Eklenme Tarihi : 27.09.2023
Okunma Sayısı : 291
Yorum Sayısı : 3
Etiketler
M.Filizman
M.Filizman
tarafından eklendi
Normal Üye
Paylaş
Özellik
Günün Yazısı

Bu Yazı 28.09.2023 tarihinde
GÜNÜN YAZISI
olarak seçilmiştir.
Son Yazıları
Site İstatistikleri

Gün Başlıyor

Gün Başlıyor
Sabahın erken saatlerinde işe başladığınız oluyor mu? Veya yaşadığınız şehre gün doğmadan başka şehirden geldiğiniz oldu mu? Şehrin hangi zamanlarında kalabalığa karışırsınız?

Şehir gece yarısı başka olur. Bazı insanlar için, hayat gece başlar. Sokaklar tenha. Caddeler boş, trafik ışıkları hep sarı yanar söner..


Gün boyu kirlenen şehir temizlenmeyi bekler. Gecenin sessizliğini bazen acı siren sesleri böler. Belli ki can pazarı vardır.

Ya da bir köpek havlaması gecenin sessizliğini böler.

Şehir her gün yeniden hazırlanır güne. Ama çok insan bu hazırlanış sürecinin öyküsünün farkında olmaz.

Gece boyu çalışan fırıncılar; sabah erken işe giden insanlar için ekmek pişirmek telaşına başlar.
Kimsesiz insanların sığınacağı yerdir. Erken tüten bacaların verdiği sıcaklıklar. Ya da bir bankanın ATM si sığınılacak yerlerdir, dışarıda yaşayanlar için.

Bir nöbetçi eczane çalışanı sabahı uyanık karşılar. Bir de asla farkında olmadığımız temizlik görevlileri… Gece boyu şehrin caddelerini, sokaklarını biz insanlar için, sabah şehri insanların emrine amade tertemiz teslim eder ve şehir ışıkları sönerken yeni bir hayat başlar.

Şehir kirlenmeye başlar, daha sabahın ilk saatlerinde, farkına bile varılmaz; sanki caddeleri her gece kimler temizliyor?
Trafik yoğunlaşır. Hastaneye, bankaya gitmek isteyenler sabahı erken karşılar. Halk otobüsleri işe erken gidenlerin servisini yapar. Yeni doğan bebekler güne merhaba derler. Bir hayat yeniden başlarken birileri de yaşama veda eder.

Cami avlusunda son yolculuğuna uğurlanan vefat edenler için toplanan aşina tanıdıklar bu defin işinde görüşmeye vesile olur. Hal hatır sorarlar. Sahte üzüntüler. ''Keşke son kez görseydim.'' diyenler. ''Ben daha yakınlarda görmüştüm.'' diyenler ve tabii bu vesileyle ''Ne yaptın? Ev, araba aldın mı, kızın okulu bitirdi mi?'' diye kendi hayatlarından bahsedilen bir sohbet başlar.
Ayrılıklar. Yeni aşklar… şehir tekrar yorgun düşer akşamüstü. Ardında bir çok hatıra bırakarak. Ama şehri her gün sabaha hazırlamak zorunda olanlar var. Bizler akşam eve döndüğümüzde yarın için hayat yeniden başlayacak. Ve şehir hatıraları belleğinde kayıt altına alacak insanlar yaşadıkça.
Sitedeki
Yazarın
Önceki YazıSonraki Yazı
Önceki YazıSonraki Yazı
( Gün Başlıyor başlıklı yazı M.Filizman tarafından 27.09.2023 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
 
© 2008-2022 Edebiyat Evi | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.
Ferizli Çekici, Savaş Oto Kurtarma