Az  çalışıp  çok kazanmak   hepimizin hayalinde vardır elbette,işin kolayını,paranın fazlasını isteriz ancak istekler sınırsızdır,bazen gerçekleştiririz bazen de kaçan trenin ardından bön bön bakakalırız. 

Dolgun maaşlı bir işte çalışmak ister misiniz,aşçılık tam size göre. Bir eliniz yağda bir eliniz balda,çuvallar dolusu para kazanırsız  da harcayacak yer bulamaz,filmlerdeki gibi çatılardan saçasınız  gelir, yastık altına bırakır yedi sülalenize yetecek  kadar yatırım yaparsınız,dersem  mübalağa yapmış olurum böyle bir dünya yok.Tanıklarımdan ve bazı akrabalarımdan soranlar oluyor:
-Ne iş yapıyorsun?
-Aşçıyım dediğim zaman "vay be,diyorlar malı götürüyorsun."
Sonra başlıyorlar  kıyaslamaya,Ahmet şu kadar alıyor,Veli şu kadar alıyor.Kimsenin mevkisinde ve kazancında gözüm yok,"Allah az versin  ağız tadı versin,"diyerek anneannem böyle  dua ederdi hep mekanı cennet  olsun.

Ben kimsenin maaşını sormuyorum ki,bana maaşımı soranlara da uyuz oluyorum doğrusu.Bazı yerler bir memur maaşı kadar maaş verir,kimi yerler memur maaşından az,kimi yerler de memur maaşının iki katı maaş verir,özel sektörün sabit bir maaş politikası olmaz;kimi yerlerde az çalışıp fazla alırsınız  kimi yerlerde fazla çalışıp hakkınızı alamazsınız.Ayrıca dolgun maaş almak adama insanlık kazandırıyor mu?

Eskiden bu işi fazla yapanlar yoktu-yaklaşık yirmi yıl önce,kaliteli elemanlar yetişir ve  onların maaşı hayli yüksek olurdu bu sebeple halkımızda şöyle bir algı oluşmuştu: "Aşçıların maaşı dolgun olur."

"Ne iş yapıyorsun?"diye sorduklarında radara yakalanmış hissediyorum artık kendimi  ve sonra ayıkla pirincin taşını.
( Dolgun Maaşlı İş başlıklı yazı berberce tarafından 1.06.2024 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.
 

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu

EdebiyatEvi.Com | Edebiyat ve Kültür Platformu