Gül İstemem İşgalden Kurtarılmış Vatan İsterim.

Gül İstemem İşgalden Kurtarılmış Vatan İsterim.

Bir kız elinde işgale uğramış Türkiye haritası ile seyircilerin önünden geçer. Tüm oyun esnasında Ferhat Erdem sipsi senfoni orkestrası Gelin Alma Havası çalar. İşgale uğramış haritayı tüm izleyicilerin görmesini sağlamaya çalışır. Sahnede bir yere oturur. Bu sırada iki kız aralarına aldıkları bir erkekle sahneye doğru gelirler. Erkeğin elinde bir çiçek bulunmaktadır. Kızlar oturan kıza yaklaştıklarında erkeği gönderirler. Kızlar geride beklemeye başlar. Erkek elinde bulunan çiçeği oturmakta olan kıza vermek için yaklaşır. Elindeki çiçeği kıza verir. Kız kendine verilen çiçeği fırlatıp atar. Beklemekte olan erkeğe elinde bulunan işgale uğramış Türkiye haritasını verir. Erkek haritaya bakar ve geldiği kızların yanına gider. Kızlar ile birlikte geri giderler.

Temsili düşman askerlerinin elide bugün sahip olduğumuz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti haritamız bulunmaktadır. Erkek düşman askerleri ile mücadele edip onları kovalar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bize düşman işgalinden arındırdığı Türkiye Cumhuriyeti haritamızı eline alır. Birlikte geldikleri kızlar ise biri şanlı bayrağımızı biri Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını alırlar. Ortada elinde Haritamız ile erkek solunda bayrağımızı tutan kız sağında Mustafa Kemal Atatürk resmini tutan kız yürürler.

Sahnede oturmakta olan kızın yanına varırlar. Kendine verilen çiçeği fırlatıp atan kız kalkıp erkeğin elinde tuttuğu haritamızın bir ucundan tutar. Bu dizilim haliyle tüm seyircilerin önünden yavaş yavaş dolanıp çıkış yaparlar.

Öğrencilerime Özel Yazdım.

Köyüm olan Isparta Gedikli Mehmet Süral İlkokulu’da 2003 yılından beri Milli bayramlarda öğrencilere halk oyunları öğretip oynatırdım.

 Gedikli Mehmet Süral İlkokulu’da 2014 – 2015 eğitim öğretim yılında öğretmen oldum. Nermin hocam (Okul Müdiremiz) Seher hocam ve ben üç öğretmen arkadaş birlikte çalıştık. Ertesi yıl 2015 – 2016 eğitim öğretim döneminde Seher hocam Rahime hocam ve ben üç öğretmen arkadaş birlikte çalıştık. Isparta Gedikli Mehmet Süral İlkokulu Müdürü Mehmet GARİP ben oldum.

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutlaması için kendi öğrencilerime bu gösteriyi yazıp oynattım.

Oynayan Öğrencilerim.

3. Sınıf öğrencim Elif

3. Sınıf öğrencim Cihan

4. Sınıf Öğrencim Hacer

4. Sınıf Öğrencim Elif

( Gül İstemem İşgalden Kurtarılmış Vatan İsterim. başlıklı yazı mehmetgarip tarafından 14.02.2024 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu