Makale / Toplumsal Makaleler

Eklenme Tarihi : 5.12.2021
Okunma Sayısı : 1297
Yorum Sayısı : 0

                              Milli irade, Referandum ve Demokrasi

 

   18. yüzyılda yaşayan filozof, Jeremy Bentham; "En iyi düzenin en çok sayıda kişiye en fazla mutluluğu sağlayan düzen" olduğunu savunur. Bu tespit, yalnızca o söylediği için geçerli değildir tabi. Sokakta eğitimli/eğitimsiz herhangi bir yurttaşa da sorsanız, benzer şeyleri söyleyecektir.

   Öyleyse demokrasi bilinci; yalnızca beş yılda bir seçimlerde gerekli olan bir donanım değildir. Toplumdaki karşılığını da arada bir test etmek gerekir. Bunun da en kestirme yolu, doğrudan demokrasinin garantörü olan "referandum" seçeneğidir. İsviçre örneğini incelerseniz; bize göre "eften püften şeyler" gibi algılanan her şeyi referandum yoluyla halkın onayına sunmuşlardır. Hukuk ve adaletin de yalnızca adliyede gerekli olmadığının farkında olmak gerekiyor.

  Adolf Hitler Almanya'da %46 ile iktidara gelmiştir ama çağın yüz karası olmuş, milletin ve devletin imajına zarar vermiştir.

"Benden memnun musunuz" diye referandum yapsaydı, herhalde %46'yı tekrar bulamazdı.

     Bundan dolayıdır ki, halkın nabzını sadece seçimden seçime tutmayı; demokrasi, hukuk ve insan haklarına yakışmayan bir tutum olarak görüyorum.

"Acaba iktidarım sallantıda mı" diye endişe ederek anket yapılabiliyorsa; aynı endişeyi ve tercihi de milletin tamamına referandum ile sunmak, çağdaş/katılımcı/özgürlükçü/çoğulcu/şeffaf/hesap verebilir bir demokrasinin gereğidir. Bizim demokrasi serüvenimizde, hangi konularda referandum yapılmış, kaç kez yapılmış diye sorgularsanız, yetersizliği gözlemlersiniz.

   İki yıllığına yönetim kurulunu belirleyen bir dernek bile, gerektiğinde olağanüstü genel kurul toplantısı yapabiliyor.

     Yani sözün kısası; "milletin çoğunluğu mutlu mu, kendini güvende hissediyor mu, yönetimden memnun mu, genel seçim istiyor mu" diye referandum yapılmasını, bir yurttaş olarak öneriyor ve talep ediyorum.

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diye astığımız tabelaya inanıyor ve milletin iradesine güveniyorsak, sık sık referandum yapmamanın, haklı, mantıklı ve yasal bir gerekçesi ne olabilir ki?

   Tercihte millet iradesine, inanç sorgulama ve dayatma konusunda da Allah'ın işine karışmamak gerekiyor.

     Daha barışçı bir evren, daha kalkınmış bir ülke, daha mutlu bir birey için ne yapılsa azdır. Eskiden, okul ve koğuş lavabolarına “Nasıl bulmak istiyorsan, öyle bırak” diye uyarı levhası yazarlardı. Biz bulduğumuzdan daha iyisini bırakalım.
Elimizden geleni, yarınlara havale etmeyelim.

 

Samsun, 05.12.2021

Ali Rıza Malkoç

( Milli İrade Referandum Ve Demokrasi başlıklı yazı Ali R.MALKOÇ tarafından 5.12.2021 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu