İLLÜZYON
Hokus,fokus kısaltılarak denilen Şov dünyasına ait bir terimdir.
Büyüklerimiz tarihin en eski oyunu  hokka oyunun yapan kişiye verilen hokkabaz adı ile turetmiş hokkabazlıkda demiştir..
Göz yanılsaması anlamına gelir..Gözün baktığı açıdan el cabuklugu ,renk hilesi ,hız gibi geliştirilmiş yeteneklerin varlığı ile para gül olur..Gül,Peçeteye dönüşür..Yarım adamlar ,kaybolan seksapeli yüksek kadınlar hep bir yanılsamadir."Gördüğüne inan" lafını bile ıskartaya çıkartır..
Bir insanın göz kırpmA sayısı dakikada 10 dur..Gözümüz acık olsa bile 1 dakika da 6 saniye gözümüz uyanıkken bile kapalıdır.. Bir de illuzyonistin duruş açısı ile olusturdugu kör noktalar eklenince ortaya Bir aldatmacanın eğlence olarak ortaya çıkışını görürüz.. 
Batı dünyasında Fransız Robert Houdin bunu görsel bir şov olarak ilk kez tiyatro sahnesine taşıyor. Fakir eglencesinden, zengin eğlencesine dönüştürüyor.. Seyirciyi O kadar eğlendiriyor ki Kraldan madalya alıyor 
En eski uygarlıklarda bile illüzyon var Ve şahıslar bunu doga ustu güç gösterileri şeklinde sunum yaparak  ,din adamı rahip,gibi sınıf atlamalar da ve yönetim kariyeri oluşturma da kullanmışlardır.. Hz Musa nın asasını atarak yılana çevirmesi,Firavun a hic ilginç gelmiyor ve benim sihirbazlarım zaten bu numarayı yapıyor diyor..
Berlin Müzesinde bulunan bir papirüsde "Dedi"isimli sihirbazın Mısır lı Keop a yaptigi gösteriler yazar..Keop onu hediyelere boğar..Hititlerde din adamları tütsülerle toplu illüzyon gösterisi yaparlardı.
Hasan Sabbah,hayalini kurduğu devleti fedaileri üzerinde uyguladığı cennet motifli yasam alanı ve huriler diye yutturdugu donemin hayat kadınları ile intihar eylemcilerini doğrudan bir yönetim modeli olarak uygulamışdı.Yuksek dozda verdigi uyuşturucu niteliğindeki bitki özü ile uyutup,cennet dedigi gizli vadide uyandırıyordu. Öldüğünü zanneden fedai ,olum sonrasi cennetin tadına varınca, Hasan uçurumun kenarında  atla dediğinde huri askı ile ağlıyordu,fedai...
Teknoloji ile entegre edilmiş ,hile esaslı illusyonistlik artık sınır tanımıyor. Psikoloji tıp matematik ile de ilintili olarak yeni tür yeni modeller gelistiriyor..
Akıl sayesinde, akıl almazlık üretiyor.. 
Yanılsama bizde sihirbazlık olarak değilde  tütsülerle  hasta tedavisi ,tutsunun yerini alan uflemelerle, kendini geliştirmiştir.
Yıldızname okuma gücü, rüya tabirlerinin profesyonelce yapılması hep yolu devlet yönetimine, savas tarihlerini belirlemeye kadar cesitlendirmistir. 
Batı 19 Yuzyildan itibaren bunun bir olağanüstülük olmadığını ,eğlence olgusu ile geliştirirken biz illuzyonu, siyasette kullanmaya başladık..İsyanlar gösteriler,öldürülen  padişahların intihar süsü verilmiş  olayları dinsizlerin din gösterileri,hep bir uhreviyat içerisinde verilmişti.. Adam ağzına şiş saplıyor,ibadet yaparken ağlayarak görsel şovun dozajını arttırarak toplu illüzyon gerçekleştirirken psikolojide toplu terapinin zenginliğinin yararlanıyor..2 siyaset adamı da ziyaret edince devlet.egemnligine ortak oluyor..
Artık din adamları 21 yuz yil ilk çeyreğinde gerçekleşen ihtilal yeltenmesi ile suçluluk halinin ileri derecede belirgenlistigi safhayi yaşıyoruz. Birleşme gibi gözüken şeylerin aslında bir ayrıştırma olduğunu, din adamı gözüken kimselerin, siyasetci eli ile bunlari gerçekleştirdiğini görüyoruz. 
Gelismis zihin ,illüzyon gösterilerine kanmaz..Bunun bir eglencelik olduğunu bilir..Egemen olma iddiasına konu edilmeyeceğini bilir.."Okuyuyayım da geçsin öpeyim de geçsin "kuralının yerini bir doktora gideyim..Kuralı gelmiştir  
O yüzden dostlarınızla siyaset yapmayın.. Türkiye de görsel şov dan ziyade illüzyon egemenlik mücadelesinde,süslenmiş bir kaç kavramla  kullanılan bir aygıt olmustur..Aman dikkat ..

TORUN HALİLİ
( İllüzyon başlıklı yazı HALİLİ tarafından 5.03.2023 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu , kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir.İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. )
Okuduğunuz Yazının Site Kurallarını İhlal Ettiğini Düşünüyorsanız, Site Yönetimine Bildirmek İçin Tıklayınız.