soruyorlar bana:
"Aşçıbaşı gitti mi?"
"Yardımcılarını ortalıkta görüyor musunuz,diyorum eğer görüyorsanız gitmemiştir."

"Usta kot pantolanla çalışmak serbest mi eğer modaysa biz de giyelim,"diyorum bana üniformasının soltarafındaki "şef"yazısını gösterip yani senin yetkin yok demek istiyor.Sorarım sana o kalbinin üstünde "şef" yazıyor da kalbinin içinde ne yazıyor,onu okuyabiliyor musun?

Dedim ya bayram havası esiyor diye,kimi hanımlar toplanmış bir köşede kısır  yapıyor kimi sütlüaç,kimileri çay molasına gitti mi gelmek bilmez,saatlerce süren karı-kız  muhabbetleri,telefonuyla konuşanlar bir yanda, maç izleyenler,telefonundan  kaçırdığı dizinin  bölümlerini izleyenler...

Bunlar hep işin çokluğundan şikayet edenler.
Bunlar hep maaşın azlığından yakınanlar.Oysa yapılan işe göre maaş çok bile.

Aşçıbaşı sorduğunda  şöyle diyeceklerinden adım gibi eminim:
"Nasıl geçti dün?"
"Çok kalabalıktı,başımızı kaşıyacak vakit  yoktu."

Sürü çobansız olmaz,çoban da itsiz.
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Çobansız Sürü başlıklı yazı berberce tarafından 25.09.2023 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.
Ferizli Çekici, Savaş Oto Kurtarma