O yıkık dökük evimizde o kadar güzel anılarımız geçti ki...
Kocaman siyah kazanlar vardı hem salça kaynatırlardı hem bulgur  bazen de çamaşır yıkamak için su ısıtırlardı,boşu bile yerden kalkmaz,iki kişi kulplarından tutarak ancak öyle taşırlardı bir yerden bir yere.

Annem zor bela o kazanı koydu,bahçemizde yetiştirdiğimiz domatesleri içerisine doldurarak başladı kazanı kaynatmaya.Hani bir türkü vardır:
"Kaynanayı ne yapmalı?
Kaynar kazana atmalı,
'Yandım gelin'dedikçe
Altına odun atmalı."
Belki bu türküyü yazan da kaynayan kazandan ilham almıştır.

Çocuğuz yaramazlık yapıyoruz,ateşle oynuyoruz, kazanın içine kum atmaya çalışıyoruz ve etrafında "al satarım bal satarım"diyerek oyun oynamak istiyoruz,tehlikesinden ziyade bizim için bir eğlence geliyor etrafîna saçtığı  kıvılcımlar.Annem hem kızıyor kazanın içine düşüp yanacağımız için hem de keyfimizi bozmak istemediğinden:
"Fazla yaklaşmayın diyor,salça  yaptığıma pişman etmeyin beni!"

Evimizin arka tarafında yarım dönüme yakın tarla var,sahibi yaşlı bir amca olduğu için nadasa bırakıyor tarlayı ve boyumuz kadar otlar bitiyor,otların  içinde yaşadığımız mutluluğun zevkiyle   dünya umrumuzda  olmuyor, sınırda kilomuzdan ağır taşlar var ve o taşları  aşağıdaki çeşmeye doğru yuvarlıyoruz.
 Rahmetli babam  yuvarladığımız o taşları görünce küplere bindi ve  zarar gelmesini  istemezdi kimsenin malına.O yuvarladığız koca koca taşları var gücüyle yerine koymaya çalışırken" Allah"dedi sadece.Sonrada bize kızmaya başladı oysa kolay kolay kızıp bağıran birisi değildi babam.

Köyümüzün ortopedi uzmanı olan kırıkçı-çıkıkçı Memiş amcayanın  yolunu tuttu çünkü taşları yerinden kımıldatamadan  kolu çıkmıştı.

( Taş başlıklı yazı berberce tarafından 25.05.2024 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu