Makale / Toplumsal Makaleler

Eklenme Tarihi : 18.01.2022
Okunma Sayısı : 1533
Yorum Sayısı : 0

                               MUHTEŞEM ÜCRETSİZ BİR PDF KİTAP TANITIM YAZISI

 

https://www.docdroid.net/UQzSxv2/tarihin-yargiladigi-davalar-av-adil-giray-celik-tbb-pdf

 

   Çoğunlukla ve yoğunlukla, siyasi partilerin, tarikat ve cemaatlerin, politik doktrinlerin, aşiretlerin şekillendirdiği/beslediği bir toplum; ancak buraya kadar yükselebilir. Daha sonra döner döner durur, aynı yere varır.

Aşağıda paylaşım linkini verdiğim, 492 sayfalık, “Tarihin Yargıladığı Davalar” adlı kitap; dünya genelinde yaşanmış önemli mahkeme duruşmalarını detaylıca anlatmış,  hukuk ve tarih bilincinin, kronolojik yükselişi ve dramını konu edinmiştir.

   Sayın Av. Adil Giray ÇELİK Bey'in yıllarını harcadığı titiz bir çalışmanın ürünü. Bazı anlatımlara yüreğiniz dayanmaz.

   Bir şeyler öğrenmek, “nerede yanlış yaptık” sorusunun cevabını aramak, “neler yapabiliriz” düşüncesini pekiştirmek, “özgürlük, güvenlik, demokrasi, laiklik, cumhuriyet, birlikte yaşama” dan ne anlamalıyız arayışlarını, kalıcı bir yönteme bağlayabilmek için, okunması gereken kitaplar arasında.

Kitaba: tbbyayinlari.barobirlik.org.tr adresinden ulaştım.

     Gelişmiş, aydınlanmasını önemsemiş, kalkınmaya karar vermiş toplumlar, 1945 dönemi, 2. Dünya savaşı sonrası, daha farklı bir strateji ile yol alırken, bizim bünyemizdeki iç hesaplaşmalar, bölünmeler, etnik kimlik, din/iman mücadelesi, bilim/felsefe demokrasi/cumhuriyete karşı ilgisiz tavır; yükselen bu küresel ivmeye şüpheci/ilgisiz yaklaşımımız; gerilerde kalmamıza neden olmuştur.

Orta Çağ’da din ve mezhep kavgalarıyla birbirine yiyen, batı toplumları, 1945’li yıllarda, 2. Dünya Savaşı’yla bunun şiddetini daha da artırmışlardır. Yaklaşık 60-70 Milyon insanın öldüğü bu savaşlar sonrasında, birbirlerini öldürerek tüketemeyeceğini/yenemeyeceğini anlayan batı toplumları, hata ve günahlarıyla yüzleşerek Avrupa Birliği’ni kurarak, bölgesel bir dayanışma sergilemişlerdir.
Bunun öncesinde ise 2. Dünya Savaşı suçlularının yargılandığı, NURNBERG Savaş Suçluları Mahkemesinde 24 sanık yargılanmıştır. Yani 60 milyon canın, hesabını, 24 kişi verdikten sonra, kusurlarıyla yüzleşmişlerdir.

   Bu kitapta; insanlık tarihi boyunca, doğru ve faydalı olduğuna inandığı düşüncelerini, önerilerini, eylemlerini; herhangi bir zorlama/cebir/şiddete başvurmadan toplumla buluşturmak isteyen şahsiyetlerin; adalet mekanizmasınca nasıl öğütüldüğünün,ibretlik tablolarını gözyaşıyla tanık olacaksınız.

Hukuku; adalet ve hakkaniyetin emrine sunan, adaletten maksadı da maddi gerçeklik arayışı olan, suç ile suçluyu ayırabilen, güçler ayrılığı/yargı bağımsızlığı/hukukun üstünlüğü/ savunmanın susturulamayacağını kabullenen toplumlar; her alanda gelişim ve değişimin yolunu açmışlardır.

 

PDF Kitabı, bu adresten indirip, okuyabilirsiniz:

https://www.docdroid.net/UQzSxv2/tarihin-yargiladigi-davalar-av-adil-giray-celik-tbb-pdf

 

        -Serzeniş-

Düşünceyi hakir görüp

Mantığı şüpheye kattık

Etikle yoğurmak varken;

Odundan adam yarattık

        16.01.2022     

       #armozdeyis

 

Hukukçu üstatlarımızdan bir bilgenin sözüyle, yazımızı bitirelim:

"Oranı ne olursa olsun; yabancı unsur ile derhal bozulan yegâne kavram adalettir."

Av. Prof. Dr. Faruk Erem

 

En iyi Dileklerimle

Samsun, 18.01.2022


Ali Rıza Malkoç

www.arm.web.tr

( Muhteşem Ücretsiz Bir Pdf Kitap Tanıtım Yazısı başlıklı yazı Ali R.MALKOÇ tarafından 18.01.2022 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu